Pandemia a lăsat pacienții României fără acces la tratamente: ”Ne place sau nu, avem mai mulți bolnavi non-Covid. Trebuie să redeschidem spitalele” - reportaj AP

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 28 februarie 2021, 10:50 Actualitate | Esenţial


Spital
Foto: Pixabay.com
Andrei, un tânăr de 32 de ani din România care este infectat cu virusul HIV de la naștere, a început să lipsească de la controalele medicale periodice în urmă cu un an, când țara a fost lovită de pandemia de coronavirus. “A fost primul lucru care m-a făcut să simt frustrare și teamă”, povestește acum Andrei, într-un reportaj Associated Press despre starea pacienților cronici din România care au fost dați uitării și lăsați să se descurce cum pot de la izbucnirea pandemiei și până acum. ”După asta, am început să mă obișnuiesc cu ideea de a-mi administra tratamentul antiretroviral orbește, fără să știu dacă parametrii sunt Ok sau dacă terapia funcționează”.

Săptămâna care tocmai s-a încheiat, România a marcat un an de la depistarea primului caz de infectare cu noul coronavirus, ceea ce a făcut ca întregul sistem medical din țară să se concentreze pe lupta împotriva Covid-19. În consecință, mulți pacienți cu alte afecțiuni, inclusiv bolnavii de cancer, au rămas fără îngrijirea medicală critică sau au încetat de bunăvoie să mai meargă la controalele medicale programate de teamă să nu se infecteze.

“Mulți dintre cunoscuți au pierdut bătălia cu boala pentru că nu au mai avut acces la tratament, la spitale și specialiști”, spune Andrei, care nu a dorit să își dea numele întreg din cauza stigmatizării pacienților seropozitivi după cum el însuși a mărturisit.

Guvernul României recunoaște că există o problemă și a anunțat planuri de reorganizare a spitalelor din întreaga țară astfel încât tot mai mulți pacienți non-Covid să aibă acces la serviciile medicale, notează AP.

Tentativele de reformare a a sistemului de sănătate au loc în contextul în care multe țări se tem de un al treilea val, iar ritmul de vaccinare este relativ lent în blocul comunitar din care România face parte.

“Pacienții care nu au Covid-19 nu au mai apelat la serviciile medicale pentru că se temeau să nu se infecteze”, a declarat pentru AP doctorul Andreea Moldovan, secretar de stat din Ministerul Sănătății.

Anterior, ea preciza că ”a existat o presiune mare în sensul de a păstra cât mai multe paturi libere în spitale pentru cei infectați cu Covid-19”.

Cu o populație de peste 19 milioane de locuitori, scrie AP, România a raportat 792.000 de pacienți COVID-19 și 20.000 de decese.

Ministerul Sănătății spune că planul de reorganizare a spitalelor va avea ca obiectiv crearea unor zone roșii și verzi în interiorul spitalelor astfel încât pacienții non-Covid și cei Covid să poată fi tratați separat.

Într-un interviu pentru AP, directorul interimar al Spitalului Colentina Victor Cauni a spus că, pe termen lung, serviciile medicale trebuie să se adapeteze noilor condiții impuse de conviețuirea cu SARS-Cov-2 și să nu mai facă discriminare în rândul pacienților.

“Fie că ne place sau nu, avem mai mulți pacienți cu afecțiuni altele decât Covid. Trebuie să redeschidem (spitalele- n. red) pentru ei, cel puțin parțial. Discriminăm în rândul pacienților cu condiții medicale grave”.

Subliniind gravitatea situației, Cauni a punctat că în trecut secția de urologie a spitalului trata între 400 și 500 de cazuri pe lună, însă media a scăzut sub 50 în ultimul an.

“De un an de zile, pacienții nu au mai avut acces în acest spital. Ei urmau să fie transferați către alte unități medicale, însă nu foarte mulți au reușit să găsească soluții”, a mai declarat Cauni.

“Nu se poate să funcționezi doar ca spital COVID-19. Avem multe alte secții importante aici”, a mai spus medicul.

Schimbările organizatorice vin în condițiile în care noile variante ale virusului Covid-19 nasc îngrijorări, oamenii de știință spunând că aceste tulpini noi, inclusiv cea detectată în Marea Britanie, se transmit mult mai ușor și ar fi mai periculoase sub aspectul mortalității.

În plus, AP notează că România se confruntă cu aceste provocări fiind țara din UE care alocă cel mai puțin din bugetul de stat pentru sănătate, respectiv 5.2% din PIB, în timp ce media blocului comunitar este de 10%.

De altfel, România are cea mai mare rată a mortalității în rândul persoanelor sub 75 de ani, potrivit statisticilor UE, fiind vorba deci despre decese care ar putea fi evitate și care reflectă starea de sănătate precară a populației.

Ministrul Sănătății Vlad Voiculescu și-a exprimat îngrijorarea săptămâna trecută, într-un mesaj video adresat managerilor de spitale și oficialilor din sistem, explicând efortul de reorganizare. “Pandemia nu a șters cu totul alte probleme de sănătate cronice sau acute. Trebuie să ne asigurăm că toți ceilalți pacienți au acces la îngrijirea medicală de care au nevoie”.

Andrei, care s-a infectat cu HIV când era tratat în maternitate, spune că se consideră a fi unul dintre cei ”norocoși” pentru că a reușit să își plătească o parte din analize la clinici private, însă este îngrijorat de ceea ce îl așteaptă dacă nu va relua monitorizarea strictă a bolii.

“Situația este critică. Dacă voi continua să îmi administrez tratamentul orbește, fără controalele medicale lunare și analizele care spun dacă tratamentul funcționează sau nu... există un singur deznodământ- moartea”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3894 vizualizari

  • +10 (28 voturi)    
    Doar „lucovidul” contează. Ce dacă-i doar o gripă. (Duminică, 28 februarie 2021, 10:56)

    Tayen [utilizator]

    Acolo sunt banii, acolo se dau sporuri, prime, tunuri și țepe!

    Nu mai există cancer, T.B.C., viroze, boli de inimă.... GATA, LUCOVIDUL SĂ TRĂIASCĂ. Izolete, măști,vaccinuri.... bani, neneacă, bani fără control. La Slatina termometrul de 23 de lei s-a „achiziționat” cu 250 de lei.
    • +3 (13 voturi)    
      Singura solutie de terminare a COVID: taiati finan (Duminică, 28 februarie 2021, 14:45)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Singura solutie de terminare a COVID: taiati finantarea* lui. TOT, inclusiv mastile, inclusiv vaccinul gratuit. In 3 saptamani NU mai moare nimeni de COVID; se revine la situatia dinainte cand, din cand in cand, mai murea cate unul de gripa.

      * si reveniti la modul de raportare dinainte de COVID...reveniti la practici medicale corecte, nu aiuritoare, precum cea cu testul PCR de 45 de cicluri care declara bolnava de COVID si sticla de la lampa.
  • -14 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 28 februarie 2021, 11:08)

    [anonim]

    • +2 (10 voturi)    
      Lasa-ne, lasa-ne! (Duminică, 28 februarie 2021, 17:08)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui

      Lasa-ne, mai nene, lasa-ne!

      Argumente circulare (stii ce-i aia?) de genul "vaccinul e bun pentru ca-l fac 150.000 de persoane"...lasa-ne. Ia-ti banii de COVID, cumpara-ti coltisorul de pizza (l-ai meritat si astazi!)...si meri acasa. "Nimic nu va mai fi ca inainte" DOAR daca oamenii aleg asa.

      In China, la 1,4 miliarde de oameni sunt 20 (douazeci) de cazuri de COVID pe zi, cat in jumatate din sectorul 3 din Bucuresti...nimeni nu comenteaza asta, toti puneti placa pandemiei.
  • +9 (21 voturi)    
    Un sistem criminal (Duminică, 28 februarie 2021, 11:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    a facut si continua sa faca zeci de mii de morti privati de asistenta medicala de specialitate. CRMINALII trebui sa raspunda penal. Pentru asa ceva, Ceausesu a fost impuscat. Tataru, Arafat s.a. sunt in libertate, ba chiar unul a fost decorat de președintele fabricat la Grivco.
    • 0 (0 voturi)    
      13 000 (Luni, 1 martie 2021, 13:23)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Doar in luna noiembrie 2020 au fost ucisi de masurile guvernului 13 000 de oameni, plus 2 000 de covid. Cine raspunde de acesti morti?
  • +11 (19 voturi)    
    Oamenii (Duminică, 28 februarie 2021, 12:09)

    Costi888 [utilizator]

    Nu merg la medic pentru ca multi dintre ei nu aveau acces la tratament nici inainte de pandemie, dapoi acum cand jumate din spitale au acces restrictionat.
    Peste multi ani, se va face, probabil, o ancheta referitoare la pandemie. Covidul, un virus mediocru a avut si va mai face mai multe daune colaterale decat cele directe. Aceasta pandemie va ramane in istorie ca un genocid mondial impotriva populatiei. Guvernelor ar trebui sa le fie rusine de isteria, teama, resfrangerea drepturilor pe care le au impus cetatenilor lor in numele “pandemiei”. Si in cele din urma, de oamenii care au murit datorita X afectiuni datorita lipsei tratamentului
  • +3 (9 voturi)    
    Mda.. (Duminică, 28 februarie 2021, 12:11)

    ACP [utilizator]

    România se confruntă cu aceste provocări fiind țara din UE care alocă cel mai puțin din bugetul de stat pentru sănătate, respectiv 5.2% din PIB, în timp ce media blocului comunitar este de 10%.

    Si cat aloca raportat la PIB pentru pensiile care nu se bazeaza pe contributivitate, salariile bugetarilor, firmele si regiile pe pierdere si asa ca fapt divers cu serviciile secrete?
  • +5 (15 voturi)    
    Romania lucrului bine facut (Duminică, 28 februarie 2021, 12:31)

    mihaipricop [utilizator]

    pas cu pas.
  • +4 (12 voturi)    
    Sa vina spaga ! (Duminică, 28 februarie 2021, 12:39)

    GicaContra71 [utilizator]

    Ne este dor de spaga.
  • +10 (16 voturi)    
    spitalele sunt goale, unde sunt medicii? (Duminică, 28 februarie 2021, 12:56)

    eucomentez [utilizator]

    Majoritatea spitalelor sunt inchise, practic e aproape imposibil sa fii tratat pentru orice boala.

    Medicii, inclusiv si medicii de familie sunt vaccinati, nu mai exista pericolul de infectare. De ce nu se deschid spitalele?
  • +2 (8 voturi)    
    "Ne place sau nu?" (Duminică, 28 februarie 2021, 13:42)

    Luk [utilizator]

    Ahahahahaha, astia nu sunt sanatosi la cap, ai spune ca boalile s-au inventat anul trecut prin februarie :))))
  • +3 (11 voturi)    
    . (Duminică, 28 februarie 2021, 15:06)

    di livio [utilizator]

    “Fie că ne place sau nu, avem mai mulți pacienți cu afecțiuni altele decât Covid”, vai da ce surpriză, sînt șoșocat de așe veste nouă...eram sigur că s-au eradicat tăte bolile și rămăsărăm numa cu gripa numită covrig...no, amu anu ăsta iar vom avea în Ro cele mai multe decese de la Burebista încoace, da nime nu va fi divină, nu se fac studii pe tema asta...să vedem cine sînt ăia care au internat forțat asimptomaticii, caz unic în Europa...îi vom ști vreodată?...sigur nu, sînt secreți, poartă cașchete și s-au derogat de la drepturile omului...North Korea
  • +8 (10 voturi)    
    Sunteti siguri? Ca face infarct Marioneta! (Duminică, 28 februarie 2021, 15:10)

    Parzivall [utilizator]

    Nu va pasa de Marioneta?
  • +5 (11 voturi)    
    O boala cu rata de supravietuire 99.8% (Duminică, 28 februarie 2021, 15:34)

    Parzivall [utilizator]

    Da, da, give it or take it a few "sutimi", asta este rata de supravietuire la nivel global. Dar, datorita practicilor medicale si guvernamentale strambe, s-a creat o isterie generala la nivel mondial. S-a ajuns la daune echivalente cu daunele unui Razboi. Acum vad ca duduie netul cu articole despre vaccinuri, pasapoarte de vaccinare. Mai terminati-o naibii cu tot alarmismul asta.
  • +2 (8 voturi)    
    NU! (Duminică, 28 februarie 2021, 18:17)

    Itsoc [utilizator]

    noi! tinerii frumosi si liberi cerem ministerului sanatatii sa constientizeze ca statul in casa si purtatul mastii ii salveaza pe bunicii nostri si ne da noua sansa sa aratam lumii pe facebook cat de virtuosi suntem noi salvand vieti din fata tastaturii.

    nu ne pasa de mortii de cancer sau tbc sau ce prostii mai ziceti voi acolo, nu e nimic interesant sa mori de cancer si niciun influencer nu a scris mesajul "lasati tigarile, salvati-va plamanii" deci nu ne intereseaza.
    toti bolnavii de alte boli decat covid sa stea acasa ca stau bine, nu e asa grav ca covidutul nostru drag, abia asteptam vaccinutul sa ne mantuiasca.

    asa ca da, lasati-ne cu mortile voastre colaterale si cu saracia cauzata de dezastrul economic, noua nu ne pasa, lucram de acasa, postam pe fb si traim sub canapea, viata e frumoasa!

    viata covizilor conteaza!