Începe vaccinarea cu AstraZeneca. Peste 100.000 de români se programaseră pentru acest vaccin în doar 24 de ore

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 14 februarie 2021, 9:32 Actualitate | Esenţial


Vaccinul AstraZeneca
Foto: Prabin Ranabhat/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia
Luni începe și în România administrarea vaccinului antiCovid produs de AstraZeneca-Oxford. La sfârșitul săptămânii trecute, în doar 24 de ore, numărul programărilor pe platforma electronică pentru vaccinarea cu AstraZeneca a depășit 100.000 de persoane, potrivit datelor puse la dispoziția Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 de către Serviciul de Telecomunicații Speciale.

Datele raportate joi indicau că peste 100.000 de români s-au înscris pentru acest vaccin în doar 24 de ore. Din totalul acestora, 54.454 sunt femei și 52.690 sunt bărbați. Media programărilor, în acest interval de timp, a fost de 4.464 persoane programate pe ora (74 de înscrieri pe minut), potrivit sursei citate.

Totodată, platforma electronică pentru vaccinare a înregistrat peste 3,6 milioane de accesări, ora de vârf fiind în intervalul orar 12:00-13:00, cu 470.000 de accesări.

La acest moment, potrivit sursei citate, sunt înregistrate 9.323 de persoane programate la vaccinare, pentru 15 februarie, dată la care va debuta campania de vaccinare cu AstraZeneca.

Programarea pentru vaccinul AstraZeneca a început în data de 10 februarie și se realizează pentru o sesiune de 20 de zile, în perioada 15 februarie – 6 martie. Ulterior, în fiecare zi, vor fi alocate noi sloturi care vor permite programări pentru vaccinarea cu AstraZeneca, până la data de 11 aprilie.

Pentru buna desfășurare a procesului de vaccinare, la nivel național vor fi deschise 180 de cabinete noi de vaccinare, dintre care 22 doar în capitală.

Vaccinul produs de AstraZeneca este cel de-al treilea vaccin împotriva COVID-19 autorizat de Comisia Europeană, dupa Pfizer BioNTech și Moderna. Vaccinul AstraZeneca se adresează persoanelor care, potrivit Strategiei naționale de vaccinare împotriva COVID-19, fac parte din Etapa a II-a, respectiv cele cu boli cronice și lucrătorii care desfășoară activități în domenii esențiale.

Modalitățile de programare la vaccinare sunt cele deja cunoscute, atât prin intermediul platformei electronice, medicul de familie/ curant, cât și prin call center, la numărul unic 021. 414.44.25 sau la numerele de suport destinate fiecărui județ în parte, disponibile pe platforma de informare: vaccinare-covid.gov.ro.

Pentru gestionarea cu eficiență a procesului de vaccinare la nivel național, Comitetul Național de oordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a elaborat și transmis personalului specializat Procedura de vaccinare împotriva COVID-19 cu AstraZeneca, document care prevede condițiile și modul de stocare, depozitare, transport și distribuție, cu asigurarea lanțului de frig, monitorizarea reacțiilor, precum și managementul stocurilor și al pierderilor.

Vaccinul anti-Covid dezvoltat de Universitatea Oxford şi AstraZeneca va fi testat pe copii într-un nou studiu clinic în Marea Britanie, informa The Guardian. Cercetătorii vor folosi 300 de voluntari pentru a stabili dacă serul - cunoscut sub numele ChAdOx1 nCoV-19 - produce un răspuns imun puternic la copiii cu vârste cuprinse între 6 şi 17 ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6837 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    “Esentialii” - bravii nostrii bugetari ! (Duminică, 14 februarie 2021, 11:02)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Sub 18 ani nu se vaccineaza, peste 55 ani nu se vaccineaza, deci se vaccineaza exact cei din categ 3....
    Cum eu NU ma incadrez fiind in categ 3 dupa cnp, inseamna ca stau dupa 1,2 mil de putori de la stat.
    • +1 (3 voturi)    
      Exact! (Duminică, 14 februarie 2021, 11:14)

      mfilip91 [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Si nici n-au fost prea subtili cu strategia lor!
      • -6 (14 voturi)    
        Toate vaccinurile anti Covid-19 sunt placebo (Duminică, 14 februarie 2021, 12:42)

        Rower [utilizator] i-a raspuns lui mfilip91

        Nici unul din vaccinurile existente nu funcționează împotriva Covid-19. Avem de-a face cu escroci, susținuți de state puternice, care se îmbogățesc vânzând niște produse fără nici un efect pozitiv.

        In Romania sunt peste 400 mii injectați deja cu a doua doza de Pfizer și nu am auzit pana azi de vreun studiu serios care sa arate ca aceștia sunt imuni la Covid-19.
        • -2 (6 voturi)    
          Multumim ! (Duminică, 14 februarie 2021, 16:00)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Rower

          I-am spus si pedichiuristei mele ce ai scris tu aici.
          Cand m-a intrebat de unde stiu, i-am spus ca de la tine.
          Si ea a spus atunci : " Aaaa....da! "
          • -3 (5 voturi)    
            I-am spus si unui sofer de taxi. (Duminică, 14 februarie 2021, 17:27)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

            Si el a spus : "Ăăăă..."
            A zis ca parca, parca stia si el ceva tot cam la fel.
            In schimb, la aprozar lumea a zis "Hmmmm !" (chiar asa , cu semnul exclamarii a zis lumea "Hmmm !" dar nu cu ghilimele - alea sunt de la mine ) cand a aflat noutatea asta de la tine.

            Vezi, incet-incet, iti faci un nume....
    • -1 (1 vot)    
      Exact! (Duminică, 14 februarie 2021, 11:14)

      mfilip91 [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Si nici n-au fost prea subtili cu strategia lor!
    • 0 (8 voturi)    
      esentialii cei mai esentiali (Duminică, 14 februarie 2021, 11:18)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      s-au vaccinat deja cu pfizer, astrazeneca e pentru dispensabili
    • +5 (7 voturi)    
      Asta e singura stire adevarata (Duminică, 14 februarie 2021, 12:43)

      DanCris [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      "Crema" Romaniei s-a vaccinat cu Pfizer , prioritar , la centre nedeschise publicului care , dupa cum a decarat Voiculescu, au fost mai multe decat cele publice !
      Nu e scandal , nu e nicio discutie, intrucat in primele zile s-au vaccinat si ziaristii si familiile lor.
      Deci stirea nu exista...dar lumea stie.
  • -1 (9 voturi)    
    conform (Duminică, 14 februarie 2021, 12:45)

    nick1587873340950 [utilizator]

    legislatiei UE, deoarece faceti reclama/propaganda la vaccinuri, sinteti obligati sa prezentati toate datele produselor (efecte secundare, beneficii, stadiul de testare/faza) precum si efectele pe termen lung (posibile)
  • +1 (1 vot)    
    E real bancul ala nou aparut (Duminică, 14 februarie 2021, 19:05)

    dani777 [utilizator]

    Cum faci pe fiecare sa se vaccineze - pe englez spunandu-i ca asa ar face un gentleman, pe german spunandu-i ca e un ordin, pe francez - ca e la moda.

    Iar pe roman, spunandu-i ca pt el de fapt nu sunt destule vaccinuri. Au disparut comentariile de la statisticile zilei, cate cazuri au mai fost si unde... Sunt f putine cimentarii, a devenit total neinteresant. Acum, romanul comenteaza in continuu (a se citi aproape "se cearta" in loc de "comenteaza") ca nu sunt vaccinuri pt toti, sau nu sunt pt ei, sau nu sunt din alea "bune", sau s-a vaccinat nu-stiu-cine inaintea lui, si inca ceva variante. Oameni, eu sunt de parere ca e un noroc ca nu avem vaccinuri. :))))) e bine, uneori, sa fii tara aia nici prea-prea, nici foarte-foarte, ci medie, ca sa nu te observe nimeni. :)))) nu va mai doriti atata vaccinul, ca nu e dumnezeu si n-o sa va salveze de nimic. De ce ar putea sa va salveze? ;)