Noua LISTĂ a țărilor cu risc epidemiologic ridicat / Cei care vin din cele 62 de națiuni trebuie să intre în carantină sau izolare

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2021, 12:15 Actualitate | Esenţial


Test coronavirus
Foto: Mohd RASFAN / AFP / Profimedia
Comitetul Național pentru Situații de Urgenţă a adoptat noua listă galbenă cu țările cu risc epidemiologic ridicat, cei care vin din acestea fiind nevoiți să intre în izolare sau carantină.

Cei care intră în România din aceste state fie prezintă certificatul unui test RT-PCR negativ la SARS-CoV-2, făcut cu cel mult 72 de ore înainte, și intră în carantină 10 zile, fie stau în carantină 14 zile dacă nu prezintă acest document.

Pe lista galbenă se află 62 de țări, CNSU furnizând și rata de incidență cumulată la 100.000 locuitori:

Muntenegru 1167.8
Cehia 968.1
Insulele Turks si Caicos 955.6
Israel 938.2
San Marino 847.5
Monaco 819.1
Andorra 789
Seychelles 698.6
Estonia 648.5
Slovenia 620.7
Saint Lucia 603.4
Portugalia 589.9
Bahrain 569.2
Liban 557.8
Spania 556.7
Letonia 548.6
Albania 525.2
Slovacia 519.3
Emiratele Arabe Unite 456.6
Saint Vincent si Grenadines 452.5
Aruba 423.4
Statele Unite ale Americii 414.8
Guernsey 400.2
Franța 398.2
Suedia 396.5
Malta 372.7
Serbia 369.8
Maldive 367.6
Luxemburg 353.8
Puerto Rico 345.5
Marea Britanie 324.6
Gibraltar 311.7
Sint Maarten 305.5
Brazilia 299.9
Kuweit 291.4
Peru 290.5
Olanda 289.2
Lituania 287.9
Panama 285.1
Italia 283.1
Irlanda 262.6
Insulele Falkland 258.4
Republica Moldova 257.4
Chile 254.5
Barbados 247.1
Belgia 240.9
Belarus 227
Antigua si Barbuda 213.4
Austria 212.4
Argentina 210.6
Macedonia de Nord 209.9
Elveția 209.9
Uruguay 208.2
Polonia 205.8
Ungaria 205.6
Qatar 205.1
Palestine 202.9
Iordania 188.1
Columbia 184.8
Georgia 184.8
Cipru 184.3
Africa de Sud ** 106.5

*(date publicate de ECDC joi 18 februarie 2021 pentru perioada 1 – 14 februarie 2021)


** urmare a detecției circulației a unor variante de virus Sars Cov 2 cu transmitere mai ridicaă









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


25012 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Lol (Vineri, 19 februarie 2021, 12:21)

    mitg [utilizator]

    Sa ne amintim cum muntenegru se promova vara trecuta prin reclame pe bani grei cu ce "covid-free holiday destination" sunt.
  • +5 (13 voturi)    
    90% oricum nu stau in carantina! (Vineri, 19 februarie 2021, 12:26)

    Miky60 [utilizator]

    Toti cei care sunt atat de innebuniti sa-si arate pe Instagram si Facebook poze din calatorii incat nu pot sta un an fara calatoriile ne-esentiale se duc in tari periculoase si cand se intorc nu au bunul simt ca sa stea in carantina. Sunt sute de exemple pe Instagram-uri de calatorii cu "bloggeri" care se duc in calatorii si cand se intorc nici nu stau in carantina. Unii se si lauda cu asta sau ca au fost prin Maldive si nu purtau masca! Din cauza lor nu vom scapa niciodata de acest virus criminal!
    Cei care se duc in vacante sunt principalul motiv al continuarii acestei pandemii!
    Sunt niste criminali ca nu pot rezista un an fara calatorii ne-esentiale, de parca ar intra zilele in sac!
    • +1 (5 voturi)    
      . (Vineri, 19 februarie 2021, 13:49)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Lol! Stai tu in casa si pentru noi, si mai mananca o conserva din alea 20000 pe care le-ai cumparat anul trecut.
    • +1 (3 voturi)    
      Ne trebuie lagare! (Vineri, 19 februarie 2021, 14:08)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ba chiar cred ca putem face lagare cu piscine si spitale nu ca.... oh well :))))
    • +2 (4 voturi)    
      LoL (Vineri, 19 februarie 2021, 16:03)

      TinoVali [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Problema nu este calatoritul ... Chiar m-am intors saptamana acesata din una din tarile mentionate si DA, stau in carantina perioada de 10 zile, si DA, ma testez periodic si cu teste rapide, si DA imi fac inclusiv PCR - ul. Nu-ti poti amana la nesfarsit viata, si poti alege sa fii responsabil. In plus, in aeroporturi, avion si locatiile de vacanta sunt atat de putini oameni incat practic nu interactionezi decat rar cu o alta persoana. Aceasta pandemia poate dura si inca 10 ani de acum incolo dar nu pentru ca se calatoreste, ci ca pentru ca majoritatea nu au educatia necesara de a respecta niste reguli minime si de bun simt.
      Si DA, zilele intra in sac cand iti amani toate planurile importante din viata (nunta, botez, majorat, luna de miere, deschiderea unui business, etc.) sau iti sunt afectate momente cheie din viata (BAC, examen adminitere facultate, nastere, inmormantare etc.).
      Toate cele bune!
      • +3 (3 voturi)    
        Ai scapat de gripa? Nu!!! (Vineri, 19 februarie 2021, 17:20)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui TinoVali

        Asa ca take a wild guess about Covid.
  • +7 (9 voturi)    
    Isra ce ma? (Vineri, 19 februarie 2021, 12:45)

    Lok [utilizator]

    Cum adica number 4 e tara cu cea mai mare rata de vaccinare din lume?
  • 0 (10 voturi)    
    Ciudat... (Vineri, 19 februarie 2021, 13:17)

    ASI.MO [utilizator]

    ... a iesit Germania de pe lista!
    Incearca sa dreaga busuiocul inainte de inceperea sezonului de sparanghel, astfel incat in curand sa se activeze si reciproca! :-D
    • +2 (2 voturi)    
      Dar e carantina 10 zile la sosire in Germania (Vineri, 19 februarie 2021, 13:36)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui ASI.MO

      Pai au reguli stricte la sosire in Germania, d-asta au rata mai scazuta de infectare. Si sunt nemti, ei respecta legile autoritatilor! Cei care vin in Germania din multe tari incluzand Romania trebuie se autoizoleze la domiciliu sau in alte spații de cazare adecvate pentru o perioada de 10 zile de la sosire (termenul legal folosit fiind cel de „carantina“). Respectarea acestei obligațti de autoizolare este verificata de autoritatle de land atat aleatoriu, cat si in cadrul anchetelor epidemiologice uzuale. + Normal, test COVID la intrare in Germania (adica si test si carantina!) si inca un test in a 5-a zi (daca e negativ, poti iesi dupa ce il primesti, deci din a 6-a sau a 7-a zis de infectare)
      • +1 (1 vot)    
        cam asa e.. (Vineri, 19 februarie 2021, 16:59)

        eu342 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Sincer in Romania se verifica mult mai mult decat in Germania. Am stat in carantina in ambele tari ,10 zile in Romania (cu test in a 8-a zi) si 5 in Germania cu test in a 5-a. In Romania am fost sunat de mai multe ori de politie, verificat si daca sunt acasa, in Germania nu stiu niciun caz in care sa fi fost cineva verificat, nici eu, nici cunoscuti... Nemtii merg mult mai mult pe incredere ... dar si daca te prind cu greseala... atunci da, sunt amezi de pana la 25.000 EUR ..asa ca stai in casa.
    • -1 (1 vot)    
      Atat te duce (Vineri, 19 februarie 2021, 16:31)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui ASI.MO

      capul... Germania si-a inchis granitele, au carantina dura pentru oricine intra (de exemplu jucatorii de fotbal englezi nu au primit dreptul sa joace fara carantina, si au jucat nemtii prin Budapesta cu englezii) si astfel au scazut numarul de cazuri. Nu ca la noi, unde nu se testeaza si avem mai putine cazuri, dar la fel de multe decese si oameni pe ATI.
      Stai linistit ca se duc romanii la munca in agricultura si cu 14 zile de carantina pentru ca au nevoie de bani. Nu toti pot sta cu mana intinsa la PSD si sa traiasca linistiti aici.
  • +2 (4 voturi)    
    Ciudat! (Vineri, 19 februarie 2021, 14:48)

    nick24 [utilizator]

    “ Cei care intră în România din aceste state fie prezintă certificatul unui test RT-PCR negativ la SARS-CoV-2, făcut cu cel mult 72 de ore înainte, și intră în carantină 10 zile, fie stau în carantină 14 zile dacă nu prezintă acest document.”
    Ultima oară spuneau că și vaccinarea te salvează de carantină. Adică dacă esti vaccinat NU mai ai nevoie de test PCR!

    Să înțelegem că vaccinul e un eșec?
  • 0 (0 voturi)    
    păi Germania (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 22:07)

    hdd [utilizator]

    a ieșit de pe listă pentru că de peste două luni, din 15 decembrie e lockdown TOTAL:
    - școli închise (care nu s-a întâmplat nici anul trecut)
    - săli de sport
    - restaurante
    - cinema
    - cluburi, baruri, cafenele, terase
    - Mall-uri, magazine tot
    absolut tot în afară de magazinele de mâncare.

    Și se impune munca remote, acolo unde e posibil.

    Asteptam din săptămână în săptămână să se întâmple asta și cred că e o întârziere de câteva săptămâni între citirea ISU România și situația din Germania, pt că institutul Robert Koch raporta de mult cifre mult mai scăzute

    Nemții (și politicieni și populație) sunt extrem de supărați că ei stau în carantină și scad rata, iar alții o ard prin terase și pe la ski (vezi România, Franța, Elveția, Austria) și apoi vin în Germania ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat.
    Adică io mă chinui și tu te distrezi.

    Re verificare, Germania e un stat în care autoritățile se bucură de multă încredere iar rolul poliției e corect înțeles. Nu să facă verificări ale persoanelor în carantină, aia e responsabilitate personală.
    Polițiștii germani sunt o rasă aparte. Față de abuzurile din Suedia, prostia și arțagul celor din România, japca din Bulgaria sau agresivitatea celor din Franța.
    Poliția germană se comportă rezonabil.
    Iar amenda imensă face totul un joc riscant. Într-un stat în care totul funcționează, nu-ți permiți să testezi un astfel de mecanism.

    în plus, recomandarea cu distanțarea fizică față de prieteni și de rude se ia în serios de majoritatea oamenilor de bine.
    Personal cred că interacțiunile personale, împreună cu munca la sediu sunt principalele cauze ale răspândirii și mai puțin sălile de sport sau restaurantele, dar asta e situația.
    Când guvernul spune. o chestie tu o respecți și ai încredere, că de aia ai votat. Dacă nu-ți convine, votezi din nou când vine momentul și aia e.

    Greu de priceput pentru compatrioții noștri, știu.
    De 30 ani ne-am obișnuit să înjuram guvernul de parcă alții i-au pus acolo, illuminati nu noi.
  • 0 (0 voturi)    
    și mai revin cu un comentariu, (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 22:15)

    hdd [utilizator]

    că nu pot să mă abțin:

    carantină între două state non-insulare, cu populație de peste 1m de locuitori, gen Ro-Spania, sau Ita-Fr, e o imbecilitate incredibilă.

    Când tu ai sute de mii de infectați și celalalt la fel, ce mai contează că _poate_ vin și alții infectați???
    Chiar e absolut inutil.

    Sitemele politice sunt profund ruginite și incapabile să raționeze cu capul lor și, da, includ aici și guv german pe care îl lăudam mai devreme.

    Pentru că, deși respect cu strictețe ce spun ei, cred că nu au dreptate și că ar trebui să fim conduși de cineva cu raționalitate dinamică. Carantina la traversarea graniței e inutilă în cazurile de mai sus.

    E ok pentru Maldive sau Mauritius, sau când tu ai 0 cazuri și celalalt e plin, sau era ok în Apr2020, dar când tu ești Fra/Ro cu milioane de bolnavi intern, e un proces 100% inutil.