Cîțu, mesaj pentru minerii care protestează: Nicio mineriadă nu se va întâmpla în mandatul meu / Nu mi se pare normal ce se întâmplă

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2021, 11:01 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Facebook
Premierul Florin Cîțu susține că există politicieni care vor să profite de problemele minerilor, însă în mandatul său „nicio mineriadă nu se va întâmpla”. El a comentat că „nu i se pare normal ce se întâmplă”, amintind că s-au găsit soluții pentru plata salariilor, care au fost plătite și în 2020 în vreme ce 1,4 milioane de români au intrat în șomaj tehnic.

„Este un domeniu dificil, această tranziție la economia verde vine cu probleme. Îi înțeleg. Nu cred că soluția pe care au ales-o este una bună, care rezolvă problemele. Salariile au fost plătite la timp, am găsit soluții pentru următoarele trei luni. În 2020, când au fost plătite toate salariile, și cele ale minerilor, în România au fost 1,4 milioane de oameni în șomaj tehnic. Nu mi se pare normal ce se întâmplă. (...) Se pare că sunt politicieni care profită, cum au profitat și alți politicieni de pe urma acestei categorii sociale. Le spun românilor și bucureștenilor că nu voi permite niciodată să se întâmple ce s-a întâmplat în mandatul lui Iliescu și a altor socialiști, nicio mineriadă nu se va întâmpla în acest mandat”, a spus Florin Cîțu.

Sute de mineri de la minele Lonea şi Livezeni s-au adunat, luni dimineaţă, la sediul Complexului Energetic Hunedoara unde îşi cer drepturile restante. Cei aproximativ 60 de mineri blocaţi în subteranul Minei Lupeni ameninţă cu greva foamei, dacă revendicările lor nu vor fi rezolvate în urma negocierilor pe care le vor avea liderii lor cu ministrul Energiei şi cu ministrul Muncii.

Săptămâna trecută, ministrul Energiei, Virgil Popescu, a afirmat că este nevoie de „o soluţie pe termen lung” pentru Complexul Energetic Hunedoara, aflat în insolvenţă din anul 2019 şi care are, pe lângă datorii mari către terţi, de returnat şi un ajutor de stat despre care organismele europene au constatat că a fost acordat ilegal. Popescu a anunțat că minerii îşi vor primi salariile restante „mai devreme de 26 februarie”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


36419 vizualizari

  • -29 (75 voturi)    
    Asta nu e o maniera matura (Luni, 22 februarie 2021, 11:03)

    galeo [utilizator]

    De a raspunde unor probleme.
    • +8 (38 voturi)    
      Inseamna (Luni, 22 februarie 2021, 11:58)

      gogu70 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ca tu nu ai vazut animalele astea in actiune.
      Io l-as rupe oasele preventiv
      • +1 (31 voturi)    
        Poate facem o "normaliada" cu 1.4 mil de someri (Luni, 22 februarie 2021, 12:25)

        newIook [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

        Si ne ridicam sa le inmuiem oasele acestor scandalagii pe bani publici. Noi muncim sa le vina lor salariile, dar cand ni se taie noua din salarii, ei ce ne dau?
        • +4 (20 voturi)    
          Daca sunt bugetari, (Luni, 22 februarie 2021, 13:47)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui newIook

          e foarte bine!
          Sa lucreze in privat sa vada si ei ce e munca.
          Sunt satul de lepre platite din banii mei!
          • 0 (16 voturi)    
            Postarea (Luni, 22 februarie 2021, 14:17)

            Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            pe bani nu e muncă. Chiar dacă ești angajat la privat, postăcilă.
            • -3 (7 voturi)    
              De unde stii (Luni, 22 februarie 2021, 14:35)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

              ca nu sunt in conceddiu,... pesedila?!
          • 0 (0 voturi)    
            asa este (Luni, 22 februarie 2021, 23:17)

            costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            medicii la privat, profesorii la privat, politia la privat, sa nu mai fie platite din banii tai cind ai nevoiee plătești nene ca la privat decartezi mucios maciucambos,
        • -2 (4 voturi)    
          pai (Luni, 22 februarie 2021, 17:25)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui newIook

          vin la buc sa va dea
    • +12 (24 voturi)    
      asta e raspunsul Romaniei la acordul de la Paris (Luni, 22 februarie 2021, 12:26)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      acordul de la Paris care prevede ENERGIE VERDE si la care Romania evident ca a aderat prevede trecerea de la combustibili fosili (minerit) la eco

      termocentrala Mintia care produce 10% din energie electrica a romaniei (sau producea) functioneaza pe carbune

      guvernul Romaniei NU are un raspuns la aceasta problema
      • +1 (3 voturi)    
        Cifra zilei: 9000 dolari (USD) (Luni, 22 februarie 2021, 18:57)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Cifra zilei: 9000 dolari (USD)/MWH. Atat a ajuns megawatt-ul in Texas in perioada penei de curent. Si, cei ce au fost obligati de situatie, au platit banii astia.

        Cat credeti ca va plati Romania pentru importul de carbuni atunci cand capacitatile Romaniei vor fi zero?
  • -4 (62 voturi)    
    Treci la economia verde doar din vorbe (Luni, 22 februarie 2021, 11:11)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Fara sa ai plan de "ce pui in loc" vorbim discutii despre economia verde. Le-ai dat posibilitatea de proiecte de relansare pe baza de panouri, de hidrocentrale...de ce? Pai ce trecere fara sa pui nimic in loc?
    Hai...fa macar o hidrocentrala pe undeva prin tara asta. Poate aia de la Tarnita care desi nu e fezabila economic o sa o sustinem cu bani europeni si facem niste moristi pe langa care s apompeze apa in amonte noaptea sau cand este surplus. Faceti ceva, rpopuyneti ceva. Daca doar inchideti nu aveti viitor liberalilor (de fapt PSDaci vopsiti in liberali).
    • +3 (25 voturi)    
      Oricum nu (Luni, 22 februarie 2021, 12:04)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      mai au viitor.Sunt niste zombi.Acum sunt mai letali decat Covrigul dar vine el 2024!.
      • -1 (5 voturi)    
        si? (Luni, 22 februarie 2021, 14:22)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        ce-or sa faca in 2024? Or sa monteze eoliene pe turnurile de evacuare de la termocentrala?
    • -8 (22 voturi)    
      corect (Luni, 22 februarie 2021, 12:12)

      George21 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      Concret,domnii nostrii conducatori nu fac nimic concret doar vorbe..
  • -2 (50 voturi)    
    Mda (Luni, 22 februarie 2021, 11:14)

    TheFaime [utilizator]

    Judecand doar dupa ce am citit, nu inteleg de unde vine vorba de mineriada??? Oamenii aia sustin ca au salarii restante si cer sa fie platite, atat!
    • -3 (31 voturi)    
      patrunjelul e de vina (Luni, 22 februarie 2021, 11:40)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      din cauza patrunjelului vezi mineriade, iesiri din UE
    • -9 (43 voturi)    
      Cred (Luni, 22 februarie 2021, 11:40)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      că se referea la minerii de criptomonede.
    • +4 (14 voturi)    
      sunt alte articole (Luni, 22 februarie 2021, 11:58)

      Dancing Dwarf [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      care spun ca ameninta cu venirea in Bucuresti
    • +7 (15 voturi)    
      de cele mai (Luni, 22 februarie 2021, 11:59)

      zot [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      mai multe ori e bine sa citesti ce scrie intre randuri;
      stiu ei -psd eii- cum se rezolva crizele, de fiecare data la fel, dar dupa ce le provoaca.
      • -5 (9 voturi)    
        Corect (Luni, 22 februarie 2021, 12:40)

        TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui zot

        Inteleg, insa eu ma refeream strict la ce scrie in articol. La fel de bine cum acest eveniment ''nu poate fi corelat'' cu declaratia lui Ciolacu in care isi manifesta dorul fata de Iliescu, Dracnea, etc..o Romanie primitiva din pacate
    • +1 (5 voturi)    
      Asha e (Luni, 22 februarie 2021, 13:22)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Dar societatea la care lucreaza e in insolventa si datoare pana peste cap, si intr-o economie de piata si-ar inceta activitatea. Salariile trebuie platite, si din cate am inteles vor fi platite.
    • -2 (6 voturi)    
      Păi... (Luni, 22 februarie 2021, 14:15)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      păi ,bate șeaua , ca să priceapă AUR !
  • +14 (50 voturi)    
    psd distruge ceea ce nu poate fura... (Luni, 22 februarie 2021, 11:24)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    psd distruge ceea ce nu poate fura...
  • +24 (46 voturi)    
    De "solutii" se vorbeste de 30 de ani (Luni, 22 februarie 2021, 11:34)

    bigbrother [utilizator]

    zona aia e o gaura neagra pentru banul public, nimeni nu stie sau nu vrea sa se afle cati bani s-au bagat acolo si tot degeaba. Si nu vorbesc doar de inchiderea minelor ci de toata zona, faceti o vizita pe acolo si va veti lamuri cat de rau stau lucrurile.

    Exista fonduri de reconversie, exista fonduri de mediu, pe scurt exista bani europeni si nu numai pentru a rezolva problema acestor zone ex miniere. Doar sa se vrea aceasta schimbare si ma refer atat la politicieni si manageri cat si la mineri. Este timpul ca si ei sa inteleaga ca lucrurile s-au schimbat in lume si, daca tot vor sa se bata cu cineva, sa inceapa cu managementul local si politicienii locali care sunt in cardasie unii cu altii indiferent de partid.

    Incep sa cred ca lucrurile se precipita daca Citu a pomenit de mineriata. Cu politicieni gen cei din PSD + AUR si cu definitia prostiei numita Sosoaca nu m-as mira ca lucrurile sa degenereze, astia si-ar vinde si mama pentru putere iar minerii au fost de (prea) multe ori folositi pentru interesele politicienilor.
    • 0 (22 voturi)    
      Numai prostii pot fi manipulati! (Luni, 22 februarie 2021, 12:26)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Daca se lasa sedusi de sosoace si ciolaci, e problema lor.
      A mea sa/i platesc, nu!
    • +9 (21 voturi)    
      si STB, Metrorex, Bucurestiul e o gaura neagra (Luni, 22 februarie 2021, 12:27)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Termoficarea din Bucuresti consuma anual 250 milioane de euro pt ca apa se scurge 50% in pamant inainte sa ajunga in calorifere

      STB e in pierdere, traieste din subventii de la bugte (1 MILIAR anual)

      Metrorex idem

      CFR idem

      etc
      • -1 (9 voturi)    
        corect! (Luni, 22 februarie 2021, 13:35)

        AES [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Omorati toti bucurestenii, rezolvati problema si voi, provincialii, veti putea trai fericiti pana la adanci batraneti.
        • -4 (6 voturi)    
          Cine-a zis? (Luni, 22 februarie 2021, 14:55)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui AES

          Nu, miticii să trăiască din ce produc ei. După o centralizare efectivă, să nu mai fie obligate toate marile firme să aibe, MUSAI, sediul în Haules-Bucales, spre exemplu.
  • +13 (39 voturi)    
    Asa ! (Luni, 22 februarie 2021, 11:40)

    Akylas [utilizator]

    Foarte bine, trebuie spus lucrurilor pe nume !
    S-a anuntat deja ca minerii isi vor primi salariile restante pana la jumatatea acestei saptamani, circul trebuie sa ia sfarsit, chiar daca circarita principala vrea sa-si continue spectacolul sinistru de mahala.
  • +14 (46 voturi)    
    minerii (Luni, 22 februarie 2021, 11:40)

    levierul [utilizator]

    pentru ce istorii are Romania cu minerii, ar trebui sa inchidem orice activitate miniera pe timp de 100 de ani. Resursele tot acolo raman, dar macar nu mai facem o masa de prosti manipulati politic de orice ticalos.
    • +14 (20 voturi)    
      Complexul asta mineresc...... (Luni, 22 februarie 2021, 12:11)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Ar tre transformat urgent in Compania Nationala de Tuneluri !!!! Daca tot vorbim despre mineri...... sa sape tuneluri pt autostrazi si cai ferate , ca la asta este frunt de lucru aproximativ 100-150 de ani de acum inainte !!!
  • -11 (53 voturi)    
    Citat (Luni, 22 februarie 2021, 11:51)

    Qu [utilizator]

    "Nicio mineriadă nu se va întâmpla în mandatul meu"
    Sa mori tu?!
    • -4 (6 voturi)    
      Da' tu ce ai?! (Luni, 22 februarie 2021, 13:48)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Tusesti?
      (Covid!!!)
  • -13 (47 voturi)    
    ehe (Luni, 22 februarie 2021, 11:55)

    cucuveauamov [utilizator]

    mineriada e guvernarea asta
    • -1 (15 voturi)    
      Ba sunt prea domni! (Luni, 22 februarie 2021, 14:02)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pînă acum trebuiau zburați cam 1 milion de bugetari.
      Restul fără sporuri și cu salarii la jumătate!

      FĂRĂ NICI-O PENSIE SPECIALĂ. NICI-UN PENSIONAR CARE SĂ MAI LUCREZE LA STAT!!!!

      AIA TREBUIA!
      • 0 (8 voturi)    
        ce pastile fumezi ? (Luni, 22 februarie 2021, 14:26)

        NERO-Voiculescu [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        (...)
  • +5 (25 voturi)    
    green deal (Luni, 22 februarie 2021, 12:00)

    winston_smith [utilizator]

    Green deal este un acord pagubos pentru Romania, conditiile negociate fiind mult inferioare celor negociate de Polonia de exemplu care poate exploata carbunele pana in 2050, in schimb tara noastra doar pana in 2030.
    Exista multe solutii tehnologice de revitalizare a productiei de energie pe baza de carbune, cu scaderea nivelului de carbon( vezi profesorul Iulian Hornet);acestea sunt ignorate de ani buni de diversele slugi ale unor interese straine Romaniei.
    Vom ajunge sa importam si energie de la "parteneri".
    Ce sa faci, colonia e colonie si trebuie exploatata.
    • +5 (9 voturi)    
      eu ma bucur (Luni, 22 februarie 2021, 13:38)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      ca va veni perioada cand toti rezistentii vor fi sclavi pe plantatie, ca in afara de bani ptr facturi, nu vor mai avea niciun chior ptr izmene si chiloti.
    • -5 (7 voturi)    
      Green deal (Luni, 22 februarie 2021, 13:52)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      A fost stabilit si aprobat de Consiliul European in functie de capacitatea si posibilitatile tarilor respective. Polonia nu are decit carbuni pentru obtinrea curentului, Romania are centrala atomica si riuri pe care se pot face hidrocentrale, Germania a inchis toate minele de carbuni au ramas numai exploatarile la suprafata pentru alimentarea termocentralelor( au timp pina in 2032 cind vor fi inchise ), Franta nu are problema carbunelui cu toate ca are in subsol ,dar Franta are 51 de centrale atomice. Polonia nu este feicita ca pina in 2050 trebuie sa renunte la carbuni. NECESITATEA DE AER CURAT SE PUNE IN TOATA EUROPA. NU CINE ARE MAI MULTE SAU MAI PUTINE AVANTAJE.
  • 0 (30 voturi)    
    TOTI ROMANII ... (Luni, 22 februarie 2021, 12:04)

    jidanul [utilizator]

    ... ar trebui sa-i sprijine pe mineri si sa iasa in strada, sa protesteze si sa darame acest guvern Cîțu, care este incompetent, incapabil, iresponsabil si inconstient. Acest guvern isi bate joc in fiecare minut de pensionari, de copii, de toti salariatii din Romania si fiecare ora care trece cu acest "guvern al meu" la conducerea poporului roman si a Romaniei este o catastrofa, la fel de mare cum au fost si "guvernele mele" L. Orban care au fost un dezastru.
  • 0 (28 voturi)    
    Lol (Luni, 22 februarie 2021, 12:16)

    HP [utilizator]

    Atunci da-le banii oamenilor, ca au muncit cinstit pentru ei, conform contractului colectiv de munca pe care l-au semnat ambele parti.

    Sincer, daca m-ai tine cu banii neplatiti timp de 3 luni, o mineriada ar fi ultima ta problema, chelule.
  • +7 (19 voturi)    
    economia verde (Luni, 22 februarie 2021, 12:22)

    mmmircea [utilizator]

    in conceptia germana inseamna gaze ieftine prin nord stream. Numai neispraviti si cozi de topor in cancelariile vestice.
  • +5 (31 voturi)    
    Catule esti mega-penibil (Luni, 22 februarie 2021, 12:31)

    NERO-Voiculescu [utilizator]

    Oamenii aia au copii, nu fac proteste pentru psd-iliescu. Pur si simplu nu mai pot trai, mega-incompetentule !
    • -3 (13 voturi)    
      Pai cum? (Luni, 22 februarie 2021, 13:27)

      rusul.viclean [utilizator] i-a raspuns lui NERO-Voiculescu

      Dragnea isi face vila cu teren de tenis, teren de fotbal, nocturna, bazin olimpic, iesire la trei strazi, hotel in Brazilia, fura bani de la copii orfani si voi abia acuma va enervati, dupa ce nu mai e Dragnea si Dancila la putere?
  • +15 (21 voturi)    
    30 de ani de declin (Luni, 22 februarie 2021, 12:33)

    middle_brick [utilizator]

    În 30 de ani absolut nimic nu s-a făcut pentru Valea Jiului. Mineritul își trăiește ultimii ani de existenta și de atâta amar de ani nicio guvernare nu a făcut nimic sa schimbe acea regiune monoindustriala. Tinerii din Lupeni ii găsești pe toți în Anglia, au rămas doar pensionarii, orașul a pierdut jumătate populația anilor 90'. Valea Jiului are conexiune de cale ferata, are autostrada la 80 de km și totuși nicio companie mai mare nu a investit în zona, iar toate micile firme de acolo dau salariul minim pe economie.
  • +3 (13 voturi)    
    PNL-USR-UDMR (Luni, 22 februarie 2021, 13:27)

    Zummm [utilizator]

    Continua declinul Rromaniei
    • -3 (9 voturi)    
      Inceputa de cine? (Luni, 22 februarie 2021, 14:50)

      rusul.viclean [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Continua decimarea inceputa de PSD si AUR, ca asa zici. Foarte bine, in veci nu vor mai vota romanii hotii de la psd si nici patrihotii aur!!
  • -6 (10 voturi)    
    totul are un sfirsit (Luni, 22 februarie 2021, 13:31)

    Dizidentul [utilizator]

    Tarile dezvoltate au ajuns la concluzia "carbuni nu au viitor", Dna.Thatcer in anii 80 a luptat mult cu sindicatele si s-au inregistrat mii, zeci de mii de someri, economia britanica nu a fost pregatita,ratiunile economice au invins. Germania, Anglia Belgia au inca carbune pentru cel putin 100 de ani dar in secolul21 nu mai este sustinuta exploatarea. In situatia Angliei din anii80 se gaseste acum Romania, politicienii din ultimii 10-15 ani pentru comoditatea si popularitata lor nu au luat masurile necesare.Mindria Romaniei "Valea Jiului" nu mai are valoare, pacat dar politicul trebuia sa vada ce vremuri vin. Minerii sint suparati si nepregatiti dar nu exista economie nationala care sa subventioneze la nesfirsit o industrie, nu poti scoate o tona de carbune cu 150 de Euro si sa vinzi cu 100 de Euro (cifre aproximative). Oamenii au familii care trebuiesc acum sustinute de Guvern si trebuiesc pregatiti pentru alte atributii in societate.Cine trage foloase ca Sosoaca merge si indruma minerii "mergeti peste criminali".
    • +2 (2 voturi)    
      Hmmm (Luni, 22 februarie 2021, 22:49)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Din ciclul: "carbuni nu au viitor" :)))
      1 NOIEMBRIE 2019
      ''Germania deschide o nouă centrală pe cărbune, în pofida planului de renunțare 2
      Uniper a primit undă verde să înceapă operațiunile comerciale la noua sa centrală electrică pe bază de cărbune Datteln 4, o investiție de 1,5 miliarde de euro, în ciuda cererilor de a nu o conecta la rețea, au declarat pentru Reuters Newswire surse guvernamentale și industrie.
      Discuțiile despre plățile compensatorii pentru această centrală, în cazul decomisionării, sunt așadar excluse, deoarece uzina este modernă și are emisii de CO2 relativ mici, iar Germania ar trebui mai degrabă să închidă mai întâi unitățile mai vechi în loc să plătească milioane de euro cu titlu de compensație, a declarat o sursă guvernamentală pentru jurnalistul Markus Wacket, de la Reuters.
      Uzina Datteln 4, cu o capacitate de 1.100 megavati (MW) este cea mai mare unitate pe huilă din Germania. Este programată să fie operațională până la jumătatea anului 2020. Comisia de renunțare la cărbune din Germania a recomandat la începutul acestui an să nu fie pornită uzina Datteln 4, iar Uniper să primească despăgubiri. Germania își propune să elimine treptat centralele electrice pe cărbune cel târziu până în 2038, potrivit CLEW. :)
      Lasa ca noi le inchidem maine, suntem mai tari decat germanii!
  • 0 (10 voturi)    
    mineriada (Luni, 22 februarie 2021, 14:03)

    sareta [utilizator]

    Ai dreptate dar ce ar fi daca te-ai confrunta cu o pensionariada ? Noroc ca babalacii sunt lenesi ,,,oare ptr.cat timp
  • +5 (9 voturi)    
    O intrebare (Luni, 22 februarie 2021, 15:20)

    mescaline [utilizator]

    La politruci s-a intarziat vreodata cu plata salariului, ca nici in domeniul lor nu se prea performeaza?
  • +1 (13 voturi)    
    Cultul personalitatii ... (Luni, 22 februarie 2021, 15:32)

    Gigi Kent [utilizator]

    Asta deja se crede vreo lumina pentru poporul roman. Auzi la el "nicio mineriadă nu se va întâmpla în mandatul meu". Romania e tara unde un bisnitar de moneda dat afara din sistemul bancar ajunge prim ministru si se crede un fel de mesia pentru tara. Sa va traiasca!
    • +1 (7 voturi)    
      Astia... (Luni, 22 februarie 2021, 16:10)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Astia care dati minus la comentariu sigur l-ati admirat si votat (de doua ori ca Presedinte cel putin) pe un alt bisnitar, de blugi turcesti de data aceasta. Asa ca opinia voastra nu conteaza ...
  • -1 (3 voturi)    
    Nu vor fi mineriade in mandatul tau ?! (Luni, 22 februarie 2021, 17:45)

    dmnt [utilizator]

    D-ta D-nule Catu nu poti sa opresti SHOSHOACA sa intre in spitale fara masca ca sa-l injure pe ministrul sanatatii !
  • 0 (2 voturi)    
    despre (Luni, 22 februarie 2021, 19:22)

    costelo999 [utilizator]

    mii de lampase vor lumina feeric piata victoriei, vor planta panselute in piata universității, iar la parlament clubing cu adi minune vali vijelie si altii, mirific, sunt fan
  • +3 (3 voturi)    
    Hmmm (Luni, 22 februarie 2021, 22:36)

    Sah [utilizator]

    Nu ar putea cutu si joha sa renunte acum la salarii, sa le primeasca peste cativa ani?
    Lipsa de gandire la cutu si joha...
    Minerii sunt oameni, au familii, copii, iar ei AU MUNCIT si trebuie sa fie platiti! Ei nu cer nimic altceva decat sa primeasca plata trecuta in contract!
    Nu ma intereseaza energia verde/gri/rosie, etc. aici este vorba despre niste oameni care au nuncit si guvernul foamei nu vrea sa ii plateasca!!
  • 0 (0 voturi)    
    Plata salariilor minerilor (Marţi, 23 februarie 2021, 19:31)

    x312538 [utilizator]

    Cîțu-mîțu a găsit soluții pentru plata salariilor minerilor, dar nu le-a plătit salariile. Ce seamănă politica liberalilor față de mineri în 2021 cu aceea a țărăniștilor față de mineri în 1929 (Lupeni). Urmează faza a doua, cea cu împușcăturile?