Medicul Virgil Musta, despre măştile neconforme primite de Spitalul "Babeș" din Timișoara: Angajații s-au trezit în ATI şi pe secţie că respiră prea uşor. Căzuseră filtrele

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2021, 12:46 Actualitate | Esenţial


Virgil Musta
Foto: Facebook
Medicul Virgil Musta de la Spitalul de Boli Infecţioase "Victor Babeş" din Timişoara spune că, în noiembrie 2020, când unitatea medicală achiziţionase circa 12.000 de măşti, angajaţii şi-au dat seama că acestea sunt neconforme după ce le-au căzut filtrele. "Atunci angajaţii spitalului s-au trezit în ATI şi pe Secţie că respiră prea uşor", a afirmat medicul. În urma reclamațiilor făcute atunci de spital, luni au avut loc percheziţii în Bucureşti şi în patru judeţe, fiind vizate firmele care au distribuit măștile.
  • "Este vorba despre măştile achiziţionate anul trecut, în luna noiembrie. Atunci angajaţii spitalului s-au trezit în ATI şi pe Secţie că respiră prea uşor. Căzuseră filtrele. Au ieşit repede, apoi s-au verificat filtrele măştilor proaspăt achiziţionate şi atunci am observat cu toţii că filtrele se desprind prea repede. Imediat s-a luat măsura să nu se mai dea măşti la personal, din acel lot.
  • Toţi au purtat măşti din acel lot, în perioada respectivă, dar destul de repede s-a depistat că sunt neconforme. Spre norocul nostru, mai aveam în stoc măşti de protecţie”, a declarat medicul Virgil Musta, pentru News.ro.
Aproximativ 12.000 de măşti neconforme, dintr-un lot de 25.000, au fost descoperite la Spitalul de Boli Infecţioase ”Victor Babeş” din Timişoara, în 13 noiembrie 2020. Anunţul a fost făcut atunci de managerul unităţii sanitare, care a explicat şi cum personalul şi-a dat seama că ceva nu este în regulă cu măştile pe care le-a primit spitalul. Prejudiciul cauzat spitalului se ridica la nu mai puţin de 120.000 de euro, bani pe care unitatea i-a plătit pentru a achiziţiona aceste măşti. Reprezentanţii unităţii medicale au anunţat autorităţile.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2982 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    Cine a cumparat mastile guvernul sau spitalul? (Luni, 15 februarie 2021, 13:02)

    Kivek [utilizator]

    Era bine daca Musta ne spunea si cine a cumparat mastile, spitalul unde el e sef sau guvernul prin ministerul condus de PNL?
    • +6 (8 voturi)    
      Problema nu e deloc cine a cumparat, (Luni, 15 februarie 2021, 14:00)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ci faptul ca se pot cumpara materiale medicale de la absolut orice firma de apartament care incaseaza azi banii si pe urma se evapora pentru ca legislatia permite asa ceva.
      • +3 (3 voturi)    
        Sanity check (Luni, 15 februarie 2021, 16:33)

        Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

        Nu stiu de ce la noi nu se testeaza produsele cumparate ca sa se vada daca par macar in regula. Nu teste de conformitate, poate e prea greu, dar niste teste simple ca sa se vada daca n-au probleme catastrofale.

        Si dezinfectantii aia de la Hexi Farma au fost folositi ani la rind fara ca lumea sa se prinda ca e ceva in neregula. De ce nu le-au aplicat pe niste culturi de bacterii (au destule la analize) si sa vada daca au vreun efect? Ar trebui sa invatam sa anticipam problemele astea si sa testam un pic.
        • +2 (2 voturi)    
          In sistemul de stat din Romania (Luni, 15 februarie 2021, 19:33)

          Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

          nu se face nici un control al calitatii si conformitatii Mai mult, facturile se platesc imediat. Ar trebui sa fie platite doar dupa ce se testeaza absolut fiecare lot de produse livrate. Dar cine sa faca asta? Directorul spitalului? Pai ce, nu sunt banii lui...OPC? Haha, aia de-abia stiu sa caute pe google si nu au personal calificat, ci doar angajati pe pile...Si cum legislatia e facuta la ordinul celor care se ocupa cu marsavii din astea, nu se poate schimba.
  • -2 (10 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste! (Luni, 15 februarie 2021, 15:14)

    n4c [utilizator]

    "s-au trezit în ATI şi pe Secţie că respiră prea uşor."

    Adica recunoaste ca masca ingreuneaza respiratia.
    • 0 (4 voturi)    
      FP3 (Luni, 15 februarie 2021, 15:38)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui n4c

      Cele fp3 ingreuneaza. Din cauza spatiilor mult mai mici si debitul de aer e mult mai mic. Asta nu inseamna ca ramai fara oxigen, ci doar atunci cand faci efort e mai lunga perioada de inspiratie
    • +1 (5 voturi)    
      Evident (Luni, 15 februarie 2021, 15:46)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui n4c

      Dar sa stii ca si mersul pe jos este ingreunat de haine. Sau ai tu niste haine care il usureaza?!?!
    • +1 (3 voturi)    
      Exact (Luni, 15 februarie 2021, 16:11)

      dani777 [utilizator] i-a raspuns lui n4c

      Asta m-am gandit si eu. Dar tot nu stiu pentru cine naiba nu era deja evident... ca masca îngreunează respirația!
    • 0 (4 voturi)    
      Da, o ingreuneaza (Luni, 15 februarie 2021, 16:29)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui n4c

      Ghici ce, si virusul o ingreuneaza. Chiar de tot daca ai ghinion.

      Stiu ca se respira mai greu pt. ca urc 8 etaje pe scari cu bagaje, cu un FFP2 si mi se cam apleaca. Pt. mine nu e o problema, intr-o vreme alergam la deal, stiu ca trebuie sa anticipez si sa reduc ritmul din timp.

      Daca vrei sa propui sa renuntam la masti si sa iesim la o plimbare in parc, nu multumesc, prefer sa ramin sanatos. In plus, pe frigul asta masca mai incalzeste aerul.

      Prea ne plingem pt. toate fleacurile. Daca omul nu are probleme de sanatate sau stari anxioase, nu vad cum incomodeaza masca. Eu m-am obisnuit cu ea.
      • 0 (2 voturi)    
        "nu vad cum incomodeaza masca" (Luni, 15 februarie 2021, 16:45)

        n4c [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        Ingreuneaza respiratia?
        • +2 (2 voturi)    
          Da (Luni, 15 februarie 2021, 17:54)

          Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui n4c

          pentru ca trebuie pusa mai multa presiune ca sa intre aerul prin tesatura mastii (ma refer la un FFP2 fara supapa). Dar nu e o problema prea mare. La respiratie normala, stind pe loc nici nu conteaza. Cel putin pentru mine. Oricum, e ca un fel de sport al respiratiei.

          Si alergatul incomodeaza, totusi multi alearga. Pina la urma sportul e un mod de a-ti face viata mai grea; multi practica sport.

          Viata e plina de greutati, e chiar ciudat ca masca a ajuns o problema asa de mare. Banuiesc insa ca unii au probleme de sanatate si de-aia le vine greu sa o poarte. Insa in cazul ala e posibil sa fie si mai sensibili la covid, ceea ce e o problema mult mai mare.
    • -1 (5 voturi)    
      Wow! (Luni, 15 februarie 2021, 17:04)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui n4c

      Dar cine naiba a zis că masca ușurează respirația????
      Sau că nu o îngreunează???
      Copiii mei de 8 ani s’au prins la 3 secunde după ce au purtat prima dată, iar tu abia acum că a zis nenea ăsta chestia aia??? Ești retardat sau ce?
      • -2 (4 voturi)    
        Un stelist ii face pe altii retardati... (Luni, 15 februarie 2021, 18:23)

        n4c [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        ... am ajuns s-o aud si pe asta!

        In rest, e totul clar: am intrat in deceniul lui Darth Vader.