Iohannis, despre certificatul de vaccinare în UE: Ar trebui utilizat pentru scopuri medicale, nu turistice

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2021, 17:05 Actualitate | Esenţial


Pasaport digital Covid-19
Foto: Travel Wild / Alamy / Alamy / Profimedia
Președintele Klaus Iohannis s-a pronunțat, la reuniunea extraordinară a Consiliului European, pentru o abordare coordonată și unitară la nivel european privind certificatele de vaccinare, susținând că certificatul de vaccinare ar trebui utilizat pentru scopuri medicale. Aceasta, în contextul în care ideea unor pașapoarte vaccinale este susținută de o serie de țări, care doresc relansarea zborurilor internaționale și a turismului, unele dintre cele mai afectate sectoare în pandemie.

Potrivit Administrației Prezidențiale, președintele Klaus Iohannis, a participat, joi și vineri, la reuniunea extraordinară a Consiliului European, în format de videoconferință, iar unul dintre principalele subiecte abordate s-a referit la coordonarea Uniunii Europene (UE) în contextul pandemiei de COVID-19 și acțiunea în domeniul sănătății, cu accent pe lecțiile învățate din criză.

În declarația adoptată în cadrul reuniunii, liderii au subliniat importanța derulării, în bune condiții, a campaniilor de vaccinare de la nivel național, precum și a menținerii integrității Pieței Interne a Uniunii. O atenție deosebită a fost acordată aspectelor legate de consolidarea capacității de identificare a noilor variante ale virusului și adaptarea, în consecință, a vaccinurilor, arată sursa citată.

Președintele Klaus Iohannis a semnalat că, la nivelul UE, nu s-a reușit implementarea unei abordări comune în ceea ce privește unele măsuri luate în pandemie, precum restricțiile impuse, care diferă semnificativ de la un stat membru la altul, în ceea ce privește controlul frontierelor sau asigurarea liberei circulații a mărfurilor și persoanelor.

Referitor la certificatele de vaccinare, Iohannis s-a pronunțat pentru o abordare coordonată și unitară la nivel european, susținând că certificatul de vaccinare ar trebui utilizat pentru scopuri medicale, iar procesul de identificare a elementelor tehnice pe care să le conțină un certificat la nivel european va trebui să continue, mai arată Administrația Prezidențială.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4412 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    Da (Vineri, 26 februarie 2021, 17:19)

    mitg [utilizator]

    Asa este.
  • +10 (20 voturi)    
    Certificatul exista deja la noi in tara (Vineri, 26 februarie 2021, 17:21)

    t4v1 [utilizator]

    Cine vine cu vaccinul facut nu intra in izolare...

    Deci despre ce vorbim?!
    • +2 (8 voturi)    
      Miza e alta, nu hartia in sine (Vineri, 26 februarie 2021, 18:03)

      Utilizator5 [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Certificatul, pasaportul verde Covid sau aplicatia se vrea de unii din UE a fi folosita pentru a avea acces in mall-uri, cafenele, pub-uri, sali de fitness, stadioane, evenimente sau chiar la munca (modelul israelian) dar mai ales pentru calatorii in alte tari.
    • +12 (20 voturi)    
      Ca cetatan roman, eu vreau sa (Vineri, 26 februarie 2021, 18:08)

      Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Intru la mine in casa cand vin de undeva. Iar tovarasii daca vor sa se asigure ca nu sunt covidat, pe motiv ca s-ar putea sa fiu asimptomatic sau suspect de covid, etc, sa-mi puna la dispozitie teste platite prin care sa demonstreze asta. Iar aia, care se gandesc sa restrictioneze accese in hoteluri, etc, pe motiv ca nu esti vaccinat, n-au decat. Sunt absolut sigur ca o sa existe milioane de alternative.
      • -4 (14 voturi)    
        pai stai nitel, ca e mai complicat... (Vineri, 26 februarie 2021, 18:32)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Flav_

        1. Testul, care e cerut si acum, e pe banii tai, nu pe banii statului, ca nu te-a obligat statul sa pleci. Dar cum testul are si el o parece sansa de fals-negativ, daca vii din tari cu covid te autoizolezi 14 zile.
        2. Daca se va impune, pasaportul de covid va fi obligatoriu incepand de la imbarcarea in avion. Si pun pariu ca 99% din hoteluri il vor cere, atat pentru protectia personalului, cat si pentru protectia clientilor. Asha ca nu prea cred sa ai nenumarate alternative...
        • -1 (3 voturi)    
          pariezi si pierzi (Vineri, 26 februarie 2021, 23:43)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          1. de ce si-ar chetui cineva banii in Romania. sunt tari mult mai frumoase si mai ospitaliere.

          2. hotelierii stiu ce-i ala business. ma rog nu ma astept de la bugetari sa inteleaga.
          • +1 (1 vot)    
            parerea ta (Duminică, 28 februarie 2021, 1:35)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

            1. deocamdata toate statele cer fie vaccin fie test, deci nu inteleg de ce apare ROmania aici ca argument...
            2. Hotelierii stiu ce e aia busness si stiu ca majoritatea clientilor vor apreci mult mai mult siguranta. Si toti vor dori clienti vaccinati, si pentru imagine si pentru propria protectie.
  • +2 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 26 februarie 2021, 17:36)

    plount [utilizator]

    Dar de ce nu pentru ambele sau nu mai trebuie sa calatorim in scopuri turistice?

    Bine ca nu contam, sau sper ca nu contam asa de mult la nivel european.
    • +2 (6 voturi)    
      adica (Vineri, 26 februarie 2021, 22:22)

      cmariusalin [utilizator] i-a raspuns lui plount

      gata cu distractia, calatoresti in afara doar daca te duci sa sclavagesti in West
  • +6 (12 voturi)    
    la ce ajuta ? (Vineri, 26 februarie 2021, 17:44)

    jescu [utilizator]

    Presupunand ca in vara s-ar termina campaniile de vaccinare in toate tarile, ce mai conteaza daca circula persoane nevaccinate ? Cei nevaccinati din fiecare tara isi asuma riscul la intalnirea altor nevaccinati(din tara lor sau din alte tari). Iar daca nu se termina campaniile de vaccinare in vara, banuiesc ca batranii si bolnavii cronici, primii vaccinati nu circula prea mult ca sa mai conteze.
    • -7 (11 voturi)    
      asta e argumentul de doi lei al anti-vaccinistului (Vineri, 26 februarie 2021, 18:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Mai incerc o tura expplicatia:
      Vaccinul nu ii protejeaza pe toti cei vaccinati, ci doar pe cei 95% (Pfizer/Moderna) sau 70% (AZ) vaccinati. Asha ca un nevaccinat poate transmite boala si unui vaccinat.

      Acu e adevarat ca si un vaccinat poate da boala unui nevaccinat, dar asta nu mai tine de refuzul lui de a se vaccina, ci de nesansa de a nu fi protejat de vaccin.
  • +6 (20 voturi)    
    As spune "nu politice"!!!! (Vineri, 26 februarie 2021, 17:58)

    Parzivall [utilizator]

    Dar lumea este oarba, nu vede totalitarismul in care se scufunda. Ca de obicei, cand o sa vada, o sa fie prea tarziu!!!
  • -2 (12 voturi)    
    aiurea (Vineri, 26 februarie 2021, 17:58)

    IpseAnton [utilizator]

    A pierdut un bun prilej sa taca. Daca esti vaccinat de ce sa mai faci test si sa stai in carantina?
  • +2 (16 voturi)    
    Da, pina suna Merkel (Vineri, 26 februarie 2021, 17:59)

    ac [utilizator]

    Si dupa aia "am analizat cu atentie si facem cum ni se spune".
  • -7 (13 voturi)    
    dar stai (Vineri, 26 februarie 2021, 18:02)

    transpenibilus [utilizator]

    Bre Klaus, dar poate ca trolii rusi nu sunt de acord cu tine. Ia, sa vad ce zici in ipoteza asta???
  • +3 (17 voturi)    
    Deci pana la urma ...devine obligatoriu !! (Vineri, 26 februarie 2021, 18:11)

    pakla [utilizator]

    Cum au facut chinizii sa dea omenirea peste cap !! Si mai rau EU continua sa aibe relatii de dezvoltare si comert foarte prospere.... ce tembelism !! Pentru bani ajung sa sacrifice oameni, I curand chinizii mai baga alt virus.... poate se vor satura west-ul de atata prostie.
    Baa, Unde Trump ca de el e nevoie aici ! Sai puna pe comunisti la respect !
  • +3 (9 voturi)    
    cette fois (Vineri, 26 februarie 2021, 18:26)

    srpc [utilizator]

    chapeau bas, mon president
  • -5 (13 voturi)    
    PIAȚA trebuie sa regleze. Iohannis bate câmpii. (Vineri, 26 februarie 2021, 18:56)

    neagoe [utilizator]

    Pasaportul electronic trebuie sa existe iar utilizarea lui trebuie sa fie o decizie a pietii. Avem guvern liberal care ar trebui sa se comporte ... liberal.

    Deci, fiecare a decida. Vrei sa zbori cu avionul? Compania decide daca trebuie sa fii imunizat sau nu. Vrei sa vezi un film sau sa mananci o pizza? Sa scrie la intrare daca este obligatorie imunizarea. Patronul cinematografului/restaurantului decide propria politica, daca ii primeste doar pe cei cu vaccin sau pe toata lumea. Sa fie afisat la intrare ca spectatorii sa poata decide daca vor sa intre sau nu. PIAȚA TREBUIE SA REGLEZE!!!

    Dar NU un pasaport-hartie pe care sa poata fi vindut de alea in fuste pe soseaua Colentina cum era cu facturile false pana acum 15 ani.
    Electronic/pe hartie = cod QR, baza de date online, apare daca individul este/nu este imunizat.
    • 0 (0 voturi)    
      Hoo (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 11:03)

      dani777 [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Mai usor cu nazismul pe scari. Si vedeti ca nu in tiate cazurile e necesar "pe care" in loc de "care".
  • -4 (12 voturi)    
    d c nu?! (Vineri, 26 februarie 2021, 19:09)

    liviu_ [utilizator]

    dovada vaccinarii inseamna ca esti mai safe decat unu fara vaccin, deci nu e nevoie sa stai in izolare.
    nu pricep care dracu e problema?!

    sigur e prea devreme, sigur da niste probleme de discriminare (a se citit timerii sunt discriminati pt ca nu au posibilitatea sa se vaccineze), DAR ideea nu e rea...
    si sa se discute acum categoric nu e rau pentru ca UE oricum nu o sa se puna de acord mai devreme de 4 luni, deci la fix
    • 0 (4 voturi)    
      usurel (Vineri, 26 februarie 2021, 20:28)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      esti mai safe tu, nu si cei din jurul tau, pe care-i poti infecta bine mersi
  • +1 (13 voturi)    
    Pasaportul (Vineri, 26 februarie 2021, 19:09)

    Costi888 [utilizator]

    De vaccinare este o mare aiureala. Atat timp cat se spune ca o persoana vaccinata poate fi purtator de covid, deci teoretic l ar si putea transmite, atunci riscul planeaza spre cetatenii tarii gazda, nu? Deci teoretic degeaba m am vaccinat daca in tara respectiva % vaccinatilor este mic.
    Care ar fi utilitatea practica a pasaportului? Probabil sa ateste faptul ca ai fost vaccinat si implicit nu poti avea simptome care sa favorizeze transmiterea virusului?
    • +2 (4 voturi)    
      ??? (Vineri, 26 februarie 2021, 20:29)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      virusul se poate transmite si fara simptome, inclusiv de cei vaccinati! ce-ar fi sa te documentezi nitel?
      • +2 (4 voturi)    
        Tocmai (Vineri, 26 februarie 2021, 22:14)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        De aceea am si pus niste semne de intrebare. Deci, care este rostul acestui pasaport?
  • -1 (3 voturi)    
    Johannis greseste... (Vineri, 26 februarie 2021, 23:04)

    Lucky1 [utilizator]

    ...cand restrictioneaza uzul certificatului numai pentru scopuri medicale.
    Ar fi trebuit enuntat de maniera restrictionarii scopului turistic, adica " certificatul sa nu fie folosit pentru scopuri turistice", in rest sunt si alte scopuri cum ar fi plecarea si/sau a celor care muncesc in strainatate sau a celor care locuiesc in alte tari si vin in Romania sa-si viziteze rudele sau in alte scopuri de afaceri.
    Cum a enuntat acum arata ca nu gandeste decat populist.
    Aveam pretentii de la dumneata, dle. Profesor.
    • 0 (4 voturi)    
      Iohhanis nu greseste (Vineri, 26 februarie 2021, 23:52)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      certificatul nu foloseste la nimic.

      vor apare tulpina sud-africana, californiana, germana, suedeza, amer-indiana... samd.... pentru care vaccinul este apa de ploaie.

      vaccinul asta este fix ca anti-gripalul. protejeaza dar nimeni nu stie cat si cum.
  • -3 (3 voturi)    
    Aberatie (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 1:19)

    Bratianu007 [utilizator]

    Aberatie acest crtificat. Ce fac cei ce nu sunt in UE sau tari bogate? In multe tari nici nu s-a inceput vaccinarea. Tarile din Africa. America centrala si sud, chiar Europa ,Moldova, Ucraina, Serbia. Deci cu siguranta nu e momentul acum. Poate peste 1 an sau 2.
  • -2 (2 voturi)    
    capitalismul multilateral înapoiat (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 2:21)

    irys [utilizator]

    Întrebare clară și precisă:
    ,,Pașaportul” e (va fi) bun
    doar dacă ai fost vaccinat cu ,,anumite” vaccinuri ?
    Vor fi manevre de mai mare dragu iar creierul gros al omului (european ?) își va da întreaga măsură pe altarul civilizației sec.XXI.
    Strategia există dar trebuie oarece atenție la dozajul tactic.
    (la drepturile omului trebuie trecută urgent nediscriminarea pe criteriul vaccinului/vaccinurilor).