Cîmpeanu: Educaţia nu îmbolnăveşte. Mi se pare foarte periculoasă ideea pe care începem să o inducem copiilor cum că dacă merg la şcoală riscă să-şi îmbolnăvească părinţii și bunicii

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 9 martie 2021, 7:16 Actualitate | Esenţial


Sorin Cimpeanu
Foto: Captura video
​Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, susţine că nu poate explica de ce într-o şcoală dintr-o localitate cu rată mare de infectare elevii din clasele primare merg toţi la cursuri în acelaşi timp, iar cei din anii terminali de la gimnaziu şi liceu merg doar jumătate din clasă. El afirmă că decizia vine pe considerente sanitare şi că nu a fost susţinută de Ministerul Educaţiei. "Educaţia nu îmbolnăveşte. Mie mi se pare foarte periculoasă ideea pe care începem să o inducem copiilor, mai ales celor de vârstă mică, şapte, opt, nouă ani, cum că dacă merg la şcoală riscă să-şi îmbolnăvească părinţii, bunicii şi mai rău decât să-i îmbolnăvească. Acest lucru mă tem că lasă sechele”, susţine ministrul Educaţiei.

Ministrul Educaţiei a explicat, luni seară, la Digi 24, că autorităţile au decis limitarea numărului de elevi care participă la cursuri în localităţile aflate în scenariul roşu - 15 elevi la gimnaziu şi 17 elevi la liceu - ţinând cont de numărul maxim de elevi pe care Legea educaţiei naţionale prevede că îl poate avea o clasă la gimnaziu, respectiv liceu.

El a arătat că s-a decis participarea a jumătate de clasă la cursuri în cazul anilor terminali din "considerente sanitare”.

Întrebat de ce într-o şcoală elevii de şcoală primară pot merge toţi în acelaşi timp la cursuri, iar cei din clasele a opta sau a douăsprezecea nu, ministrul a răspuns: "Nu pot să vă răspund la această întrebare, mai ales că au şi Evaluare naţională, care este un examen definitoriu pentru viitorul oricărui elev”.

"Am încercat să explic şi explic de fiecare dată că educaţia nu îmbolnăveşte. Mie mi se pare foarte periculoasă ideea pe care începem să o inducem copiilor, mai ales celor de vârstă mică, şapte, opt, nouă ani, cum că dacă merg la şcoală riscă să-şi îmbolnăvească părinţii, bunicii şi mai rău decât să-i îmbolnăvească. Acest lucru mă tem că lasă sechele. Dacă merg la şcoală, educaţia nu îmbolnăveşte, dimpotrivă, te învaţă să respecţi regulile. Dacă respecţi regulile mergând la şcoală, atunci şansele să gestionezi riscul de îmbolnăvire sunt foarte mari. Acest ordin de ministru este comun. Pentru a putea fi semnat a trebuit să facem rabat de la această prezenţă fizică integral în clase. (Decizia de a înjumătăţi numărul copiilor prezenţi în clase - n.r.) vine pe considerente sanitare, în mod evident, că doar n-o să susţină Ministerul Educaţiei, care a susţinut importanţa prezenţei fizice în clasele terminale, care peste câteva luni au examene naţionale. Evident că nu am fi putut susţine lucrul acesta”, a afirmat Sorin Cîmpeanu, citat de News.ro.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6935 vizualizari

  • +9 (27 voturi)    
    ... (Marţi, 9 martie 2021, 7:25)

    tirolez [utilizator]

    Daca asta e adevarul. Asta datorita statului roman care prin reprezentantul lui vremelnic cimpeanu a decis ca nu ii pasa ii ce conditii ii trimite la scoala.
    Inghesuiti 3 pe metru patrat? Nicio problema? Sa faca "managementul" tot posibilul sa nu mai fie! Triaj la intrarea in scoala? Nu se poate. Testare in scoli ca in alte tari care au deschis? Nici aia.
    • +5 (13 voturi)    
      prost e campeanu asta... (Marţi, 9 martie 2021, 10:53)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      prost e campeanu asta...
    • +5 (7 voturi)    
      Arafat a zis ca copiii imbolnavesc pensionarii (Marţi, 9 martie 2021, 12:00)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Arafat exact asta a spus in 2020: trebuie inchise scolile pt ca copiii iau covid si merg acasa si isi imbolnavesc bunicii

      nu l-am auzit pe securistu Campeanu ca comenteze atunci
      • 0 (4 voturi)    
        Sunt în planuri diferite. (Marţi, 9 martie 2021, 13:08)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Arafat și Câmpeanu. Și d-ta la fel. Unul vorbește de educație(Câmpeanu) și Arafat vorbește de oameni(copii). Filozofic copii sunt în curs de educare, dar nu toți copii pot fi educați. Deci ce spune Câmpeanu că educația nu ucide este valabil pentru copii educați. Ce te faci că sunt și copii needucați?. Extins, așa este și societatea. Oameni educați care nu reprezintă un pericol pentru sănătate și oameni needucați care fac să apară regulile, restricțiile și tot ei sunt nemulțumiți. Să recunoaștem cinstit că, dacă s-ar respecta regulile nu ar fi nevoie să se introducă restricții în nici-un domeniu.
        • -1 (1 vot)    
          A zis exact ce am spus eu, citez mai jos (Marţi, 9 martie 2021, 15:18)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Campeanu: "Mie mi se pare foarte periculoasă ideea pe care începem să o inducem copiilor, mai ales celor de vârstă mică, şapte, opt, nouă ani, cum că dacă merg la şcoală riscă să-şi îmbolnăvească părinţii, bunicii şi mai rău decât să-i îmbolnăvească"
  • +4 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 9 martie 2021, 7:28)

    [anonim]

  • +13 (27 voturi)    
    Ministrul acesta... (Marţi, 9 martie 2021, 7:34)

    expert2 [utilizator]

    .. nu înţelege că nimeni nu a spus că educaţia îmbolnăveşte. Poate îmbolnăvi, în schimb, comportamentul iresponsabil al unor elevi, dar şi aglomeraţia din şcolile româneşti. Educaţia nu îmbolnăveşte... Îmi vine să râd. Astfel de indivizi conduc învăţământul românesc. A votat cum trebuie la moţiunea de cenzură din 2019 deoarece i s-a promis că i se va da şi, iată, i s-a dat. PSD, ALDE, PNL... a trecut prin toate.
    • +4 (8 voturi)    
      Intelege bine (Marţi, 9 martie 2021, 11:23)

      RobertM70 [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      Intelege bine dar incearca si el o diversiune, doar doar pune botul cineva la gargara lui de politician scarbos.
  • +3 (25 voturi)    
    Ba da (Marţi, 9 martie 2021, 7:56)

    mircea112 [utilizator]

    - imbolnaveste psihic, dovada domnul ministru, uitati-va la privirea lui! Iar pentru copii prea multe materii, prea multe teme, prea putin timp pentru a invata.

    - imbolnaveste coloana, prea greu ghiozdanul, scaune de lemn ne ergonomice!

    - imbolnaveste de covid - nu exista distantare, scolile nu sunt verificate, profesorii nu poarta masca!
  • +11 (23 voturi)    
    Ce tolomac! (Marţi, 9 martie 2021, 8:06)

    Klaus_ [utilizator]

    Pe cuvant ca ar trebui sa li se dea un test de IQ inainte de a ajunge ministri. Acest Cimpeanu prefera sa debiteze rahaturi politicianist-populiste in loc sa faca ceva inteligent si important (cum ar fi schimbarea programei care e de acum 50 de ani, digitalizarea predarii si a evaluarii din scoli, adaptarea materiilor la viata reala...). Nu, in loc sa faca ceva util, mascota asta PSDisto-PNL-ista prefera sa se intrebe de ce elevii de clasa a VIII-a si a XII-a merg doar 50% iar ciclul primar merge 100%. Daca maimuta s-ar uita pe cifre ar vede ce putini copii sub 10 ani au facut Covid si oricum au facut forme usoare. Copilul sub 10 ani nu-l poti lasa singur acasa daca nu merge la scoala. Daca nu exista bunici in zona, parintii trebuie sa-si ia liber iar economia si asa e in cap. Elevii de clasa a VIII-a si a XII-a mai bine se pregatesc acasa pentru evaluarea nationala, respectiv bac si admitere la facultate, decat sa mearga la o scoala unde nu se tin ore si, cand totusi se tin, profesorul e stresat si jenat de masca.
  • +6 (20 voturi)    
    discurs fals (Marţi, 9 martie 2021, 8:09)

    Remarque [utilizator]

    Cimpeanu este demagog si pune problema politic. Este doar un discurs pe tema 'spune-mi ce vrei sa-ti demonstrez'.
    Din pacate virusurile nu tin cont de politica iar contagiozitatea acestora nu are legatura cu educatia per se. Dovada este chiar aceasta pandemie.
  • -6 (24 voturi)    
    Toti copii trebuie (Marţi, 9 martie 2021, 8:18)

    ALFY [utilizator]

    sa meara la scoala.
    In final cineva care nu mai crede 100% in tampeniile promovate de big-pharma/medici si masoni.
    De un an se vehiculeaza prostia.
    Statisticile sunt sucite cum vor ei sa iasa motivati pentru masurile/restrictiile puse si otrava bagata in creduli (waxxin).
    OMS + banditii aliati: bula se sparge si veti fi tocati pentru porcaria creata.
    • +4 (4 voturi)    
      cum ziceam mai sus (Marţi, 9 martie 2021, 11:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      Avem si exemplul de personaj care apreciaza frazele astea sforaitoare, de data asta nu din gruparea PSD-analfabet ci din aia AUR-conspirationism
  • +12 (28 voturi)    
    Educatia nu imbolnaveste. (Marţi, 9 martie 2021, 8:19)

    Alexos [utilizator]

    Covid-ul insa o face. Te-ai astepta la mai multa inteligenta de la un ministru al invatamantului, dar pana acum am avut doar personaje prostute / ciudate pe aceasta functie. In loc sa priveasca aceasta situatie ca pe o oportunitate de a-si diversifica metodele de predare si de a se adapta la secolul 21, profesorasii nostri s-au dat de ceasul mortii, dovedind o incapacitate crasa de a folosi un computer. Am fost martor la cateva lectii online, si totul a fost atat de dezamagitor. Aceeasi atitudine blazata, de lector al unor manuale stufoase si prost organizate. Nici cea mai mica incercare de a preda interactiv, de a se asigura ca notiunile cele mai importante sunt asimilate de catre toti participantii. Treziti-va doamnelor/domnilor profesori, faceti-va meseria, mediul online poate fi miraculos! Ne-ar putea spune domnul ministru cum stam cu distribuirea unor tablete / laptop-uri / modem-uri 4g catre cei mai putin norocosi dintre noi? Investiti in educatie, nu plangeti lipsa imbulzelii in clase construite in marea majoritate in perioada comunista!
  • -6 (24 voturi)    
    Hai acu (Marţi, 9 martie 2021, 8:20)

    panda_rosu [utilizator]

    Sa inceapa injuraturile pt campeanu! Start!

    Asa mi-e mila de copiii carora le-a fost rapit dreptul la educatie de peste 1 an de zile... ahtiatii dupa scoli inchise nu realizeaza ca un copil needucat va fi adultul de maine care o sa le dea in cap pe strada, ei se gandesc la castigul lor imediat, ca sa nu ii imbolnaveasca pe ei acu domne!

    Acu o sa sariti voi din bula voastra cum ca al vostru copil sa ramana pe onlain, ca e perfect, v-ati gandit ca poate nu toti copiii au sansa asta? Egoistilor!
    • +2 (10 voturi)    
      dreptul la educatie? (Marţi, 9 martie 2021, 9:36)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      educatia online nu e educatie? intr-o tara in care teoria e preferata practicii,in care experimentele educationale sunt aproape inexistente,intr-o tara in care educatia inseamna doar predare si aproape doar teorie,care e diferenta dintre educatie online si cea fizica,la scoala ?
      nici una.
      domnule .... 'onlain' :))
      • -2 (8 voturi)    
        Dpdv legal (Marţi, 9 martie 2021, 11:03)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        La invatamantul primar, gimnazial si de liceu nu exista forma “invatamant la distanta”. Asadar ceea ce se face acum legal nu e scoala. Da, este o solutie de criza, dar nu poate continua pe termen nedefinit decat daca reusesti sa opredti cresterea in varsta.
  • -4 (20 voturi)    
    Daca (Marţi, 9 martie 2021, 8:27)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Mersul la biserica si la mall nu imbolnavesc, la fel nici mersul la scoala nu imbolnaveste.
    • +3 (5 voturi)    
      Hoo, mai, cu minusurile (Marţi, 9 martie 2021, 9:49)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

      Nu am zis nimic de statul in clase, am zis de mers - deci pana ajungi la scoala.
  • +9 (19 voturi)    
    Platitudini (Marţi, 9 martie 2021, 8:37)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Evident ca nu imbolnaveste educatia, din contra. Problema e modul in care este organizata, iar aici dl. ministru nu face decat sa enunte fraze standard pe care nu le contesta nimeni, dar care nu aduc nimic concret legat de situatia actuala. Cum s-a gandit sa organizeze prezenta alternativa, incluzi elevii intr-o baza de data in care urmaresti frecventa cu care sunt prezenti fizic la scoala si in cadrul carui grup? Acorzi prioritate celor care, din divesre motive, au dificultati de invatare? Ai facut un plan exact pentru institutiile de invatamant, si in special pentru cele aflate in medii rurale? Oamenii asteapta planuri concrete de actiune, nu afirmatii de natura generala.

    Deocamdata actualul ministru imi pare un glorios utilizator al limbajului de lemn, in forma reciclata.
  • +2 (24 voturi)    
    Sigur că educația îmbolnăvește! (Marţi, 9 martie 2021, 8:43)

    Rower [utilizator]

    Da, prezenta la clasa a elevilor face ca virusul Covid-19 sa se transmită ușor de la unul la altul iar mai apoi la membrii familiilor școlarilor, cu consecințe grave. Ce dorește sa explice Câmpeanu?! Ar trebui dat afara imediat și trimis în instanța cu acuzația de zădărnicire a combaterii unei epidemii.

    Citat:
    ""Am încercat să explic şi explic de fiecare dată că educaţia nu îmbolnăveşte. Mie mi se pare foarte periculoasă ideea pe care începem să o inducem copiilor, mai ales celor de vârstă mică, şapte, opt, nouă ani, cum că dacă merg la şcoală riscă să-şi îmbolnăvească părinţii, bunicii şi mai rău decât să-i îmbolnăvească. Acest lucru mă tem că lasă sechele. Dacă merg la şcoală, educaţia nu îmbolnăveşte, dimpotrivă, te învaţă să respecţi regulile. Dacă respecţi regulile mergând la şcoală, atunci şansele să gestionezi riscul de îmbolnăvire sunt foarte mari. Acest ordin de ministru este comun. Pentru a putea fi semnat a trebuit să facem rabat de la această prezenţă fizică integral în clase. (Decizia de a înjumătăţi numărul copiilor prezenţi în clase - n.r.) vine pe considerente sanitare, în mod evident, că doar n-o să susţină Ministerul Educaţiei, care a susţinut importanţa prezenţei fizice în clasele terminale, care peste câteva luni au examene naţionale. Evident că nu am fi putut susţine lucrul acesta”, a afirmat Sorin Cîmpeanu, citat de News.ro."
  • -2 (22 voturi)    
    rara avis in terris (Marţi, 9 martie 2021, 8:50)

    cucuveauamov [utilizator]

    cind auzi o propozitie normala pare ca vine fin alta tara
  • +6 (18 voturi)    
    Nu se imbolnavesc (Marţi, 9 martie 2021, 9:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    dar in halul de indolenta, incompetenta si agramatism in care se afla 99& din corpul de asa-zis profesori, elevii nu au nimic de castigat, Cimpeanu e unul din eei cu crontributie mare la distrugerea invamântului si la incurajarea plagiatelor, un traseist politruc impostor.
  • +10 (24 voturi)    
    Asta e un securist al lui Voiculescu! (Marţi, 9 martie 2021, 9:05)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    O javra acest idiot care habar nu are cu ce se mananca educatia acestui secol. Pus acolo de uselistii din PNL, care sunt in stare sa numeasca pe oricine ca sa puna mana pe ciolan.
  • 0 (8 voturi)    
    Perfect adevarat! (Marţi, 9 martie 2021, 9:38)

    RDU2 [utilizator]

    Decat sa stam sa bocim acasa ca daca ne ducem copiii la scoala cade drobul de sare si mor bunicii, mai bine am pune mana si i-am invata sa poarte corect masca, sa nu o dea jos sub nicio forma la scoala (nici in pauze), sa se abtina de la mancat si batut apa cat stau la scoala (eu nu imi aduc aminte pe vremea mea inainte de '90 sa fi existat moda cu bautul apei in clasa si nu am murit de deshidratare) si totul va fi bine.
    Copilul meu a avut caz in clasa, adus de acasa de la parinti - chiar colegul de langa. Si-a mai si dat masca jos in pauze sa manace si sa bea in clasa. Al meu nu a dat masca jos nicio secunda, FFP2, are test PCR negativ.
    Educatia nu imbolnaveste, ci lipsa ei!
  • +10 (16 voturi)    
    Raspandacii (Marţi, 9 martie 2021, 9:39)

    tontu [utilizator]

    Nea Sorine nu educatia imbolnaveste ci scoala, mediul in care copiii invata. In general tinerii fac forme usoare de boala sau sunt complet asimptomatici, dar pot fi purtatori/raspanditori de virus.
  • +8 (12 voturi)    
    Anisie reincarnata (Marţi, 9 martie 2021, 10:10)

    tytyC [utilizator]

    Momentul acela cand realizezi ca se poate si mai rau decat in mandatul precedent!!!
    • +8 (10 voturi)    
      Greu (Marţi, 9 martie 2021, 11:27)

      RobertM70 [utilizator] i-a raspuns lui tytyC

      Greu de zis care e mai praf dintre cei doi. Cred ca Ministerul Educatiei ar merge mai bine fara ministru decat cu asa somietati.
    • -3 (3 voturi)    
      Ți-sa luat diploma Anisie? (Marţi, 9 martie 2021, 13:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tytyC

      De aia nu o poți uita? Eu spun , bravo ei. Bine a făcut. Păcat că nu a continuat curățirea societății de analfabeți cu diplomă.
  • +10 (12 voturi)    
    Educatia proasta la Tv se face (Marţi, 9 martie 2021, 10:12)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    De Ministru nustiucumilcheama!
    Din televiziune in televiziune!
    Petarde, fumigene!
    Al 35-lea ministru in ultimii 30 de ani care face varza Educatia!
    Politruci care nu au predat o ora Niciunde dar se pricep la invatamant!
    Mai are rost sa dea chiftele la Tv?
    Când nu e nicio direcție a învățământului

    Tara te vrea prost!
    Pentru sparanghel!
  • +7 (9 voturi)    
    din nou ca la radio erevan (Marţi, 9 martie 2021, 10:17)

    sorin3 [utilizator]

    Intr-adevar ideea e periculoasa... dar e adevarata?
    Si evident ca e adevarata, deci ceea ce forteaza acest ministru e periculos si el o stie.
    Greu de inteles de ce a insistat PNL cu acest ministru. E din categoria celor care faceau fata cu brio in guvernul Dancila.
  • +9 (11 voturi)    
    Pedagog de scoala noua (Marţi, 9 martie 2021, 10:36)

    Metec [utilizator]

    Acest ins are o gandire de dascal batran si depasit, ca Marius Chicos Rostogan al lui Caragiale. Ceea ce el ignora este ca bietii copii au inteles mult mai bine decat el si alti nebuni negationisti efectele si riscurile pandemiei. Si niciunul nu intelege precautiile ca pe un efect al educatiei!
    Imi pare tare rau ca alternanta la putere nu s-a produs in educatie, dupa 6 decembrie 2020. La MEC este un alt politruc de tip pesedist, intr-un guvern PNL-USR PLUS.
  • +6 (10 voturi)    
    numai batranii se imbolnavesc si mor, nu-i asa? (Marţi, 9 martie 2021, 11:07)

    Barbaneagra [utilizator]

    Din ciclul pesedist: cum o dai, tot asa cade, sau cum sa ne punem bine cu Antenele si Romaniile TV. Maine-poimaine vine Sorinel si ne spune ca elevii mari nu mai trebuie sa poarte masca, e ceva umilitor, iar profesorii le dau note proaste pentru ca nu ii aud bine.
    Mai e un tip tare, presedintele Academiei Romane, care presupun ca se va inscrie in curand in AUR...
  • +10 (10 voturi)    
    sorin campeanu (Marţi, 9 martie 2021, 11:42)

    mmmircea [utilizator]

    a fost pe rand catelusul lui dan voiculescu, apoi a trecut in slujba lui victor viorel si a dat si a luptat cu plagiatul lui monta, cum lupta azi cu covidul. In conditiile in care noi avem o programa 80 la suta mostenita de acum 50 ani de la tezele tovarasului, pe care dupa revolutie ne-am facut ca o revizuim, dar de fapt nu am schimbat-o aproape deloc pentru ca dinozaurii din mediul universitar s-au opus sistematic cu scopul de a-si prezerva privilegiile si a-si acoperi impostura, cand ai o asemenea programa, ca ministru al educatiei, tu te ocupi tot de pepsiglas si de politica.
  • +11 (11 voturi)    
    PROSTIA IMBOLNAVESTE ??? (Marţi, 9 martie 2021, 12:00)

    BlueX [utilizator]

    am o nedumerire in acest moment ?
    - munca imbolnaveste ?
    - mancatul la resturant imbolnaveste ?
    - uitatul la film la cinema imbolnaveste ?
    - statul in hotel, piscina imbolnaveste ?

    desigur toate aceste actiuni in sine nu imbolnavesc - dar atunci ce sa fie , doar ma intreb ??
    - sa fie contactul cu altii ?
    - sa fie modul de transmitere ?
    - sa fie purtatorii pasivi ? sa fie ..... inca nu reusesc sa diger afiramtia ... acest memento mori venit dintr-un put al gandirii filoosofice -
    "educatia nu imbolnaveste "
  • +7 (7 voturi)    
    Campeanu e un comunist ordinar (Marţi, 9 martie 2021, 12:45)

    lp [utilizator]

    caz concret: nepotul meu in clasa a XII-a s-a dus la scoala in clasa lui REALA cu 30 de elevi, si s-a imbolnavit in REALITATE de covid. Nu e asimptomatic, tuseste ingrozitor, si ce sa vezi ?! chiar s-au imbolnavit si cei care stau cu el in casa. In lumea I-REALA in care traieste acest tovaras, virusul asculta ce zice el si nu infecteaza elevii. In realitatea in care traim noi, elevii vin la scoala in autobuze in care NIMENI nu poarta masca (doar le explica d. campeanu ca virusul nu se ia asa usor), stau in clase supraaglomerate inca de dinainte de pandemie, si se duc acasa unde parintii lor nu au fost atat de "speciali" incat sa fie deja vaccinati
    • +1 (1 vot)    
      nu ai decat (Marţi, 9 martie 2021, 16:42)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui lp

      sa ramai un prost, incuiat si paranoic!
      nu il mai duce la nici o scoala ca se va imbonavi!
      chiar nu observi ca ceea ce se incearca de un an de zile este stergerea notiunii de individ, subordonarea fara nici un comentariu, ascunderea dupa masti, fuga de oamenii de langa noi pe motivul ca ne omoara/ imbolnavesc sau reciproc si, bineinteles, prigonirea sistemului de invatamant ???
      esti spalat pe creier de tv !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Antidotul (Marţi, 9 martie 2021, 18:34)

    VOX. [utilizator]

    Trebuie sa li se predea copiilor teoriile conspirationiste. Daca mai stie cineva care sunt alea, in realitate.