Dispută în BOR pe tema botezului. ÎPS Calinic: Vom discuta la ședința Sfântului Sinod / ÎPS Teodosie anunță că nu-l va cheama la judecată pe ÎPS Calinic

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 februarie 2021, 16:34 Actualitate | Esenţial


IPS Teodosie si IPS Calinic
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, nu-l cheamă la judecata Sfântului Sinod pe Înaltpreasfințitul Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului. Precizarea arhiepiscopului constănțean vine după ce ÎPS Calinic a vorbit despre pericolul reprezentat de scufundarea completă a copilului în apă la botez. La rândul său, arhiepiscopul Calinic a precizat că la ședința Sfântului Sinod vor exista discuții despre botez.

Prin intermediul unui comunicat de presă, citat de Mediafax, ÎPS Teodosie anunță că nu-l cheamă la judecata Sfântului Sinod pe IPS Calinic. În plus, IPS Teodosie spune că va discuta colegial cu IPS Calinic la următoarea întâlnire.

„Precizăm că ÎPS Teodosie nu ar urma să inițieze în Sfântul Sinod o acțiune de chemare în judecată a ÎPS Calinic, în fața vreunei instanțe bisericești. Afirmația ÎPS Teodosie a fost scoasă din context și eronat înțeleasă. (...) Săptămâna viitoare urmează să aibă loc o sesiune obișnuită de lucru a Sfântului Sinod, iar ÎPS Teodosie a menționat că se va întâlni acolo cu IPS Calinic cu care va discuta, în mod firesc, colegial”, a anunțat ÎPS Teodosie.

Discuțiile au apărut după ce ÎPS Calinic a vorbit despre pericolul reprezentat de scufundarea completă a copilului în apă la botez.


UPDATE - ÎPS Calinic: La ședința Sfântului Sinod vor exista discuții despre botez


Arhiepiscopul Calinic al Argeșului și Muscelului precizează la rândul său că opiniile sale legate de botez nu sunt împărtășite de Arhiepiscopul Tomisului și respectă acest lucru, însă la ședința Sfântului Sinod vor exista discuții despre acest aspect.

Din răspunsul Înaltpreasfințitului Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, reiese doar că Arhiepiscopul Tomisului nu împărtășește opiniile Ierarhului Argeșului și Muscelului cu privire la Taina Sfântului Botez, părere care trebuie respectată, a transmis ÎPS Calinic.

„Totodată, Arhiepiscopul Teodosie menționează că la ședința Sfântului Sinod vor exista discuții în acest sens, lucru absolut normal pentru cel mai înalt for decizional al Bisericii Ortodoxe Române, abilitat să decidă în privința temelor care vizează activitatea bisericească ortodoxă în ansamblul ei. Necesitatea abordării unor discuții pe seama săvârșirii Tainei Sfântului Botez în proxima ședință de lucru a Sfântului Sinod a fost exprimată de altfel chiar de către Arhiepiscopul Calinic al Argeșului și Muscelului, membru de drept al Sfântului Sinod, în cadrul unor declarații publice din data de 5 februarie 2021”, se arată într-un comunicat transmis sâmbătă de Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului și citat de Mediafax.

Cât despre „ajungerea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic în fața Sinodului”, Arhiepiscopul Calinic al Argeșului și Muscelului precizează că sunt afirmații scoase din context „în scop mediatic”.

Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului a adresat săptămâna trecută o serie de sfaturi și recomandări preoților din Arhiepiscopie, „în virtutea autonomiei eparhiale locale, izvorâte din grijă părintească, în scopul responsabilizării clericilor pentru evitarea unor incidente nedorite și nefericite, atunci când vine vorba de săvârșirea Botezului. Avem nădejdea că inițiativa Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului de a proteja viața pruncilor veniți la Taina Botezului cât mai bine cu putință a fost lămurită”, se arată în comunicat.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


12626 vizualizari

  • +40 (46 voturi)    
    BAAAAAAH (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 16:37)

    Sofis [utilizator]

    A MURIT IN COPIL SI TU DISCUTI COLEGIAL? RATZI_AI_DRAQU_DE_POPI!
    • +8 (12 voturi)    
      Ita (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 17:14)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

      amen!
      • +22 (24 voturi)    
        evaluare psihiatrica (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 21:24)

        bubu_mumu [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        toti acesti mosnegi senili care decid soarta si viata altora trebuie evaluati psihiatric - nu poti lasa viata unor copii pe mana unora care pun superstitille proprii inaintea vietii unor fiinte complet lipsite de aparare
        • +10 (10 voturi)    
          Lista e mai lunga (Duminică, 21 februarie 2021, 8:34)

          feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui bubu_mumu

          Copilul ala nu a aterizat din pătuț în cristelniță.
          Superstiția începe cu părinții micuților.
          • +2 (2 voturi)    
            corect (Duminică, 21 februarie 2021, 19:20)

            md738514 [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

            stiu ce vrei sa sa spui insa responsabilitatea ramane cu cel care face, nu cu cel care cere - un medic nu ti-ar prescrie orisice pastile doar pentru ca i le-ai cerut deoarece stie ce riscuri implica iar in medicina siguranta pacientului este inainte de toate - a spune ca bebelusul care a murit inecat este acum cu dumnezeu si deci nu e chiar asa mare problema cand se mai intampla din astea reflecta o lipsa completa de empatie caracteristica indivizilor cu probleme mentale
    • +26 (30 voturi)    
      //// (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 17:38)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

      Va dati seama ca pot aia sa hotarasca orice, Șpagoveanu de-al dracu ce este o sa faca fix cum vrea el asa cum a facut si in pandemie. Cu bolta pe toate legile recomandarile si bunul simt!
      • +6 (6 voturi)    
        Numitul IPS Teodosie a constatat (Duminică, 21 februarie 2021, 11:32)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        că bebelușii nu mor în număr suficient de mare,
        pe cât ar dori el.Rezolvă problema prin înecarea lor la botez,spunând ,după deces,că i-a chemat
        Domnul la El.Omul este un pericol public și
        trebuie internat de urgență!
    • -21 (25 voturi)    
      . (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 18:32)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

      https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-24353758-copiii-care-mor-asteptand-lista-medicul-supranumit-ingerul-lor-lupta-cont-propriu-pentru-toti-aiba-loc-pat-spital.htm

      30 de bebeluși din România născuți cu afecțiuni grave au murit, numai în ultimul an, așteptând pe o listă. Aveau nevoie să ajungă pe un pat performant de Terapie Intensivă, dar, din cauză că locurile sunt insuficiente, nu au mai apucat să prindă unul liber...ce să vezi, aici îi cu premeditare la statu sekuapevist, nu accident ca la popi...pricepuși nea cașchetă?
      • +25 (29 voturi)    
        Ai perfecta dreptate (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 20:20)

        ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        Iti dai seama cate locuri se puteau crea daca banii de catedrala prostiri neamului se duceau spre spitale? In fiecare an minim 30 copii erau salvati...si ramanea bani se de renovat ceva scoli.
        Asa, societatea noastra, in loc sa salveze copii...baga bani sute de milioane euro (ca a costat vo 200 de milioane)...in povesti cu zane
      • +7 (7 voturi)    
        ce comparație (Duminică, 21 februarie 2021, 9:22)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        idioată de situație.
        Ce vrei să scoți în evidență? Că mor mai puțini copii la botez decât de cine știe ce boli incurabile?
        • +3 (7 voturi)    
          Nu (Duminică, 21 februarie 2021, 14:59)

          ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Vrea sa scoata in evidenta ca natia romana prefera sa dea bani bisericii decat sa salveze copii. Si este si dispusa sa-i sarcirifice doar ca sa obtina un leu in plus
        • -3 (3 voturi)    
          nu sînt incurabile, sînt boli tratabile (Duminică, 21 februarie 2021, 15:32)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          în Ro mor cei mai mulți oameni din cauză de boli tratabile...din tătă UE și de mulți ani, de mulți ani copiii n-au loc în spitale să se vindece de boli tratabile, nu incurabile...incurabile îs numa pensiile speciale militare, tră să ne apere sekuapeviștii de covrig, aste-s incurabile...și Hexi Farma nu avea sediu în curtea BOR, asta voiam să scot în evidență...oare cîți oameni au murit de nosocomiale și fuseră băgați la covrig?...nu se știe, nu s-au făcut studii, s-au făcut studii numa pt eficiența botnițării...pe manechine
          • 0 (0 voturi)    
            Dar (Luni, 22 februarie 2021, 13:17)

            ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

            In schimb ai scos in evidenta ca: sunt o groaza de boli tratabile daca am avea spitale...dar noi, ca o tara prost educata...facem biserici in loc sa facem spitale in care tratam copii. Concluzia ramane: preferam sa moara copii iar banii economisiti sa facem biserici si sac cumparam mercedesuri. SI toate astea in numele unor povesti de petre ispirescu
  • +37 (43 voturi)    
    Zau ? (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 16:54)

    Akylas [utilizator]

    Vai, dar cata omenie de la Mache....
    Acest infractor se crede buricul pamantului, i-a luat-o de mult inainte sefului sau, Ciobotea Dan Ilie
  • +32 (36 voturi)    
    De ce ii cheama pe toti IPS? Sunt rude???? (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 17:17)

    Kivek [utilizator]

    IPS IPS IPS

    astia nu au si ei nume de oameni?
    • +29 (33 voturi)    
      Inseamna (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 18:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Ii Place Shpaga
  • +12 (20 voturi)    
    Bataie intre sarlatani (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 17:18)

    emil bobu [utilizator]

    Poate scapam de amandoi.
  • +26 (30 voturi)    
    Înalt Prea Șmecherul (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 17:18)

    nahir [utilizator]

    Teo o fi bântuit de indulgență? Nu pot să cred.
    Pentru ÎPȘ Teo trebuie menționat că Sfânta Judecată o face numai Dumnezeu. Acolo va ajunge și el, o scurtă escală în drum spre cazanale pline cu smoală ale lui Aghiuță. Cât despre Sinod, să fim serioși? Aia e o adunare a unor afaceriști veroși care n-au nimic sfânt.
    • +13 (17 voturi)    
      @Scaraotchi (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 18:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Are loc rezervat pentru Shpagoveanu
      • +5 (5 voturi)    
        cel mai nasol (Duminică, 21 februarie 2021, 9:25)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        lucru ar fi ca ÎPȘ Teo să se simtă chiar foarte bine în cazanul cu smoală. La cum se manifestă acum, parcă văd că-i sapă tronul lui Lucifer,
    • +9 (17 voturi)    
      Nu exista asa ceva! Nu exista iad, nici rai! (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 18:57)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Sarlatanii stiu asta, altfel nu s-ar comporta astfel!
  • +10 (16 voturi)    
    mai bine (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 17:40)

    mgexpert [utilizator]

    să se ducă direct la sursă,
    la Sf.Ion Botezătorul..
  • +16 (22 voturi)    
    Religia care omoara copii pe altar nu e satanista? (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 18:22)

    Alui [utilizator]

    BOR e mai presus de lege in Romania!
  • -13 (25 voturi)    
    Induiosator (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 18:30)

    Altiro [utilizator]

    HN, un site progresist de stiri interesat de eventualele schimbari pe care BOR le-ar putea face in privinta unor ritualuri de 'ev mediu' pt 'primitivii' din tara noastra..
    • +17 (21 voturi)    
      Ce-i popicule, te ia cu fiori? (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 19:26)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Ca nu o sa mai poti tu sa te destrabalezi in ritualurile tale sadistice?
    • +9 (15 voturi)    
      La 3 comentarii pe Forum (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 20:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Doua Sunt Nasoale....atat poti?
    • +13 (17 voturi)    
      Ti-a activat gena de fundamentalist rus? (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 20:51)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      A sunat alarma la Dughin si ti-a dat ordin sa postezi?
    • +9 (11 voturi)    
      Tov. Altiro (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 23:31)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Majoritatea stie ca faceti propaganda, ca mai toti de la psd ...."hotul striga hotii"... Disimulari, etc ....Dar va astept cu un raspuns cinstit cu vorbele dumneavoastra ... Ce aveti cu progresisti si liber cugetatori ? Va deranjeaza ca oameni diferiti au diferite opinii ? Cat despre HN nu mi se pare sa fi gresit cu ceva, aveti impresia ca toti de la BOR sunt sfinti ? Sau ca nu ar trebui nici macar aratati cu degetul atunci cand gresec ? Unde scrie in "cartulie" ca popa orice rang ar avea el, e un mic dumenezeu ?
    • +5 (5 voturi)    
      te pomenești (Duminică, 21 februarie 2021, 9:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      că tu ești botezat de iliescu cu mir de la Moscova în sfântul rit bolșevico-comunist.
  • +18 (20 voturi)    
    Dar de ce e disputa barbosilor? (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 18:35)

    Parzivall [utilizator]

    Disputati daca sa mai innecati sau nu copii? Sunteti psihopati cumva?
  • 0 (16 voturi)    
    De ce n-a existat potopul, deci nici Dumnezeu! (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 18:44)

    Alui [utilizator]

    Daca o parte din Biblie nu e adevarata, atunci, orice din ea poate nu e adevarat, corect?
    In Biblie scrie de potop, o inundatie care a acoperit toti muntii pamantului.
    Himalaya e la peste 8800 de metri. Ca sa acoperi Himalaya, ai nevoie normal de atata apa incat pe fiecare metru patrat sa ai o coloana de 8849 de metri de apa. Lasam la o parte faptul ca e indoielnic ca Noe si familia lui plus animalele ar fi supravietuiet luni de zile la altitudinea si frigul respectiv -19°C - -36°C.
    Deci ca sa fie posibil potopul, atmosfera terestra ar trebui sa contina suficienta apa ca sa ai o coloana de 8850m pe metru patrat. In ghetari, apropo exista suficienta apa doar pentru 65-66 de metri crestere a nivelului marii. Deci in atmosfera e nevoie de cel putin atat apa incat sa creasca nivelul marii cu 8800 de metri. La o coloana cu baza de in metru patrat, asta inseamna 8800 de tone. Presiunea atmosferica e de aproximativ 1,03 kg pe cm patrat la nivelul marii. Pe metru patrat e de 10,61 tone. Mai lipsesc din atmosfera deci minim 8789,39 tone de apa pe metru patrat. Asta ar insemna o presiune atmosferica mai marecu 8789,39 atmosfere.
    Dar presiunea atmosferica e de 1 atmosfera (1,03 Kg/m2) nu 8790 de atmosfere! Deci povestea cu potopul e dovedit falsa!
    • -14 (20 voturi)    
      potopul a existat ca dovada (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 20:49)

      cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      mentiuni despre el apar in mai toate civilizatiile vechi si este singura explicatie plauzibila pentru urmele de vietati marine care se descopera continuu pe varfurile muntilor; daca citesti Biblia cu atentie vei vedea la inceputul ei ca Dumnezeu a despartit apele de ape cand a creat cerul; asta inseamna ca era o cantitate mare de apa care gravita in jurul pamantului si care in vremea lui Noe a cazut pe pamant (de fapt pana la Noe nu a plouat deloc ci era un abur care uda fata pamantului); de asemenea Biblia mentioneaza ca Dumnezeu a scos apa suplimentara din adancul pamantului, dar cine sa isi ia timp sa citeasca cand poti face socoteli fizice cu situatia de acum care este cu totul alta...
      • +8 (14 voturi)    
        Intrebare (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 21:20)

        TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

        De ce a scos apa suplimentara?
        Raspuns: De al dra*ului cu carnea de pe el ! :)))
      • +2 (10 voturi)    
        Parerea mea (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 21:27)

        TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

        "mentiuni despre el apar in mai toate civilizatiile vechi" -> Si la popoarele care au allti Dumnezei??? Nu cred ca Dumnezeu avea dreptul si autoritatea sa faca o inundatie in zonele in care oamenii nu au avut o sansa sa afle de EL si de cuvantul LUI, cum ar fi America de Nord (Dumnezeu a avut treaba mai mult cu Orientul Mijlociu). Asadar, acest potop nu a fost potopul unui singur Dumnezeu, deci singura explicatie plauzibila este ca exista mai multi Dumnezei (fiecare cu poporul sau), dar intr-un moment cum rar se intalneste au pus mana de la mana sa faca o inundatie gigant care apare doar in urma unui efort concentrat, pentru ei fiind o mare realizare, dar pentru oameni, extinctie. Fiecare Dumnezeu poate sustine ca potopul e opera lui, dar noi stim ca nu e asa...
        • +6 (6 voturi)    
          Tu existi?! (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 23:21)

          Sofis [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

          Si toate animalele pamantului au incaput pe o barca.
      • +6 (14 voturi)    
        Hahaha, ai auzit de fosile? (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 21:30)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

        Varfurile alea de munti au fost odata fund de mare, unde s-au adunat sedimente de-a lungul zecilor de milioane de ani si in ele au fost prinse si fosilizate organismele care au trait in acele vremuri.
        Si da, se vorbeste despre ploile alea diluviene, si clar ca a fost o perioada ante diluviana. In Geologie se vosrbeste despre Holocen, incalzirea vremii, topiri de ghetari, ploi abundente.
        Deci matale stii ceva, dar nu ai habar despre ce vorbesti, e ca si cum ai citi in araba si nu intelegi nimic. Degeaba te lauzi ca ai citit Biblia ca nu ai inteles nimic.
        PS: Auzi la el, ca cica nu ploua, era un abur pe Pamant, d'uhhhh!!!!
        • +4 (8 voturi)    
          Nu-l certa! Ce, tu ai inteles mai bine din Biblie? (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 23:28)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          Nu sunt mentionata ere glaciare in biblie, heck, nu sunt mentionate nici macar piramidele din Egipt, de unde cica au venit evreii.
        • -4 (6 voturi)    
          da-mi niste dovezi nu povesti (Duminică, 21 februarie 2021, 8:18)

          cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          da aici niste dovezi observabile si masurabile despre evolutia speciilor, daca te bazezi pe stiiinta si ai fost la scoala atunci stii ca stiinta e bazata pe dovezi concrete nu obsevabile si masurabile nu pe imaginatie
          • +3 (5 voturi)    
            Pai pune mana si citeste si cauta informatia! (Duminică, 21 februarie 2021, 10:30)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

            Vrei sa-ti fac eu o lista de lectura?
            https://www.khanacademy.org/science/biology/her/evolution-and-natural-selection/v/evidence-for-evolution
            • -1 (3 voturi)    
              chiar am citit trimiterea si nu am (Duminică, 21 februarie 2021, 13:39)

              cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui Alui

              gasit nici o macar o dovada observabila si masurabila care sa constituie o dovada stiintifica pentru evolutia speciilor; doar teorii
              ca de aia se si cheama teoria evolutiei, ca
              e doar o teorie...
              • +1 (1 vot)    
                Daca ai fi auzit de Paleontologie (Duminică, 21 februarie 2021, 18:56)

                Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

                sau de Paleofitologie, ar fi un pas in plus pt tine, dar e clar ca mai departe de biblie nu ai trecut. Si nici pe aia n-ai inteles-o!!!
              • 0 (0 voturi)    
                Crezi ce vrei, nu inseamna ca e si adevarat! (Duminică, 21 februarie 2021, 23:03)

                Alui [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

                Crezi in potop? Foarte bine. Refuzi sa accepti un lucru dovedit si acceptat deja de mult, ca fiind imposibil, chiar de unii teologi, nu eu am descoperit asta.Discutia e mult mai veche:
                https://www.nationalgeographic.com/science/article/comet-new-years-eve-newton-flood-bible-gravity-science.
                Cat despre teoria evolutiei, e ca si teoria relativitatii. A fost dovedita deja! Cel mai recent de aparitia Virusului Corona Covid-19.
              • +2 (2 voturi)    
                Tu daca crezi in Ortodoxie (Luni, 22 februarie 2021, 0:32)

                Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

                De ce nu stai pe ortodoxia.ro si ne freci pe noi la cap aici????
      • +1 (3 voturi)    
        Daca e cum zici tu (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 23:03)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

        La sfarsit, toata apa asta trebuia sa se retraga in pamant, nu? Deci pamantul la inceput a avut pesteri de 4,3 miliarde de metri cubi? La o grosime a scoartei terestere intre 0 si 100 de km? Deci scoarta terestra ar trebui sa contina minim 10% apa. Sub ea e magma. Dar ca sa vezi, s-a masurat si apa din crusta pamantului, pana la adancimea de 20 de km. Ajunge pentru 182 de metri. Cu extrapolare de maxim 100 de km a crustei, e suficienta apa doar pentru maxim 1 km in plus cu generozitate, nu 8,8:
        https://www.nature.com/articles/ngeo2590
        • -1 (3 voturi)    
          pot sa-ti spun ce este mai jos de (Duminică, 21 februarie 2021, 0:17)

          cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          12km sub pamant: speculatii atat, nimeni nu stie exact
          • +2 (2 voturi)    
            Lol, daca e atata apa in iad...;) (Duminică, 21 februarie 2021, 10:07)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

            Pai in adancul pamantului e iadul, nu? :)).
            Mna, daca e apa adanca de 8 km acolo, nu mai au dracii caldura. Ca bucurestenii! ;)
      • +4 (4 voturi)    
        Cum ai ajuns la arca cangurii, ursi koala,... (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 23:24)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

        diavolii tasmanieni, din Australia, pinguinii de la polul sud, lamele, capibarele si aplaca din America de sud, ursi Grizzly si ursi polari?
        Cand s-a terminat potopul, ce au mancat animalele carnivore in primele zile? Mana? Ce au mancat si alea ierbivore, ca dupa peste 80 de zile sub apa, la 8 mii de metri sub apa, nu mai ai iarba si copaci in viata.
      • 0 (0 voturi)    
        ..și zi așa.. (Luni, 22 februarie 2021, 12:44)

        mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

        .."era o cantitate mare de apa care gravita in jurul pamantului".. :))) Ai cugetat mult ?
    • +6 (12 voturi)    
      Degeaba vii cu gandirea la medievali (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 20:53)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Credinta scurtcircuiteaza gandirea. Nu poti sa fii om credincios, dar si ganditor in acelasi timp, fiindca se exclud reciproc.
      • -1 (3 voturi)    
        eeee, cu (Duminică, 21 februarie 2021, 9:51)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        afirmația asta ai dat-o în bară.
        A fi credincios nu exclude gândirea.
        Apriori afirmați că toți credincioșii sunt niște idioți.
        Spre exemplu, de Isaac Newton ați auzit, sunt convins.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu e vorba de asta (Duminică, 21 februarie 2021, 11:08)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Pe vremea lui sa zici ca nu exista Dumnezo era cam grav!
    • +2 (12 voturi)    
      Potopul, (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 21:17)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Adam si Eva, Sodoma si Gomora, Mantuitorul pe cruce, Nasterea din fecioara toate astea au existat ca si Mos Craciun sau Greierele si Furnica lui Fontaine!!!
    • +1 (11 voturi)    
      Vroiam sa spun (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 21:19)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Ca toate astea sant fabule: povestioare cu scopul de a ilusta o idee, un punct de vedere, o povata.
    • -2 (2 voturi)    
      sunt curios (Duminică, 21 februarie 2021, 9:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      pe ce bază afirmi inexistența potopului,l că aberațiile tale fizice nu pot fi catalogate drept așa ceva.
      Mitul potopului există pe toate continentele și pe ici pe colo s-au mai găsit și dovezi fizice. Este adevărat că înj baza asta nu poți transforma mitul în realitate, asta nu înseamnă însă că nu ar fi existat.
      Iar corolarul tău, cum că dacă potopul nu a existat, nu există nici Dumnezeu, e de-a dreptiul ilar. Nimeni nu contestă liberul arbitru, opțiunea fiecărui om de a crede sau nu în existența unei deități superioare, dar vino omule cu argumente serioase, credibile.
      • +2 (2 voturi)    
        Asa cum e descris in biblie, NU A EXISTAT (Duminică, 21 februarie 2021, 12:06)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Au existat inundatii locale dupa ultima era glaciara la care au asistat oamenii. Odata cu topirea ghetarilor nivelul marii a crescut cu 121 de metri (400 feet): https://www.usgs.gov/faqs/how-does-present-glacier-extent-and-sea-level-compare-extent-glaciers-and-global-sea-level?qt-news_science_products=0#qt-news_science_products
        In unele cazuri inundatiile au fost catastrofale, cum a fost in cazul bazinului Marii Negre, sau in cazul ruperii unor ghetari, cum se intampla si azi la scara mai mica.
        Dar sa ai tot pamantul acoperit cu apa, simultan, no way! Ce dovezi mai vrei cand nu exista cantitatea necesara de apa pe pamant?
        • 0 (0 voturi)    
          Se pare ca inundatia care a stat la baza legendei (Duminică, 21 februarie 2021, 23:17)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Cu potopul, a avut loc in Mesopotamia. Din cauza terenului plat in zona fluviilor Tigru si Eufrat, inundatia s-a intins pe o distanta intre 160 si 320 de km! Pentru oamenii de acum 5.000 de ani asta li s-a parut ca a acoperit intreg pamantul:
          https://ncse.ngo/yes-noahs-flood-may-have-happened-not-over-whole-earth
  • +7 (9 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 22:01)

    tudorr [utilizator]

    Smecher mare securistul asta de "teodosie", care o fi numele lui de mirean, ca sigur nu e teodosie spagoveanu trecut in buletin!
  • +3 (3 voturi)    
    panarame (Duminică, 21 februarie 2021, 9:30)

    jorjelinio [utilizator]

    Dar vai, securiștii ascut securile. Doi securiști putrezi de bogați, doi informatori ai securității, doua javre ale bisericii
  • +5 (5 voturi)    
    botez (Duminică, 21 februarie 2021, 10:01)

    daan.g [utilizator]

    daca medievalii care conduc b o r nu vor intelege sa se adapteze societatii, vor constata in 10 ani ca le bate vantul prin biserici si ii asista la slujbe cucuvelele. biserica catolica a trecut la reformare rapida, confruntata cu aceasi problema, schimarea generatiilor de credinciosi, a adus odata cu ea schimbarea mentalitatii medievale, in 1960 la consiliul vatican2 sa luat o masura care pentru romani azi li se pare sf sa pus biblia la dispozitia poporului in banca bisericii, tradusa in limba credinciosului, si in limbajul modern, nu ramasa in traducerea idiocrata slavona de 300 de ani.Teoctist intelesese ceva, a tradus si adaptat putin scriptura, dar aceiasi medievali din sinod sau opus vehement sa schimbe esential dogmele. nui problema domnilor ramasi in evul mediu, in 10 ani sunteti terminati, efectiv se vor feri tinerii de azi de voi ca de ciumati,cand o ardeti cu texte ca dogma voastra e sfanta si nu schimbati nimic chiar daca innecati copii cu buna stiinta, nu veti mai avea pe cine boteza. ganditiva la ce cota de incredere ati ajuns in 10 ani, erati la 90% acum 10 ani iar a cu ati coborat la 45%, chiar nu intelegeti nimic? sa va traduc pe romaneste. au murit cei care va ascultau orbeste. generatiile incep sa se schimbe, incapatanarea voastra de a baga religia obligatoriu in scoala a adus fix rezultatul contrariu,TINERII VA DETESTA ganditi ca peste 10 ani aceste 4 5 6 generatii ce vin din urma vor forma nucleul central al societatii,, acestia va detesta efectiv,,gandirea medievala, si comportamentul scelerat pe care il expuneti in societate. si rezultatul va urma inevitabil veti ajunge la 10%
  • +1 (3 voturi)    
    Acord parental (Duminică, 21 februarie 2021, 10:01)

    Nissan [utilizator]

    La fel cum pentru o interventie chirurgicala se cere acordul pacientului se poate adapta acesta in situatia botezului prin discutia cu parintii care pot opta pentru una din cele 2 variante. Se poate preveni inecul sau patrunderea apei in sinusuri prin astuparea rapida a narilor in momentul scufundarii. Pana la urma e o procedura cu un anumit risc care va trebui discutata si acceptata sau nu de catre familie.
    • +2 (2 voturi)    
      be nene (Duminică, 21 februarie 2021, 11:42)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      pentru ce sa expui la pericol inutl un nou nascut? parca toata treaba asta cu botezu e simbolica. nu merge simbolismul daca nu l scufunzi ca pe scafandru?
    • +2 (2 voturi)    
      inca o treaba (Duminică, 21 februarie 2021, 11:45)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      tu compari chirurgia cu shamanismul?
      daca nu accepti o interventie chirurgicala, consecintele pot duce la moarte. in schimb daca nu te botezi dupa ritul ortodox o sa fii bine merci.
  • +1 (1 vot)    
    Bai nu (Duminică, 21 februarie 2021, 14:09)

    Nissan [utilizator]

    N-am tatuaje, barba, bmw e46 cu suspensie sport si colantat, nu cred in disciplina de turma si din cand in cand mai merg pe la biserica. Probabil ca sunt shaman.
  • +1 (1 vot)    
    chestia... (Duminică, 21 februarie 2021, 15:16)

    mgs [utilizator]

    E mai complicat. In primul rand botezul se face in urma unui rit si al unei dogme. Ritul se refera la cum vine administrat si dogma este valoarea lui in sine. Dogma botezului o dau doar conciliile, incepute cu primul inca de pe vremea apostolilor. Ritul se refera la cum vine administrat: prin scufundare -Biserica Ortodoxa, sau cum a fost modificat de Biserica Catolica adica botez prin turnare. Riturile au fost si pot fi modificate. Un rit era in primele secole, altul pe vremea Imparatului Constantin si oricum s-au tot schimbat pe parcurs.
    Deci acum ceea ce nu vor sa schimbe nu este dogma in sine, adica botezul, dar nu vor sa schimbe ritul, adica modul de a-l administra (desi ar cam fi unicul lucru care ar putea tine pasul cu vremea).
  • 0 (0 voturi)    
    Care noi? (Luni, 22 februarie 2021, 3:44)

    Nissan [utilizator]

    Pe bune? Mai exista Plai cu boi?