VIDEO Florin Cîțu: Am aflat din presă că Ministerul Sănătății a publicat datele despre vaccinare / Nu știu dacă ministerul mai are acces la platforma data.gov

de Mona Hera     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2021, 15:23 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Facebook
Premierul Florin Cîțu spune că nu a fost consultat de către ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, despre publicarea datelor despre vaccinare sau testări și că a aflat din presă că informațiile au fost făcute publice. Întrebat despre afirmațiile lui Ștefan Voinea, consilier al ministrului Vlad Voiculescu, potrivit căruia de două zile Ministerul Sănătăţii nu mai are acces la data.gov.ro pentru a publica informațiile despre pandemie, Cîțu a susținut, din nou, că nu știe dacă ministerul mai are sau nu acces la această platformă: "Se pot întâmpla lucruri tehnice".

  • "Nu am fost. Am aflat din presă despre publicarea datelor, dar nu cred că este asta o problemă. (...) la fiecare conferință de presă, marțea, aceasta a fost dorința mea a fost ca în fiecare săptămână să prezentăm numărul de persoane vaccinate, am încercat să fim cât mai transparenți.
  • Orice demers în direcția transparentizării, care respectă legislația în vigoare, este susținut de mine 100%", a spus Cîțu, la finalul ședinței de guvern, chestionat dacă a fost consultat înainte de publicarea datelor.
Întrebat despre afirmațiile lui Ștefan Voinea, consilier al ministrului Vlad Voiculescu, potrivit căruia de două zile Ministerul Sănătăţii nu mai are acces la data.gov.ro pentru a publica informațiile despre pandemie, Cîțu a susținut, din nou, că nu știe dacă ministerul mai are sau nu acces la această platformă: "Nu știu dacă are sau nu are acces. (...) Se pot întâmpla lucruri tehnice. Infrastructura tehnică a Guvernului nu e dintre cele mai performante. Nu știu ce s-a întâmplat. Eu când am accesat-o ieri funcționa".

Chestionat dacă președintele Klaus Iohannis sau vreun membru al Guvernului i-a cerut să îl demită pe Vlad Voiculescu, premierul a negat, spunând că evaluarea fiecărui ministru se face pe baza rezultatelor, a implementării programului de guvernare și că evaluarea activității acestora va fi făcută la jumătatea anului.

Despre informațiile publicate de Recorder, care arată că peste 7.000 de persoane s-au vaccinat mai devreme decât ar fi avut dreptul și dacă a existat o campanie paralelă de vaccinare, Cîțu a răspuns: "Trebuie să întrebați Ministerul Sănătății dacă are aceste informații. Înseamnă că datele respective arată mai mult decât ni se spune, (...) Această explicație trebuie să o cereți la Ministerul Sănătății".

Precizăm că pe platforma data.gov.ro datele privind vaccinarea sunt actualizate până în 6 martie, fiind actualizate la zi celelalte informații privind testările sau rata de infectare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7478 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    hehe (Miercuri, 10 martie 2021, 15:28)

    Mircea1978 [utilizator]

    bun, si care-i faza? Ce este atit de gresit si se face atita scandal pentru niste date care sint normale sa fie publicate intr-o tara europeana, altfel foarte democratica de altfel?
    De ce atita zgomot pentru nimic?
  • +6 (6 voturi)    
    Guvernul Citu (Miercuri, 10 martie 2021, 15:29)

    buncrestin [utilizator]

    Domnule Citu,
    tineti bine,
    cu ambele maini
    si impingeti cu toata forta,
    ca onor Guvernul dvs.
    sta sa se pravaleasca!
  • +9 (11 voturi)    
    Trebuie un ministru sa iti ceara voie pt orice? (Miercuri, 10 martie 2021, 15:30)

    Kivek [utilizator]

    'Am aflat din presă despre publicarea detelor'

    Asa, si? Era vreo obligatie pt ministerul sanatatii sa te anunte inainte sa le publice sau poate trebuie sa ceara voie lui Gheorghita?
  • +10 (10 voturi)    
    lucruri tehnice? (Miercuri, 10 martie 2021, 15:36)

    DiDiRo [utilizator]

    pe cine considera prosti GOLANUL asta?
  • +8 (10 voturi)    
    și marmota (Miercuri, 10 martie 2021, 15:44)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Secretariatul General al Guvernului se ocupă de platforma aia. Dl SGG e amic cu dl prim-ministru. Oare vrea dl. prim-ministru să spună că subordonații își cam fac de cap și că el habar nu are ce se întâmplă în propria ogradă? Deci Ministerul Sănătății nu prea are voie să facă cunoscute date publice, dar SGG-ul blochează accesul unui minister așa, la oha? Pe bune? Oamenii ăștia sunt varză până și la mințit.

    Oricum, e amuzant să vezi cum dă înapoi încetul cu încetul pe zi ce trece. Dl PM ar trebui să vadă de partea cui se situează.
  • -9 (19 voturi)    
    nimic mai dragut (Miercuri, 10 martie 2021, 15:53)

    cucuveauamov [utilizator]

    decat atunci când se razboiesc intre ei baietii cu ochi albaștri...la sfârșit, pentru public, va rezulta ca Dragnea e de vina
    • +3 (5 voturi)    
      heh.. (Miercuri, 10 martie 2021, 17:47)

      YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Dragnea e de vina pentru ca a inventat metoda asta de guvernare: "Fa pe prostu' si da vina pe subalterni sau spune ca este dezinformare".
      Dar probabil ca asta facea parte din procedurile din USL de unde le-au mostenit si PSD-ul si PNL-ul!
  • -11 (17 voturi)    
    E smecher ministru asta (Miercuri, 10 martie 2021, 16:21)

    Ion12345 [utilizator]

    Dupa nenumaratele probleme cu vaccinarea inceata(nu mai suntem fruntasi cum se tot lauda), dupa incendiile din spitale, si altele simtea ca ar putea fi debarcat.
    Dar acum a publicat niste date confidentiale si daca e dat jos o sa apara ca e martir, ca sri-stii l-au dat jos.
  • +18 (20 voturi)    
    mizerabil PNL (Miercuri, 10 martie 2021, 16:25)

    voxpopulix [utilizator]

    Pentru ca Vlad Voiculescu ne-a aratat de ce parintii si bunicii nostri nu s-au putut vaccina, securistii din PNL taie accesul la datele publice.

    Florin Citu chiar imi parea ceva diferti fata de mafia din PNL, din pacate (de buna voie sau fortat) a fost aliniat si el.

    Nu credeam ca o sa traiesc ceva mai frustrant decat lunga serie de mizerii facute de PSD dar felul in care si-au bagat amantele si pilelele in fata celor care chiar trebuiau vaccinati este departe de orice limita accetabila.

    Stiu cazuri de persoane in varsta care au acum Covid, unele fiind in stare destul de grava, persoane care au peste 65 de ani, care au boli cronice si pentru care nu s-au gasit locuri in timp util.

    Am cunostinte carora le-au murit deja parinti si care, in mod normal, sunt absolut devastati.

    Ceea ce era destul de clar, s-a confirmat dupa - motivul pentru care nu a fost loc pentru cei care chiar trebuiau vaccinati.

    Poate privesc lucrurile mai emotional acum, dar tinand cont ca suntem la 31 de ani dupa revolutie, cu un guvern de la care aveam asteptari simt ca aceasta este cea mai mare tradare a statului roman.

    Mai mult decat toti banii pe care i-a furat, decat mineriade si 10 august.

    O tara blestemata.
  • +17 (19 voturi)    
    Imi suna cunoscut (Miercuri, 10 martie 2021, 16:32)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si cand i se luau interviuri lui Dragnea si i se imputau decizii asa se scuza si el: nu stia, a aflat din presa, de la vecini, de la reptilieni, i-au spus porumbei.

    Cand era intrebat de ce cineva era pedepsit spunea ca nu stie daca cineva e sau nu, se va interesa, nu stie, nu intelege de ce ar fi cineva pedepsit.

    E raspuns din ala in care evita sa raspunda si sa-si asume ceva.
  • +4 (6 voturi)    
    se pot (Miercuri, 10 martie 2021, 16:32)

    adrhc [utilizator]

    întâmpla lucruri tehnice sau se poate intampla sa dea masina peste tine sau sa-ti crape cineva capul daca sari din randul impus de voi ... yep, stim asta PNL-istule, stiiim; la fel e si cu PSD deci stim foooarte bine.
  • -4 (8 voturi)    
    Dragul nostru PM Cîțu, (Miercuri, 10 martie 2021, 16:35)

    Rescator [utilizator]

    Așa vă trebuie dacă va-ți înhăitat cu coteria
    neomarxistă la Guvernare.Probabil că nu știi că
    indivizii execută ordinele venite din afară,iar în
    cazul *studentului* timp de zece ani la Viena,numitul
    Voiculescu,ale mega-industriei PHARMA.
    Apropo,*felicitări* pentru numirea unui avocat
    neomarxist ca prefect la București.
  • +4 (6 voturi)    
    Bineinteles ca exista (Miercuri, 10 martie 2021, 16:37)

    paonipao [utilizator]

    O campanie de vaccinare paralelea!
    Centre de vaccinare (ce nu apar in platforma de programare)numai pentru “speciali” si “esentiali”...!
    Angajatii din serviciile de informatie, armata, politie, jandarmerie, justitie si din alte institutii sle statului trebuie sa aiba centre separate fata
    de plebe pentru ca ei au fost dintotdeauna speciali!
    Ei (si familiile lor) merg la spitalele si policlinicile lor, la hotelurile lor ei nu trebuie sa se amestece cu plebea....pentru ca “inamicul pandeste si nu toti ne sunt prieteni”, parca asa spunea ministrul de interne Bode!
    De ce un angajat serviciile secrete nu s-ar putaea vaccina facandu-si programare (ca orice om normal) pe platforma publica....ca doar nu-l cunoaste nimeni ca este securist!
    Dar cum sa fii angajat in structurile
    nationale de aparare sau in alte institutii ale
    statului fara sa te bucurii de beneficii si tratament preferential?!
    Transparenta in Romania?!
    Cum sa nu, transparenta totala despre plebe nu si despre speciali!
    Greata!
  • +3 (5 voturi)    
    adresa de spital doar pentru ofiteri? (Miercuri, 10 martie 2021, 16:50)

    Barbaneagra [utilizator]

    Nu a gasit adresele vreunor ofiteri SRI sau MAI (mai nou pusi pe acelasi plan de secretomanie) pe listele respective. In schimb erau adresele unor spitale sau centre pentru vaccinare. Sunt secrete????
    Iese Boda infuriat, da interviu dobitocului mutat de la Antena 3 la TVR, temporar, cu scop vadit, ca asa nu se mai poate, daca vine cineva si FACE POZA SPITALULUI. Adica, hai sa schimbam subiectul despre amante si familii catre cladirile spitalicesti care sunt, am aflat acum, obiective strategice, militare. Jesu Maria!!!
  • -1 (5 voturi)    
    A mai fost parcă un politician român... (Miercuri, 10 martie 2021, 17:34)

    Nyk1 [utilizator]

    ...care a atenționat public de influența exagerată a Statului Paralel și Serviciilor. Un tip trecut de prima tinerețe, cu părul cărunt, mustață și cu dinții îngălbeniți de tartru. Îmi scapă acum numele.
  • +5 (7 voturi)    
    normal (Miercuri, 10 martie 2021, 17:37)

    nahir [utilizator]

    Cîțule?
    Ministerul Sănătății nu e parte din guvern ca să aibă acces la o platformă data.gov?
    Ce mi-e psd ce mi-e pnl. Tot aia.
  • -4 (4 voturi)    
    Voiculescu trebuie sa se conformeze (Miercuri, 10 martie 2021, 18:50)

    Dilematic [utilizator]

    regulilor adoptate de Guvernul din care face parte.

    Daca nu este de acord cu normele de conduita stabilite in coalitie, reprezentata de premierul Catu, , nu are decat sa demisioneze.