UPDATE Accidentul din Sectorul 2. Primarul Radu Mihaiu: Noi și birocrația română suntem de vină pentru moartea acestor fete

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 1 martie 2021, 16:17 Actualitate | Esenţial


Radu Mihaiu
Foto: Facebook
Primarul Sectorului 2, Radu Mihaiu, a mers luni după-amiază la locul accidentului în care și-au pierdut viața două fete de 6 și 21 de ani, iar localnicii i-au cerut explicații pentru că, deși au cerut de mai mult timp, pe strada respectivă nu au fost montate limitatoare de viteză.

Primarul s-a întâlnit cu familiile celor două victime și cu locuitori din zona Andronache, care i-au semnalat că au cerut, de mult timp, ca pe strada lor să fie montate limitatoare de viteză. Oamenii au susținut că ei s-au oferit chiar să suporte costurile acestora, însă nu au primit niciun răspuns. De asemenea, oamenii i-au cerut primarului să intervină pentru ca șoferița să fie pedepsită: "Să faceți ceva să intre la pușcărie, domnule primar. Cum să mai aibă dreptul să conducă?".

"De foarte multă vreme toată lumea a făcut cerere (n.r. - pentru montarea de limitatoare de viteză, dar ni se spune că nu sunt bani!. De aia s-a întâmplat și necazul cu surioara mea și cu cealaltă fetiță", a declarat fratele uneia dintre victime.

"Rolul meu ca primar este să încerc să previn ca astfel de situații să nu se mai întâmple. Nimeni nu mai poate întoarce cele două suflete", le-a spus oamenilor Radu Mihaiu.

"Este foarte ușor pentru mine astăzi să spun că nu era treaba primăriei de sector, era treaba Administrației Străzilor și așa mai departe. Am avut discuții cu ADP, cu poliția locală, pentru a prelua aceste obligații la Primăria Sectorului 2 pentru a ne putea ocupa. Pentru toată zona Andronache există o decizie de limitare a vitezei de 30 km/h. Există din iunie anul trecut și este neimplementată. Trebuie să cerem atribuțiile de la administrația străzilor. Ei spun că nu au bani. În momentul când s-a pus problema să cerem dreptul de a monta semne de circulație, unul dintre argumentele care ni s-a dat a fost: <<domnule primar, dacă veți face acest lucru, în momentul în care va fi un accident veți fi răspunzător de el>>. Sunt niște pași birocratici. Vin în fața dumneavoastră și vă spun că noi și birocrația română, din acest moment, suntem vinovați pentru moartea acestor fete", a mai afirmat edilul.

La această oră, femeia care a provocat accidentul este audiată la Brigada Rutieră a Capitalei, în prezența procurorului de caz de la Parchetul Judecătoriei Sectorului 2, anchetatorii urmând să decidă dacă vor dispune vreo măsură preventivă împotriva acesteia. Femeia a fost dusă cu mandat la audieri, fiind ridicată de acasă de către polițiști.

Șoferița a fost audiată la Brigada Rutieră și sâmbătă seară, la câteva ore de la producerea accidentului. După audieri, ea a fost lăsată să plece, fără a fi luată vreo măsură preventivă împotriva sa. "Nu s-a luat nicio măsură preventivă împotriva ei. Era foarte lovită, inclusiv la față. A fost bătută, era într-o stare foarte proastă, era și în stare de șoc. Nu s-a considerat că este oportună luarea vreunei măsuri", a declarat duminică, pentru HotNews.ro, purtătorul de cuvânt al Parchetului Judecătoriei Sectorului 2, procurorul Rodica Nițescu.

Surse judiciare au declarat că femeia are permis de conducere pentru categoria B din anul 2006, însă le-a spus anchetatorilor că nu conduce în mod constant și că se urcă la volan foarte rar. Ea a mai susținut că sâmbătă s-a urcat la volanul mașinii Mercedes în locul soțului său, care era băut. Mai mult, ea le-ar fi spus anchetatorilor că nu are deloc experiență pe mașină automată, astfel că a încurcat pedalele, apăsând pe accelerație, în loc de frână, au mai precizat pentru HotNews.ro sursele citate.

Luni, au ajuns rezultatele analizelor făcute la Institutul de Medicină Legală pentru stabilirea alcoolemiei femeii, căreia i-au fost recoltate probe biologice. Acestea arată că la trei ore de la producerea accidentului șoferița avea o alcoolemie de 0,67 g/l în sânge, au declarat surse judiciare. Urmează să fie făcut un calcul retroactiv pentru a se stabili ce alcoolemie avea femeia la momentul la care a provocat accidentul. Aceleași surse au spus că rezultatele ar urma să fie gata în câteva zile. Este infracțiune dacă concentrația de alcool în sânge depășește 0,80, însă faptul că băuse alcool, chiar cu o alcoolemie sub acest prag, constituie circumstanță agravantă.

Accidentul s-a petrecut sâmbătă după-amiază pe strada Mențiunii din Sectorul 2, unde femeia de 57 de ani a pierdut controlul volanului și a lovit cu mașina un stâlp din beton care s-a prăbușit. Din impact, autovehiculul a fost proiectat în gardul unui imobil, unde le-a accidentat pe cele două fete care se aflau pe trotuar.

Fetița de 6 ani și-a pierdut viața înainte de a ajunge la Spitalul Floreasca, iar fata de 21 de ani a fost transportată la Spitalul Grigore Alexandrescu, însă nu a mai putut fi salvată, având răni extrem de grave.

Imediat după accident, șoferița a ajuns la spital, după ce a fost agresată de mulțimea strânsă la fața locului, fiind lovită atât ea, cât și soțul său, aflat pe scaunul din dreapta al mașinii.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8670 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    poate partial (Luni, 1 martie 2021, 16:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    De vina e faptul ca cei care se urca la volan sub influenta alcoolului scapa in general cu pedepse foarte usoare. Daca s-ar considera condusul sub influenta alcoolului infractiune si s-ar pedepsi similar cu tentativa de omor plus o amenda egala cu veniturile pe 3 luni + 3 ani permisul suspendat, ar fi mumt mai putine accidente avand la baza alcoolul.

    Si daca ar fi radare fixe peste tot si bizonii care depasesc vitezaa admisa cu peste 50 km/h ar avea permisul suspendat 6 luni, iar cine trece de 60 km/h de exemplu, ar face puscarie, iar ar fi lumea mai atenta la condus.

    Si... nu spun ca limitatoarele de viteza n-ar fi fost bune, dar nu le putem pune pe toate strazile din tara. Si ceva simular se poate intampla si pe un drum european intr-un sat, spre exemplu.
  • -1 (3 voturi)    
    causa proxima si causa ultima... (Luni, 1 martie 2021, 16:26)

    demaGOGU [utilizator]

    ...justitia nu functioneza decat cu primele, iar judecatorii vor fi judecati (sic) de populace in functiei de cum au decelat, sau nu, aceste cauze proxime.
    • +4 (4 voturi)    
      Justitia judeca conform legilor !!! (Luni, 1 martie 2021, 18:01)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Iar cand legile sunt facute de infractori sau analfabeti functional, asa cum sunt peste 50% din membrii șParlamentului ultimelor 2-3 legislaturi, nu iti e clar ca justititia, aparand legile, logic si legic, vor apara infractorii si incompetentii ?!?.... Cat timp trimitem in șParlament fie prin absenta de la vot fie prin votul cu fundul si nu cu capul, incompetenti si hoti, sa nu ne mire ca legile facute de ei, nu vor favoriza niciodata oamenii cinstiti sau muncitori. Sa fie clar pentru toata lumea, legile votate de infractori si prosti, vor favoriza infractorii si prostii !!! Caci daca justitia, politia sau procuratura incearca sa faca ce ar fi moral, AR INCALCA PUR SI SIMPLU, LEGEA !!!
  • +19 (21 voturi)    
    Si daca era limita, o vedea betiva? (Luni, 1 martie 2021, 16:31)

    emil bobu [utilizator]

    Cred ca nu.

    Mai bine nu mai dati carnete contra-cost, dar deh, de unde sa mai faca si un politist niste bani?

    Din munca pentru interlopi? Din spagi la Rutiera? Astea-s pentru copii, mafiotii adevarati dau carnete pe bani grei la toate animalele fara constiinta.
    • 0 (6 voturi)    
      Nu, dar o simtea si incetinea (Luni, 1 martie 2021, 16:52)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Nu, dar o simtea si incetinea
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte emotionant... (Luni, 1 martie 2021, 16:37)

    Daniel_.A [utilizator]

    dar poate faceti si un autodenunt pe tema asta, poate raspunderea penala vă va face mai usoara povara asta emotionala. Si in zona in care locuim noi avem cam aceiasi poveste, cu masini care merg cu viteza pe segmente de drum improprii traficului auto intens. In zadar am facut cereri la Adminstratia Strazilor si de la care avem, culmea, raspunsuri favorabile, ca nu s-a intamplat nimic.
  • +4 (6 voturi)    
    Idem in Sectorul 3 (Luni, 1 martie 2021, 16:40)

    un domn [utilizator]

    Pe str Ion Minulescu de la cladirea Ikea( Timpuri Noi) pana la Jonctiunea cu Av Foisoreanu, loc, unde cel putin 100 km/h in linie dreapta. DUamna Gabi si finul ei Robertzeluu Negoitza
  • -1 (5 voturi)    
    ohoo...mai usor cu pianul pe scari (Luni, 1 martie 2021, 16:48)

    cristi_an [utilizator]

    NOI...adica VOI, coruptilor
  • +3 (7 voturi)    
    Premarul asta este truli- truli la cap (Luni, 1 martie 2021, 16:53)

    ..13 [utilizator]

    Nu pot sa zic aici ceea ce am zis in gand cand am citit ca noi si birocratia suntem de vina.

    De vina este aia care a condus in stare de ebrietate si de aceea astept cu mare interes sa vad daca justitia isi face treaba.

    cu siguranta ca este o pretena de la un partid din actuala coalitei - NU IMI PASA vreau sa AFLAM NUMELE TIPEI ca de acolo este mai usor de desfasurrat ghemul inapoi.

    Ma mir ca nu a luat-o pe coasa si Premarul ala.
  • +5 (7 voturi)    
    La cuvinte mari suntem primii, la fapte mici (Luni, 1 martie 2021, 17:00)

    clint [utilizator]

    care puteau salva vietile fetitelor si multor altor victime nevinovate, mai putin ne inghesuim, domnu' primar.

    Uitati-va ce se intampla prin alte tari pentru a preveni aceste accidente. Uitati care ar fi un minim, usor aplicabil:

    Sanctionati soferii imprudenti, chiar daca nu au facut abateri mari, de ex. nu semnalizeaza, acestea pot avea consecinte grave si sunt indicatorii clari ca oamenii au o atitudine proasta. In afara se numeste reckless driving. Aveti camere in tot orasul. Transmiteti toate abaterile acestea mici la firmele de asigurari, sa ii rupa la RCA, CASCO, chiar daca fac abateri mici, dar in mod repetat. Poate mai scapam si noi asa de bizonii din trafic.

    Doi, pedepse exemplare pentru cei care si-o cauta cu lumanarea masiv:
    conduc beti -> inchisoare
    depasesc cu mult limita de viteza -> confiscarea masinii
    abateri repetate -> suspendarea permisului pe viata

    E chiar asa greu ?
    • +1 (1 vot)    
      e greu daca nu avem inchisori destule (Luni, 1 martie 2021, 18:01)

      NoapteaCaHotii [utilizator] i-a raspuns lui clint

      cum in ultimii 30 de ani nu au fost contruite suficiente inchisori in romania, se tot gasesc scuze pentru a nu le aglomera , plus legile EU fortate pentru conditii proaste.... legea recursului compensatoriu mai precis
  • +1 (11 voturi)    
    Daca te simti vinovat (Luni, 1 martie 2021, 17:05)

    VOX. [utilizator]

    Da-ti demisia. Da un exemplu.

    Vorbe goale, ale unor politruci fara rusine...
    • -2 (2 voturi)    
      Esti superamuzant, (Luni, 1 martie 2021, 19:01)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      omule. Daca ai fi votat cu dreapta, ai fi tacut din gura, intelegand ca n-au avut timp sa schimbe tot ce a distrus ontanu si gasca lui timp de decenii. Daca vorbesti, Daca dai astfel de declaratii, insamna ca ti-e foarte ciuda ca ai pierdut bucatiica la care erai abonat pe vremuri. Deci, nici gand sa-ti pese de cele doua fete sau de familiile lor.
  • +4 (6 voturi)    
    ca in toate domeniile, avem legislatie dar (Luni, 1 martie 2021, 17:27)

    ilex2013 [utilizator]

    datorita coruptiei si intereselor obscure, nu se respecta. Eu locuiesc langa un drum cu doua benzi pe care circulatia vehiculelor cu gabarit depasit e interzisa dar nu am vazut niciodata vreun politist de la rutiera pe acolo. Au fost doua accidente iar casele de pe margine drumului sunt deja crapate de la masinile grele care trec in goana mare desi este si limita de viteza...
  • +2 (2 voturi)    
    Alcoolemie la 3 ore? (Luni, 1 martie 2021, 17:42)

    fusionbeam [utilizator]

    Nu inteleg de ce Politia Rutiera a recoltat sânge la 3 ore după accident.
    "Doamna" poate spune ca a baut acasă de supărare ...
  • +1 (1 vot)    
    fiind un capat de strada in T (Luni, 1 martie 2021, 18:08)

    Coco Whistle [utilizator]

    ma intreb daca semnul ptr stop este inca acolo sau a fost furat.inconstienta naste monstri...o sa fie si mai rau...
  • 0 (2 voturi)    
    Capu la poza (Luni, 1 martie 2021, 18:13)

    dx [utilizator]

    baga si asta capu in poza. Nu scapa nicio oportunitate de PR si pentru a amplifica propaganda.
    Mai bine ii scrii colegului de partid de la justitie ca procurorii sa-si faca treaba si sa nu lase liberi asemenea specimene de oameni (criminali)
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 1 martie 2021, 18:41)

    cartograful [utilizator]

    mda, daca ne pocneste maine o cometa o sa fie unul care o sa puna placa cu birocratia...
  • +2 (2 voturi)    
    Da,limitatoarele de viteza (Luni, 1 martie 2021, 20:07)

    persuasiv [utilizator]

    o impiedicau pe aia sa se urce beata si fara experienta la volan.Terminati cu isteria.Si pe o autostrada,tot aia se intampla.
  • +1 (1 vot)    
    Ce ipocrit!!! (Marţi, 2 martie 2021, 10:22)

    John M. [utilizator]

    Mai baiete ministru: tine-ti lacarimile de crocodil pentru alte parastase.
    Nimic nu putea s-o impiedice pe cocoana beata sa intre in stalp si in cele doua fete pentru ca ea se juca pe telefon. Puteai sa-i pui un "speed bump" cat roata masinii ca tot n-ar fi oprit-o ca nu mai era in toate mintile de la bautura...