Până acum avem peste 400.000 de români vaccinați cu ambele doze/ S-au întâlnit reacții adverse în 2859 cazuri.

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 februarie 2021, 17:59 Actualitate | Esenţial


Vaccinare
Foto: Comitetul de coordonare vaccinare Covid
În ultimele 24 de ore peste 31.000 de persoane au fost vaccinate cu ambele doze, peste 4000 au fost vaccinate cu prima doză și s-au întâlnit 65 de reacții adverse, arată datele transmise sâmbătă de Comitetul Național de Coordonarea activităților privind vaccinarea. De la începutul campaniei de vaccinare avem peste 400.000 de români vaccinați cu ambele doze și s-au întâlnit reacții adverse în 2859 cazuri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3409 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    700000 (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 19:14)

    TrueBlue [utilizator]

    Si 700000 de vindecati imunizati natural.
    • +3 (9 voturi)    
      si aproape 20.000... (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 20:54)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      care au terminat cu problemele pe lumea asta...
    • +2 (8 voturi)    
      Si studiul ca cei 400 mii sunt imuni unde este? (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 22:00)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Unde exista un studiu științific serios care sa demonstreze ca cei peste 400 mii vaccinați pana azi cu doua doze, în Romania, sunt imuni la Covid-19?
      • -2 (4 voturi)    
        buhuhuuuu (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 22:42)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        pai tu esti incapabil sa intelegi, asa-i?

        Testele clinice Pfizer facute pe 40000 de oameni arata ca vaccinu are eficienta 94-96%.
        Dar cum cereti voi, mah, studii stiintifice. ca doar Dumnezeu a facut pamantu nu exista studii stiintifice care sa ateste ca evolutie pe pamant :)))))))
        Ia uite ma frate s-au trezit astia care nu cred in stiinta sa ceara studii stiintifice.
        Dar studiile stiintifice care sa arate ca in vaccin se regasesc microcipuri nu le-ai cerut prietene?
        Toti sosoci cauta in stiinta :))
      • -3 (3 voturi)    
        Nimeni (Duminică, 14 februarie 2021, 1:12)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Dar absolut nimeni (în afară de tine) nu a pretins că vaccinul te face imun în fața bolii. Orice vaccin!
        Așa că întrebarea ta este stupidă! Sau rău intenționată! Ca tine...
    • +1 (3 voturi)    
      da da da (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 22:37)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Ciudat ca s-au imunizat atat de tare incat unii au mai trecut prin boala si a 2-a oara.
      Nu toti dezvolta anticorpi dupa boala.
      Dar oare merita chiar si asa, imunizarea asta naturala pentru doar cateva luni cu costul deceselor a zecid e mii?
      Eu zic astora care nu vreti sa va vaccinati sa stati acasa cativa ani de zile pana trece pandemia.
  • +1 (3 voturi)    
    aprox 2% intr-o luna si jumatate (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 21:07)

    ..13 [utilizator]

    In conditiile in care timp de 14 zile au existat prea putine doze si ulterior numarul acestora a crescut, dar si diferitatea tipurilor de vaccin a crescut

    Ar trebui puternic crescut numarul dozelor si a, centrelor.
    In ritmul actual cam pana in septembrie nu depasim 25% - este bine, este rau?

    Ieri am trecut prin Centrul Vechi, numai erau locuri libere - umar langa umar la interior - si zic ca asta nu este tocmai bine
    • -1 (3 voturi)    
      e nevoiede putin timp (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 22:48)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Timp pentru ca aceste companii sa produca mai mult, nu extrapola cu ce s-a intamplat in ultimul timp.
      Sunt sigur ca se va mari si capacitatea de productie si centrele vor fi mai multe.
      Din ce am inteles Pfizer a cerut ajutorul altor companii cu capacitate in productia vaccinului deci in lunile urmatoare vor fi mult mai multe vaccinuri de la ei pe piata, si pe langa ei mai apar si altii sunt astrazeneca sunt J&J si probabil ca vor mai fi altii.
      Cu Astrazeneca si vaccinuri similare poti sa vaccinezi in cabinetele medicilor din mediul rural, caci nu mai ai nevoie de conditii speciale de transport si depozitare.