VIDEO Mașină de poliție, atacată cu pari și pietre în timpul unei intervenții într-un cartier de romi din Târgu Lăpuș

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2021, 13:53 Actualitate | Esenţial


Masina de politie atacata
Foto: Captura Facebook
Singura patrulă de poliție de pe o rază de 70 km, din zona Târgu Lăpuș, Maramureș, a fost atacată cu pari și pietre după ce a intervenit duminică în urma unui apel la 112 în care o mamă reclama că tatăl i-a luat copilul și o amenință, potrivit sindicatului Europol.

Potrivit sursei citate, incidentul a avut loc în cartierul de romi Ponorâta, com. Coroieni, ”unde legea se face cu parul în mână și unde autoritățile locale nu au făcut nimic pentru cea mai săracă comunitate din România”.

”După ce polițiștii au intervenit și au reușit să redea copilul mamei, tatăl, furios, a început să adreseze injurii și amenințări. Iar în momentul în care colegii au vrut să îl rețină pentru a-l conduce la sediu, acesta a fost 'sprijinit' de ceilalți localnici care i-au atacat pe colegii noștri cu bolovani și pari și au distrus autospeciala în care se aflau polițiștii”, spune sindicatul Europol.

Până în acest moment a fost identificat și reținut doar un bărbat din cei aproximativ 12 care au participat la atacul violent. Aceștia vor fi cercetați pentru ultraj și distrugere.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4359 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Evul Mediu (Luni, 1 februarie 2021, 14:05)

    omezu [utilizator]

    Frumos, Romania 2021, platitorii de taxe si impozite in actiune!
    • +4 (4 voturi)    
      Astia (Luni, 1 februarie 2021, 18:13)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Se duc si voteaza, tranadafiri, haur, asteapta sa li se dee... Dau share la postarile Floricicai Taxatoarea.

      Evul mediu si disolutia statului.
  • +25 (27 voturi)    
    BLM (Luni, 1 februarie 2021, 14:06)

    Milka Man [utilizator]

    "are drepturi, bre!" Daca veneau cei de de la trupele speciale, sa vezi tu tipete si urlete: "Sariti, ca ne omoara!Sa vina CEDO, sa vina BBC, ca uite cum ne bate Politia nevinovati! Valeu!" Asa, aceste personaje s-au "distrat" pentru ca nu le este frica de o amenda simbolica pe care nu trebuie oricum sa o plateasca ca "e saraci", dar cu gura mare...
    • -2 (2 voturi)    
      Ultraju nu e doar de o amenda. (Marţi, 2 februarie 2021, 9:46)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Dar pe cine mintim, astia etnici au mai multe drepturi decat restu si o sa fie doar o amenda.
  • +21 (21 voturi)    
    Discriminatii (Luni, 1 februarie 2021, 14:07)

    Martinezu [utilizator]

    strike back!
  • +19 (21 voturi)    
    Stat esuat! (Luni, 1 februarie 2021, 14:13)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Cand cetatenii ajung sa distruga o masina a statului, sa agreseze reprezentantii statului (in acest caz politistii), iar acestia nu riposteaza de frica sa nu fie linsati, acesta se numeste stat esuat!
    Cam de la ce nivel este autorizat sa foloseasca arma din dotare politistii? Cand le este fracturat un membru (mana sau picior)? Cand curge sangele siroaie? Cand un camarad de-al lor este deja mort? Nu imi pot explica aceasta atitudine extrem de defensiva a politistilor. Nu doar in acest caz, au fost multe altele. Pai vine ala cu paru catre tine si tu nu scoti arma din dotare??? Ce e cu defetismul asta?
    Si ce solutii sunt in acest caz? O reciclare a politistilor? O noua lege? Un alt nivel de dotare? Este nevoie de o evaluare temeinica a politistilor care sunt in teren? Poate unora chiar le este foarte frica si nu au curajul de a lua nicio actiune contra agresorilor, ci mai bine fug - asta este cea mai proasta atitudine dupa parerea mea, pt ca le da agresorilor impresia ca pot sa faca orice deoarece nu vor pati nimic.
    • +8 (10 voturi)    
      nici legea nu ajuta... (Luni, 1 februarie 2021, 15:42)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Ci mai mult este de partea agresorilor. Chipurile raspunsul/apararea trebuie sa fie proportionat cu amenintarea. Cu alte cuvinte, daca tu te aperi cu un par mai mare decat cel al agresorului, ai dar de mama lu` proces verbal! In cazul de fara - pistolul ar fi fost parul mai mare... Lege proasta.
    • +6 (8 voturi)    
      Absolut! (Luni, 1 februarie 2021, 16:09)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      'Intariti-va statul...' parca asa ne zicea SOV cu multi ani in urma, din puscarie...
      Si ce s-a intamplat cu statul in toata aceasta perioada? A devenit mai politizat, mai corupt, mai ineficient, iar asta e una din consecinte. Nimeni din actuala clasa politica nu a avut ca obiectiv progresul, ci doar buzunarul propriu. Doar LCK a incercat sa faca putina curatenie, insa stim cu totii cum s-a incheiat povestea, cu multumirile de rigoare dlui rector...

      P.S. Oare cum s-ar fi desfasurat acelasi scenariu in US?
      • -1 (3 voturi)    
        s-a vazut (Marţi, 2 februarie 2021, 0:38)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        primarii dadeau ordin Politiei sa se retraga, ca sa nu trebuiasca sa impuste negri violenti
    • +5 (5 voturi)    
      Pai daca riposteaza (Luni, 1 februarie 2021, 18:59)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      incep sa urle "cetatenii" ca sunt alergici la bulane si gloante. Si "ei are mai multe drepturi"! Si pe urma iar sar de fund in sus aparatorii animalelor ca au fost abuzate niste specimene valoroase ale faunei autohtone...Plus ca, politistii care au mers acolo nu aveau cagule si scuturi, deci stiau foarte bine ca risca razbunari sangeroase daca trag niste focuri de arma...Cand vin mascatii, e alta treaba, ca aia vin din alta localitate si nu vin niciodata sa verifice doar daca ploua pe acolo.,..Aia vin cu treaba, sa...indrepte lucrurile!
  • +11 (13 voturi)    
    asta a ajuns roMANIA... (Luni, 1 februarie 2021, 14:19)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asta a ajuns roMANIA... inapoi in evul mediu.
  • +17 (21 voturi)    
    foarte bine au făcut (Luni, 1 februarie 2021, 14:20)

    srpc [utilizator]

    si să nu indrăzniti să ziceti ceva rău despre sărmanii descremenati, că faceti 10 ani de bulău, conform recentei legi promulgate de Herr Praesident (Legea pentru combaterea antiţigănismului)
  • +9 (11 voturi)    
    In schimb au facut parlamentarii pezede (Luni, 1 februarie 2021, 14:22)

    rov [utilizator]

    legi proste in sprijinul infractorilor,
    plus justitia blanda si cu pensii speciale...
  • +8 (10 voturi)    
    #ȚLM (Luni, 1 februarie 2021, 14:25)

    Tescovin [utilizator]

    Varianta autohtonă a lui BLM
    #DesfundațiPoliția
  • +17 (17 voturi)    
    Pistoalele alea sunt recuzita ? (Luni, 1 februarie 2021, 14:28)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Politistul care se lasa lovit, ranit, scuipat si nu trage macar un foc in aer, poarta pistolul degeaba, doar ca sa "traga la cantar".

    De ce ne miram ca mai moare cate unul aiurea ?

    Cred ca e cazul sa se mai modifice legea aia a uzului de arma, care arata ca pe timpul lui Gheorghiu-Dej. Altfel, anarhia ne pandeste dupa colt...
  • +10 (10 voturi)    
    evul mediu (Luni, 1 februarie 2021, 14:39)

    Hans Metter [utilizator]

    din pacate trebuie aplicate tot masuri din evul mediu sa poata intelge ceva din aceasta situatie... cu o amenda (pe care nu o vor plati) nu se va rezolva nimic
  • +10 (10 voturi)    
    Secretarul de stat MAI e din acea comuna (Luni, 1 februarie 2021, 14:45)

    mit1 [utilizator]

    @hotnews, stiati ca secretarul de stat din MAI, Stefania Ferencz e din acea comuna? Si cunoaste foarte bine situatia! Va rog sa verificati si sa-i cereti pararea, mai ales ca e in subordinea dansei ca secretar de stat la MAI. Ce masuri va lua ministerul?

    Am incredere ca veti verifica si veti putea pune putina presiune in situatia asta. Mai ales ca situatii similare sunt in muuulte alte localitati.
  • +11 (11 voturi)    
    Politistii (Luni, 1 februarie 2021, 15:05)

    ACP [utilizator]

    erau in legitima aparare si puteau face uz de arma.
  • +6 (6 voturi)    
    nu cred!! (Luni, 1 februarie 2021, 15:13)

    Jeta [utilizator]

    Oare vorbim de comunitati vulnerabile??
  • +7 (7 voturi)    
    unde sunt aia care tipau ca sunt discriminati (Luni, 1 februarie 2021, 15:50)

    qwerasdf [utilizator]

    minoritarii? unde sunt ipocriti aia?
  • +8 (10 voturi)    
    pai... (Luni, 1 februarie 2021, 16:00)

    andrei9999 [utilizator]

    "unde autoritățile locale nu au făcut nimic pentru cea mai săracă comunitate din România"
    dar si cand vin autoritatile...sunt gonite cu pari si pietre...
    • 0 (0 voturi)    
      Si cam ce sa le faca autoritatile? (Marţi, 2 februarie 2021, 11:09)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui andrei9999

      Ca ei se asteapta pur si simplu sa primeasca ajutoare sociale...Asta asteapta de la autoritati. Ajutoare sociale, case pe gratis, curent si apa pe gratis. Altii calatoresc zeci de kilometri pana la locul de munca. Dar cand nu te pricepi la nimic, nu stii sa scrii si sa citesti si ai totusi asteptari la locuri de munca platite bine, cam ce pot sa faca autoritatile locale?
      • 0 (0 voturi)    
        - (Miercuri, 3 februarie 2021, 9:48)

        andrei9999 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

        exact. se asteapta sa vina primarul sau orcine altcineva sa le puna in brate o punga cu bani, cu care oricum n-ar sti ce sa faca. dar daca le-ar face o statie de autobuz, de exemplu, ar distruge-o, sau daca ar veni o firma sa le asfalteze un drum, probabil le-ar fura materialele si uneltele...
  • +2 (2 voturi)    
    Dacia aia (Luni, 1 februarie 2021, 16:47)

    mopsu [utilizator]

    este ,, autospecială ,, ? Pentru că dorm băieții în ea ?
  • +2 (6 voturi)    
    grav (Luni, 1 februarie 2021, 17:06)

    di livio [utilizator]

    și n-aveau nici botnițe...alioo, Arafat, conlocuitorii noștri nu poartă botnița universală peste tot în aer liber...las că văd ei, vor ajunge la ati cu covrigu ucigaș
    • +1 (3 voturi)    
      Nasol (Luni, 1 februarie 2021, 18:17)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Nasol este ca trebuie sa platesc eu din banii mei ingrijirile lor medicale, pentru ca... #ȚLM.
  • +6 (10 voturi)    
    Astia vor (Luni, 1 februarie 2021, 17:39)

    VOX. [utilizator]

    Sa aduca premiul Nobel pentru pace in Ro.