Lucian Bode: La Prefectura Sălaj, 40 din 43 de angajați au primit sporuri COVID

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2021, 9:02 Actualitate | Esenţial


Lucian Bode
Foto: Facebook
La Prefectura Sălaj aproape toți angajații au primit sporuri pentru activitatea asociată campaniei de vaccinare anti-COVID, spune ministrul de Interne, Lucian Bode, în contextul deciziei de eliminare a sporului de 30% din salariul de bază acordat angajaților din prefecturi pentru lupta împotriva pandemiei.

Ministrul Lucian Bode a declarat, luni seară, la Digi 24, că eliminarea acestui spor este o decizie asumată de coaliția de guvernare.

El a spus că în unele prefecturi acest spor de 30% a fost acordat tuturor angajaților.
  • "Nici în 2020, nici în 2021, prefectul nu beneficia de acel spor (de 30% - n.red.). De acest spor beneficiau angajații, prin ordin al prefectului, alții decât prefectul și subprefecții. Deci ei nu beneficiau și nu vor beneficia.
  • Ce nu s-a înțeles, în legătură cu posibilitatea de a acord sporul de 30% pentru cei care lucrează efectiv în tot ce înseamnă coordonarea campaniei de vaccinare, a fost că au fost prefecturi în care s-a acordat la toți, la toți angajații din prefectură.
  • Vă dau exemplu: Sălaj. L-am întrebat pe domnul prefect: care a fost rațiunea pentru care din 43 de angajați ați acordat acest spor la 40? Prefectul și cei doi subprefecți nu au primit acel spor. Explicația a fost la fel ca la oricare dintre prefecți și anume că salariile angajaților din instituțiile prefecților au rămas mult sub cele ale autorităților locale. Mult însemnând cu 20-40% mai mici”, a declarat Lucian Bode.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2566 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Si la Primăriile Rurale a cam la fel (Marţi, 9 februarie 2021, 9:23)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Adică la o comuna cu 1300 de suflete, 28 de angajați sunt 5 angajați cu spor de covid.
    30% din salariu.

    Cine sa oprească hemoragia de bani publici?
    Ar fi normal ca Curtea de Conturi.
    A României.
    Dar ea s-a transformat in Curtea de Conturi a Amantelor!
  • +9 (9 voturi)    
    Daca prosti platesc taxe ..... (Marţi, 9 februarie 2021, 9:28)

    ABBV [utilizator]

    si are balta peste, hai cu sporurile de covid de calculator, de vacanta, de impins aerul .....nu conteaza sporuri sa fie. .... Pensiile mega speciale si altele ...toate finantate din imprumuturi ......
  • +6 (6 voturi)    
    Aia 3 (Marţi, 9 februarie 2021, 9:28)

    Martinezu [utilizator]

    nu aveau rude in prefectura si probabil ca munceau.
    • +1 (1 vot)    
      Aia 3 (Marţi, 9 februarie 2021, 12:17)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Aia 3 erau singurii fraieri care faceau putinul de munca. Restul erau directori, conferentiari, consiglieri, care nu se obosesc cu lucrul.
  • +8 (8 voturi)    
    Simplu (Marţi, 9 februarie 2021, 9:35)

    123qwe [utilizator]

    Desfiintati Prefecturile.
    • +1 (3 voturi)    
      asta-i, n-au nici un rost (Marţi, 9 februarie 2021, 10:52)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui 123qwe

      am înțeles pe vremea lu Tipătescu, prefecturile reprezentau guvernu în teritoriu, guvernu mai greu afla ce se întîmpla la Iași, de ex...da amu în iepoca 5G nu mai au nici un rost prefecții, dăcît sînt inutili care toacă bani...prefect de Buc, cică reprezintă guvernu în teritoriu și guvernu îi acle lîngă el...comic da pe mulți bani aruncați
    • +2 (2 voturi)    
      Sa se desființeze! (Marţi, 9 februarie 2021, 16:55)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui 123qwe

      Sa rămână un Oficiu Virtual.
      Sa înceapă Digitalizarea cu sinecuristii ăstia!
      Va imaginați câți dispar?

      La Buzău, Brăila sau Prahova de exemplu :
      - 80 de salariați /Prefectura dar nu pot sa stiu daca sunt mai mult de 10 bucăți Amante tinere per judet.
      - minimum 10 autoturisme dc 5 de lux.
      - minimum 100 de calculatoare si 100 de laptop-uri ce pot dăruite copiilor defavorizați de la tara.

      Prefecturile sfufoase prin organizare,adevarate redute birocratice dispar si 200 de copii devaforizati din judet vor fi fericiti!
      Cloaca dispare putin digitalizare.

      Amantele sunt pe drumuri nu se intampla nimic rău!
      Cu dansele!
      Meseria brățară de aur!
      Minus cu minus da plus pentru Ro!