Doar 4 perne pneumatice de salvare în dotarea ISU, în toată țara. Ministrul de Interne: Este inadmisibil. Raed Arafat va da explicații publice de ce nu au achiziționat aceste perne până acum

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2021, 14:26 Actualitate | Esenţial


Lucian Bode
Foto: Facebook
Doar patru perne pneumatice sunt în dotarea inspectoratelor pentru situații de urgență la nivel național, ceea ce "este inadmisibil", afirmă ministrul de Interne, Lucian Bode. El a făcut aceste declarații în contextul tragediei de la Constanța, unde o femeie a murit după ce a căzut de la etajul 6, din locuința cuprinsă de flăcări, sub privirile pompierilor. Tragedia a scos la iveală că ISU Constanța nu mai are în dotare din 2015 o pernă pneumatică, iar în tot orașul există doar o autoscară pentru intervenția la înălțime.

"Este inadmisibil ca inspectoratele pentru situații de urgență să nu fie dotate cu o astfel de pernă pneumatică (...) Sunt doar 4 astfel de perne la nivel national. Este inadmisibil", a declarat, miercuri, Lucian Bode.

El a spus că s-a întâlnit astăzi cu reprezentanții Inspectoratului General pentru Situații de Urgență și ai Departamentului pentru Situații de Urgență, cărora le-a cerut să fie începută "de urgență" achiziția unor astfel de echipamente "absolut necesare" pentru toate inspectoratele. Bode a precizat că o astfel de pernă pneumatică costă în jur de 40.000 de euro, iar achizițiile pot fi făcute din fonduri europene.

Întrebat dacă a discutat și cu șeful DSU, Raed Arafat, despre lipsa acestor dotări, Bode a răspuns: "Cu dânsul am vorbit și dânsul va da explicații publice de ce nu au achizionat aceste perne pneumatice până acum".

Lucian Bode a mai spus că așteaptă "cât mai repede cu putință" rezultatele anchetelor declanșate de ISU Dobrogea și IGSU privind intervenția pompierilor de la Constanța.
  • "Unul din motivele pentru care am trimis acolo echipe de control este și acesta al neconcordanțelor. Am văzut prima comunicare a ISU, apoi a venit altă comunicare, cu neconcordanțe în ceea ce privește timpii. Ancheta le va lămuri.
  • Este puțin important ce explicații îmi dau ei mie, este foarte important ce explicații vor da în fața echipelor de anchetă pentru că, așa cum știți, a fost deschisă o anchetă penală și vor trebui să dea explicații cei care au avut responsabilitatea să comunice exact cum au procedat și să trimită în timp", a mai afirmat ministrul de Interne.
Reamintim că o femeie de 56 de ani din Constanța a murit marți după ce a căzut de la balconul apartamentului de la etajul 6, cuprins de un incendiu violent. Ea ieșise pe balcon pentru a scăpa de flăcările din locuință. Pompierii veniți la fața locului nu aveau însă nici autoscară și nici o saltea pe care femeia să poată sări, așa că au privit neputincioși cum femeia a căzut, în timp ce încerca să coboare pe zidul blocului, din balcon.


Explicațiile ISU Constanța: autoscara a trebuit adusă de la 8 kilometri distanță, iar saltea nu există în dotarea pompierilor. Inițial, ISU Dobrogea a transmis că autoscara, care fusese adusă de la un alt detașament de pompieri, aflat la 8 kilometri depărtare, a ajuns după 13 minute la incendiu și după exact 2 minute de la momentul la care femeia a căzut în gol. Ulterior, în spațiul public au apărut imagini care arătau că autosacara, filmată de la bordul unui autoturism, a ajuns de fapt cu 14 minute mai târziu decât comunicase ISU.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3773 vizualizari

  • -13 (23 voturi)    
    AHA (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:28)

    real didi [utilizator]

    ponta, demisia! aaaa, pardon, nu mai e ponta...
    • +4 (6 voturi)    
      Nu mai e Ponta dar e tot Arafat acolo de 20 ani (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:54)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      Arafat e SEFUl ISU, el raspunde de toate dotarile IGSU de la SMURD la Pompieri

      doar ca nu e in stare sa cumpere nici macar din fonduri europene si totusi sunt unii care cred ca Arafat e competent impotriva tuturor dovez\ilor
    • +8 (8 voturi)    
      Aha (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:57)

      Andy500 [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      Nu mai e monta, dar e arafat, in continuare!

      Explicatia pentru lipsa pernelor e simpla: nu 'iesea' destul malai si pentru aceste achizitii. Acum ca se face achizitia in regim de urgenta, de schimba treaba!
      Ele sunt 40.000 'la liber', dar sigur gasim o firma de bauturi alcoolice de prin Giurgiu care le aduce cu 80.000!
    • +6 (6 voturi)    
      ce compari tu aici? (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:23)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      plus, stii ca Ponta si-a dat demisia ca fraierul,la sugestia lui Dragnea, si apropiatilor lui, care l-a manipulat ca sa-i ia partidul? Cel mai mare dusman al unui pesedist este alt pesedist care ii pandeste locul. Nu opinia publica, nu massmedia, nu cei din alte partide. Gioana l-a matrasit pe Nastase apoi a fost tras pe linie moarta de Ponta, care a fost debarcat de Dragnea. Acesta din urma, stiind cum se procedeaza, s-a inconjurat de o clica de lingai incompetenti, dar chiar si de acestia i-a fost frica. Fireea si-a adus oameni d ela Pandele, nu a avut incredere in alti membrii d epartid, poate mai putin incompetenti decat coafezele si soferii ajunsi directori in primarie. Reversul medaliei angajarii unor oameni considerati loiali: incompetenta crasa si esec din aceasta cauza.
  • +18 (20 voturi)    
    Prioritatea la bugetari sunt salariile si sporuril (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:28)

    xolv [utilizator]

    nu dotarea, intretinerea si investitiile...
  • +6 (10 voturi)    
    ARAFAT MANAGER INCOMPETENT (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:42)

    PrivireCritica [utilizator]

    Tot nu sunteti de acord? Trebuie demis urgent!
    • +1 (1 vot)    
      pînă la Arafat (Miercuri, 17 februarie 2021, 18:28)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      aclo pe plan local îi un șef apevist la igsuisu sau cum se cheamă...aclo sigur îi șef vreun gheniral, colonel sau ce-o fi, văd că de ăla nu zice nime nimic...l-am mai criticat io pe Arafat pt măsura aberantă cu botnița pe uliță, da amu vinovat îi în primu rînd apevistu de la Constanța...are cineva curaj să-l demită pă ăla?...io zic că nu, apeviștii sînt perfecți, ei nu greșesc niciodată...deși dacă avea demnitate tov gradu șef isu Constanța și-ar fi dat demisia
  • +2 (6 voturi)    
    urgenta (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:43)

    gpavel [utilizator]

    in conditii disperate poate fi folosita o plasa,chiar o foaie de cort,care sa atenueze o cadere,chiar la sanse reduse,o astfel de solutie e mai mult decat nimic(neputinta in fata caderii in gol)!!
    am citit un comentariu a unui oficial (pompier)care spunea ca nu sunt cazuri,sau sunt putine,deci nu e oportuna!!(chiar unul la cativa ani si e cat se poate de oportuna)....
  • +4 (4 voturi)    
    Toata tara (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:43)

    Costi888 [utilizator]

    E vraiste. Luati toate domeniile la rand.. veti vedea ca totul e depasit sau lipsa. Apar la tv doar atunci cand se intampla vreo tragedie, dar in realitate stam prost la toate domeniile pastorite de STAT.
    • +1 (1 vot)    
      In Jud. Ialomita nu exista spital de infectioas (Miercuri, 17 februarie 2021, 17:52)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Asa este.

      In Judetul Ialomita nu exista spital de infectioase. Dupa 1 an de pandemie crede cineva ca s-a schimbat ceva, sau sunt planuri macar sa se faca vreun spital de infectioase in Slobozia, Fetesti sau Uriziceni?

      Asta se intampla cand cei care ar trebui sa se ingrijeasca de cei multi se ingrijesc doar de propria persoana...
  • +4 (4 voturi)    
    de ce nu-l demite si gata (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:50)

    Mistrelutz [utilizator]

    ce atat teatru ieftin ?nu e prima oara cand sunt descoperite gresli majore de managemant,CEL PUTIN.
    Afara si next,lasati actoria asta de prost gust.
  • +6 (6 voturi)    
    O sa fie demis Arahat? (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:57)

    Alui [utilizator]

    M-as bucura. Dar ar trebui dat si in judecata pentru ucidere din culpa pentru mortii de la Colectiv la care le-a refuzat initial transferul in strainatate si pentru femeia asta!
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:22)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Mda (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:27)

    TheFaime [utilizator]

    Dl Bode, am si eu o rugaminte. Se poate de data asta sa nu aratam cu degetul spre victime?? Vreau sa vad mai intai, exact, cum a decurs aceasta ''interventie'', unde au fost greselile, ce le lipseste celor de la ISU? Dece nu au dotari? Cum se mai pot produce erori de comunicare ;2min vs 15min) Cand o sa avem toate raspunsurile astea, atunci o sa va rog sa aratati cu degetul spre victime. E in stilul vostru caracteristic sa aruncati vina si pe altii. NU! GRESIT! Daca voi va facei treaba exemplar, fara eroare si totusi rezultatul e tragic, atunci putem identifica si alti responsabili! Pana una alta soarta cetatenilor acestei tari, in situatii de urgenta, e in mainile voastre! Dupa 5 ani de Colectiv, inca n-ati invatat si facut nimic!
  • +3 (5 voturi)    
    arafat (Miercuri, 17 februarie 2021, 17:16)

    Vasile-Vasile [utilizator]

    arafat si cu velea erau buni numai de restrictii in primavara anului trecut, cand apareau la cateva zile pe toate posturile tv.
    probabil ca multi dintre romani ii aplaudau si se inchinau lor, sperand ca vor evita o asa zisa tragedie precum cea din italia, dar nu a fost asa. acele masuri nu au avut nici un efect, in toamna maximul ajungand la 10000 de cazuri pe zi.
    revenind la cele intamplate, se observa ca cei de la isu, in frunte cu arafat sunt buni numai la interdictii, limitari, contraventii, nicidecum la a rezolva o situatie cu o adevarata urgenta!
    asa manager poate fi pus orice!
    rusine arafat!
  • +3 (3 voturi)    
    Arafat (Miercuri, 17 februarie 2021, 17:58)

    Bratianu007 [utilizator]

    Acest Arafat chiar este de neinlocuit? S-au intamplat atatea nenorociri din cauza lui. Chiar nu avem pe nimeni capabil sa indeplineasca aceasta functie?
  • +3 (3 voturi)    
    Bode (Miercuri, 17 februarie 2021, 18:10)

    Bratianu007 [utilizator]

    Daca se intampla vreo nenorocire la vreun spital, ministrul sanatatii trebuie demis. Acum nici o propunere pt ministrul de interne? Nici eu n-as fi de acord, dar ceva curatenie trebuie facuta. Nimeni nu are nici o responsabilitate? Nimeni nu plateste? Intotdeauna victimele sunt responsabile?