Cîțu anunță că trimite Corpul de control la Apele Române

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2021, 10:32 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Florin Cîțu a anunțat că a cerut Corpului de Control să investigheze situația de la Apele Române. Jurnaliștii de la Recorder au scris că la Administrația Bazinală de Apă (ABA) Prut-Bârlad este director Petru Avram, vicepreședinte PNL Iași, care se recomandă subordonaților drept „un animal politic care va ajunge cel puțin ministru”, iar la departamentul care se ocupă de apărarea împotriva inundațiilor a fost angajată o tânără care a fost patru ani chelneriță la un bar din Iași.

"În urma informațiilor apărute în spațiul public, am cerut Corpului de Control al Prim-Ministrului să investigheze situația de la Apele Române. În mandatul meu, așa cum am promis, cer profesionalism, integritate, competență și transparență.
Mesajul acesta nu este doar pentru cei cu funcții de conducere, este pentru toți cei care lucrează în sectorul public:
- fară penali în funcții publice;
- profesioniști;
- fară nepotisme;
- fară conflict de interese", a scris Cîțu pe Facebook.

În urmă cu două luni, Recorder a dezvăluit că, în majoritatea județelor din România, Partidul Național Liberal a instalat la conducerea administrațiilor bazinale și a sistemelor de gospodărire a apelor oameni fără niciun fel de pregătire în domeniu, recomandați doar de carnetul de partid, potrivit Recorder.

Numirile politice de la șefia acestor instituții sunt doar o parte a acestui fenomen revoltător, pe care președintele României l-a încadrat la categoria „excepții”. De fapt, directorii cu apartenență politică nu se mulțumesc cu propriile scaune și, odată ajunși în funcții, populează organigramele din subordine cu pile de partid așezate în poziții cheie. Asta în timp ce inginerii cu experiență sunt dați la o parte.

La Administrația Bazinală de Apă (ABA) Prut-Bârlad este director Petru Avram, vicepreședinte PNL Iași. Acesta se recomandă subordonaților ca „un animal politic care va ajunge cel puțin ministru” și le cere specialiștilor din instituție să accepte angajați care nu știu nici măcar în ce se măsoară debitul unui râu.

Recent, la departamentul care se ocupă de apărarea împotriva inundațiilor a fost angajată o tânără, Simona Iancu, care a fost patru ani chelneriță la un bar din Iași. Asta în condițiile în care ABA Prut-Bârlad are în subordine mai multe județe din Moldova, afectate periodic de inundații.

Simona Iancu, care susține că a terminat facultatea de Chimie, nu a reuşit să răspundă unor întrebări simple cum ar fi care este unitatea de măsură a debitului de apă, care este malul stâng sau malul drept.

Cum a reacționat directorul ”animal politic” pus în fața evidenței? A dat vina pe cel care a reclamat neregulile: „Domnul director care a făcut acest lucru este puţin subiectiv, pentru că a umilit-o în faţa celorlalţi colegi. Fata mi-a spus că a fost hărţuită şi umilită”.

„Domnul director care a făcut acest lucru (n.r. Gabi Musteaţă, care care a intervievat-o pe Simona Iancu) este puţin subiectiv, pentru că a umilit-o în faţa celorlalţi colegi. Fata mi-a spus că a fost hărţuită şi umilită”, a declarat Petru Avram, director ABA Prut - Bârlad.

Simona Iancu nu a reuşit să răspundă unor întrebări simple, pentru un inginer care ar trebui să salveze România de inundaţii. Tânăra nu ştie care este unitatea de măsură a debitului de apă, care mal este stângul şi care e dreptul sau după ce lege funcţionează Administraţia Naţională Apele Române. citește reportajul Recorder






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5378 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Corpul de Control (Miercuri, 3 februarie 2021, 10:51)

    ipolitic [utilizator]

    trimis pentru masurat debite. Si bineinteles, credite.
    • +2 (4 voturi)    
      Corpul de Control trebuie trimis peste tot in tara (Miercuri, 3 februarie 2021, 11:16)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      toate institutiile publice din Romania sunt pline de nepotisme si de hotie, corpul de control trebuie trimis doar atunci cand e absolut necesar altfel e inutil

      solutia e reorganizarea si evaluarea tuturor celor care lucreaza in institutiile de stat sa se verifice studiile, cum au fost angajati

      dar asta se face de fiecare minister in parte nu de primul ministru.

      OK o da pe aia afara si asta e tot? toata energia folosita doar ca sa dea 1 om afara de la 1 institutie cand stim ca sunt ZECI de mii ca ea in toata tara

      decizie electorala penibila
  • +14 (16 voturi)    
    Când trimite Premierul Catu (Miercuri, 3 februarie 2021, 10:58)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Corpul de control la Primariile Rurale ticsite de pensionari care sunt si Salariați in acelasi timp?

    A se vedea in Judetul Brăila 3 astfel de Primarii Liberale unde sot si sotie pensionari trecuți de 70 de ani sunt cei mai activi salariați din Primărie!
    Per famiglia încasează de la STAT (degeaba) salariu brut de peste 15000 Lei si pensii de la STAT de 8000 lei

    Valabil pentru Recorder .
    Sunt si doua Primarii in Buzau.

    Cred ca daca Premierul cere Prefecților situatia cu Tot personalul din Primăriile Rurale din care Pensionari se reduce Natural nr. de salariați cu 3000 sau 5000 in toate Primăriile!

    Reforma administratiei poate începe asa!
    Dar sa vezi la Prefecturi si Ministere!
    Despre CJ nu vorbim numai de pensionari de 75 ani incadrati ca salariati dar aici e Mama Amantelor!
    Nu ca la celelalte amintite mai sus nu ar fi!
    ����
    • +3 (3 voturi)    
      Nu cred ca e vreun Prefect Liberal (Miercuri, 3 februarie 2021, 11:18)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Capabil sa sesizeze Recorder despre Pensionarii care au 75 de ani si mai sunt si salariati la Primăriile din Judetul Cașcaval!
      • 0 (4 voturi)    
        Asa este! (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:13)

        44ce [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

        @DomnuTrandafir postaci ca tine platiti din bani publici trebuie sa dispara!
        Oamenii aia nu au muncit ptr banii aia pe care ii primesc la pensie (evident, sunt ironic). Cf celor spuse de tine le da statul pensie pe degeaba. Nu pe baza ca ei au lucrat o viata intreaga si au contribuit la sistemul de pensii. EI SUNT PROBLEMA ROMANIEI cf perceptiei tale penibile. D-aia nu merge tara asta inainte. Daca ai facut 70 de ani esti considerat un rebut si societatea se pisa pe tine din cauza gunoaielor de postaci din care tu faci parte. Esti un om fara ocupatie si un ratat.Lasa-ne ca nu produci nimic util societatii.
  • +2 (8 voturi)    
    Cred in toata Moldova (Miercuri, 3 februarie 2021, 11:09)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Angajarea tinerelor are la baza alt criteriu.
    Bârlad, Vaslui, Iasi etc.
    Nu ca in Bucuresti e un altul.
    Chiar de sunt schimbați Directorii criteriul ramane acelasi!
    Altii mai înfometați!

    Vedeti "par exemple" Ministerul Transporturilor unde la toate
    companiile statului si minister sunt peste 100 de Directori!
    De tot felul!
  • +4 (6 voturi)    
    ioha (Miercuri, 3 februarie 2021, 11:55)

    Nevermind [utilizator]

    Iar o o zica iohannis ca nu stie si trebuie sa se informeze despre ce face si v2.0 a guwernului lui. Probabil o sa plece iar la schi, pentru informare, ca tot i-a jelit pe acolo si pe aia din incendiu.
  • +7 (9 voturi)    
    Mda (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:08)

    TheFaime [utilizator]

    Ma Citu, Corpul de Control nu mai are ce face. Alex Nedea de la Recorder, a facut mai mult decat poate corpul tau de control sa o faca. Inclusiv i-a arata lui Johannis. Insa voi, doar vreti sa va mai documentati, sa lasati timpul sa treaca, in speranta ca lumea uita. Baiete, ia aminte si te pune pe treaba. luati decizii, indreptati greselile ca POPORUL NU MAI ARE RABDARE!! Chelnerita de la Apele Romane nu stie sa foloseasca si faxul, despre ce naiba vorbim. Ati atins noi limite de incompetenta
    • +1 (1 vot)    
      Bine Recorder! (Miercuri, 3 februarie 2021, 16:23)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Cred ca sesisez Recorder decat Corpul de Control!
      Sau armata de consilieri a Premierului!
      Care nu fac nimic!
  • +5 (5 voturi)    
    Trimite corpul de control sa constate ce!? (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:22)

    middle_brick [utilizator]

    Animalul politic e vicepreședinte PNL Iași, pus acolo de partidul domnului Citu, ca si-a angajat amanta la ape este pentru își permite iar mizeriile astea de politruci sunt mici baroni locali la ei pe plantație cu girul partidului din care fac parte.
  • +1 (1 vot)    
    Ipocrizie la miximum! (Miercuri, 3 februarie 2021, 15:01)

    mike123 [utilizator]

    Ministrul Mediului a fost numit POLITIC...calificari ZERO!