UE vrea să reducă de la 25% la 5% proporția fumătorilor până în 2040 VIDEO

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2021, 11:01 Actualitate | Esenţial


Ziua Mondiala fara Tutun
Foto: Rompres
Comisia Europeană intenționează să ia măsuri pentru a reduce ponderea fumătorilor la doar 5% din populația blocului comunitar în următorii 20 de ani. Anunțul a fost făcut cu ocazia Zilei Mondiale a Combaterii Cancerului.

Margaritis Schinas, vicepreședintele Comisiei Europene, a declarat că se dorește crearea unei ”generații de europeni nefumători”.

"Vrem să reducem ponderea fumătorilor de la 25% la doar 5% până în 2040”, a declarat oficialul de la Bruxelles, citat de Euronews.

"Același obiectiv este valabil și pentru consumul dăunător de alcool, pe care vrem să-l aducem la 10% până în 2025”, a mai precizat acesta.

Comisia a alocat 4 miliarde de euro pentru planul său de combatere a cancerului, ce include îmbunătățirea metodelor de diagnosticare timpurie a bolii și a calității vieții pentru supraviețuitorii maladiei.

Sara Cerdas, vicepreședinte al comisiei PE privind combaterea cancerului, a precizat, pentru Euronews, că mare parte din aceste fonduri trebuie direcționate către cercetare și dezvoltare. "

În 50% din cazurile de cancer, nu știm care sunt factorii de risc suplimenatri. Așa încât trebuie să investim mai mult în cercetare, la nivel european, și în capacitatea noastră de a dezvolta studii epidemiologice cu bătaie pe termen lung, pentru a identifica diferiți factori de risc”.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1451 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Prin taxe. (Joi, 4 februarie 2021, 11:08)

    Lok [utilizator]

    Dar cinstit orice pana la un an departe in viitor este Can can.
  • +4 (8 voturi)    
    .... (Joi, 4 februarie 2021, 11:23)

    Casalot [utilizator]

    Eu as incepe mai intai prin combaterea prostiei. De ce nu fac si un plan sa reduca ponderea prostilor?
  • -4 (10 voturi)    
    In România cred ca sunt 10% (Joi, 4 februarie 2021, 11:26)

    mr_mojo [utilizator]

    Din fumătorii UE.
    Poate ar trebui să înceapă de aici.
  • +3 (13 voturi)    
    E o capcana. Nu cedati! (Joi, 4 februarie 2021, 11:27)

    Zapateado [utilizator]

    Fiindca vor urma bautorii de bere, apoi mancatorii de mici si in final pupatorii de moaste. Pentru ca adevarata tinta ei sunt, pupatorii de moaste.
  • -1 (13 voturi)    
    Teroristii (Joi, 4 februarie 2021, 11:39)

    idealogul [utilizator]

    Si cum va face UE acest lucru?
    Va face precum Biden si va declara toti fumatorii ca fiind teroristi si mai rai decat BinLaden.
    Eu cred ca va incepe tot pe sistemul Biden cu o cenzura rapida.
    • +5 (5 voturi)    
      inca nu te-ai impacat cu realitatea? (Joi, 4 februarie 2021, 12:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Nen'tu Trump a pierdut, e dus, nu mai exista ca si om politic. Iar Biden nu va declara fumatorii ca si teroristi decat in lumea ta imaginara.
  • -2 (8 voturi)    
    ///// (Joi, 4 februarie 2021, 11:47)

    GemstonePig [utilizator]

    In 50 de ani fumatul va mai exista doar in filme si dictionare (daca nu cumva PC il va elimina si de acolo). Miscarea trebuia facuta mai devreme cu masuri ca in Australia Suedia Norvegia dar e bine si asa.
  • -3 (7 voturi)    
    da... inca o interdictie si mariri taxe (Joi, 4 februarie 2021, 12:20)

    Nevermind [utilizator]

    A se scuti partea cu ingrijirea medicala in caz de ceva, ca fumatorii si-o platesc in avans.

    Tinand cont ca de fapt bolile circulatorii sunt principala cauza de deces, urmeaza taxarea mancarii? Ce spune ministerul adevarului apaudat de vocalele foci, carora orice interdictie li se pare frumi, pana vor fi si ele calcate pe cap?
    • 0 (4 voturi)    
      hai ma (Joi, 4 februarie 2021, 14:18)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Si-o platesc in avans? Si nefumatorii ce platesc in avans? Ca doar dintre doi oameni care platesc aceleasi taxe, unul fumator si unul nefumator, tu zici ca fumatorul isi plateste in avans ingrijirea medicala. Celalalt ce plateste?
      Si daca fumatorul are probleme de alt ordin, insaemna ca nu trebuie ingrijit, ca a platit in avans ingrijirea mediala pentru fumat si nu mai are fonduri pentru altceva?

      PS: fumatul nu duce doar la cancer pulmonar si alte probleme asociate aparatului respirator. Multe din bolile cardiovasculare sunt asociate fumatului.
      • -1 (5 voturi)    
        fix (Joi, 4 februarie 2021, 15:18)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Isi plateste in avans ipotetica ingrijire medicala legata de fumat, nu ca l-a calcat soacra pe deshte, doh. Asta este platita EXTRA, pe langa CASS normala platita, prin supra accizare si taxare pe motiv de "baad". Lasa ca nici nu apuca sa beneficieze de ce a platit extra, ca se curata rapid. Era greu?
        • +2 (4 voturi)    
          era adevarat (Joi, 4 februarie 2021, 15:57)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Daca banii din accize mergeau in sanatate, which is not.

          Pana atunci e doar un impozit suplimentar, la fel ca cel pe proprietatile de lux, castiguri din noroc si altele.
          • -1 (5 voturi)    
            serios? (Joi, 4 februarie 2021, 17:10)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui justin

            Toate "fundamentarile" (in)formale au la baza fix asta cu sanatatea. Apropo si de articolul asta. Ca de fapt este o alta japca si statele cheltuiesc fix cum vor ce mulg, partea a doua.

            Dac-o dai in "impozit suplimentar", poti sa mi-l argumentezi? Fara partea de sanatate, ca pe aia ai ales s-o dai la o parte. Cu ce difera de un "impozit" pe carne de vaca, de ex? De ce sunt taxat pentru o preferinta "alimentara"?
            • +1 (3 voturi)    
              impozite (Joi, 4 februarie 2021, 19:15)

              justin [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              Ce treaba am eu cu impozitele? E la fel de "explicabil" cum e si impozitul pe marea avere.

              Eu ti-am explicat situatia asa cum e, ca aveai probabil o parere gresita, cum ca banii aia se duc in sanatate. Nu se duc, deci nu iti platesti in avans nimic. Daca vrei sa platesti taxe pentru a fuma go ahead. Daca nu iti convine, protesteaza-te sau lasa-te de fumat. Pentru sanatatea ta si a celor din jur, lasa-te.
              • -3 (5 voturi)    
                tot "impozite" (Joi, 4 februarie 2021, 20:06)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui justin

                Nu am nicio parere gresita. Platesc in plus pentru ca s-a "argumentat" ca voi "beneficia" de mai multe cheltuieli ref sanatate cand voi face cancer si de aia supra si mega taxari. De aceea am zis ca platesc in avans, conform "fund amentarilor" de la baza deciziilor. Altfel, ce te f grija pe tine sau pe stat ca eu fumez in casa mea?

                E vb de printzipiu, da' am vazut ca lumea nu intelege ideea. Ti-am si desenat cu carnea de vaca. Aplica-ti propria "argumentatie" cand tu vei fi cel taxat pe un "nou" "viciu" sau "lux".

                Nu mai dau link cu first they came, ca e in plus, clar.
                • 0 (0 voturi)    
                  deci te-au mintit unii (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:03)

                  justin [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                  Ca folosesc banii tai pentru sanatate si ii folosesc pentru salariile lor? Ok, du-te cearta-i si lasa-ne. Banii platiti pe taxe nu se duc in sanatate si nu iti platesc spitalizarea sau tratamentele. Punct. Pe moment cheltui banii cotizati de mine.

                  Ma bucur ca ai mentionat carnea de vita. Da, si ea va trebui taxata in curand, daca nu se gasesc solutii pentru poluarea produsa de cresterea vacilor (responsabila de vreo 14% din poluare)

                  Trebuie sa invatam sa devenim mai asumati. Nu ne putem permite sa facem orice oricand, pe principiul, lasa ca platesc ailalti. In speta, eu tratamentul tau sau copii nostri pentru poluarea produsa de noi
  • +3 (5 voturi)    
    Eu mi-as dori o Europa... (Joi, 4 februarie 2021, 12:37)

    bogdan1477 [utilizator]

    ... fara specimene care judeca oamenii dupa aspectul fizic
  • 0 (6 voturi)    
    brace yourself (Joi, 4 februarie 2021, 12:48)

    liviu_ [utilizator]

    pachetu de tigari de 100 de lei is coming...

    nu sunt fumator, si chiar as fi bucuros sa nu mai existe acest obicei nociv, dar cum au de gand sa faca asta?!
    ca e ilegal sa interzici sa vanda... singura masura raman taxele!

    eu sunt satul ca orice guvern sa rezolve orice prin mai multe taxe, niciodata prin mai putine sau stimulari pozitive!
    • +1 (5 voturi)    
      e ilegal sa interzici sa vanda? (Joi, 4 februarie 2021, 14:28)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sunt suficiente "produse" ilegale.

      Dar cel mai probabil se va face printr-o combinatie de taxe si legi/campanii de sprijinire a celor care vor sa se lase (vezi cazul Frantei unde a scazut de la an la an numarul fumatorilor prin acordarea de subventii produselor ajutatoare - gen patch de nicotina).
      Alte exemple sunt interzicerea fumatului in spatiile public, precum si in restaurante, baruri, etc.. Nu toate tarile din Europa au adoptat astfel de legi. Unii le au de 10 ani, altii nu le au deloc.

      In general se urmareste limitarea si scaderea numarului de tineri care se apuca de fumat. Asta se face prin aplicarea la sange a interdictiei de a vinde tigari celor sub 18 ani respectiv prin campanii in scoli.

      PS: sunt fost fumator si ma bucur ca am reusit sa ma las, la fel cum m-as bucura pentru multi altii sa se lase, chiar si fortati de imprejurari.
  • -2 (4 voturi)    
    reducere numar fumatori (Joi, 4 februarie 2021, 18:52)

    bogmar [utilizator]

    cit adevar mai in studiul asta ...reducem numarul de fumatori de tabac si apoi lasam iarba de fumat la liber ...prietenii canadieni stiu de ce ...si apoi toti sint fericiti si toate se vad numai in roz ...iar democratia va bintui peste tot ...cam ametita dar supersanatoasa !! las-o jos ca macane ...sint satul de ipocrizie cind problemele reale sint ocolite cu grija ca sa nu deranjeze !!! ...las ca tuica de pruna nu ucide bauta cu moderatie mai rau decit chimicalele din mincarea ce o cumparam din supermarketuri ... parerea mea