Raluca Turcan: Pensionarii se pot reangaja la stat, dar trebuie să renunțe la pensie

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2021, 10:31 Actualitate | Esenţial


Bani
Foto: Agerpres
Pensia nu va mai putea fi cumulată cu salariul de la stat, iar cei care vor să se reangajeze în sistemul public trebuie să opteze între pensie și salariu, afirmă ministrul Muncii, Raluca Turcan, care anunță un proiect de lege în acest sens.

"Avem foarte mulți oameni care în momentul de față se pensionează anticipat și se reangajează la stat cumulând pensia și salariul. Am pregătit un proiect de lege prin care îi lăsăm să opteze între pensie sau salariul la stat”, a declarat Raluca Turcan, marți seară, la România TV.

Ea a explicat că bugetarii care aleg salariul vor putea rămâne angajaţi până la maximum 70 de ani.

"Dacă sunt pensionari și trebuie să opteze, atunci ei se pot reangaja la stat, dar renunță la pensie. Nu se poate cumula pensia cu salariu la stat. Pensie cumulată cu salariul va fi doar în sistemul privat”, a adăugat ministrul Muncii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2906 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Astept legea asta de 30 de ani, mai dureaza? (Miercuri, 17 februarie 2021, 10:46)

    Kivek [utilizator]

    am tot auzit acest anunt la fiecare 4 ani dar nu s-a pus niciodata in practica.

    vreau sa vad fapte ca de anunturi sunt satul.
    De cand va intra in vigoare aceasta lege?
    • +5 (5 voturi)    
      lege (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:12)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Legea a existat. Dar a fost abrogata de sinecuristii din PSD...
      • +1 (1 vot)    
        Asa va fi si acum (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:22)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Corb la corb nu-si scotate ochii!
    • 0 (0 voturi)    
      stati linistiti (Miercuri, 17 februarie 2021, 16:47)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      si pana acum era valabila legea dar au lasat portite: statul incheie contract de prestari servicii cu firme private la care sunt angajati pensionarii tinerei, de 40 sau 50 de ani , fosti lucratori in sistemul de forta (servicii secrete, interne, justitie, etc). Adica cei care pot iesi la pensie la 40 de ani cu pensii de cateva mii de euro, pentru care muncesc ca sclavii sectorul privat si romanii simpli. Si uite asa isi vor pastra si pensia si noul salariu de stat, pentru ca sunt angajati de firma privata.
      Exemple ? Ambasadele si consulatele Romaniei sunt pline de tineri pensionari la 50 de ani pe functii de administratori, functionari consulari , soferi, care au iesit la pensie din armata sau servicii secrete si sunt angajati, atentie, la firme private, care au contracte incheiate cu MAE.
      Stati linistiti, sistemul nu moare , se transforma ...
      Pana nu se va desfinta statul securistic nu se va schimba nimic.
  • +8 (10 voturi)    
    ceva normal- bravo, Raluca! (Miercuri, 17 februarie 2021, 10:49)

    tahomir [utilizator]

    In sfarsit se pune stop acestui jaf. Ori esti pensionar or esti angajat la stat.
    Daca esti pensionar si vrei venituri suplimentare nu ai decat sa te angajezi la privat.
    Bravo, Raluca!
  • +10 (10 voturi)    
    Era cazul demult. (Miercuri, 17 februarie 2021, 10:50)

    grongobar [utilizator]

    Sunt o gramada de politisti, jandarmi sau militari pensionari la 47 de ani care devin "politisti locali" cu salariu si pensie din banii nostri.
  • +5 (5 voturi)    
    mai multa atentie la exprimare ar fi necesara (Miercuri, 17 februarie 2021, 10:52)

    g01an [utilizator]

    ce rost are sa spui ca trebuie sa renunte la pensie? in conditiile in care au fost atatea probleme in aceasta tara din cauza acestor chestiuni. nu renunta nimeni la un drept garantat, doar se suspenda cata vreme se reia activitatea si ar fi bine sa ne asigure ca noile contributii vor aduce si beneficii la recalculare, pentru ca pensia ar trebui sa fie raportata la contributivitate.

    dar altfel, da, normal ca n-ar trebui sa se cumuleze salariul si pensia din surse publice. daca doresc o cumulare de venituri, sa se reorienteze catre sectorul privat pentru ca este lipsa de forta de munca acolo.
  • +8 (8 voturi)    
    S-a mai zis si nu ... (Miercuri, 17 februarie 2021, 10:52)

    ciprian1313 [utilizator]

    ...s-a facut.
    Politistii locali sunt fosti pensionari din politia nationala sau armata.
    • +4 (4 voturi)    
      ...sau sunt fosti gardieni publici, (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:49)

      aeugenius [utilizator] i-a raspuns lui ciprian1313

      dintre care unii nu au nici macar diploma de BAC pentru ca nu au fost in stare sa il ia....
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 februarie 2021, 10:54)

    tirolez [utilizator]

    Multi vor folosi firme-capusa, angajati la privat, dar banii vin din contracte grase de la stat.
  • +4 (4 voturi)    
    astept sa vad propunerea legislativa (Miercuri, 17 februarie 2021, 10:58)

    ..13 [utilizator]

    si bine era sa ne arate ca deja a pus in dezbatere textul acesta de lege.

    Si mai era important si cum vad partenrii de coalitie aceasta problema si daca o sustin.

    Acum cateva zile numarul 2 in statul Ro se lauda sub marca USR cu ceea ce a a facut parlamentul Ro - deci va rog sa ma scuzati orice initiativa legislativa daca trece este pentru ca in joc este un mecanism de sustinere reciproca si deci nu este numai meritul unui partid chiar daca el/ea au initiat aceea propunere.

    Hai ca se poate, pe repede inainte sa vedem legea!
  • -2 (8 voturi)    
    Aceeasi masura trebuie si la privat. Nu se poate (Miercuri, 17 februarie 2021, 10:59)

    D-or [utilizator]

    Nu se poate face vreo diferenta intre stat si privat.

    Tratatul constituant al UE prevede ca nicio diferenta nu poate fi facuta in functie de forma de proprietate a unei firme, de stat sau privata.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai poti? (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:33)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Nu te doare neuronul cand scrii?
      E foarte bine ca un pensionat la 50 de ani sa vrea sa mai lucreze 20 de ani in privat (plateste contributii la stat pe veniturile alea). Si cand ajunge la 70 de ani, sa i se recalculeze pensia si sa incaseze o pensie mai mare decat cea primita de la 50 de ani pana la 70.
    • +1 (1 vot)    
      uite, eu ti-am dat + (Miercuri, 17 februarie 2021, 16:48)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      de ce ?

      pentru ca cunosc oameni care ziua lucreaza pe santier si noaptea dorm la depozit - zice-se ca patronul le asigura cazare, ocazie cu care nu mai are nevoie de paznici

      bineinteles ca nu au nici un spor de salar....la asta te refereai, nu?

      sau te refereai la "sporul de munca" si nu am inteles eu?
  • -2 (2 voturi)    
    aveți mulți oameni? (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:01)

    di livio [utilizator]

    nu, aveți dăcît apeviști, sekuriști, milițieni, numa ăștia au voie să se reangajeze la stat după ce-au devenit tineri pensionari, vezi doamna Irina Alexe...tînără pensionară din miliție, 42 anișori, 13.000 lei pensie https://www.libertatea.ro/opinii/pensiile-speciale-despre-care-rares-bogdan-dacian-ciolos-sau-dan-barna-nu-sufla-o-vorba-despre-rentierii-de-lux-ai-statului-3416513
  • +2 (4 voturi)    
    //// (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:03)

    GemstonePig [utilizator]

    Pai avem asa, domnu general Ciuca pensionar la 51 de ani azi ministru, Traian Berbeceanu pensionar la 45-46 de ani aazi prefect al Capitalei, Irina Alexe USR pensionara la 42! si azi secretar de stat la MI. Chiar crede cineva ca oamenii astia vor renunta la pensiile de 12-15k lunar ca sa lucreze la stat?
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:20)

    vitan.sandu [utilizator]

    "Pensia anticipata se suspenda de drept in situatia in care pensionarul are contract de muncă, este functionar public, etc".
    Deci nu este vorba despre "pensie anticipata", cum, se pare ca zis turcan, ci de pensionarii pentru limita de varsta, pensionarii din randul magistratilor, politistilor, militarilor, care se pensioneaza la varsta specifica acestora! Numai ca acest aspect a mai fost discutat, iar CCR a zis ca ar fi neconstitutional sa opresti pe cineva sa cumuleze pensia cu salariul de la stat, dar nu si de la privat! Constitutia garanteaza "egaltatea cetatenilor" in fata legii. Consluzia: vorbe de claca.
  • +1 (7 voturi)    
    tanti asta se aude ce vorbeste (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:26)

    Alin Delin [utilizator]

    Deci e moral, legea asta cade la CCR
    • +1 (1 vot)    
      Îi ia CCR-ului 5 minute să decidă și să motiveze (Miercuri, 17 februarie 2021, 19:42)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      neconstituționalitatea unei astfel de legi aberante.