FOTO Bărbat mort de doi ani, sancționat de polițiști pentru că a ieșit pe stradă după ora 23.00

de C.V.     HotNews.ro
Luni, 1 martie 2021, 11:39 Actualitate | Esenţial


Proces verbal prin care este sanctionat un barbat mort de 2 ani
Foto: Hotnews
Un bărbat care a murit în urmă doi ani a fost sancționat de polițiștii locali din Râșnov pentru că a ieșit pe stradă după ora 23.00 fără a avea declarație pe propria răspundere. Autoritățile locale susțin că este vorba despre o eroare, bărbatul mort fiind confundat de fapt cu fratele său.

Incidentul s-a întâmplat în ianuarie, iar procesul verbal a ajuns la domiciliul familiei decedatului zilele trecute. Asociaţia pentru Siguranţă Urbană şi Mediere (ASUM) Braşov a publicat documentul în care scrie că „în seara zilei de 23 ianuarie 2021, la ora 23.20, a fost surprins pe strada Vlad Ţepeş fără a deţine asupra sa declaraţia pe propria răspundere, încălcând prevederile Legii 55/2020.”, informează Mediafax.

„Abuz, bătaie de joc sau pur și simplu prostie!? Poliția locală Râșnov a identificat la data de 23.01.2021, în orașul Râșnov, pe numitul DIHOIU VASILE circulând, în jurul orelor 23 pe strada Vlad Țepeș, fără a avea asupra sa declarația pe proprie răspundere! Oau! Pentru acest fapt DIHOIU VASILE a fost sancționat contravențional! Foarte bine! problema este că DIHOIU VASILE nu avea nevoie de o astfel de declarație, acesta fiind decedat încă din anul 2019!”, scrie ASUM pe Facebook.

Primăria din orașul Râșnov susține că este vorba despre o eroare, bărbatul decedat fiind confundat cu fratele său.

„În primul rând nu este vorba despre o amendă ci despre un averisment. Datele de identificare (CNP, adresa ) ale persoanei avertizate sunt cele corecte. În momentul în care agentul Poliției Locale a completat numele și prenumele persoanei în cauză s-a produs o eroare materială. Mai exact la prenume a fost trecut fratele celui oprit de agenți, care a decedat în 2019. Agentul îi cunoștea pe cei doi, care erau frați și de aceea s-a produs greșeala respectivă”, au anunțat, pe Facebook, reprezentanții Primăriei Râșnov.

Autoritățile au solicitat efectuarea unei anchete interne. Agentul Poliției Locale Râșnov va fi audiat în cadrul comisiei de disciplină și ar putea fi sancționat.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11930 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Pensii speciale la toata lumea! (Luni, 1 martie 2021, 11:42)

    emil bobu [utilizator]

    Si repede, pana nu emigram toti cei care chiar muncim!
  • +9 (9 voturi)    
    Zombie ? (Luni, 1 martie 2021, 11:48)

    Tescovin [utilizator]

    Eu credeam că zombii sunt povești, dar se pare că e pe bune !
    • 0 (0 voturi)    
      nu era zombi (Luni, 1 martie 2021, 16:46)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Era strigoi. Noaptea, ca hotii.
  • +8 (8 voturi)    
    vivat gardienii locali (Luni, 1 martie 2021, 11:52)

    di livio [utilizator]

    fără ei am fi mai triști...amu văd că analfabeții locali îi apără și pe decedați să nu facă covrig, al naibii virus, atacă și fantomele...și pe strada Vlad Țepeș, genial
    • +3 (3 voturi)    
      Care vivat? (Luni, 1 martie 2021, 12:07)

      Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Vivant!
  • +5 (5 voturi)    
    Thriller! (Luni, 1 martie 2021, 11:57)

    mr_mojo [utilizator]

    Chiar a ieșit pe stradă?!
  • +4 (4 voturi)    
    Nu imi pot da seama (Luni, 1 martie 2021, 12:06)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Cum poate fi confundat un barbat decedat de doi ani cu unul viu, indiferent daca era sau nu fratele sau. Nu am intalnit oameni in putrefactie sa mearga pe strada liberi.
  • +7 (7 voturi)    
    la 2 pasi de Bran, normal... (Luni, 1 martie 2021, 12:07)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Langa zidurile castelului lui Dracula!

    logic ca e plin de acolitii lui, nu?

    si normal ca umbla noaptea, doar nu vreti sa umble ziua?!

    ziua umbla alti vampiri romanesti-politicienii, parlamentarii, pensionatii speciali, etc.
  • +7 (7 voturi)    
    aha (Luni, 1 martie 2021, 12:09)

    real didi [utilizator]

    e o fractura de logica aici: "agentul ii cunostea pe cei doi si de asta s-a facut confuzia..."

    pai ori ii cunostea, si deci stia ca vasile e mort, ori nu ii cunostea si, evident, a gresit identificarea?

    cand inchei procesul verbal, nu completezi actul pe baza buletinului pe care il ai in fata?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu este nicio fractura! (Luni, 1 martie 2021, 12:25)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      Tocmai, daca nu i-ar fi cunoscut (chiar intr-un orasel precum Branul, nu stii pe toata lumea) era simplu: la- oprit pe strada pe Gheorghe, completeaza PV cu numele lui Gheorghe!
      Dar, din moment ce ii stia pe ambii frati, l-a oprit pe Gheorghe dar a trecut in PV pe Vasile ...
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 1 martie 2021, 12:36)

    raulito [utilizator]

    O fi de-a lui Dragnea?
  • +5 (5 voturi)    
    Politistii nu stiu (Luni, 1 martie 2021, 13:57)

    ipolitic [utilizator]

    ca stafiile bantuie noaptea? Mai,mai...adica MAI, MAI...
  • +2 (2 voturi)    
    prima ,am dat plus la toti, apoi am scris,,,, (Luni, 1 martie 2021, 15:52)

    richter [utilizator]

    :))))))))) mai asteptam stiri din astea,,,au fost muuuultee episoade de i-omor la care n-am ras atata,,, ma dor falcile :)))) maimult din comentarii..ms.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai ca (Marţi, 2 martie 2021, 23:22)

    yol [utilizator]

    stilul politiei romane ne-a obisnuit, sunt mai rau ca-n bancuri. Dar cine sunt acesti ASUM, si cu ce se ocupa ei de fapt?... pentru ca textul documentului si cum prezinta ei fapta, este de un badaranism gretos. Cei de la EUROPOL mai aveau comunicate de presa tot in aceasta nota, comunicand lucruri banale intr-o maniera caterincoasa si tot cu multe semne de exclamatie.