FOTO Tricolorul românesc, pictat pe Monumentul Secuilor Martiri din Târgu Mureş / Poliția a deschis un dosar penal

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:17 Actualitate | Esenţial


Monumentul Secuilor Martiri
Foto: Facebook
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Mureş a deschis un dosar penal şi efectuează cercetări pentru identificarea persoanei sau persoanelor care, vineri seara, au vandalizat Monumentul Secuilor din Târgu Mureş, desenând pe acesta drapelul României, cu graffiti.

"La data de 05 februarie a.c, poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei municipiului Târgu Mureş au înregistrat un dosar penal, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de distrugere. În fapt, la aceeaşi dată, în jurul orei 20.00, poliţiştii au fost sesizaţi cu privire la faptul că o secţiune a monumentului Secuilor Martiri, situat pe strada Secuilor Martiri, din municipiul Târgu Mureş, a fost vopsită în culorile roşu, galben şi albastru. În cauză, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracţiunii de distrugere, în vederea identificării autorilor şi luării măsurilor legale, sub supravegherea unităţii de parchet competente", a anunţat, sâmbătă, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Mureş într-un comunicat citat de Agerpres.

Într-o postare pe site-ul propriu, UDMR a arătat că este regretabil că prin aceste manifestări se încearcă provocarea de conflicte între comunităţile române şi maghiare, la o lună şi jumătate după ce acestea şi-au unit forţele pentru viitorul municipiului Târgu Mureş.

UDMR a condamnat toate manifestările extremiste şi a cerut locuitorilor din Târgu Mureş ca, oricât de scandalos li s-ar părea gestul, să nu cedeze acestei provocării şi să nu se lase incitaţi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1708 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Pictura nu-i artă? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:40)

    Tayen [utilizator]

    Secuii nu-s cetățeni ai României? Al cui steag trebuia vopsit? Al hUngariei? Al Zairului?
    • -2 (8 voturi)    
      Daca nu stii istorie taci (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 11:41)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Acel monument nu are nici o legatura fata de ce s-a intamplat in trecut intre romani si maghiari. Este vorba de un monument dedicat catorva generali secui care la 1848 s-au ridicat impotriva dominatiei Habsburgice si au fost spanzurati. Sper ca ai inteles. In alta ordine de idei hai sa facem ca Funar tot ce misca in tara asta sa fie vopsit in rosu, galben si albastru.
      Nu, este clar ca se reincearca atatarea sentimentelor nationaliste, se pare ca secu inca lucreaza. Ce ai zice daca in Ungaria la monumentul ostasilor romani sa vina cineva si sa le vopseasca cu rosu, alb si verde , ai fi indignat. Oameni buni suntem in mileniul 3 ar fi cazul sa fim oameni si nu animale.
      • -1 (5 voturi)    
        Atunci ce caută acolo? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:36)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        Dar nu cred românii au statuie cu Tudor Vladimirescu la ei. Pricepi? Că te pretinzi a fi om....
  • -2 (12 voturi)    
    not bad... (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:44)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. nu strica un pic de culoare pe piatra aia posomorata.
  • -1 (5 voturi)    
    Daca erau destepti (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 11:12)

    feroviarul123 [utilizator]

    O semnau cu un nume celebru gen risk sau won și ziceau ca e arta. Dar asa sunt "artistii" analfabeți.
  • 0 (8 voturi)    
    Bravos Natiune (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 11:20)

    2304 [utilizator]

    De cand arborarea/pictarea steagului tarii in care traiesti reprezinta infractiune sau dosar penal? Cum adica vandalizare? S-a distrus ceva? Eu personal iubesc tara asta in care traiesc si iubesc tricolorul care ne reprezinta pe toti - fie ei romani, unguri sau alte nationalitati. In Romania este perfect legala arborarea tricolorului oriunde si oricand. Sa le fie rusine celor care considera altfel
    • -1 (5 voturi)    
      tricolor (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:04)

      Odan [utilizator] i-a raspuns lui 2304

      Da, lumea isi pierde mintile, incet-incet ...
    • +1 (5 voturi)    
      Ai niste idei generoase (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:30)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui 2304

      si mobilizatoare. Cu care dintre statui sa incepem?
      Al lui Mihai Viteazul din Piata Universitatii? Coloana Infinitului? Sau trecem direct la picturi si revopsim "Carul cu boi" al lui Grigorescu? Sunt convins ca autoritatile vor intelege iubirea ta atotacoperitoare pentru tricolor.
  • -1 (3 voturi)    
    TRICOLOR ! (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:03)

    Odan [utilizator]

    E pictura, vorba cuiva .. cu tricolorul romanesc !!