Şapte reprezentanți PSD în secțiile de votare la referendumul pentru demiterea lui Traian Băsescu, condamnaţi pentru fraudă electorală

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2021, 16:22 Actualitate | Esenţial


Sala judecata
Foto: Kitsdesign / Sciencephoto / Profimedia
Şapte reprezentanţi ai PSD Vrancea în secţiile de votare din două comune din Vrancea la referendumul din 2012 pentru demiterea fostului preşedinte Traian Băsescu au fost condamnaţi la închisoare cu suspendare, pentru fraudă electorală. Decizia a fost luată de către Judecătoria Focşani și nu este definitivă.

Potrivit deciziei instanței, publicate de realitateadevrancea.net, este vorba despre șapte reprezentanți ai PSD în secțiile din comunele Suraia și Tulnici, unde fuseseră semnalate numeroase fraude electorale. Ei au fost condamnați un an de închisoare cu suspendare pentru falsificarea documentelor şi evidenţelor electorale.

Conform sursei citate, unul dintre cei condamnați este Dragoş Matişan, liderul organizaţiei de tineret a PSD şi angajat al Consiliului Judeţean Vrancea. Matişan, în calitate de reprezentant al PSD (preşedinte de secţie) în secţia din Lepşa – Tulnici, unde fusese raportată o prezență la vot de 250 la sută. El a fost condamnat la un an de închisoare cu suspendare, a primit interdicţia de a alege şi de a fi ales, în acelaşi timp fiind obligat să presteze muncă în folosul comunităţii la adăpostul de câini sau la adăposturile de noapte din Focşani.

Celelalte persoane condamnate sunt George Ariton, Măricica Popa, Marian Romeo Vasilescu, Neculai Lazăr, Ionuţ Repede şi Lucică Milcoveanu.

Cazul este disjuns din dosarul "Fraudă la referendum", în care fostul lider al PSD Liviu Dragnea a fost condamnat definitiv, în aprilie 2016, la 2 ani de închisoare cu suspendare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


13925 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Lol (Joi, 4 februarie 2021, 16:28)

    mitg [utilizator]

    Ar trebui sa fie interzis prin Constitutie ca un proces sa dureze mai mult de 3 ani. Este de o penibilitate rara. Magistratii ar trebui investigati la sange.
    • +10 (10 voturi)    
      Ha! Ha! Mai mult de trei ani? (Joi, 4 februarie 2021, 17:22)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Procesele ar trebui sa dureze ca in sistemul anglo-saxon, zile, max saptamani! Eu unul nu-mi amintesc de ex ce am mancat pe 8 Ianuarie, deci acum cateva saptamani. Cum poti crede ca cineva (martorii) isi mai amintesc corect ce a fost acum cativa ani??!! Nu mai pun la socotela ca in acest timp mai pot fura, viola, etc., pentru ca nu sunt tinuti in inchisoare! Sau macar beneficiaza de furt.
    • -4 (4 voturi)    
      sangele (Joi, 4 februarie 2021, 21:41)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Au sange rosu ce atata investigare...
    • +4 (4 voturi)    
      deoinde de interesul magistratilor (Joi, 4 februarie 2021, 21:45)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      procesul agresorilor jandarmeritiei din data de 10 august a inceput in dec 2019 si s-a terminat definitiv in ian 2020, lasandu-se cu condamnari la inchisoare. Procesul fraudelor de la referendumul din 2012 a inceput in 2013 si nici acum nu s-au dat sentintele definitive...de ce? nu e interes.
  • +13 (13 voturi)    
    Mai,da' tare s-au mai grabit (Joi, 4 februarie 2021, 17:05)

    persuasiv [utilizator]

    ..da' şi atata graba,uăi???
  • +9 (9 voturi)    
    Din 2012 (Joi, 4 februarie 2021, 18:12)

    ACP [utilizator]

    au avut loc 2 randuri de alegeri prezidentiale, 3 de parmalentare. Deci a trecut multa apa sub pod pana sa se dea un verdict si nici acela definitiv.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Joi, 4 februarie 2021, 18:40)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      si se mai spune ca justitia nu e corupta
    • +1 (1 vot)    
      Deci ăștia au mai fraudat (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 6:49)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      Pe la toate alegerile la cere au fost, pt că au avut dreptul, că așa au vrut ei și judecătorii.
      Experimentul cu magistrații extrem de bine plătiți și apoi cu pensii speciale uriașe A EȘUAT!
      Chiar si așa ei sunt tot corupți, neprofesionisti, nepregătiți, incorecți.
  • +6 (6 voturi)    
    cine fura azi un ou (Vineri, 5 februarie 2021, 3:41)

    Coco Whistle [utilizator]

    25 ani as interzice dreptul de a vota sau a fi ales. ptr fraudarea votului 5 ani la mititica si alti 3 ani in folosul comunitatii. credeti ca mai fura/inseala cineva? eu cred ca am rezolvat problema.
    • +2 (2 voturi)    
      Pedepse cu executare. (Vineri, 5 februarie 2021, 8:57)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Pentru fraude electorale. O fraudă electorală afectează o comunitate, deci trebuie încadrate în infracțiunile de genocid.