Copilul trântit violent de pământ de un bărbat într-un parc din Hunedoara a suferit o fractură la cap

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 8 februarie 2021, 10:12 Actualitate | Esenţial


Politia
Foto: Facebook
Copilul de 13 ani pe care un bărbat l-a trântit de pământ într-un părculeţ din municipiul Hunedoara, duminică după-amiază, a suferit o fractură la cap, cu pierdere de conştienţă, conform tomografiei şi investigaţiilor efectuate de medicii de la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Deva.

"Copilul are o fractură la osul occipital. Este un traumatism cranian grav, de luat în seamă, cu pierdere de conştienţă şi cu amnezie retrogradă", a declarat luni, pentru AGERPRES, directorul medical al SJU Deva, dr. Lucian Miron.

Potrivit acestuia, băiatul este stabil şi se află internat la Chirurgie Pediatrică. Medicii nu exclud posibilitatea ca pacientul să fie transferat la secţia de Neurochirurgie, în funcţie de evoluţia sa.

Agresorul copilului, un bărbat de 29 de ani, din municipiul Hunedoara, a fost reţinut şi trimis, în cursul nopţii, în arestul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Hunedoara. El va fi prezentat luni în faţa magistraţilor pentru dispunerea măsurilor legale în acest caz.

Poliţiştii care au cercetat cazul au stabilit că incidentul a avut loc după ce copilul agresat şi fiul agresorului, în vârstă de 7 ani, s-au certat. La scurt timp, bărbatul s-a dus în locul unde se afla băiatul mai mare, l-a ridicat şi apoi l-a trântit de pământ.

În cauză, anchetatorii au întocmit un dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunilor de loviri sau alte violenţe, violenţă în familie, precum şi tulburarea liniştii şi ordinii publice, deoarece fapta a fost comisă într-un loc public.

Pe de altă parte, fiul agresorului, care a fost şi el lovit de tatăl său, a fost solicitat la sediul Poliţiei Hunedoara pentru a fi audiat ca victimă a violenţei în familie, în prezenţa reprezentanţilor Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Hunedoara.

De asemenea, din cercetări a mai rezultat că băiatul de 13 ani este nepot al agresorului.​ (Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


23152 vizualizari

  • -8 (28 voturi)    
    Unde, la Vaslui? (Luni, 8 februarie 2021, 11:17)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    A, nu! In "minunatul" Ardeal!
    • +5 (7 voturi)    
      da stai putin... (Luni, 8 februarie 2021, 11:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

      crez ca aia nu-s romani?!
      violenta e peste tot, din pacate...
    • +6 (10 voturi)    
      in inima (Luni, 8 februarie 2021, 12:50)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

      daciei.:-))

      violenta in familie...my arss. e tentativa de omor. la gherla cu tzugulanu' ala.
  • +8 (12 voturi)    
    ieri (Luni, 8 februarie 2021, 11:46)

    panda_rosu [utilizator]

    ziceau ca este in afara oricarui pericol si azi ca are fractura craniana cu traumatism cerebral grav si amnezie retrograda? pai copilul asta e nenorocit pe viata.

    doamne fereste ce animal, l-as omori daca ar fi copilul meu!
  • +6 (6 voturi)    
    nici o grija (Luni, 8 februarie 2021, 11:52)

    liviu_ [utilizator]

    la un an de la incident o sa vina "protectia" copilului cu "trebuie facuta consiliere pentru reluarea relatiilor cu tatal", "dupa atata timp nu mai tine minte copilul", "mama e obligata sa incurajeze relatiile cu tatal" s.a.m.d.

    caz(uri) contret(e) ... pentru ca asta e romanica ...
  • +7 (11 voturi)    
    Am vazut clipul (Luni, 8 februarie 2021, 12:20)

    fat.cat [utilizator]

    Se aude clar cand se produce fractura. E tulburator. Cum a putut sa-l tranteasca de asfalt in halul ala pe copil? Aia e tentativa de omor. L-a trantit cu capul de asfalt, intentionat. Omul ala trebuie decazut din drepturile parintesti. Si trimis la puscarie. E clar ca asta face si acasa, cu propriii copii. Si cu nevasta, desigur. Nu stiu daca mai are vreo sansa sa se reabiliteze. Si la noi, programe de anger management in puscarii... sau oriunde... Sa nu vorbim. Vai de copiii aia, ce tata au.
  • +9 (11 voturi)    
    Dosarul penal (Luni, 8 februarie 2021, 12:58)

    yol [utilizator]

    Ar trebui deschis pentru tentativa de omor, in primul rand.
  • +1 (3 voturi)    
    Eh, ardeal. (Luni, 8 februarie 2021, 14:20)

    vali_pk [utilizator]

    Ardelenii de calitate au plecat in tari straine sau ii gasesti pe la sate, in rest sunt reziduuri romanesti cu arfe si impresii de sine.
  • 0 (0 voturi)    
    se vede din clip (Marţi, 9 februarie 2021, 0:00)

    ..13 [utilizator]

    Ca dupa ce este trantit pe un material care absoarve socurile - cu care au fost inconjurate mai toate locurile de joaca pentru copii in tara- copilul ramane inert; este clar ca si-a pierdut cunostinta si asta este extrem de grav.

    comportamentul agresiv al domnului ar trebui sa fie pedepsit si trecut printr-un program de management al nervilor - ala maine o sa omoare pe cineva. Acum este posibil sa fii distrus pe viata un copil care este chiar nepotul sau. Horror