Parlamentarii din comisiile de învățământ s-au certat aproape o oră cine conduce ședința. Anisie s-a autopropus, stârnind furia PSD. Intotero: E dictatură

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2021, 13:21 Actualitate | Esenţial


Anisie, la Comisia invatamant
Foto: Hotnews
​​Parlamentarii din comisiile reunite de învățământ s-au certat aproape o oră înainte de a începe dezbaterile pe buget, miza disputei fiind cine va conduce ședința. Pentru că Monica Anisie (PNL) și Natalia Intotero (PSD), șefele celor două comisii, nu au căzut de acord, fiecare dorind să fie vioara întâi la dezbateri, a început scandalul.

Propunerea puterii de a se alege prin vot președintele de ședință, a fost criticată de reprezentanții PSD ca fiind împotriva regulamentului. Natalia Intotero a invocat un articol din regulamentul ședințelor comune prin care conducerea se asigură prin rotație, acum fiind rândul ei.

„Dacă dvs vreți să inventați altceva, să vă judece poporul”, a spus deputata PSD.

„Nu e stipulat nicăieri că ar trebui să conducă unul sau celălalt. E o cutumă. Având în vedere că nu e un acord, să supunem la vot. Deci supunem la vot”, a contrat-o Anisie, care s-a autopropus președinte de ședință.

În vociferările PSD, a intervenit liberala Violeta Alexandru. „Propunerea mea e să votăm. E o chestiune simplă, votul nu doare”, a spus ea.

„Ziceați că votul nu doare, pensiile nu le-ați mărit, asta doare”, a venit replica unui PSD-ist.

„Eu nu voi participa la un vot care nu e stipulat în regulament. Dacă vreți să conduceți dictatorial, e treaba dvs”, a adăugat Intotero.

Ionel Dancă de la PNL a intervenit: „Stimați colegi, haideți să ieșim din situația ridicolă în care să contestați un vot în instituția în care deciziile se iau pe bază de vot. Să nu ne batem joc de vot, votul e suveran”.

„Spuneți că votul e suveran, PSD a câștigat alegerile și e în opoziție”, i-a întors-o de la PSD Natalia Intotero.

„Nu poate scrie nicăieri în niciun regulament că votul e interzis”, a replicat Dancă.

„Dacă vreți să încălcați regulamentul, înseamnă dictatură”, a insistat Intotero, precizând că nu va participa „la acest circ”.

În cele din urmă, s-a supus la vot, Monica Anisie, de la PNL, fiind aleasă președinte de ședință cu 23 de voturi pentru, șase împotrivă și 10 abțineri.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5832 vizualizari

  • +16 (32 voturi)    
    PSDistii sunt rai si prosti (Joi, 25 februarie 2021, 13:37)

    emil bobu [utilizator]

    si o demonstreaza cu orice ocazie.
    • -12 (20 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 februarie 2021, 15:39)

      [anonim] i-a raspuns lui emil bobu

      • -1 (3 voturi)    
        daca taceai..filozof (Joi, 25 februarie 2021, 17:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui

        dar, iti place sa tastezi fetid
        cine naiba crezi ca o adora pe Anisie Plepsiglas ?
      • +5 (5 voturi)    
        Asta e tot ce ai gasit sa-mi raspunzi? (Joi, 25 februarie 2021, 17:39)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui

        Postacii PSD nu mai sunt ce au fost. Mai du-te o data la Academia SRI, esti slab.
    • +2 (2 voturi)    
      In politica prostia nu e un handicap - Napoleon (Joi, 25 februarie 2021, 20:00)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Ne-am ars foarte rau cu ei cel putin de doua ori in ani trecuti. O data in preajma crizei din 2009 - 2010 si pentru a doua oara in preajma crizei covid. In ambele situatii PSD-isti au risipait banii tarii.
  • -10 (26 voturi)    
    ...dar și Dăncilă... (Joi, 25 februarie 2021, 13:42)

    Observator roman [utilizator]

    ...scuzați, am vrut să scriu Anisie... :))))))
  • +15 (21 voturi)    
    Oglinda perfecta.. (Joi, 25 februarie 2021, 13:44)

    Cataleya [utilizator]

    ..a caracterului si incompetentei politicienilor romani la varful parlamentului.
    Si cand te gandesti ca e vb de comisiile de invatamant.....ne dam seama cam pe unde e cultura politica romaneasca, la nivel de camera deputatilor si senat.
  • +10 (10 voturi)    
    TEST (Joi, 25 februarie 2021, 15:00)

    BernierC [utilizator]

    Oare cati emanati din aceasta comisie ar sti teorema lui Pitagora, formula acidului sulfuric sau principiul lui Bernoulli? Am avea surpriza sa constatam ca toti sunt niste "animale politice" pentru care aria cercului este egala cu 2piR (LoL) sau ca aria triunghiului este egala cu baza ori ipotenuza (sic!) la patrat!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Era o vorba (Joi, 25 februarie 2021, 15:09)

    a87 [utilizator]

    cu un copac si o scroafa. Sedinta a avut vreun rezultat concret ? Daca nu, doamnele trebuie ajutate sa coboare pana la finalul zilei.
  • +7 (13 voturi)    
    Pesedeu, o adunatura de inculti analfabeti (Joi, 25 februarie 2021, 15:11)

    Parzivall [utilizator]

    S-a infuriat!!! Asta e demna de Caragiale.
  • +4 (16 voturi)    
    ahahahaha (Joi, 25 februarie 2021, 15:36)

    liviu_ [utilizator]

    a nu se intelege gresit, mi se par scarboasa autopropunerile...

    dar psd le facea in nestire, acum cand le face pnl "e dictatura" dar cand le facea psd era ok...
    ipocrizie de cel mai prost gust...

    dar astea fiind spuse... eu inca astept reintregirea USL.... e clar ca pnl si psd sunt frati, poate chiar gemeni...
  • -6 (10 voturi)    
    ... (Joi, 25 februarie 2021, 15:38)

    vitan.sandu [utilizator]

    Intrbare: anisie vorbea din spatele pepsiglasului!?
  • -5 (9 voturi)    
    Superb (Joi, 25 februarie 2021, 16:50)

    mihaipricop [utilizator]

    anisie sefa la educatie, maretul plan johanesian Romania educata continua.
    • +2 (2 voturi)    
      Te uiți în oglindă? (Joi, 25 februarie 2021, 19:07)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Te vezi pe tine și vezi cum ești. Educația impune un stil în exprimare. Poți fi critic, caustic dar spus cu bun simț demonstrezi educație. Din păcate ai ratat. Poate data viitoare.
  • -1 (1 vot)    
    stupid (Joi, 25 februarie 2021, 17:14)

    Alin Delin [utilizator]

    Pacat ca ei ne conduc.
  • 0 (0 voturi)    
    cand ma gandesc (Vineri, 26 februarie 2021, 10:53)

    GNG [utilizator]

    ... ca un deputat sau senator al unui partid important a propus votul obligatoriu sau amenda? Sa merg la vot sa votez? Ce sa votez? Am ce sa votez?