Șef direcție SRI: Grupări de criminalitate organizată, teroristă sau chiar ţări ostile derulează atacuri asupra infrastructurilor critice din România. Care sunt provocările în timpul pandemiei

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2021, 12:11 Actualitate | Esenţial


Atac cibernetic
Foto: Yurii Tymchuk, Dreamstime.com
”În prezent, grupări de criminalitate organizată, teroristă sau chiar ţări ostile derulează atacuri, uneori concertate, asupra infrastructurilor critice din România sau statelor aliate, agresivitatea operaţiunilor fiind fără precedent”, a declarat miercuri şeful Direcţiei Generale de Analiză din cadrul SRI, Adrian Părăluţă, într-o dezbatere privind crizele de securitate națională. România se confruntă și cu propaganda anti-Occidentală şi anti-Europeană care îmbracă ”forme mai mult sau mai puţin subtile”.

”Ultimii ani au marcat debutul unei perioade complicate, în care UE s-a confruntat cu provocări la adresa coeziunii şi stabilităţii statelor membre, iar NATO, pe alocuri, cu o retorică agresivă. România a întâmpinat, la rândul său, situaţii complicate în gestionarea principalelor probleme de securitate”, a subliniat Adrian Părăluţă, citat de Mediafax.

Cât despre principalele ameninţări la adresa securităţii naţionale, acesta a subliniat că securitatea cibernetică este una dintre principalele preocupări ale SRI: „În prezent, grupări de criminalitate organizată, teroristă sau chiar ţări ostile derulează atacuri, uneori concertate, asupra infrastructurilor critice din România sau statelor aliate, agresivitatea operaţiunilor fiind fără precedent”, a precizat colonelul Părăluţă.

”În ultimii ani, atacatorii cibernetici au exploatat vulnerabilităţile sistemului work from home (n.n. telemuncă), aplicat entităţilor publice sau private, în context pandemic. În acelaşi scop, au speculat vulnerabilităţile echipamentelor şi soluţiilor software ale ţintelor, lipsa unor politici de securitate cibernetică ale sistemelor informatice şi cultura de securitate redusă a utilizatorilor”, a punctat Părăluță.

El mai spune că România „traversează o perioadă în care propaganda anti-Occidentală şi anti-Europeană îmbracă forme mai mult sau mai puţin subtile”.

Nici ameninţarea teroristă nu este departe de preocupările SRI, astfel că Adrian Părăluţă a subliniat că: „Potrivit evaluării noastre, deşi nu există riscul unui atac terorist iminent, se menţine ameninţarea la adresa României. Nu constituim o ţintă directă şi explicită a unor organizaţii teroriste, dar putem fi oricând o ţintă de oportunitate”.

De asemenea, pe lângă riscul radicalizării, care a cunoscut un trend ascendent în ultimii ani, în special în rândul persoanelor recent sosite în ţară din ţări afectate de terorism şi al cetăţenilor români convertiţi la islam, colonelul Părăluţă a subliniat că România rămâne în atenţia locuitorilor ţărilor afectate de terorism drept ţară de tranzit sau refugiu: „Din fericire, ţara noastră nu a înregistrat cazuistică de tip Foreign Terrorist Fighters, dar au fost identificate situaţii în care indivizi proveniţi din state europene au tranzitat teritoriul naţional cu destinaţia Siria sau Irak, iar, în ultima perioadă, observăm parcurgerea traseului invers”.

”Reţelele criminale investesc profituri ilicite pentru a-şi asigura suport în rândul funcţionarilor publici şi încearcă să influenţeze actul decizional. De asemenea, exploatarea vulnerabilităţilor în securizarea frontierelor non-UE a făcut şi face posibilă continuarea operaţiunilor de contrabandă şi trafic de droguri”, a menţionat colonelul Părăluţă.

Potrivit acestuia, în ciuda restricţiilor din ultima perioadă, entităţi interesate, inclusiv statale, au continuat eforturile de dezvoltare clandestină a programelor ce vizează dezvoltarea armelor de distrugere în masă şi vectori purtători sau transferuri de expertiză şi tehnologii. ”România este o zonă de interes pentru achiziţii de armament sau o zonă de tranzit”, a menţionat acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3093 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    aur NU e subtil, e pe fata in Parlament (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:14)

    un domn [utilizator]

    asta spune multe !
    • -1 (7 voturi)    
      Se misca tendintele (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:05)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Romanii au fost dintre cei mai pro-europeni si inca sunt. Totusi, la nivelul intregii Europe, in ultimii ani a avut loc reducere a sprijinului pentru UE. Sa ignori asta si sa pretinzi ca e totul un efect al manipularilor este cel putin ignorant.

      Partidele de dreapta care au castigat alegerile la nivel european in ultimii ani, au tradat electoratul. Aceleasi politici marcate de neo-marxism si crestere a birocratiei UE au fost continuate. Te mai intrebi de ce euroscepticismul este in crestere?

      Pentru Dvs. poate bunastarea economica e primul criteriu politic. Pentru multi altii ca si mine, aceasta e secundara valorilor morale care tin de normalul. Gen, nu vreau ca in scoala copiii sa invete ca matematica e rasista sau ca trebuie sa se simta o vinovatie pentru faptul ca sunt albi, ca sa ne intelegem. Aceste prostii sunt cat se poate de reale in mintile de la Bruxelles carora putin le pasa de optiunile noastre.
      • -2 (2 voturi)    
        aur v a cucerit inima ? (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:21)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        personal sanctionez derapajele UE, nu sunt "woke ist" nu as vrea sa credeti altceva
  • +3 (9 voturi)    
    poza (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:28)

    lambda [utilizator]

    Ma amuza tare poza din articol sub care scrie 'atac cibernetic'. De fapt acolo sunt afisate spre comparatie doua versiuni ale aceluiasi fisier/cod, cu sublinierea diferentelor, si un alt ecran cu o sectiune de tip Help. E greu de altfel de surprins intr-o imagine un atac informatic, dar tot m-am amuzat.
  • +4 (6 voturi)    
    bun si asa (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:41)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    eu ma bucur de vigilenta serviciilor fata de straini si fortele ostile si agenturili da ce facem cu astia de la noi care fura brazi si paduri cu totu care construiesc ce vor unde vor la vedere ziua in amiaza mare cu interlopii care cer taxe de protectie si fac lucruri ca-n filme, cu aia care au curtile pline de gipuri si bemveuri si nici nu stiu de la ce vine ANAF?
  • +6 (6 voturi)    
    v-ati trezit si voi? (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:50)

    alexman1 [utilizator]

    Cica propaganda antiUE. Aia a fost demult si mentionarea ei m-a facut sa ma uit la data articolului. Oamenii tin cu UE dar sunt revoltati impotriva coruptiei sistemice din Romania nu din UE. Or fi si amenintari externe, dar de cele interne nu suflati o vorbulita. Oare de ce?Ceva e putred in danemarca...
  • +8 (12 voturi)    
    Atacuri asupra infrastructurilor critice (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:55)

    fdaniel [utilizator]

    Prin "Atacuri asupra infrastructurilor critice" înțelegeti privatizarea economiei naționale pe prețuri de nimic către membrii pesede? Gestionarea intenșionat frauduloasa și devalizarea unităților de stat în scopul de a aduce venituri aceluiați Grup Infracțional Organizat?
    Erodarea bazei biologice a poporului român prin limitarea accesului la resurse și la sisteul de sănătate?

    Nu cred că vreo grupare teroristă, etc..., poate să facă mai mult rău țării ăsteia decât prostia masivă cu drept de vot!
  • +6 (8 voturi)    
    Vorbe, manipulare.. (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:08)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Când inculpații din Romania pleaca fix cu 5 minute inainte de pronunțarea sentinței!
    Nu e niciun vinovat!
    A plecat criminalul Iorgulescu, borfasi Ghiță, bisnitarii Zlotea, Rizea, padarelele Bica&Udrea, fara numar.
    Când banditii părăsesc in masa puşcaria din Romania nu o fi atentat la siguranta nationala?
    Puteti dormi linistiti când sunt omorați romanii si voi închideți ochii?
  • +5 (7 voturi)    
    Oare SRI nu vede postacii rusnaci (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:10)

    Ahha [utilizator]

    de pe Hotnews? Ca toata lumea ii vede, De ei cand se ocupa cineva?
    • +2 (2 voturi)    
      Aia nu sunt postaci rusi (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:28)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

      ci analisti de la un serviciu neidentificat care utilizeaza tehnici active de sondare. Mai nou si cu ajutorul AI, vezi postarile @animatron.
    • 0 (4 voturi)    
      Postac prost! (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:50)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

      Papagalii astia plin de salarii si sporuri ne vad pe toți!
      Si ne marchează la dosar!
      Dar opinia publica generală a ca sunt parte cu criminalii care fug din tara cu 5 minute inainte de sentința?

      Poate garanta cineva ca securisti, milițieni, judecători sau procurori sunt Albă ca Zăpada cu criminalii, corupții, banditii de aici!
      Ar trebui sa aiba o deviza:
      Omorâti si furați Romania!
      Veti fi scăpați de crime si furaciuni!
      Cum de scapă toti nenorociții ăstia?
      Cum răspund postaci ca tine?
  • 0 (2 voturi)    
    Sri (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:28)

    Tony_K [utilizator]

    Astia au fost si sunt mana in mana cu cei care au distrus si vandut toata industria si resursele in ultimii 30 de ani. Sunt manjiti pana peste cap. Absolut nimic nu sa facut fara acordul lor. De ce nici un guvern nu a indraznit sa ii restructureze sau sa se ia de ei! Sa nu ne mai dam dupa copac. Tot raul incepe de la servicii.