Scurgere de heliu în clădirea unde funcționează RMN-ul Spitalului Județean din Călărași

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 28 februarie 2021, 12:57 Actualitate | Esenţial


cladire SJ Calarasi
Foto: Facebook
Pompierii sunt în alertă, duminică, după ce s-a constatat o avarie la instalația aparatului RMN al Spitalului Județean de Urgență din Călărași, având loc o scurgere de heliu.
  • "Avarie la aparatul RMN al Spitalul județean de Urgenţă Călăraşi. Pompierii sunt la fața locului și fac măsurători. A fost vorba de o avarie a instalatiei aparatului RMN - o scurgere de Heliu.
  • În urma măsurătorilor, au rezultat valori normale din punct de vedere radiologic și al gazelor toxice", a anunțat Inspectoratul pentru Situații de Urgență Călărași.
Ștefan Ovidiu Tătărau, purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean Călărași, a declarat pentru Mediafax că pacienții spitalului nu sunt în pericol, deoarece clădirea în care funcționează RMS-ul este separată de spital, fiind situată la cel puțin 50 de metri de alte clădiri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1582 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    lol (Duminică, 28 februarie 2021, 13:15)

    ostn [utilizator]

    Heliu e gaz nobil boilor, nu arde si nu e toxic.
    • +1 (3 voturi)    
      Si este si usor! (Duminică, 28 februarie 2021, 14:50)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui ostn

      Total inert!
      In plus este mai usor decat aerul, difuzeaza, se ridica, evident ca nu este un pericol!
  • +3 (5 voturi)    
    Cât pe ce ... (Duminică, 28 februarie 2021, 13:34)

    Mumulea [utilizator]

    .. să-i umfle râsul :)
    Mai bine ar neutraliza hidrogenul din apă, că acela-i sigur exploziv.
  • 0 (2 voturi)    
    normal (Duminică, 28 februarie 2021, 13:54)

    codyrocco [utilizator]

    probabil nu trebuie sa ai chiar toata scoala pentru a fi pompier. nici macar aia generala. dar ala care a sunat la 112 ce studii o avea? cum a detectat scurgerea de heliu?
    mna, se stie ...ca poate lua foc, sau ceva....vai mama mea!
    • -1 (1 vot)    
      Exista detector (Duminică, 28 februarie 2021, 14:51)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Nu ami idee cum functioneza un detector de agz inert, dar in '86 cand faceam depuneri de straturi subtiri in vid, exista si un detector de heliu ...
    • +1 (3 voturi)    
      a inceput sa vorbeasca subtire (Duminică, 28 februarie 2021, 15:40)

      eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      :)
  • -3 (5 voturi)    
    . (Duminică, 28 februarie 2021, 17:21)

    Mihai_P1 [utilizator]

    Lasati mistourile. Cred ca stiu si pompierii ce e cu heliul. S-or fi temut sa nu se asfixieze cineva daca respira heliu. Nu e vorba ca bubuie sau ceva. N-au evacuat cladirea din cite inteleg.

    Alta problema cu hidrogenul si poate si cu heliul e ca intra in metale si le poate fragiliza.
  • +1 (3 voturi)    
    Dovezi (Duminică, 28 februarie 2021, 18:01)

    fdaniel [utilizator]

    Trebuie lucrat profesional, pe bază de dovezi!
    Solicit public ISU să ne pună la dispoziție înregistrările AUDIO de la fața locului