Mărturia tatălui bebelușului mort după botez: Copilul plângea, preotul l-a scufundat de trei ori în apă

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2021, 16:43 Actualitate | Esenţial


biserica
Foto: Arhiepiscopia Sucevei și Rădautilor
Tatăl băiețelului în vârstă de o lună și jumătate din Suceava care a murit după slujba de botez spune că bebelușul plângea, dar preotul l-a scufundat de trei ori în apă, scrie Monitorul de Suceava.
  • ”L-am dus la biserică pentru încreștinare, ce pot să vă spun e că băiatul plângea, dar preotul l-a scufundat de trei ori în apă, iar el a inhalat apă. Părintele l-a scos, l-a șters, de la doctori am aflat că a inhalat 110 ml apă. Pe copil l-a bușit sângele pe nas, l-am pus cu fața în jos, să scoată apa, nu și-a revenit, bătăile inimii erau, dar avea un puls foarte scăzut... Dacă vezi copilul cu gura căscată și că plânge nu îl scufunzi de tot în apă, nu?", a declarat tatăl copilului.
El spune că băiețelului a început să îi curgă sânge din nas și că avea pulsul foarte scăzut: "Pe copil l-a bușit sângele pe nas, l-am pus cu fața în jos, să scoată apa, nu și-a revenit, bătăile inimii erau, dar avea un puls foarte scăzut... Dacă vezi copilul cu gura căscată și că plânge nu îl scufunzi de tot în apă, nu?”.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean Suceava, Dan Teodorovici, a precizat că bebelușul a fost dus la UPU Suceava în stop-cardio-respirator resuscitat, fiind internat în secția ATI, iar luni dimineață a decedat, probabil din cauza leziunilor provocate de hipoxie, cu precizarea că medicii legiști vor stabili exact cauza morții. Medicul a confirmat că bebelușul a aspirat lichid în plămâni.

Protopopul Doru Budeanu de la Protopopiatul Sucevei a confirmat că bebelușul a fost scufundat complet în apă, arătând că „botezul se face prin întreita cufundare, după rânduielile Bisericii”.

El a spus că înaintea unei cercetări interne a preotului de la Biserica „Sf. Constantin și Elena” se așteaptă o serie de concluzii suplimentare ale anchetei, cel puțin cu privire la cauza decesului.

Protopopul Ionel Doru Budeanu a mai precizat este vorba de un preot hirotonit din anul 2007, care săvârșește sfintele taine de multă vreme și că nu este vorba de lipsă de experiență: ”Părintele mi-a spus că copilul a plâns, și înainte de botez, inclusiv după ce l-a scos din cristelniță, avea semne vitale (...) Singura problemă de care știa părintele este că era născut prematur (...) Caloriferele funcționau, a fost și liturghie de dimineață, deci temperatura era corespunzătoare, nu se pune problema să fi fost frig”.

Momentul tragediei a fost înregistrat de către cel care filma evenimentul pentru familie, imaginile ajungând în posesia polițiștilor. În acest caz se fac cercetări pentru ucidere din culpă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


76610 vizualizari

  • +46 (80 voturi)    
    BOR = BARBARI (Luni, 1 februarie 2021, 16:47)

    ALFY [utilizator]

    Bine ca ne-am aliniat cu lumea CAPITALISTA pe tot fel de planuri aberante, dar acest obicei barbar am pastrat!
    • +40 (56 voturi)    
      Nu ne-am aliniat deloc! (Luni, 1 februarie 2021, 17:11)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      Cel mult am zis ca ei dar tot ca noi am făcut.
      • -2 (10 voturi)    
        Exista singtagma "civilizatia iudeo-crestina" (Marţi, 2 februarie 2021, 13:55)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Biserica crestina, cel putin, a tinut intreaga Europa aproape un mileniu in evul mediu si daca i s-ar da din nou acea putere, ne-ar intoarce din nou acolo.
        Orice religie (atentie, nu vorbesc de credinta pura in Dumnezeu, care cere numai sa fi om bun. E atat de simplu!) este un lucru nociv, avand fel de fel de ierarhii, cu sute si mii de slujbasi insetati de bani si putere, pentru care credinta este un simplu pretext de a-si mentine privilegile, exact ca si politicienii in democratie.
        Trebuie insa, sa-i suportam si pe clerici si pe politicieni ca nu avem ce face.
        • +2 (6 voturi)    
          Serios, unde ai invatat istorie? (Marţi, 2 februarie 2021, 16:18)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          Eu credeam ca feudalii sau nobilii au tinut Europa in epoca medievala zisa si feudala...
          Altfel pe argumentul ca exista si avea un rol activ in societate, a tinut-o vreo 500 de ani si in epoca antica si de vreo 200 si ceva de ani o tine si in epoca moderna! :)
    • -23 (37 voturi)    
      Sufletul copilului a ajuns direct in Rai (Luni, 1 februarie 2021, 21:46)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      Sufletul unui copil botezat recent este viu si perfect curat, asa cum putini din cei ce traiesc de mult timp pe pamant pot spune...

      Este pe de o parte trist pentru parinti ca nu-l vor vedea in viata asta, dar crestineste ei trebuie sa stie ca acum copilul lor se bucura in Rai...

      Tot ce au de facut parintii este sa se adune si sa se straduiasca sa aiba o viata cu cat mai multe fapte bune ca la sfarsitul vietii lor sa isi revada copilul acolo unde e el acum...
      • +8 (18 voturi)    
        Aha, si asta ar trebui sa ne linisteasca? (Marţi, 2 februarie 2021, 4:07)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        Si pe noi si pe parinti?
      • 0 (4 voturi)    
        Pe ce fapte te bazezi? (Marţi, 2 februarie 2021, 8:02)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        "Tot ce au de facut parintii este sa se adune si sa se straduiasca sa aiba o viata cu cat mai multe fapte bune ca la sfarsitul vietii lor sa isi revada copilul"...
        Cât de bune să fie acele fapte? Și, oare faptele bune cumva contrabalansează faptele rele? Nici în justiția oamenilor o mulțime de fapte bune nu scutesc pe cineva de o condamnare penală. Cu ideea aceasta că să facă fapte bune oamenii ar fi să fie tot timpul îngrijorați că nu au suficiente fapte bune, iar efectul este că se văd a fi înaintea unui dumnezeu care este un stăpân aspru, pe care nu pot ști niciodată ce și cât să facă pentru a-l mulțumi. Așa este o caricatură de dumenzeu.
        Ceea ce spui este total străin de ce spune Scriptura: "Pentru că atât de multc a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singuruld Său Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă eternă.". Condiía este oricine crede, ;i nu se mai adaug[ ceva de genul cine crede ;i face X... Este chiar așa, cine crede fără vreun alt fel de discriminare. Pentru că sunt oameni care nu au puterea să facă mai știu eu ce fapte...
        Dacă moartea a venit asupra oamenilor pentru că Adam a ales să nu-L credă pe Dumnezeu, acum viața eternă este numai prin cedința în Isus Hristos.
        Cât despre acest botez, este regretabilă prostia preotului. Și atât.
      • -2 (10 voturi)    
        rock (Marţi, 2 februarie 2021, 8:27)

        cel mai ulise [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        deci acolo in rai ...se vor intalni un bebe care scanceste cu niste batrani care poate au parkinson .... sau alzhaimer !!! si vor trai asa in vesnicie ....ca asa vrea zeul tau .
      • +2 (16 voturi)    
        Dovada? (Marţi, 2 februarie 2021, 8:30)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        Nu exista rai, nu exista dumnezeu! Acel copil a fost OMORAT IN CHINURI! Acum o sa putrezeasca doar sub pamant si n-omsa ramana nimic din el.
        • -3 (7 voturi)    
          De unde știi ce nu există? (Marţi, 2 februarie 2021, 12:34)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Dacă vei avea suroriza că Dumezeu există?
          Sunt multe fapte care sprijină ipoteza că Dumnezeu există. Și fapte care confirmă ceea ce scrie în Biblie.
          Nu poți dovedi că Dumnezeu nu există. Nici nu se poate dovedi că Dumnezeu există, pentru că, dacă cineva ar putea produce dovezile incontestabile că el există, atunci înseamnă că ar fi o ființă din acest univers, care poate fi studiată cu mijloacele din acest univers, care deci nu mai este atotputernic pentru că poate fi controlat de cine îl poate face să se arate celor doritori de o demonstrație...
          Dumnezeul atotputernic poate fi cunoscut doar în măsura în care El dorește să se reveleze. Și El se revelează în Biblie.
          Este o opțiune personală să crezi sau să nu crezi. Iar a crede în Dumnezeu și că Biblia a fost scrisă prin revelație de la El nu înseamnă a crede în tot felul de ritualuri și superstiții.
          A propos de acest botez: nu pot decât să deplâng prostia preotului.
          • -4 (8 voturi)    
            Dovezile se cer pentru existenta exclusiv. (Marţi, 2 februarie 2021, 15:05)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            Asa pot sa-ti cer sa dovedesti ca animalul ghsftdabbd53&£ nu exista.
            Eu doar nu cred “dovezile” in sprijinul existentei lui Dumnezeu. Oamenii au inventat religia ca sa le fie mai usor sa accepte moartea.
            Daca Dumnezeu ar fi existat cu adevarat, toate civilizatiile umane ar fi crezut DOAR in el. Nu e cazul cu hindusii, japonezii, amerindienii, triburile africane. Majoritatea populatiei umane n-a crezut in Dumnezeu. Civilizatia umana e de zeci sau sute de mii de ani, chinezii au istorie scrisa de 6000 de ani, egiptenii de 7.000. Nici unii nu-l mentioneaza pe Dumnezeu. Ce e curios e ca atat egiptul antic cat si maiasii au construit piramide. Un alt lucru care leaga toate civilizatiile e interjectiia “a”, cand te gandesti ce sa spui. Daca sunt lucruri in comun pentru toata umanitatea, dumnezeu ar trebui sa fie pe primul loc.
          • -1 (1 vot)    
            Apropo, in biblie se cer trei martori (Marţi, 2 februarie 2021, 18:11)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            Daca ar fi 3 civilizatii umane distincte si la mare distanta una de alta cu aceasi credinta, ar fi ceva de luat in seama. Dar crestinismul pentru 1500 de ani a folosit “dovada” arderii pe rug, a uciderii celor care il puneau la indoiala. Asta e inca o dovada ca ceva nu e in regula cu crestinismul. Acum e mai pasnic, dar in trecut, horror!
        • +1 (9 voturi)    
          te pui cu bigotii (Marţi, 2 februarie 2021, 13:56)

          levierul [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Te risti. Astia sunt mai rai decat cred ei ca sunt ateii.
      • -3 (9 voturi)    
        @luciannn (Marţi, 2 februarie 2021, 9:26)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        Ba habotnicule! Du-te si spune-le parintilor asta fmm!
      • -3 (9 voturi)    
        Nu știi și nu judeci tu. (Marţi, 2 februarie 2021, 10:14)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        Nu ai acest drept. Vorbești părtinitor pentru a acoperi răul făcut, și asta te face și pe tine vinovat.
      • -4 (4 voturi)    
        cat de bolnav sa fii (Marţi, 2 februarie 2021, 16:29)

        arabu [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        Asta deja nu e bigotism, e fanatism... nu-i bai ca a murit copilul in chinuri groaznice, fiindca a ajuns intr-un taram mirific din povestile evreilor din desert...
    • +6 (14 voturi)    
      Mda (Marţi, 2 februarie 2021, 7:21)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      Poate aflam si cat au cotizat parintii catre preot pentru acest ''botez''.. romania 2021 absolut incredibil. BOR trebuie sa plateasca taxe/impozite si trebuie sa se auto-finanteze. Punct!
    • -4 (4 voturi)    
      BOR = BARBARI (Marţi, 2 februarie 2021, 16:26)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      Deh, s-au grabit cu crestinarea...pana la 30 de ani aveau timp destul!! Oricum, nu putea fi scufundat in apa doar de 1,5 ori , ca nu e scris in regulament!! BOR = BARBARI...bine ca nu l-au taiat imprejur... putea fi mai rau, isi schimba si religia!!!
  • +75 (97 voturi)    
    mda (Luni, 1 februarie 2021, 16:49)

    SoulSearcher [utilizator]

    "botezul se face prin întreita cufundare, după rânduielile Bisericii”.

    pe scurt, popa n-are vina, ca noi suntem crestini cretini care insistam sa ne botezam copii in apa rece a iordanului...

    partea si mai trista este ca parintii cu siguranta nu vor lua nicio masura ca popa sa ajunga la puscarie pt omor din culpa...

    pt ca deja ei zic "pai cum sa te pui cu biserica, e pacat maica.."

    ca in evul mediu...
    • -2 (8 voturi)    
      In situatii de omor... (Marţi, 2 februarie 2021, 8:43)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ...parchetul se autosesizeaza. Problema e ca va primi vreo 2 ani cu suspendre pentru ca nu a existat intentie. Si uite asa, nu pateste biserica nimic si merge cu obiceiurile astea inepte mai departe.
    • -3 (7 voturi)    
      L-a tinut mult sub apa, nu doar l-a scufundat (Marţi, 2 februarie 2021, 9:30)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Avea 110ml de apa in plamini. Avind in vedere ca orificiile nazale ale nou-nascutilor sunt foarte mici, a fost nevoie de timp sa aspire 110 ml apa.

      Practic, l-a inecat.
      • +4 (8 voturi)    
        Pai exact asta e, (Marţi, 2 februarie 2021, 12:38)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        ca nu l-a tinut. Uita-te la filmare. E imposibil copilasul sa fi avut timp sa inghita 110ml de apa la modul in care se vede ca s-a facut scufundarea.
        Medicii de pe ambulanta, care au intervenit, spun ca s-au aspirat 110ml de lichid rozaliu, nu apa si nu zice nicaieri ca a fost din plamani.
        Martorii spun ca atunci cand s-a chemat ambulanta copilului ii curgea si sange (nu e sigur de unde), iar ulterior a fost stabilizat si a murit la spital dupa 12 ore. Nu prea pare caz de inec in apa, asa cum vad ca multa lume e deja convinsa, dar sa asteptam totusi rezultatele anchetei.
    • +3 (9 voturi)    
      Ca-n evul mediu (Marţi, 2 februarie 2021, 10:07)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Pare mai degraba vanatoarea de vrajitoare declansata de progresisti.
      Poate ca in sec XXI, intr-un stat civilizat, ar trebui asteptat rezultatul anchetei. Copilasul avea probleme de sanatate fiind nascut prematur prin cezariana datorita unui infarct placentar. De asemenea fusese alaptat inainte de scufundare ca sa se linisteasca din plans; a fost un caz similarin 2017 unde s-a constat ca aceasta a fost cauza decesului. Sint multe lucruri de discutat, dar cred ca cel mai bine e sa respectam durerea unor oameni, sa pastram tacere si decenta si sa asteptam rezultatele investigatiei. Politizarea unor astfel de cazuri e rusinoasa, iar acuzatiile fara dovezi primitive.
    • -4 (6 voturi)    
      Iordanul nu are apa rece. (Marţi, 2 februarie 2021, 10:16)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Punct. Și nu sunt băgați în Iordan prunci. Nici Iisus nu era prunc, când a fost botezat.
  • +40 (50 voturi)    
    Daca stia ca e prematur, trebuia sa-l menajeze (Luni, 1 februarie 2021, 16:53)

    D-or [utilizator]

    Poate trebuie sa-i acopere gura si nasul sau sa toarne apa pe el. Prematurii nu au plaminii dezvoltati.
    Pe de alta parte, in trecut, parintii copiilor prematuri se grabeau sa ii boteze de frica sa nu moara nebotezati
    • +31 (53 voturi)    
      Păi atunci e bine. (Luni, 1 februarie 2021, 17:13)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      A fost botezat, deci n-o să ajungă în iad. O mică victorie pentru conservatorismul creștin, Dumnezeu închină un pahar de șampanie.
  • +36 (52 voturi)    
    Cutremurator (Luni, 1 februarie 2021, 16:57)

    Amariei [utilizator]

    Ce fel de oameni spirituali sunt astia? Cum poti sa mai vii sa spui ca tu ai grija de sufletele oamenilor cand tu nu poti avea grija de un bebelus? Sa le dea Dumnezeu dupa suflet...
    • +49 (61 voturi)    
      De ce nu legea să le dea? (Luni, 1 februarie 2021, 17:12)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Amariei

      legea statului să le dea ce merită. CE FEL DE STAT SUNTEM NOI?
      • +18 (30 voturi)    
        Din pacate e cam clar (Luni, 1 februarie 2021, 19:48)

        andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Suntem un stat unde biserica este la putere si nimeni nu ia masuri nici macar cand moare un copil. Nici macar parintii. Dureros. Macar sa se convina sa ii stropeasca pe cap, nu sa ii scufunde ... macar atat ... dar sunt convins ca biserica o sa fie tare nemultumita sa primeasca indicatii chiar si pentru siguranta copiilor.
  • +64 (74 voturi)    
    Sa o ia naiba de "întreita cufundare" (Luni, 1 februarie 2021, 16:58)

    mmagic [utilizator]

    Un obicei medieval datand de la 1274 care trebuie scos din traditia botezului.

    In trecut de multe ori se facea botezul doar prin udare fara scufundare.

    Ca explicatie pe doxologia aveti o gramada de vorbe fara rost:
    https://doxologia.ro/viata-bisericii/catehism/botezul-sens-ritualuri-7

    Traditii si prostii!!
    Scoate obiceiul asta prost, barbar si medieval care a facut de-a lungul timpului victime atatia bebelusi.
    • -3 (5 voturi)    
      Interesant (Marţi, 2 februarie 2021, 7:59)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      Botezul copiilor apare in secolul IV
  • +54 (66 voturi)    
    mda (Luni, 1 februarie 2021, 17:01)

    liviu_ [utilizator]

    "Medicul a confirmat că bebelușul a aspirat lichid în plămâni."
    conform codului penal: omor prin imprudenta! o sa fie acuzat de asa ceva?! evident ca nu, ca doar e preot, el are imunitate divina....
    • +23 (33 voturi)    
      Se ia 20 ani in orice tara din lumea asta (Luni, 1 februarie 2021, 17:50)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Plus as cere 2mil.euro scurt. Procedura trebuie revizuita imediat si interzisa pina nu se agreaza asupra conditiilor de executie. Statul nu apara cetatenii, nu fac nimic in a creea acel cadru in care traim si crestem decent si in siguranta.
      Nu e nici o sustinere cind te prostesc zicind ca e de cind lumea. Ma mir ca popa nu e legat inca, un criminal de rind. Daca nu l-au scos din turma, acest bor trebuie interzis considerind ca reprezinta un culcus ptr criminali. Eu unul cred ca ar trebui ca botezul sub 1an nici sa nu intre in discutie, nu se scufunda cu capul in apa, temperatura in biserica nu poate fi mai mica de 24 grade ca si apa trebuie sa fie la 26-28 grade, ptr decenta copilul nu poate fi “afisat” gol altfel sa intre sub incidenta porografiei infantile. E clar ca trebuie reconsiderat avest proces si sper comunitatile sa inceapa sa decida actul prin care altii doar slujesc populatiei ori se exclud sisint terminati.
    • +16 (26 voturi)    
      Este deja (Luni, 1 februarie 2021, 18:22)

      Cardplayer [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Deja e deschis dosar penal pentru ucidere din culpa...ramane sa isi faca organele, primul pas a fost facut.
  • +29 (43 voturi)    
    Dacă ia foc maternitatea (Luni, 1 februarie 2021, 17:14)

    anton_carpati [utilizator]

    trimitem echipa BOR să stingă pruncii.
  • +36 (50 voturi)    
    Tragedie e putin spus... (Luni, 1 februarie 2021, 17:17)

    Emma12 [utilizator]

    ... dar ma intreb si eu, chiar era o asa mare urgenta botezarea unui copil in varsta de numai 6 saptamani, in plus si nascut prematur ? Ma revolta lipsa de judecata a acestor parinti, care dau intaietate crestinarii si nu sanatatii si securitatii propriului copil. Cat despre preot, toata viata lui va fi urmarit de vina inecarii unui biet prunc.
    • +18 (30 voturi)    
      Nu cred ca ii pasa (Luni, 1 februarie 2021, 17:44)

      Genialul [utilizator] i-a raspuns lui Emma12

      .
    • +4 (14 voturi)    
      probabil ai glumit de viata preotului... (Luni, 1 februarie 2021, 20:29)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Emma12

      .
  • -38 (58 voturi)    
    O intrebare fundamentala (Luni, 1 februarie 2021, 17:18)

    Zapateado [utilizator]

    Va speria acest accident miile de parinti ortodocsi care vor dori sa-si boteze copiii in traditia stramoseasca? Pe cativa poate ca da, dar pe cei mai multi, nu. De ce? Pai cat de des se petrec asemenea accidente? Odata la 50 de ani? In acel interval de timp se boteaza SUTE DE MII de copii si nu are niciunul nimic de suferit. Iar de acum inainte e de asteptat ca preotii sa fie mult mai grijulii si sa-si rafineze tehnicile de crestinare. Ne macina ingrijorarea ca mult mai multi copii vor muri in maternitatile infecte ale statului roman si din neglijenta personalului medical decat la botez . Cine crede altfel sa ne reaminteasca - daca poate- cand a murit ultima oara un copil la botez in Romania.
    • +36 (48 voturi)    
      Au murit multi in ultimi 30 de ani (Luni, 1 februarie 2021, 17:48)

      Genialul [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Dar nu cati au murit conteaza, si unul e prea mult.
      Argumentul asta ca se intampla rar e cel mai cretin argument pe care il puteai aduce.
      • +5 (15 voturi)    
        exact (Luni, 1 februarie 2021, 20:32)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Genialul

        !
      • -10 (18 voturi)    
        Pai vezi ca n-ai priceput nimic? (Luni, 1 februarie 2021, 23:33)

        Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui Genialul

        Despre ce era discutia? Despre faptul ca acest accident nu-i va speria , dupa convingerea mea , in viitor, pe parintii dornici sa-si boteze copiii. Despre asta era discutia, nu despre relevanta sau irelevanta numarului de victime accidentale. Dar fiindca tot veni vorba, argumentul tau , că si unul e prea mult , este ipocrit si demagogic. Dovada: pe soselele lumii mor zilnic mii de oameni in accidente si totusi niciun guvern nu interzice circulatia. De ce? In anumite activitati agreate de societate se accepta si riscuri colaterale. Ai vrea sa se interzica circulatia ca sa nu fie niciun accident? Sau ai vrea sa se interzica botezurile ca sa nu se mai petreaca asemenea accidente? Lasa-i pe parinti sa decida daca e cazul sa-si asume un risc absolut infim sau sa nu si-l asume. Dar eu pot sa-ti garantez: parintii vor risca iar botezurile vor merge inainte. Tu daca esti impotriva lor poti sa reclami la CEDO.
        • +2 (10 voturi)    
          Canta la alta masa. (Marţi, 2 februarie 2021, 8:59)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

          Mai exact la tine acasa, in Uniunea Sovietica, alaturi de cracanat si cei 40 de oligarhi hoti.
    • +15 (27 voturi)    
      mai stiu pe unii ce cauta scaparile de gaz (Luni, 1 februarie 2021, 18:12)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      cu bricheta! Poate au noroc si nu le explodeaza NIMIC toata viata, dar asta nu inseamna ca practica lor este corecta! Botezul prin scufundare trebuie interzis!
      • -8 (18 voturi)    
        Nu vrei sa interzici si circulatia pe sosele? (Luni, 1 februarie 2021, 23:41)

        Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Fiindca mor zilnic in accidente mii de oameni, in lume? Nu vrei sa interzici si boxul? Fiindca din cand in cand cate un boxer facut knock-out moare? Nu vrei sa interzici si coridele? Fiindca la fiecare, aproape, moare cate un taur? Nu vrei sa interzici si alpinismul? Fiindca sistematic pe munti mor alpinisti?

        Cine-ti da tie dreptul sa interzici o traditie pe care alti romani o pretuiesc la maximum? Parintii cunosc riscurile si unii dintre ei le considera extrem de putin probabile. De aceea botezurile vor continua chiar daca tu vei face spume.
        • +4 (12 voturi)    
          Pai sa continue zic! (Marţi, 2 februarie 2021, 4:09)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

          Dar nu e necesar sa ii omori, pe copii, ca se boteaza si pe la altii dar nu ti-l scufunda sub apa sa-l innece!
        • -1 (7 voturi)    
          Bebelusul nu poate decide sa nu fie scufundat (Marţi, 2 februarie 2021, 10:26)

          mmagic [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

          E o mare deosebire care tine de liberul arbitru de respectarea propriilor decizii.

          1. Adultul poate decide singur daca sa circule cu masina sau nu. Poate decide daca sa joace box sau nu si ia deciziile asta in functie de personaliate, experienta si de propria lui dorinta.

          2. Un bebelus de o luna nu poate decide daca sa fie scufundat sau nu.

          Asta este deosebirea!!!! mai oaie tuta din marea turma a domnului.

          Spune tu cum putea bebelusul acela sa se opuna ?!
    • +15 (25 voturi)    
      Noroc ca internetul are memorie (Luni, 1 februarie 2021, 20:16)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      2010 Rep. Moldova - https://point.md/ru/novosti/proisshestviya/un-bebelu-a-murit-inecat-in-timpul-botezului

      https://adevarul.ro/life-style/stil-de-viata/copilul-mort--botez-mai-probabil-bolnav-1_50aea4537c42d5a6639eae35/index.html

      2015 - https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/starea-bebelusului-scapat-de-preot-in-timpul-botezului-s-a-agravat-medicii-l-au-transferat-la-iasi.html

      2017 Iasi- https://www.youtube.com/watch?v=lLofpHA9jTM (copil mort dupa botez)

      mai departe te las pe tine sa cauti
      • -1 (9 voturi)    
        Vezi ca ..... (Marţi, 2 februarie 2021, 8:58)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui pmct

        poate pun barbosi de un referendum pentru interzicerea internetului ....unealta satanei...! Doar nu se umfla Spagoveanu ca el o sa faca iar referendum ....pentru familie ....
        Cand nu le mai merge cu voia domnului ....astia pun mana pe par ....baga si o slujba de sfintire la akm ca doar au vazut si ei ca in rusia se sfintesc rachetele ....
        Si care au curaja sa zica ceva impotriva biserici .....nu trebuie sa faca multa cercetare .... Era pe FB la partidul hAUR unul care ameninta ca va umple puscariile cu aia care sunt de alta parere.
        • +3 (5 voturi)    
          In teorie poate pun barbosii (Marţi, 2 februarie 2021, 16:25)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

          In practica sint insa activistii si politicienii de stanga mana-n mana cu unele corporatii de tehnologie care interzic accesul cetatenilor la internet sau diverse alte forme de comunicare moderne. ;)
      • +3 (5 voturi)    
        Intr-adevar (Marţi, 2 februarie 2021, 14:41)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui pmct

        Noroc ca internetul nu uita. Am dat cautare pe net despre cazul de la Iasi din 2017, ultimul mentionat de tine.
        In capul listei afisate de google e stirea Mediafax care spune ca urma cercetarilor a rezultat ca bebelusul s-a inecat cu lapte maternal.
        Deci postezi dezinformari.
        • 0 (0 voturi)    
          copii nu se ineaca cu lapte asa din senin (Miercuri, 3 februarie 2021, 1:26)

          pmct [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

          Asta nu am mai auzit. Faptul ca avea lapte in plamni este posibil din cauza ca o fi fost alaptat anterior si din cauza modului in care a fost scufundat in cazanul ala a provocat inecarea cu lapte. Se stie in general ca dupa ce copii beau lapte regurgiteaza o parte dupa cate minute sau daca sunt agitati. Cee ace a fost in cazul lui la botez. Nu te intrebi oare care este posibilitatea ca un bebelus sa moara imediat dupa botez, dupa ce a fost scufundat in apa??? In mod indirect acest obicei barbar i-a provocat moartea prin inecare cu late. Tu nu ai citit tot raportul medical sa vezi cum de a fost posibil acest lucru. Daca copii s-ar ineca asa de usor cu lapte atunci ar fii miloane de copii morti numai din acesta cauza.
        • +1 (1 vot)    
          si uite explicatia simpla cum a fost posibil (Miercuri, 3 februarie 2021, 1:38)

          pmct [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

          In momentul cand tii un copil cu capul in jos si il zgudui (copil care anterior a baut lapte) el regurgiteaza. Popa l-a tinut de nas si de gura ca sa nu-i intre apa in gura, insa in gura copilului s-a acumulat lapte de la pozitia cum a fost tinut. Dupa ce popa a terminat l-a intors imediat cu fata in sus si copilul fiind privat de aer, primul lui instinct a fost sa respire, insa cand a tras aer in piept, probabil si vrand sa planga atunci i-a intrat laptele in plamani si asta fost.

          Deci botezul l-a ucis, de data asta nu cu apa insa cu lapte. Problema pe care trebuie sa ti-o pui tu este asta: Daca copilul nu era botezat traia si in ziua de azi? Eu spun cu tarie ca DA
    • +7 (19 voturi)    
      Nu ai proprietatea numerelor (Luni, 1 februarie 2021, 20:44)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      intr-un an se nasc macar 100 mii de copii, majoritatea crestini ortodocsi, majoritatea botezati.
      Sigur acest tip de incident se intampla mai frecvent de 50 ani, probabil la cativa ani, sa zicem macar la vreo 5 ani.
      Mortalitate de 1 la 500 mii e totusi destul de mult. Mai ales ca e ceva peste care se poate sari.
    • -1 (11 voturi)    
      Cand? (Luni, 1 februarie 2021, 22:25)

      independentu [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      In 2010!
    • -2 (8 voturi)    
      Cam cinica justificarea ta! (Marţi, 2 februarie 2021, 11:04)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      La fel ca cea a lui Teodosie, care spunea ca daca enoriasii care participau la slujba lui se infecteaza de covid si mor... se duc la Dumnezeu!
      Deci, nicio problema!
  • +7 (33 voturi)    
    . (Luni, 1 februarie 2021, 17:19)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Păi și tatăl ce naiba păzea? Stătea și se uita cum îl tot bagă preotul în apă? Că doar n-o făcea cu viteza luminii. Dar idiotul în loc să sară să-și salveze (da, nu exagerez) copilul, a stat și s-a uitat cum îl omoară taica popă. Și ăsta merită trimis în judecată.
    • -3 (7 voturi)    
      Nu e chiar asa... (Marţi, 2 februarie 2021, 10:24)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      E biserica, Popa e autoritate acolo. Sunt norme de comportament. Pe langa rude, e lume venita cu alte treburi..."Ce-ar zice lumea daca..."
      Bietul copil n-a avut nicio sansa...
  • +40 (52 voturi)    
    va zic eu.. popa nu pateste nimic (Luni, 1 februarie 2021, 17:19)

    qwerasdf [utilizator]

    si nu o sa fie nici ultimul caz.. o sa se mai intample si la fel .. popa o sa scape...

    e protejat de BOR, care e supra entitate in tara asta.. nu se atinge nimeni de acesti mafioti
  • +31 (43 voturi)    
    scrie in biblie asa ceva? (Luni, 1 februarie 2021, 17:34)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu scrie , e o prostie BOR si atat!
  • +37 (55 voturi)    
    Ev Mediu!!! (Luni, 1 februarie 2021, 17:35)

    Tutea [utilizator]

    Înghițim, de 31 de ani, toate derapajele Bisericii Ortodoxe Române, fără să crâcnim, protestăm sau strigăm nemulțumirile, în Dealul Mitropoliei. O istituție ce părea a fi un refugiu, în anii grei de comunism, s-a transformat într-o adunătură de indivizi rapace care, în numele credinței, spoliază și îndobitocește poporul român, la braț cu PSD, după exact aceleași metode folosite în Evul Mediu - amenințare și șantaj. Mulți dintre prelații BOR au devenit, peste noapte, specialiști în tot și în toate cele ce țin de științele exacte, de medicină, filozofie, artă et. Și reclamă, fără nicio reținere, dreptul de veto în tot ceea ce înseamnă deciziile la nivel de stat. Mai ceva ca în Iran sau în orice alt stat religios. În numele ortodoxiei, emiterea pașapoartelor electronice ar fi trebuit stopată, din cauză că documentele ar fi conținut un cip și numărul diavolului 666. O tâmpenie mai mare decât Catedrala Mântuirii Neamului. Călugărița de la mănăstirea din Moldova ucisă, cu câțiva ani în urmă, în lăcașul de cult, în chinuri inimaginabile, tot în numele credinței și a vindecării de necurat este încă un exemplu al primitivismului ce domină BOR. Campania antivaccinare dusă din fața catapeteasmelor lăcașurilor de cult, de pe treptele bisericilor ortodoxe sau prin intermediul site-urilor coordonate de Biserica Ortodoxă Română sau Rusă este un alt exemplu de medievalism și înapoiere, de inadaptare la secolului în care suntem. O altă practică lipsită de cele mai elementare noțiuni de igienă dar bănoase pentru BOR este aceea a moaștelor. Bătrâni, tineri și copii stau cu zilele la cozi interminabile, adeseori pe o vreme extrem de rece, ploiasă sau geroasă ca să pupe rămășițele umane, reale sau inventate și din ce în ce mai multe la număr, ale unor sfinți. Și exemplele pot continua. Peste toate acestea, tragediile repetitive constând în decese ale micuților, înecați de preoți la slujba botezului, par să se înmulțească. Ajunge!
    Un creștin ortodox lucid
    • 0 (0 voturi)    
      Ev Mediu (Marţi, 2 februarie 2021, 18:00)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Semneaza "un crestin ortodox lucid"- peeeseeedeeee, peeeseeedeee, peeeseeeedeee.....
  • +19 (33 voturi)    
    ! (Luni, 1 februarie 2021, 18:00)

    tudorr [utilizator]

    Crima curata!
  • -13 (33 voturi)    
    Aveti inca un subiect de comentat (Luni, 1 februarie 2021, 18:24)

    johnny2 [utilizator]

    Nu va obliga nimeni sa va botezati copiii !
    • -1 (17 voturi)    
      asta asa e (Luni, 1 februarie 2021, 19:58)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui johnny2

      nu inteleg de ce ai luat minusuri
    • +6 (18 voturi)    
      EXACT! Botezatul copiiilor nu e obligatoriu! (Luni, 1 februarie 2021, 21:24)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui johnny2

      Doar vi-l recomanda popa din toate puterile, complet dezinteresat!
      • -4 (6 voturi)    
        Popa e om si el (Marţi, 2 februarie 2021, 10:37)

        johnny2 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Trebuie sa traiasca si ei ! Oricum azi tot omul are o masina, aproape fiecare copil are deja smartphone, fiecare familie chiar daca nu are dupa ce sa bea apa are cabluTV etc, etc In concluzie se poate da si lui popa un banut !
    • +6 (20 voturi)    
      Nu? (Luni, 1 februarie 2021, 21:48)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui johnny2

      Ateu convins am refuzat sa imi botez copilul! Toata familia mi-a sarit in cap si m-au batut la cap fara pauza luni de zile ... intr-un final am acceptat sa il botez pt ca incepusem sa banui ca planuiai sa imi boteze copilul in lipsa mea.

      Copilul a fost botezat la 6 luni, am vorbit cu popa si i-am spus ca eu nu vreau sa il botez, am intrat in biserical lui obligat de familia cre(s)tina si daca intentioneaza sa mi-l scufunde in apa eu iau copilul si pleac sa caut alta biserica.

      De bine de rau popa a fost intelegator, copilul nici nu s-a apropiat de cristelnita sa cum Shai'Hulud ii zice si popa doar la stropit pe frunte cu apa.

      TLDR: asa e, nu te obliga popa, dar dupa ce popimea ti-a spalat familia pe creier timp 30 de ani sau mai mult, te obliga ei.
      • -3 (9 voturi)    
        Ce sa mai asteptam cu oameni ca tine? (Marţi, 2 februarie 2021, 8:45)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Eu am spus “NU” si NU a ramas. In armata eram
        pregatit sa refuz ordinele ilegale, cu toate consecintele. N-a fost totusi cazul. Iar cu “futaiul” specifc din armata, am rezolvat-o pentru tot plutonul cu o bataie cu un rugbist profesionist la care i-am redus numarul de dinti. Ce faci daca vine un razboi si comandantul iti ordona sa comiti crime de razboi? Ca un moliu ce esti, probabil le-ai comite.
        In cazul meu ”toata familia” are bun simt si nu insista daca refuz sa fac ceva. Si apropo, nu depind de ei cu nimic.
  • +7 (23 voturi)    
    Dupa limbaj, tatal nu e intelectual, sa zicem asa. (Luni, 1 februarie 2021, 18:47)

    Alui [utilizator]

    Trebuie familia anchetata de protectia copilului, deja e dovedit ca parintii pun viata propriilor copii in pericol.
    Cat despre botez, BOR o sa fie reticenta sa-l schimbe. Daca-l schimba, accepta ca a fost gresit, timp de 2000 de ani sa boteze copiii prin scufundare. Deci, daca botezul prin scufundare a fost gresit, tot ce a sustinut BOR poate fi gresit de asemenea. Oamenii vor avea un argument foarte solid sa se indoiesca de ce zic popii ortodocsi.
    • -2 (6 voturi)    
      Botezul s-a facut si altfel decat prin scufundare (Marţi, 2 februarie 2021, 10:38)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Citeste si tu ca au fost diferite forme de botez de-a lungul timpului, nu e nici decum o traditie de 2000 ani.

      Nici Iisus nu se stie cum s-a botezat ca biblia taie scurt episodul botezului, spunand doar ca a fost botezat si apoi a coborat dumnezeu cu toate minunile ...

      Este la libera alegere a preotimii. Doar ca anumite traditii impuse in trecut de unii preoti in unele zone ca asa vrea muschiul lor, ca sunt mai smecheri au impus botezul prin scufundare.

      Putem foarte sa renuntam la aceste traditii medievale cu botez fara liber arbitru al copilului si prin scufundare.

      Botezul la 18 ani este cel mai indicat cand ai deplina putere de decizie.
  • +29 (37 voturi)    
    M-am chinuit sa citesc articolul si imi este rau (Luni, 1 februarie 2021, 19:03)

    subcultura [utilizator]

    Cand mi-am botezat copilul, in Buc, ne-au facut popii scandal ca de ce insistam sa nu il scufunde... asa cu toata lumea de fata. Ca au niste reguli, ca nu e botezul valid altfel, ceva de genul asta. Popii au supravietuit botezului, deci s-a putut si fara scufundare.

    Ce sa cauti cu copilul de 1 luna jumate la botezat? in pandemie?
  • -19 (31 voturi)    
    toti cipiii plang la botez. (Luni, 1 februarie 2021, 19:19)

    nash pandelica [utilizator]

    parintii aia, chiar nu stiuau care e ritulalul, ca botez in apa se face de peste 2000 de ani....
    • +5 (17 voturi)    
      mda (Luni, 1 februarie 2021, 21:50)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Si timp 1700 de ani vrajitoarele se ardeau pe rug, Care-i argumentul tau?
    • +3 (13 voturi)    
      peste 2000 de ani = fals (Marţi, 2 februarie 2021, 1:06)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Traditia botezului incepe de la botezarea lui Isus matur de catre Ioan Botezatorul. Numara anii!
  • +16 (20 voturi)    
    Întrebare: (Luni, 1 februarie 2021, 20:09)

    spirache [utilizator]

    La 6 săptămâni nu e cam mic pt un asa ritual?
  • -10 (22 voturi)    
    Of (Luni, 1 februarie 2021, 20:18)

    RaduMischie [utilizator]

    Mamă, acolo la Suceava sunt oamenii mai credincioși, e zona manastirilor.
    Copilul cere botezul.
    Copilul X s-a nascut prematur, avea probleme. L-au botezat si apoi a fost bine.
    Copilul trebuie cufundat in apa cu totul, asa e tradiția la noi, așa e bine pentru copil. Aia cu apă turnată in cap e la catolici, dar ortodoxia e credința adevărată.
    Dacă ați auzit macar unul din pretinsele adevăruri de mai sus, atunci veti înțelege cauzele tragediei.
    Părinți care nu își folosesc creierul, pun pe primul loc religia si nu stiinta cand e vorba de probleme medicale ale copilului lor.
    Preoți care nu gândesc, pe motiv ca știu ei mai bine, ca te apără Dumnezeu dacă te botezi, etc.
    Sunt și excepții, si părinti si preoti normali la cap.
    Aici insa nu a fost cazul. Oricine a știut ca e vorba de un copil prematur si a decis sa il boteze prin cufundare e vinovat. Clar sunt părinții, probabil și preotul (dacă a stiut)
    • +12 (24 voturi)    
      botezul la maturitate dup marturisirea credintei (Luni, 1 februarie 2021, 20:53)

      richter [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      asta cu botezulcopiilor mici e introdusa pe parcurs; copilulmic nu are pacate, nu poate crede, nu poate marturisi; asta-i paginism curat; apoi, traieste omul tooooaata viata cum ai place(betii, curvie, furturi, minciuni..etc..), si iar vine preotul si-l izbaveste de pacate....si-l trimite in rai...de parca el ar fi Dumnezeu
      Credinta crestina e bazata pe Biblie, care e una pt toti crestinii- botezul nu mintuieste, credintei si caintei si a marturisirii personale; omul in sutana a facut o crima, punct.
    • +9 (23 voturi)    
      ortodoxismul e credinta adevarata (Luni, 1 februarie 2021, 21:07)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      asta o zice orice om fara prea multa educatie. Religia lui e cea mai tare! (dintre cele vreo 6000)
  • +18 (20 voturi)    
    Prea mic pt botez (Luni, 1 februarie 2021, 20:25)

    mynickname [utilizator]

    La 1,5 luni?! Iarna?! Ce-a fost in capul parintilor?!
    Preotul a gresit ca l-a bagat in apa desi copilul plangea. 1) Trebuia sa-l lase sa se linisteasca putin. 2) Copilul se tine de nas si i se astupa cat mai bine gura - copilul nu trebuie sa aiba cum sa traga apa pe gura/nas. In 3 secunde nu moare daca nu poate inspira aer dar, dupa cum din pacate s-a constatat, poate muri daca trage apa in plamani, mai ales daca il prinde in momentul cand trage aer adanc dupa o repriza de orăcăială.
    • -6 (6 voturi)    
      Adevarul e ca (Luni, 1 februarie 2021, 21:51)

      raleigh [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      vara nu se pot ineca micutii
  • -13 (23 voturi)    
    bor (Luni, 1 februarie 2021, 20:27)

    muitopolithical [utilizator]

    Articol anti crestin
  • +10 (22 voturi)    
    E pe aici vreun avocat bun? (Luni, 1 februarie 2021, 20:28)

    Dragoda [utilizator]

    Care sa ajute aceasta familie sa dea in judecata BOR si sa le ia toti banii neimpozabili pe care ii detin?
    • -3 (5 voturi)    
      Șoșoancă !!!. (Marţi, 2 februarie 2021, 10:29)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dragoda

      Ce zici? Ce zice? Și unii o votează să ajungă să ne facă legi care să ne ucidă, fără a fi cineva pedepsit, că așa a fost destinul !!!.
  • +8 (24 voturi)    
    botez (Luni, 1 februarie 2021, 20:32)

    jos [utilizator]

    oare care este diferenta dintre ortodoxie,in speta BOR sifundamentalistii islamisti?
    • +3 (17 voturi)    
      niciuna (Luni, 1 februarie 2021, 21:08)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui jos

      ambele au impresia ca detin adevarul absolut
    • -3 (11 voturi)    
      Ciudat (Marţi, 2 februarie 2021, 8:38)

      idealogul [utilizator] i-a raspuns lui jos

      Exact ca tine care si tu detii adevarul absolut.
      Mi se pare extem de ipocrit sa plangi moartea unui copil intr-un accident regretabil si sa nu iti pese de loc de moartea a zeci de milioane de copii omorati cu intentie. Ma refer la zecile de milioane de copii avortati si aruncati la cosul de gunoi ca sa ii manance cainii si pisicile.
      Ciudat ca acesti copii nu au nici o valoare dar copilul mort din accident are valoare pentru ca putem lovi in BOR si avansa proiecte politice folosindu-ne de el.
      • -2 (8 voturi)    
        Stii tu! (Marţi, 2 februarie 2021, 9:55)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

        Las-o ca macane! Si fanaticii polonezi accepta avortul in caz de incest si viol. Nu-l accepta in caz de malformatii grave totusi. Vor copiii care “traiesc” cateva minute dupa nastete, sau se chinuie ani de zile dupa care mor oricum mici. O bucurie pentru parinti, intradevar. Nu adopti tu un copil cu jumatate de creier lipsa, unul paralizat la pat, sau unul cu sindrom Down sever care o sa moara la 18 ani, mare crestin ce esti?
        • +2 (6 voturi)    
          Te ascunzi dupa exceptii (Marţi, 2 februarie 2021, 12:57)

          idealogul [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Sunteti culmea. Parca a innebunit lumea si nu mai gasesti om normal cu care sa discuti.
          98% din copii nu au probleme genetice grave. Deci tu faci o lege pe baza exceptiilor sau pe baza regulii. Tu esti de acord sa omoram 98% din copii sanatosi deoarece exista 2% care au malformatii?
          Deci exceptiile fac regula?!
  • +18 (28 voturi)    
    "intreita cufundare" pe naiba (Luni, 1 februarie 2021, 20:54)

    Ahha [utilizator]

    Copilul meu a fost boterzat de un preot batran si renumit, fara nici o cufundare, A fost tinut in maini deasupra vasului cu FATA IN JOS si popa I-A TURNAT apa cu un canceu DOAR PE CAP, si-atat. Oricum era prin martie si era destul de rece afara.
    Botezul in crestinism e defapt un act pur SPIRITUAL, NU FIZIC, iar udarea cu apa trebuie facuta doar SIMBOLIC, nicidecum prin scufundare totala, ca n-are nici un sens. Nu mai suntem in evul mediu cand ritualurile erau interpretate in mod primitiv.
    Si ca o paranteza, chiar si in filmul lui Franco Zefirelli, Ioan ia apa in palme si o toarna pe capul lui Isus, nu-l scufunda cu capul sub apa.
    Ar trebui stabilita de Ministerul Sanatatii impreuna cu BOR o procedura unitara, clara si lipsita de orice risc. Nu e posibil ca dupa ce si-asa se nasc tot mai putini copii, sa ii omoram in mod absolut stupid,
    • -3 (17 voturi)    
      Teologia din filme (Luni, 1 februarie 2021, 22:28)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

      Ai pareri ferme, dar gresite.
      • +3 (15 voturi)    
        daaa (Luni, 1 februarie 2021, 23:38)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        in realitate, cu siguranta Ioan Botezatorul l-a insfacat pe Iisus de chica si l-a bagat, viguros, cu capul la fundul apei, de vreo 3 ori! "Implinitu-sa"!

        Normal ca, in filmul Isus din Nazareth, botezul a fost prezentat prin turnarea apei pe crestet, ca doar e facut de catolici. De la 1300, ei asa fac botezul.

        Este adevarat ca "botez" inseamna literalmente scufundare si are semnificatia curatirii de pacate prin moarte (ingroparea simbolica in apa) si invierii cu un spirit curat.

        Acum, ce pacate are un nou nascut, nu stiu. Si nici procedura executata la ortodocsi nu respecta explicatiile oficiale:

        "Cele trei părți ale actului botezului preînchipuie în mod potrivit cei trei pași ai experienței spirituale. Candidatul este plecat pe spate în apă: are loc îngroparea (în apă) a corpului său. Ochii îi sunt închiși. Respirația este oprită. Apoi el este scos din apă".

        Ai vazut, la vreun botez, copil scufundat incetisor in apa, pe spate, dandu-i-se timp sa-si opreasca, instinctiv, respiratia?
        • +2 (6 voturi)    
          vai de capul meu (Marţi, 2 februarie 2021, 11:15)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui revo

          bebele are tendinta de a se grupa asa cum a stat in pantecul mamei - ghemuit.

          asa ca este bine daca i se acopera gura si nasul pentru o scurta perioada de timp si repede este scufundat in apa potrivit de calda - cu intervale de timp suficient de largi ca sa isi revina...

          Copilul meu, in urma cu 35 de ani, a fost botezat in traditia ortodoxa, dar avea 3 luni , si a fost extrem de cuminte - popa mi-a laudat copilul. Stiam ca iubeste apa, nu era prea fricos copilul si uite ca a avut incredere in preot - lucrurile au mers bine atunci.

          Nu prin scufundarea pe spate se boteaza un bebe - cred nu cunoasteti instinctele micutilor.

          nu pot sa imi explic cum de a inghitit apa - si inca destul de multa.

          Parintii poate au asteptat mult pana la botez cu el/ea in frig, afara, o fi inghetat, poate avea si alte probleme de sanatate, era poate un bebe temator de apa - nu radeti va rog - manevra de scufundare nu a fost bine facuta - cine stie? daca exista filmarea se pot vedea mai multe pe inregistrarea video...

          este asa de trist,

          dar nu trebuie sa ne grabim sa aruncam vina fara sa intelegem intreg contextul. sa asteptam deci.
      • -2 (10 voturi)    
        Si tu la fel (cu parerile) (Marţi, 2 februarie 2021, 0:47)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Ai zis ca un copil fara organe vitale nu trebuie avortat ca nu e uman. Dupa tine e uman sa chinui mama 7-8 luni, dupa care sa nasca un copil fie mort, fie care moare in decurs de cateva ore sau zile. Cica ar putea fi dati spre adoptie. Lol!
        Organe vitale nu inseamna lipsa unei maini, desi si aia e un semn rau despre sanatatea fatului, ci lipsa partilor din creier (acefalii), deformatii grave ale inimii, ficatului, plamanilor, etc. Mai sunt si copiii care daca se nasc se chinuie toata viata, stau la pat paralizati, poate fara ochi si surzi sau cu retard psihic sever. Chin mai mare ca asa ceva nu exista. In plus, parintii daca stau langa copil trebuie sa indure toate ororile. Mai da “Dumnezeu” si cazuri de copii cu mutatii genetice care fac sigur cancer.
        Asta e cazul unei familii de fanatici unde parintii au decis sa faca copii desi stiau ca au o boala genetica care face ca copiii lor sa faca cancer:
        https://www.gofundme.com/f/carter039s-cancer-journey?viewupdates=1&rcid=r01-160125954244-09c583de15454f7f&utm_medium=email&utm_source=customer&utm_campaign=p_email%2B1137-update-supporters-v5b
  • +2 (12 voturi)    
    Un obicei primitiv, barbar pastrat de BOR (Marţi, 2 februarie 2021, 3:12)

    GeorgeSb [utilizator]

    Mi se pare absurd ca in secolul XXI sa practici niste ritualuri medievale. Dar daca boborul accepta si se duce in continuare ca sa sarute mana preotului...inseamna ca e pe placul oamenilor. Succesuri!
  • 0 (8 voturi)    
    Cercetati (Marţi, 2 februarie 2021, 7:49)

    Guster [utilizator]

    Astia care tot comentati ati vazut filmarea?......n.a inghitit apa.....ce inseamna sa vorbesti inainte sa cercetezi...avea gura si nasul protejate
  • +3 (11 voturi)    
    A MURIT IN CHINURI GROAZNICE! (Marţi, 2 februarie 2021, 8:47)

    Alui [utilizator]

    La asta sa va ganditi! Prin ce a trecut copilul ala pana a murit. A FOST OMORAT! Punct!
  • -2 (6 voturi)    
    bai fratilor.. nu inteleg scufundarea asta (Marţi, 2 februarie 2021, 9:24)

    Adrix [utilizator]

    Lasati-i capusorul in afara si scaldati copilul sa poata respira bebelusul. De ce nu se poate boteza si asa???
    • -3 (7 voturi)    
      Că așa a învățat popa. (Marţi, 2 februarie 2021, 10:33)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Adrix

      La școala de popi. pe la școala de popi, nu auzi de vreo-unul exmatriculat, rămas repetent. Toți sunt buni, niște sfinți școliți să ucidă sufletele. Și uneori și viețile !
  • +4 (6 voturi)    
    ortodox (Marţi, 2 februarie 2021, 10:11)

    gpavel [utilizator]

    toti copii botezati in ritualul ortodox ,plang la botez!
  • +7 (7 voturi)    
    Scurta explicatie (Marţi, 2 februarie 2021, 10:25)

    mihai_77 [utilizator]

    Nu vreau sa scuz sau sa acuz pe nimeni.
    Sunt crestin, am 2 copii, amandoi au fost botezati prin scufundare (asa este la Biserica Ortodoxa - toata Biserica Ortodoxa).
    Explicatii de genul: sufletul copilului este pur si se duce direct in Rai sunt egale cu 0 din punctul meu de vedere. oamenii aia au ramas fara copilul lor!!!! Oricarui parinte care ii moare copilul astfel de explicatii ii sunt egale cu ZERO!!!
    Dar pe de alta parte inainte sa botez copiii am fost la scurte intalnirii cu preotii care au facut botezul. De fiecare data (dar de fiecare data) ni se arata cum va fi tinut copilul de cap, cum palma preotului acopera gura copilului, cum degetul mare si aratatorul ciupesc narile copilului atunci cand este bagat in cristelnita!
    De fiecare data ni se spunea ca atunci cand copilul este scufundat in apa el va avea gura acoperita si narile lipite astfel incat sa NU existe pericolul sa inhaleze apa!
    Nu am vazut copil care macar la a 3-a scufundare sa nu inceapa sa planga! Exact pentru asta atunci cand era scufundat in apa preotul se asigura ca oricare copil NU poate sa inhaleze!
    Ce s-a intamplat acolo cred ca e cel mai bine sa lasam ancheta sa descopere.
    P.S. Ideea cu impozitarea Bisericii mi se pare foarte corecta, dar sansele sa fie pusa in aplicare in urmatorii 30 de ani mi se par 0.
    • 0 (0 voturi)    
      Scurta explicatie (Marţi, 2 februarie 2021, 18:23)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui mihai_77

      Impozitarea Bisericii se va produce cand vom avea parlament cu 300 de membrii si ciobanas cu 300 de oi!!
  • -2 (8 voturi)    
    Nu-mi place s-o spun, dar suntem foarte inapoiati! (Marţi, 2 februarie 2021, 12:45)

    Alui [utilizator]

    Asazisa “increstinate” a copiilor n-are nici o baza In Biblie, deci nici macar nu e un gest crestinesc. Isus n-a botezat pe nimeni, daramite copii.
    E o alta “traditie” de tot rahatul cum e si su fortarea copiilor mici sa pupe cadavrele bunicilor.
    Nu degeaba suntem codasii Europei. Dar atentie! Cei care nu se adapteaza dispar! Sa vedem cati romani mai sunt in tara la urmatorul recensamant. Nu trebuie sa ne para rau daca disparem ca tara si natie. O meritam daca ramanem primitivi.
    • 0 (0 voturi)    
      Sfertodocția în acțiune (Marţi, 2 februarie 2021, 15:56)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Presupun că nici măcar nu ați citit Biblia, doar comentați ca să păreți cult.
      Isus a fost El însuși botezat în apa Iordanului. Vă las pe dvs. să ghiciți de cine.
      • 0 (0 voturi)    
        Mda, vorbim cu alcoolisti probabil! (Marţi, 2 februarie 2021, 18:03)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Eu zic ca Isus n-a botezat pe nimeni, tu, ca a fost el botezat. Din partea mea, popii n-au decat sa se boteze intre ei, dar sa lase copiii in pace. Isus n-a botezat copii, de ce ar face-o popii?
      • 0 (0 voturi)    
        Sfertodoctia in actiune!!?? (Marţi, 2 februarie 2021, 19:04)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Presupun ca EL nu a fost botezat de un antecesor, pe linie barbateasca, al acestui nefericit preot din ziua de azi!!! Oricum, Iisus era destul de viguros la varsta botezului si putea riposta energic daca botezatorul sau ar fi facut vreo miscare gresita sau l-ar fi banuit de rea credina, ambii fiind verisori , cu mame verisoare bune, dealtfel!!!