Stelian Ion: Vom acorda condiţii mai bune magistraţilor, să nu se mai pensioneze la 50 de ani

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 12 februarie 2021, 22:08 Actualitate | Esenţial


Ministrul Justiției, Stelian Ion
Foto: Facebook
Ministrul Justiţiei, Stelian Ion, a declarat că se va interveni pentru a încuraja magistraţii să-şi continue activitatea mai mulţi ani, în condiţiile în care mulţi se pensionează în jurul vârstei de 50 de ani, o soluţie fiind aceea de a li se atribui mai puţine dosare spre soluţionare, relatează Agerpres.

Ministrul Stelian Ion a afirmat vineri seara, la TVR 1, că se poate interveni "prin acordarea unor condiţii bune magistraţilor, un număr mai mic de dosare de soluţionat, astfel încât să nu simtă o presiune foarte mare care să îi facă la un moment dat să îşi dorească la 48 până la 50 de ani să iasă la pensie".

"Să îşi dorească să îşi desfăşoare activitatea până la o vârstă înaintată, să se bucure sistemul judiciar de experienţa lor. E foarte importantă experienţa în acest domeniu", a mai spus Stelian Ion.

Ministrul Justiţiei a afirmat, în urmă cu o lună, că nu este oportună creşterea vârstei de pensionare a magistraţilor, însă va propune abrogarea textului de lege referitor la pensionarea anticipată.

"În urma analizei pe care am făcut-o cu privire la subiectul vârstei de pensionare a magistraţilor, am ajuns la concluzia că nu este oportună creşterea vârstei de pensionare a acestora, însă voi propune abrogarea textului de lege adoptat în anul 2018 referitor la pensionarea anticipată, care ar urma să intre în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2022", a precizat Stelian Ion, citat într-un comunicat al ministerului transmis în 7 ianuarie.

El a adăugat că o prioritate va fi încurajarea oamenilor să rămână de bunăvoie în sistem.

"Prioritatea pe termen mediu va fi aceea de a găsi soluţii pentru încurajarea oamenilor să rămână de bunăvoie în sistem, să contribuie cu experienţa lor la îmbunătăţirea calităţii actului de justiţie şi să se simtă pe deplin apreciaţi pentru munca pe care o depun", precizează ministrul Justiţiei.

Pe 31 decembrie, Stelian Ion declarase, în prima sa conferinţă în calitate de ministru al Justiţiei, că urmează să propună creşterea vârstei de pensionare pentru magistraţi, astfel încât să se evite situaţiile în care judecători sau procurori să se pensioneze la 48 de ani.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6409 vizualizari

  • +30 (40 voturi)    
    //// (Vineri, 12 februarie 2021, 22:18)

    GemstonePig [utilizator]

    Ce conditii le mai dai tăticuleee?! Practic sunt inamovibili, nesanctionabili, stat in stat. Au salarii de 15-20.000 si pensii similare. De la 45-48 de ani!! ce poti sa le mai dai tu? 50.000 pe luna ca sa fie suma rotunda?
    • -13 (15 voturi)    
      pai ca sa le ceri sa fie incoruptibili (Vineri, 12 februarie 2021, 22:40)

      Joe1 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      trebuie sa aiba un nivel de viata care sa nu si-l riste chiar pentru sume mult mai mari.

      daca-i dai salariu 7.000 ron si infractorii le ofera 100.000 euro pentru o decizie tu ce-ai face?
      • +16 (18 voturi)    
        Ããããããã (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 0:58)

        testfoo [utilizator] i-a raspuns lui Joe1

        Ce zici de prinsi si puscarie?
        • +1 (13 voturi)    
          Nici Dumnezeu nu se poate lega de astia (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 1:29)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui testfoo

          Nici Dumnezeu nu se poate lega de astia...ce visezi tu, "prinsi si in puscarie"?

          Singurii, dar SINGURII care au raspuns vreodata in ultimii 20 de ani sunt 2-3 nefericiti care s-au legat de Statul Paralel, asta-i tot. Restu-s fente, pentru popor.
      • +10 (12 voturi)    
        soluția? (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 5:08)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Joe1

        Le faci salariul 100 000 de €!
        Dar dacă dau bandiții 1 000 000 de €!
        Le dai tot atât și tot așa...
      • 0 (0 voturi)    
        In logica (Duminică, 14 februarie 2021, 8:08)

        ungureanumanuela [utilizator] i-a raspuns lui Joe1

        asta atunci hai sa le dam tuturor functionarilor publici si tuturor celor din sistemul bugetar, primari, manageri etc, salarii de 100.000 euro poate poate nu ma primesc spaga la ghisee, la dat avize, etc. Ca sa nu mai spun de iesirea la pensie la aceasta varsta. Au salariile pe care le au si totusi se aude permanent de injustitiile pe care le fac prin deciziile luate.
    • +11 (13 voturi)    
      Ai uitat de chiria (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 0:36)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      platita
    • +4 (6 voturi)    
      conditii (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 8:55)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      ...si sigur, toate astea pentru a deveni dansii "incoruptibili" ?!?! O fi plina piata -si n-am auzit eu - de denunturi, din partea unor MAGISTRATI, pentru incercari de a fi mituiti?
  • +19 (23 voturi)    
    Deocamdata (Vineri, 12 februarie 2021, 22:22)

    adrian88000 [utilizator]

    ai acelasi numar de magistrati si acelasi numar de dosare. Cum faci sa le repartizezi mai putine dosare ?! Greu de inteles. Poate ai putea incepe sa le faci "conditii mai bune " , facandu-le scaune mai moi! Asta ar fi mai usor de facut.
    • +9 (9 voturi)    
      Maresti varsta de pensionare (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 9:58)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Asta trebuie sa faci. Astfel ca vei avea mai multi in sistem deoarece ies mai putini la pensie.
      • +3 (5 voturi)    
        Da ! (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 12:21)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Dar el o ia pe ocolite. II roga sa ramana mai mult , oferindu-le conditii mai bune . Ce conditii ?
  • +29 (33 voturi)    
    Nesimtire maxima (Vineri, 12 februarie 2021, 22:28)

    Milka Man [utilizator]

    Oare ce ar fi sa fie pur sis simplu modificata legislatia si sa se pensioneze toata lumea la aceeasi varsta si sa primeasca pensie in functie de cat a contribuit fiecare? De ce judecatorii romani sunt mai speciali decat altii? Lasati vrajeala cu munca grea, ca sunt multe alte meserii mai grele si mult mai prost platite....
    • +13 (15 voturi)    
      Poate nu stiti (Vineri, 12 februarie 2021, 22:55)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      De ce au atat de multe dosare:

      Simplu, pentru ca nu se folosesc de spete identice pentru care alte instante s-au pronuntat deja si ar putea da niste sentinte rapide.

      Dar asta presupune sa fie foarte bine informati si nu au timp din cauza ca au prea multe dosare.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu de asta ca nu sunt informati, (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 9:32)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        oricum si-n alte state unde exista practica precedentului nu judecatorii cerceteaza arhivele, ci grefierii si functionarii din judecatorii, pur si simplu nu exista la noi aceasta practica, ar fi de ajuns ca ICCJ sa dea o hotarare ca precedentul sa fie acceptat ca lucru judecat in spete similare si s-ar rezolva problema!
    • +11 (15 voturi)    
      Guvern neputincios (Vineri, 12 februarie 2021, 23:58)

      mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Milka Man , cina sa faca aceste schimbari ? Ministrii nostri , nu stiu decat sa dea , sa cumpere bunavointa subalternilor si linistea lor . Cum au ridicat tonul magistratii din CSM , cum ministrul vine cu un bonus . Pensiile si alocatiile , pot sa mai astepte . PNL , ne-ati pacalit , dar vine 2024 , poate si mai repede .
  • +8 (10 voturi)    
    :( (Vineri, 12 februarie 2021, 22:59)

    bancheru83 [utilizator]

    saracii.....
  • +4 (6 voturi)    
    daca se vor mai putine dosare (Vineri, 12 februarie 2021, 23:03)

    Ochiana [utilizator]

    poate ar trebui un acces mai usor in magistratura... simplificarea procedurilor
  • +6 (8 voturi)    
    Bilet la tratament (Vineri, 12 februarie 2021, 23:47)

    gemart [utilizator]

    Poate niste facilitati la tratament la statiuni balneo, prin casa sindicatelor sau ceva de genul asta.
    • +4 (6 voturi)    
      exista deja (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 8:09)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui gemart

      niste statiuni "balneo" foarte bune pe la Jilava Rahova si Targsor, numai bune pentru magistratii care sunt prieteni cu infractorii (apraope toti).
  • +11 (15 voturi)    
    Cum afla sentința infractorii inainte de pronunța (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 0:11)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Si trec apoi granita fluerînd!
  • +14 (18 voturi)    
    Pai cine ar fi "fraierul" care ... (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 0:24)

    Olyx [utilizator]

    ar sta sa se streseze cu zeci de dosare cand poate iesi la pensie cu o pensie ( NESIMTITA ) mai mare decat salariul brut ??? Asta in conditiile in care un medic/inginer iese la 65 de ani cu o pensie mai mica decat jumatatea salariului net...Statul ( legea mosita de PSD ) ii incurajeaza pe magistrati sa iasa la pensie, ii DESCURAJEAZA SA RAMANA IN SISTEM...!
    • +5 (7 voturi)    
      Olyx (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 8:28)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Nu ai dreptate .
      RAMAN IN SISTEM !
      Avocati ! Se castiga bine !
      Uita-te la ce face Florin Costiniu dupa ce a fost condamnat pentru spaga , dar cu suspendare ca asa este la magistrati .
  • +1 (3 voturi)    
    Ar merge cate 30 de (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 4:04)

    persuasiv [utilizator]

    bitcoini.
  • +6 (8 voturi)    
    Săracii. sunt presați (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 5:15)

    nick24 [utilizator]

    “Ministrul Justiţiei a afirmat, în urmă cu o lună, că nu este oportună creşterea vârstei de pensionare a magistraţilor, însă va propune abrogarea textului de lege referitor la pensionarea anticipată.”
    și
    “... un număr mai mic de dosare de soluţionat, astfel încât să nu simtă o presiune foarte mare care să îi facă la un moment dat să îşi dorească la 48 până la 50 de ani să iasă la pensie".

    De unde simt presiune? Cine îi presează? Glumiți?
    Au prea multe dosare? Au găsit soluția: nu fac NIMIC și amână tot. Poate se prescrie.
    Sunt o multime de procese simple amânate cu anii!
    Se prefac că muncesc, că au activitate, prea multe dosare...
  • +6 (6 voturi)    
    Tovarase ministru (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 6:36)

    Coco Whistle [utilizator]

    Poate ne lamuriti cum se face ca un minor sa fie sechestrat ptr 8 luni, violata iar faptuitorul primeste cu suspendare si sta acasa vizioneaza filme ptr ca o justitiara din romania hotaraste ca individul nu e periculos iar romanii nu ies in strada adica ne face partasi criminalului. Oare acest judecator nu numai ca trebuie sanctionat ca si complice dar si deontologic? Ce tara sintem daca nu putem sa protejam nici macar copiii? Ori o legati pe mada si tipul intra in puscarie ori demisia.
  • +5 (7 voturi)    
    Mai bine schimbați lege pansiilor (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 7:59)

    Marinake [utilizator]

    In alte tari prin lege pensia se poate lua integral de la 65 sau 67 de ani. Va pensionați mai devreme - luați un procent. La 50 de ani - 10 la sută pentru roata viața

    Pensíile sunt și ele reglementare la un plafon prin lege. Daca ai salariul mare sau imens 10000 de mii de lei nu plătești 25% contribuția de pensie pe tot salariul. Plătești pina la 30 de mii de lei noi dar și pensia are limita calculată la 30000.
  • -2 (4 voturi)    
    Stelian Ion-taticu diversiunilor,zero reforma (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 8:23)

    floriniulian [utilizator]

    Fiind un mic securist controlat de marii securisti Stelica nu mai stie ce sa faca pentru a nu face NIMIC.

    Si NIMIC nu face Stelica,nu tu pensionari ca toata lumea la 65 de ani,nu tu legea raspunderii magistratilor,nu tu marirea pedepselor pentru magistratii corupti care nu raspund in nici un fel indiferent de ce fac,smenuri,musamalizari,coruptie cat cuprinde,NUP-uri cat cuprinde,incompetenta si indolenta maxima.Ei sunt INTANGIBILI pe salarii COLOSALE si PENSII SPECIALE/SERVICIU HALUCINANTE

    NIMIC din ce ne intereseaza pe noi cetatenii care platim taxe si impozite si asistam cum aceasta clica fanariota intangibila pe banii nostri traiesc in lux si opulenta sfidatoare.

    Bine,el are un plan croit de securistii mai mari incepand cu desfiintarea sectiei speciale care statea in coasta coruptilor din Justitie.

    Si asta face cu perseverenta dupa cum vedeti.

    In rest NIMIC.
  • +4 (4 voturi)    
    Nici nu am ce sa mai comentez (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 8:37)

    Jolly Roger [utilizator]

    Atâtea prostii apar cu fiecare articol despre guvernanți încât cred că ar fi mai bine dacă ai lor consilieri ar citi comentariile de pe HN - cu siguranță găsesc soluții mai bune, mai ieftine și mai eficiente gratis aici decât în birourile lor cu oameni ”scoliti” pe hârtie...
  • +5 (5 voturi)    
    josnic (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 9:18)

    albastrele [utilizator]

    Stelian vorbeste, Vlad vorbeste, Dan vorbeste, procentele scad, alegerile se apropie luna cu luna.
    Sfatuiesc mai marii USR sa isi reciteasca luarile de pozitie din trecut, la care din pacate pt ei toata lumea are acces.
    Sunteti siguri ca vreti sa va shimbati la 180 de grade?
    Sunteti siguri ca pt mizerii de genul celor din articol si-a pus lumea speranta in voi?
    E mic 15%?
    Cum va fi un 7-8% in 2024?
    Mai bine iesiti de la guvernare decat sa actionati in halul asta. Directia e doar in jos in momentul asta.
  • 0 (2 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 9:40)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    imparatii imbuibati ai societatii ... adica trebuie sa umblam cu dumnealor ca cu ouale, sa nu fie cumva impresionati in judecati ...
  • +4 (4 voturi)    
    Magistratii au o viata grea ! (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 9:48)

    Cugetator [utilizator]

    Nu vreau sa discut de salarii si pensii ,ca sunt stabilite de legi proaste si sentinte de marire date tot de curti de justitie. Nu discut de numarul mare de dosare, ca pe majoritatea le amana. Nu discut ca o sentinta data ,este schimbata cateodata total prin trecerea la alte curti de justitie si nimeni nu raspunde de nimic. In esenta sistemul juridic romanesc ar trebui schimbat,desigur in timp ,spre un sistem de responsabilitate, ca cel anglo-saxon , care tine seama de precedente !
  • -2 (2 voturi)    
    redesenarea intreg sistemului (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 10:52)

    KKTCUMAC [utilizator]

    din pacate pana nu scapam de incompetentii de la bucuresti care ocupa cladirile simbol al statului nu avem vre-o sansa.
    dar daca am reusis a scapam asta cred eu ca ar ajuta:
    - as implementa pedeapsa cu sterilizare pentru toti condamnatii penal pe langa corectia legala.. in felul asta in cateva generatii acest mod de selectie va reduce densitatea de infractori. prin urmare si densitatea de dosare si va curata natia de "scame"
    -Un alt lucru care ar ajuta ar fi ca sa implementem si noi un sistem de jurizare in care sa existe o baza de date la nivel de tara cu oamenii care au pregatirea necesara(oameni cu studii superioare in diverse domenii al caror cazier sa fie nepatat) sa poata analiza si discerne in paralel cu judecatorul spetele. Acsetia sa fie alesi intamplator chiar de inculpat pe baza de numere de ordine care se schimba lunar. la fel si judecatorul ales aleatoriu.
    -as interzice votul persoanelor peste 60 de ani. in schimb as garanta prin lege securitatea alimentara, medicala, sociala a celor pensionati iar pesnia tuturor cetatenilor va fi in functie doar de contibutivitate.
    - as interzice persoanelor peste 55 de ani sa candideze la functii de decizie/importante in stat.
    - promisiunile electorale trebuiesc inregistrare in arhiva statului iar nerespectarea lor de catre acel partid sau individ sa duca la pierderea drepturilor de a mai candida, a drepturilor banesti si a restituirii catre stat a sumelor extraplatite peste valoarea unui salariu mediu lunar la nivel de tara.

    - scoala obligatorie pana la clasa 12.
    - scoala complet gratuita.
    - stimulente financiare substaniale pentru parintii care au copii dar date pe baza istoricului de contributivitate in sistem , adica primesti bani sa cresti bebe daca ai muncit in ultimii 2 ani pentru cei cu stidii superioare si daca ai muncit in ultimii 3 ani pentruc ei cu studii medii iar 4 ani pentru cei cu studii minime.
    • +3 (3 voturi)    
      Are dreptate Einstein : (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 12:19)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui KKTCUMAC

      "Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, insa nu sunt sigur despre primul."
  • +1 (3 voturi)    
    si cu jaful pensii fara contributitivitate cum fac (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 11:36)

    hopsinoi [utilizator]

    em?
  • 0 (2 voturi)    
    pensia (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 11:44)

    costelo999 [utilizator]

    sa fie mai mica decit salariul pina la 60 de ani, dupa si mai mica in functie de citi ani a contribuit
  • +4 (4 voturi)    
    Nu ar fi, oare, mai intelept, (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 12:24)

    Dilematic [utilizator]

    ca tanarul ministru de Justitie sa gandeasca mai mult si sa vorbeasca mai putin ?