Sindicaliștii din poliție îl atacă pe premier: ”Să mai huiduim un polițist, un bugetar! Știe Cîțu ce înseamnă un polițist bun? Habar nu are!”

de R.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 martie 2021, 10:35 Actualitate | Esenţial


Masina de politie
Foto: Digi24.ro
Sindicaliștii din Europol au lansat sâmbătă un atac la adresa premierului, în contextul în care acesta declarase recent că este nevoie de o ”reformă din temelii” a instituției, plecând de la cazul Onești. ”Să mai huiduim un polițist, un bugetar! Știe domnul Cîțu ce înseamnă să fii un polițist bun? Vă spunem tot noi, habar nu are! De fapt nici nu îl interesează”, este replica reprezentanților Europol.

Reacția sindicaliștilor a venit pe Facebook, aceștia folosindu-se de cazul unui polițist care a salvat două persoane în Roman.

”Să mai huiduim un polițist, un bugetar! Știe domnul Câțu ce înseamnă să fii un polițist bun? Vă spunem tot noi, habar nu are! De fapt nici nu îl interesează că agentul de poliție Rusu Constantin și-a onorat jurământul depus, acela de a pune viețile altora mai presus de viața lui, cu lacrimi ascunse și cu gândul că cei trei copii ar putea rămâne fără tată! Ieri a salvat două vieți. A observat o mașină care luase foc pe o stradă din Municipiul Roman, a intervenit imediat, a scos două persoane din autoturism, a blocat circulația, evitând astfel propagarea incendiului și la alte mașini. Putem spune că mai multe vieți a salvat polițistul Rusu Constantin. Ca el sunt foarte mulți”, se arată în mesajul sindicaliștilor.

Aceștia mai susțin că ”niște politicieni de hârtie” le calcă în picioare demnitatea, acuzându-i de manipulare.

”Niciodată, vreun ministru, prim-ministru, etc nu vor putea să le ia polițiștilor adevărați sentimentele de mulțumire sufletească și bucurie, care apar atunci când... prelungești o viață! Nu meritam să ne fie demnitatea călcată în picioare de niște politicieni de hârtie care nu-și doresc decât să slăbească puterea polițiștilor! Constantin Rusu este imaginea adevărată a Poliției Române, nu ce încearcă conducătorii vremelnici, manipulatori, perfizi și lași să ne arate!”, mai transmit reprezentanții Europol.

Premierul Florin Cîţu a declarat, joi, că este necesară o "reformă din temelii" în poliţie, menţionând că nu i-a văzut pe liderii de sindicat din poliţie care protestau pentru drepturi în faţa Guvernului să vină să-i explice cum a fost posibil cazul Oneşti.

"Am spus că trebuie reformă din temelii. Au fost 30 de ani de zile în care lucrurile s-au solidificat şi pe care românii nu le mai acceptă în forma în care s-au solidificat. Şi trebuie reformă din temelii. Am şi spus acum câteva zile: nu-i mai văd pe liderii de sindicat din poliţie care erau toată ziua în faţa Guvernului şi îmi cereau drepturi să vină în aceste zile să-mi spună ce s-a întâmplat, cum a fost posibil acest lucru", a afirmat Florin Cîţu la B1Tv, întrebat în legătură cu situaţia din poliţie şi raportul prezentat privind neregulile în cazul Oneşti.

Cîţu a mai spus că cei care doar cer salarii mai mari nu vor avea în el un partener.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6887 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    dar voi aveti habar (Sâmbătă, 13 martie 2021, 14:15)

    mache [utilizator]

    ... ce inseamna politist cinstit? sau macar informat, cu ceva cultura generala sau cu orientare in spatiu?
    • +11 (15 voturi)    
      Ei sunt academicieni. (Sâmbătă, 13 martie 2021, 15:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mache

      Că sunt absolvenți de academie.
      • +5 (5 voturi)    
        spaga mai mare decat la Academia din Baneasa (Sâmbătă, 13 martie 2021, 21:14)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        E doar la aia de la Mitropolie.
  • +16 (18 voturi)    
    la câte probleme are poliția și polițiștii (Sâmbătă, 13 martie 2021, 14:20)

    MG [utilizator]

    Aș mai tace în locul lor. La circulație, cel puțin, s-au adunat toți dumnezeii cu p**a mică.
    Slavă Domnului că nu mai au voie să oprească pentru "un control de rutină".
    • +8 (8 voturi)    
      Au tupeu de boschetari (Sâmbătă, 13 martie 2021, 19:27)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Sectia 16.
  • +15 (17 voturi)    
    Foarte puțini (Sâmbătă, 13 martie 2021, 14:33)

    fdaniel [utilizator]

    Foarte puțină lume din România știe cum arată un “polițist bun”!
  • +19 (21 voturi)    
    Mai,...discriminatilor,dar cati..... (Sâmbătă, 13 martie 2021, 14:46)

    gigiN [utilizator]

    .."politisti buni"sunt printre voi ? Ma indoiesc ca mai multi de 15-20%.Restul tot militieni sunteti.
  • +17 (17 voturi)    
    Un politist bun... (Sâmbătă, 13 martie 2021, 15:00)

    Nonidem [utilizator]

    Ce este un politist bun?Noroc de dvs ca habar nu aveam!Ati dat un exemplu-probabil adevarat, desi eu locuiesc in Roman si nu am auzit de cazul relatat-dar ati uitat de nenumaratele cazuri in care v-ati aratat in toata splendoarea incompetenta,lenea,reaua credinta, lipsa de viziune,devotamentul?Va platim cu suprapret pentru servicii indoielnice, va imbracam, incaltam si hranim,iesiti la pensie cand vreti si cu cat vreti si pentru ce?Dai cu pusca si nu vezi un politist pe strada, te bate si umileste orice derbedeu,expresia clara a lipsei totale de protectie din partea Politiei!Ma mir cum de nu va e rusine sa cereti si sa tot cereti!Ce sa va mai dam ca sa va faceti treaba?Domnul Citu are perfecta dreptate!Nu va place, demisionati, treceti in campia muncii sa vedeti cum se castiga un ban. Eu v-as aplica metoda Saakashvili-toti afara si reangajare pe merite .
  • +11 (11 voturi)    
    cine e bun dintre ei (Sâmbătă, 13 martie 2021, 16:06)

    John_Re [utilizator]

    poate demonstra lucrand la privat.

    curaj bajeti. nu s-a nascut nimeni politist sau bujetar.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu poti sa reformezi politia (Sâmbătă, 13 martie 2021, 18:14)

    mescaline [utilizator]

    Nici justitia, nici alte institutii ale statului pana nu reformezi clasa politica.

    E concurenta la Academie, pana si la Campina se duc si oameni OK, dar cat timp institutiile sunt vazute ca sinecuri pentru rudele si amantele politicienilor, politistul ala bun, dar fara "spate", va fi ori strivit, ori pervertit.
  • +6 (6 voturi)    
    Sa mai vorbim si despre Caracal ? (Sâmbătă, 13 martie 2021, 19:32)

    BadDream [utilizator]

    Foarte corect,

    Primul corect nu este acolo in fief, NU stie Dl. Cîțu sau oricare prim ministru ce "ce înseamnă să fii un polițist bun". dar voi stiti !!.
    Aveti sansa si obligatia sa faceti curat sub pat !

    - Patru polițiști cercetați de DNA în dosarul fabricii de permise de la Suceava

    - .Polițiști și vameși din Constanța, acuzați că au protejat o grupare care a adus în țară sute de mii de parfumuri contrafăcute în valoare de 25 de milioane de euro

    - Timișoara: Polițiști cercetați după ce au agresat jurnaliștii unui post de televiziune

    - Trei dintre polițiștii acuzați de tortură, arestați preventiv

    Sa mai vorbim si despre Caracal ?
  • +3 (3 voturi)    
    Sindicatele politizate ale politistilor ! (Sâmbătă, 13 martie 2021, 23:01)

    Cugetator [utilizator]

    De 30 de ani exista o agitatie politica in politia romana . Acum e desigur prea tarziu, dar era mult mai bine ca politia sa fie militara si fara sindicate. De fapt in toate domeniile , sindicatele au o influenta mai mult nociva , cu lideri care foarte des sunt pe vecie si chiar intra in parlament mai mult in partide cu democratie feudala ,ramanand atotputernici in sindicatele care i-au promovat !
  • -1 (3 voturi)    
    *Dragii* noștri polițiști, (Duminică, 14 martie 2021, 9:50)

    Rescator [utilizator]

    PM Cîțu urăște toți românii ,deoarece a speculat contra leului și a afectat 19 milioane de oameni.
    Desigur că urăște și mai mult pe polițiști și militari,
    pe care îi consideră inutili și militează pentru
    desființarea Poliției ,Jandarmeriei și Armatei.
    O poate face tacit prin Buget.
    Asta nu trebuie să vă facă și mai obraznici,să nu vă
    vedeți marile greșeli zilnice și să vă considerați mai
    buni decât sunteți.Apropo,mai aveți *cașchete* de
    aruncat în curtea de la Cotroceni!?