Sindicatul Europol susține că IGPR a dat startul "vânătorii de amenzi": Polițiștilor li se impune să raporteze zilnic numărul de contravenții aplicate

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2021, 15:56 Actualitate | Esenţial


Raportare amenzi
Foto: Facebook
Un document emis de conducerea Poliției Române dă startul "vânătorii de amenzi", susține sindicatul Europol într-o postare pe pagina de Facebook a organizației.

Potrivit documentului, polițiștilor li se impune să raporteze zilnic, până la ora 23:00, numărul de contravenții aplicate, defalcat, amenzi/avertismente.

”Este pentru prima dată când există un asemenea interes vădit din partea MAI pentru amenzile aplicate de polițiști. Și este tot pentru prima dată când se induce în subconștientul polițiștilor că numărul de amenzi aplicate este un ’indicator’ de performanță”, acuză sindicaliștii.

Aceștia ”condamnă ferm aceste acțiuni de intimidare la adresa polițiștilor care au scopul de a-i obliga să aplice amenzi populației”, spunând că speră ca polițiștii să nu accepte "normă".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3963 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    o la la (Joi, 25 februarie 2021, 16:12)

    v.ion [utilizator]

    Nu zice nimic de norma in document. Europol sunt astia cu petardele de ieri si cu show-ul ala ieftin? Sa inteleg ca pana acum politistii nu raportau cate amenzi si avertismente dadeau de au trebuit sa primeasca cererea asta? Se tinea evidenta dupa ureche? Dupa cum aveau chef?
    "Vanatorii de amenzi" suna a text à la PSD
    • -2 (6 voturi)    
      Dumnezeule, "nu zice nimic de norma in document"! (Joi, 25 februarie 2021, 16:52)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui v.ion

      Dumnezeule, "nu zice nimic de norma in document"!

      Asta e! Ai gasit! Bravo! "In plus, eSprimarea suna a text PSD" hahahaha

      PS: De multe ori ma intreb daca astea le sosesc #rezistilor la pachet cu spalarea de creier. Acum, cand citesti o astfel de fraza, cand vezi cum "gandesc" astia, sa spuna cineva care-i diferenta intre un idiot total, un mononeuronal, un analfabet functional si un #rezist, ca eu n-o gasesc.
    • +1 (3 voturi)    
      Mai bine reducem din polițiști. (Joi, 25 februarie 2021, 17:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui v.ion

      Dacă infractori nu vor să prindă că sunt în grevă, sancțiuni nu aplică că le este rușine să aplice legea. Ei, polițiștii, cei mai buni prieteni ai infractorilor să fie obligați să-i sancționeze, nu se face. Cu ce obraz mai merg împreună la chefuri să asculte manele?
  • -12 (20 voturi)    
    Plan de amenzi. Normal, in tara caluselor si catus (Joi, 25 februarie 2021, 16:14)

    newlook [utilizator]

    Plan de amenzi. Normal, in tara caluselor si catuselor.
    Pentru asta a votat romanii. Klaus si securistii lui indeplinesc promisiunile.
    Sa fie!
  • +10 (12 voturi)    
    Pai si cum mai iau ei spaga? (Joi, 25 februarie 2021, 16:16)

    Andy500 [utilizator]

    Daca trebuie sa raporteze cati au fost, unde au stat si cate amenzi au dat nu mai pot lua spaga de fapt!

    Nu e nevoie de norma de amenzi. Pur si simplu se pun intr-o intersectie si au de unde da amenzi 'nefortate', la cati melteni umbla pe strazile patriei.

    Dimpotriva, ar trebui sa stea mai putin ascunsi prin boscheti, pe unde se circula tare, pentru ca logica spune ca acolo nu e aglomerat. Si sa stea mai degraba pe zone cu linie continua pe unde se fac depasiri aiurea, la treceri de pietoni, pe unde trec unii cu 100km/h, desi se afla pietoni in preajma zebrei, etc. Adica situatiile care chiar reprezinta un pericol de accident.
  • +16 (16 voturi)    
    Este normal sa-ti ceara,la sfarsitul (Joi, 25 februarie 2021, 16:19)

    persuasiv [utilizator]

    zilei,un raport de activitate.Adica,daca ii cer angajatului meu un raport de activitate,este un abuz???Probabil trebuie sa ii cer si scuze pentru indrazneala...Incredibil
  • +16 (16 voturi)    
    Si pana acum cum era? (Joi, 25 februarie 2021, 16:25)

    Cataleya [utilizator]

    Politistii dadeau amenzi si nu raportau nimanui cate au dat, in ce conditii si la ce valoare?
  • +7 (7 voturi)    
    Vraiste in Romania (Joi, 25 februarie 2021, 16:48)

    Alfabetix [utilizator]

    La ce debandada e in tara noastra daca s-ar amenda cum scrie la litera legii, s-ar incasa
    cu mult peste “planul”.
  • +1 (5 voturi)    
    sindicatele psdiste put a ghena comunista... (Joi, 25 februarie 2021, 17:20)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sindicatele psdiste put a ghena comunista...
  • +2 (4 voturi)    
    Sindicatul Europol (Joi, 25 februarie 2021, 17:32)

    JustinCase [utilizator]

    Sindicatul Europol nu e adunatura aia de meletieni, alde Coarna si Abraham, care dau cu fumigene si arunca cu basca in Cotroceni?