Reacția ministrului Mediului față de scandalul de la Apele Române: E inadmisibil

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2021, 10:53 Actualitate | Esenţial


Tanczos Barna
Foto: AGERPRES
Ministrul Mediului Tánczos Barna a declarat, referitor la scandalul angajărilor de la Apele Române semnalat de Recorder.ro, că în maximum două săptămâni va începe„o analiză punctuală” a numirilor de la această instituție care are un rol esențial în cazul inundațiilor. Demnitarul UDMR a mai susținut, la DigiFM, că angajarea unor persoane care nu au absolut nicio pregătire în domeniu, pe criterii politice este ”inadmisibilă”. Premierul a anunțat și el că trimite corpul de control.

”Am văzut o situație care mi-a dat de gândit, am văzut persoane fără pregătire de specialitate la Apele Române, lucrurile trebuie analizate de la județ la județ, de la administrație bazinală, la administrație bazinală și trebuie să profesionalizăm această instituție. O să vedem în cursul primăverii iarăși cât de mare o să fie presiunea pe această instituție pentru că în perioada inundațiilor trebuie să asigure acel suport tehnic și de specialitate de care are nevoie fiecare cetățean pentru a se simți în siguranță și sunt inadmisibile numirile politice de persoane care nu au absolut nicio legătură cu domeniul”, a declarat ministrul mediului Tanczos Barna, la Digi FM.

Scandalul a izbucnit după ce Recorder.ro a semnalat cazul unei femei care a fost angajată la Administrația Bazinală de Apă (ABA) Prut-Bârlad, fără să știe măcar ce înseamnă debitul unui râu și cum se măsoară. La Administrația Prut-Bârlad este director Petru Avram, vicepreședinte PNL Iași. Acesta se recomandă subordonaților ca „un animal politic care va ajunge cel puțin ministru” și le cere specialiștilor din instituție să accepte angajați care nu au nicio pregătire profesională în domeniu.

Recent, la departamentul care se ocupă de apărarea împotriva inundațiilor a fost angajată o tânără, Simona Iancu, care a fost patru ani chelneriță la un bar din Iași. Asta în condițiile în care ABA Prut-Bârlad are în subordine mai multe județe din Moldova, afectate periodic de inundații.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


9478 vizualizari

  • +31 (31 voturi)    
    Reacție? (Miercuri, 3 februarie 2021, 11:17)

    finutza [utilizator]

    Deja începe cu o lălăială: în maximum 2 săptămâni va începe o „analiză punctuală”. De ce nu acum? De ce nu mâine?
    • +16 (16 voturi)    
      mda (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:04)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      ca in 2 saptamani a uitat toata lumea de stirea asta :DDD

      mai apar alte stiri gen bebelusi inecati sau incendii prin spitale..

      si uita lumea...

      asta e tactica bugetarilor, mai amana o perioada, ca optinia publica uita si noi ne facem ca muncim
    • +7 (7 voturi)    
      E inadmisibil ca ministerul sa nu stie (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:44)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      ce e inadmisibil e ca ministerele din Romania habar nu au ce fac institutiile subordonate, pe cine angajeaza, pe ce criterii

      tot timpul sunt surprinsi dar ei niciodata nu verifica
      • +1 (1 vot)    
        Ei, nu stie... (Miercuri, 3 februarie 2021, 22:06)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Ba stiu toti foarte bine, situatia e aceiasi in toate judetele indiferent de minister.
      • +1 (1 vot)    
        Surprinși? (Joi, 4 februarie 2021, 15:40)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Da, rămân surprinși, dar fiindcă află mass-media.
  • +23 (23 voturi)    
    Sunt consternati! (Miercuri, 3 februarie 2021, 11:34)

    Martinezu [utilizator]

    Nu isi imaginau asa ceva.
    Da' corpul ala de control oare cu ce se ocupa de vreme ce aberatiile astea sunt mereu descoperite de organizatii private?
    Ce e atat de greu sa verifici competenta celor pe care ii platesti??
    De ce nu se iau masuri pentru a se asigura oricine ca in momentul in care a gandit ca fenteaza regulile va suporta consecinte ?
    Daca un director ar stii ca e dat afara a doua zi si i se va imputa pierderea ar mai face asemenea marlanii?
    Mai raspunde cineva de ceva in tara asta?
    Se pare ca nu din moment ce soferul care accidenteaza mortal pietonul pe zebra scapa complet nepedepsit.
  • +7 (7 voturi)    
    in acelasi registru ca al lui Petrica (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:00)

    lambda [utilizator]

    ca sa preluam creativitatea lui Petrica si sa o ducem la alt nivel, am putea considera acest "animal politic" un porc, politic bineinteles, pe care sa il facem sapun si piftie politica. Iar pe gainusa lui ... mai cautam retete, ca pare batrana (are pielea groasa si tare, deci si obrazul).
    Doar ma gandeam, inspirat fiind de Petrica.
  • +14 (14 voturi)    
    Ce ii cu graba asta (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:01)

    pedalaion [utilizator]

    Eu zic sa nu va grabiti asa tare. Mai bine stati, analizati, mai vedeti ce se intampla. Vine vara, vin vacantele. Eu zic asa dupa jumatatea lui septembrie sa incepeti. Graba strica treaba.
  • +9 (9 voturi)    
    Incep in 2 saptamani :)) (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:11)

    badcomm [utilizator]

    Directorul tehnic paraseste postul pe 8 feb, bine ca se misca repede ca sa salveze situatia...
  • +16 (16 voturi)    
    E 'inadmisibi' ca s-a aflat cum (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:13)

    yellowdog [utilizator]

    va angajati amantele retarde pe bani publici...
    L-ati dat afara pe cel care a semnalat situatia, asta spune totul.
  • +8 (8 voturi)    
    mai avea cineva (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:22)

    Torreador [utilizator]

    vreo indoiala ca PNL = PSD???
    Mai are cineva vreo indoiala ca si USR-PLUS cand se va infige bine in politica va incepe sa practice acelasi rahat???
    Se mai intreaba cineva de ce sunt oameni care isi pierd viata prin spitale?
    Se mai intreaba cineva de ce tarra asta este cu un picior in groapa si cu celalalt in aer???
    Daca DA atunci traiti pealta lume. Romania este o tara de impostori, hoti si bisnitari. Nu trece zi in care sa nu regrret faptul ca am refuzat sa plec afara. Va jur, NU TRECE MACAR O ZI!!
  • +5 (5 voturi)    
    aha (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:28)

    real didi [utilizator]

    interyiceti transferurile intre institutii de stat care nmu au nicio legatura intre ele in ceea ce tine de domeniul de activitate. daca o matracuca angajata de 3 yile la o primarie de comuna e transferata LEGAL la apele romane la dispecerat este ANORMAL iar legea care permite acest lucru trebuie abrogata urgent.

    in modul asta o sa avem padurari transferati ofiteri la sri si paznici deveniti peste noapte sefii departamentelor juridice de la ministerul economiei. sau brancardieri deveniti manageri de spital... sau stai ca deja avem brancardieri manageri de spital...
  • +3 (7 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:38)

    costelo999 [utilizator]

    directorul este de la peeneelee ? parca numai peeseedee era cu angajari pe pile si relatii ? sau acu e normal .. chestiunea este ca pilele pesede trebuie inlocuite cu pilele penele, oare kwi ce zice sau nu a aflat pina acum, asta este primenirea societatii, noua ordine , asta s-a votat ? scapam de pesede si dam de penele, adica dam de tacsu , traiasca penele fost pedele, care este aceeasi mizerie ...