UPDATE Deputat PNL, trimis în judecată de DNA. Ar fi cerut 500.000 de lei pentru numirea unui șef la „Apele Române” / Cozmanciuc: Nu am săvârșit nicio infracțiune

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2021, 17:08 Actualitate | Esenţial


Mugur Cozmanciuc
Foto: Facebook
​​Deputatul PNL și președinte al organizației Neamț, Mugurel Corneliu Cozmanciuc a fost trimis în judecată de DNA pentru trafic de influență. Acesta ar fi cerut, în 2019, 500.000 de lei de la un om de afaceri pentru a interveni pe lângă ministrul Mediului la acea dată, Costel Alexe, pentru numirea directorului general al Administrației Naționale „Apele Române”.

Potrivit DNA, în perioada 4 – 27 noiembrie 2019, Cozmanciuc ar fi pretins de la omul de afaceri Marcoci Vlad, trimis și el în judecată, suma de 500.000 de lei, lăsând să se creadă că va interveni pe lângă ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor din acea perioadă pentru ca acesta să numească în funcția de director general al Administrației Naționale „Apele Române” (A.N.A.R.) o persoană apropiată acestuia.

Banii urmau să fie remiși în două tranșe, iar cel care trebuia să asigure plata era omul de afaceri. Numirea respectivă nu s-a mai produs, deoarece, în data de 21 ianuarie 2020, în funcția de director general al A.N.A.R. a fost numită o altă persoană, mai precizează DNA.

În perioada sus menționată, ministru al Mediului era Costel Alexe.

Potrivit Libertatea, Cozmanciuc este un apropiat al lui Costel Alexe, și el urmărit penal într-un dosar, soția sa fiind directoare de cabinet a unui secretar de stat de la Mediu, în mandatul fostului ministru. (mai multe detalii aici)

Cozmanciuc: Sunt nevinovat

Deputatul PNL se declară surprins de anunțul DNA și-și susține nevinovăția într-o postare pe Facebook.

„Am luat la cunoștință CU SURPRINDERE, din comunicatul de presă, că procurorii DNA - Serviciul teritorial Bacău - au dispus trimiterea mea în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de influență. Nu am săvârșit nicio infracțiune. Sunt NEVINOVAT”, a scris el pe Facebook.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


13691 vizualizari

  • -6 (34 voturi)    
    Curat murdar! (Marţi, 23 februarie 2021, 17:16)

    mike123 [utilizator]

    Apele PNL-USR nu-l spala! Doar il albeste!
    • +9 (27 voturi)    
      ! (Marţi, 23 februarie 2021, 19:38)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      USL poate vrei sa spui PNL+PSD tovarase!
  • +25 (29 voturi)    
    Apele Romane (Marţi, 23 februarie 2021, 17:45)

    VOX. [utilizator]

    Mai bine ar afisa un mercurial, cu spaga pentru fiecare post. Sa nu mai fie probleme.
  • +12 (22 voturi)    
    heh (Marţi, 23 februarie 2021, 17:49)

    Mircea1978 [utilizator]

    bai dar ce au astia frate cu Apele Romane?
    Altceva nu si-au gasit sa capuseze?
    Ar putea sa incerce la ONU, NATO, OMS, samd --astea sint locuri unde se merita sa capusezi ca politician liberal din "partidul meu"
    • +7 (13 voturi)    
      ! (Marţi, 23 februarie 2021, 20:05)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      E una din institutiile psd/pnl unde nu te deranjeaza NIMENI, nu prea ai nicio raspundere serioasa... Cam asa era si DSP pana sa inceapa pandemia si multe altele!
    • +8 (8 voturi)    
      Salarii enorme, munca putina (Marţi, 23 februarie 2021, 21:00)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      locul perfect de munca...Nici un deranj in vecii vecilor de la nimeni!
  • +9 (19 voturi)    
    uite unde era psdistul... (Marţi, 23 februarie 2021, 17:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    uite unde era psdistul...
  • +16 (26 voturi)    
    Iată încă o dovadă că PNL-PSD = (Marţi, 23 februarie 2021, 17:59)

    Rescator [utilizator]

    aceiași mizerie.Furați băieți la șase mâini,nu vă
    mai găndiți la bătrânii care agonizează cu 500-1000
    lei pe lună.Trageți tare cât încă sunteți la putere sau
    lustruiți fotoliile din *Casa Poporului*,casă din care
    lipsește, cu desăvârșire, tocmai poporul.
    • -2 (2 voturi)    
      mizerie (Miercuri, 24 februarie 2021, 6:31)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      mizerie este toata clica BOR. voi le plingeti de mila oamenilor saraci dar ii jupuiti la prima ocazie.
  • +7 (15 voturi)    
    Alt interlop PSDUDMRPNL o sa ajunga la brutarie (Marţi, 23 februarie 2021, 18:07)

    hopsinoi [utilizator]

    .
  • -10 (26 voturi)    
    huo (Marţi, 23 februarie 2021, 18:09)

    cucuveauamov [utilizator]

    Dragnea la puscarie! ne vedem la girafa
  • +8 (16 voturi)    
    . (Marţi, 23 februarie 2021, 18:17)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Alexe, acest Dragnea wannabe
  • +12 (18 voturi)    
    la brutarie (Marţi, 23 februarie 2021, 18:21)

    DiDiRo [utilizator]

    cu mafiotul penelihot.
  • +8 (14 voturi)    
    Alexe cod Alba ca Zapada (Marţi, 23 februarie 2021, 18:30)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Preda-te!
    Peste tot Apele Romane!
  • +7 (11 voturi)    
    DNA (Marţi, 23 februarie 2021, 18:30)

    nimrod [utilizator]

    Categoria "d'aia n'are ursu' coada...".
  • +9 (11 voturi)    
    pac, tăiat (Marţi, 23 februarie 2021, 18:31)

    nahir [utilizator]

    capul la bagabonți.
    Altfel o să prindă glas ciolanu și praful se alege de toate declarațiile anticorupție ale pnl.
  • +5 (21 voturi)    
    Alt aparator al... (Marţi, 23 februarie 2021, 18:32)

    newlook [utilizator]

    "Deputat PNL, trimis în judecată de DNA. Ar fi cerut 500.000 de lei pentru numirea unui șef la „Apele Române”"
    ===========================
    Alt aparator al "statului de drept"i, Endependentei justitiei si, evident, luptator pentru un stat "fara penali" si anticoruptie.

    Astia de acum sunt mai prosti, mai jigodii si mai corupti decat pesedoii...singurul motiv pentru care nu sunt incolonati pentru puscarie e faptul ca Justitia FACE politica, nimic altceva...iar de 15 ani incoace, Justitia e in Pixul lui Basescu si (acum) Klaus.
    • +5 (19 voturi)    
      alt postac doar (Marţi, 23 februarie 2021, 18:50)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Ca PNL are destui corupti intre ei, e clar.
      Dar la nivelul atitudinii generale a partidului e o mare diferenta. Daca DNA va cere aprobarea sa ancheteze sau trimita in judecata un parlamentar PNL, va primi aprobarea in Parlament, la fel un fost demnitar va primi semnatura de la presedinte. Sa nu uitam ca exact asta nu a facut niciodata PSD, ei tot timpul au acoperit hotii lor.
      Daca omul e vinovat ii doresc ani cu executare. Ar trebui un control si un control la Apele Romane si urmariti aia pentru actiunile lor. Nimeni nu da o spaga asa mare doar pentru a ajunge la un salariu bun, cred ca mai dorea sa faca ceva pe langa.
      • +10 (18 voturi)    
        Clar pnl e alba ca zapada (Marţi, 23 februarie 2021, 19:30)

        mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        iar alexe e in continuare presedintele consiliului judetean iasi dupa ce a luat spaga un tir de tabla.
      • +1 (1 vot)    
        Problema este exact aprobarea (Miercuri, 24 februarie 2021, 7:00)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        Imunitatea lor parlamentara in fata legi .....Da ok, sa aiba imunitate la discurs politic .....Dar cand e vorba de partea penala a lucrurilor nimeni nu ar trebui sa aiba imunitate ....Este absolut o prostie sa fie nevoie permisiune pentru anchetare.....
        Dar la modul cum sa tergiversat in parlament orice fel de discutie cand a venit vorba de imunitate .....Nu se poate concluziona decat ca avem un parlament in care hoti sunt majoritari.
      • 0 (0 voturi)    
        Dar justitia (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:42)

        Ibit [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        Care trateaza cazurile " speciale " cu " foarte multa si speciala celeritate " pana va da sentinta definitiva se va prescrie cauza , ca in cazul lui Sorin Dimitriu de la CCIB !
        Asta este justitia independenta din Romania !
    • +4 (20 voturi)    
      Daca chiar am fi avut justitie (Marţi, 23 februarie 2021, 19:29)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      jumatate din pnl ar fi fost la puscarie in frunte cu johanis impreuna cu jumatate din psd. Dar noi avem doar o rafuiala intre gasti politice iar mult stimatii magistrati lasa liberi violatori.
      • +6 (6 voturi)    
        Da! (Marţi, 23 februarie 2021, 19:58)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

        Jumătate din pnl și întreg psd
  • +2 (8 voturi)    
    He he (Marţi, 23 februarie 2021, 19:52)

    mentopic [utilizator]

    Deci; PNL face ce PSD nici nu visa ca ar putea face? SI cititorii hotnews sunt socati?Ha ha
  • +1 (3 voturi)    
    si cei care chiar fura? (Marţi, 23 februarie 2021, 19:54)

    Vic_Tor [utilizator]

    Foarte bine ca mai auzim de DNA, credeam ca nu mai exista. Dar de ce insista cu aceste cazuri minore, nici nu s-a intamplat fapta. Nu mai sunt in tara asta furturi adevarate? Nu se mai dau mite si spagi reale ? Cu flagrante etc?
  • +4 (4 voturi)    
    Da de la Panaite ai luat ceva Cozmanciuc? (Marţi, 23 februarie 2021, 19:58)

    floriniulian [utilizator]

    Cum a ajuns un popa afacerist secretar de stat la Mediu?
    Nu vrei sa ne spui Cozmanciuc care a fost criteriul numirii in acea functie?

    Poate le spui celor de la DNA.

    Este evident ca se va deschide un nou dosar penal pe speta asta.
  • +8 (10 voturi)    
    un nou caz care arata (Marţi, 23 februarie 2021, 20:07)

    panduru [utilizator]

    dimensiunea mafiota a lui costel alexe
  • +9 (9 voturi)    
    Are dreptate (Marţi, 23 februarie 2021, 20:16)

    Milka Man [utilizator]

    Nu e infractiune, e "plata" normala pentru un loc de munca la asta, extrem de bine platit si de unde se mai poate mulge mult timp de 4 ani...
  • +8 (10 voturi)    
    Mda, psd-pnl aceeasi mizerie (Marţi, 23 februarie 2021, 21:24)

    Scarface1000 [utilizator]

    Sa va spun si alta aici pe plan local in Salaj...

    Primarul PNL cu 7 dosare penale din Simleu Silvaniei Septimiu Turcas( cuscrul sefului DNA0 tocmai a fost condamnat definitiv la 3 ani de inchisoare cu suspendare.

    Acest primar l-a facut pe Bode deputat, iar Bode cu Rares Bogdan l-au vizitat la Simleu desi stia ca e condamnat si are n dosare penale acest primaras cu vila de 500 mii euro, apartament in Londra luat pe numele altor persoane si multe alte bunuri.

    Condamnat fiind definitiv prefectul a trebui sa-l destituie din functia de primar, deoarece aceasta este procedura. Nu mult a stat primarasul din Simleu fara servici la stat, ca dupa 2 luni ce l-au dat afara de nevoie din functia de primar l-au pus sef la Apele Romana pe zona asta...

    https://www.stiripesurse.ro/cuscrul-sefului-dna-condamnat-penal-pus-de-pnl-sef-la-apele-romane_1643410.html


    Pnl este EXACT ca si PSD, suntem blestemati....
  • +2 (4 voturi)    
    ce o mai fi facand (Marţi, 23 februarie 2021, 23:02)

    miculescu-rucar [utilizator]

    sebastian vladescu, nasul lui cristi boureanu?
    • 0 (0 voturi)    
      Pana acum (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:49)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Face bine .
      Se judeca , se judeca , pana se prescrie .......
  • +4 (4 voturi)    
    mfa (Marţi, 23 februarie 2021, 23:56)

    liviu_ [utilizator]

    si ne mai miram d c usl exista ... astia sunt dusmani doar in fata camerelor, in realitate sunt buni prieteni...