UPDATE Florin Cîțu: Bugetul întârzie un pic / Nu dau înapoi. Cheltuielile din sectorul public trebuie legate de reforme

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2021, 10:38 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Facebook
Premierul Florin Cîțu a anunțat luni că proiectul de buget mai întârzie "un pic” pentru că nu a primit de la miniștri proiectele de reforme în companiile de stat, în funcție de care spune că vor fi alocați banii în 2021. El spune că dacă miniștrii nu vor veni cu soluţii, acestea vor fi forţate prin limitele din buget.

El a spus că proiectul de buget nu va intra pe ordinea de zi a ședinței de marți a guvernului și ar putea intra într-o altă ședință din această săptămână sau săptămâna viitoare.
  • "Bugetul pentru 2021 întârzie puţin, pentru că eu am cerut un lucru foarte important şi nu dau înapoi de la acest lucru: subvenţiile sau cheltuielile care se duc către anumite sectoare din sectorul public, anul acesta, trebuie să fie legate de reforme.
  • Am spus foarte clar: nu se duce niciun ban către niciun sector dacă nu văd aceste reforme. Aştept să văd reforme care vin, vom forţa aceste reforme, dacă nu, prin limitele din buget, dar este anul reformelor 2021.
  • Dacă nu facem acest lucru, vom continua să aruncăm bani buni în companii de stat care doar fac pierderi şi vor câştiga doar şmecherii. Acest lucru se opreşte, ajunge, acest lucru ajunge, nu se va mai întâmpla în perioada următoare, banii se vor duce doar în companii care vor arăta programe de reformă şi vor arăta că vor veni pe profit, dacă nu va exista aşa ceva acele companii nu vor mai exista, să fie foarte clar", a afirmat Cîţu.
El a susținut că vor fi criterii de performanţă la toate instituţiile, pentru că sunt foarte mulţi bani care se duc, de exemplu, în sectorul de sănătate - aproape 65 de miliarde de lei anul trecut - și trebuie văzut cum au fost cheltuiţi şi dacă au fost cheltuiţi eficient acești bani.

Potrivit lui Cîțu, în toate sectoarele din sectorul public se duc foarte mulţi bani, numai pe cheltuielile de personal fiind aproape 110 miliarde de lei anul trecut.

El a spus că miniştrii trebuie să vină cu un plan de reducere de cheltuieli pentru bugetul pe acest an: "Le-am cerut acest lucru, cred că acum două-trei săptămâni în şedinţa de guvern, trebuie să vină cu măsuri de reducere. Dacă nu vin, vor fi reduse limitele şi vom forţa această reformă prin buget".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5170 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    Lol (Luni, 1 februarie 2021, 10:59)

    HP [utilizator]

    Urmeaza taierile, e tot ce stie sa faca dreapta.
    • +5 (7 voturi)    
      Taieri (Luni, 1 februarie 2021, 11:49)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui HP

      de cheltuieli aiurea, de posturi fara acoperire in activitate, posturi de conducere care nu sunt necesare dar sunt ocupate de persoane cu conexiuni, sporuri de 7 milioane pentru cei ce lucreaza cu fonduri europene dar care au atras 1 milion pe an, si cate si mai cate.
    • +3 (5 voturi)    
      Dacă-ți este frică,te-ai dat de gol. (Luni, 1 februarie 2021, 12:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Ești printre leneși,piloși care nu fac nimic și-i încurcă și pe ceilalți la muncă.Așa că.valea.Pleacă,să nu fii dat afară.Chiar și administrație.nu dai afară un funcționar serios,care își face treaba și nu pasează spunând că nu-i în competența lui.
    • +2 (6 voturi)    
      eschive in loc de reforme adevrate! (Luni, 1 februarie 2021, 12:13)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui HP

      problema este ca banii(atatia cat sunt si atatia cat imprumutam si imprumutam mult si scump) nu merg unde trebuie(in investitii) si merg in slarii si bonusuri ale angajatilor de la stat si nu in investitii, astfel serviciile si conditiile oferite cetatenilor contribuabili sunt din ce in ce mai
      proaste, iar salariile bugetarilor si pensiile speciale au devenit obscene comparativ cu cele ale contribuabililor. Pana nu se schimba aceassta politica fanariota a guvernantilor, romania se va depopula masiv an de an! pana cand cetateanul contribuabil nu va fi pus pe primul loc, lucrurile se vor inrautati si mai mult. parca noua majoritate spunea in campanie ca vor face reforme! daca guvernantii ar avea grija si le ar pasa si de cetatenii din spitale la fel de mult cum au avut grija de veniturile bugetarilor si de specialilor la 45 de ani, sa nu sufere financiar in aceasta criza ar fi perfect! dar se pare ca si acum tot speciali isi bugetarii vor fi pe primul loc! nimeni nu se atige de salariile bugetarilor si de pensiile speciale/de serviciu! vindeti tot si plecati! tara nu se indreapta nici acum pe drumul corect, problemele se vor adanci!
    • +4 (6 voturi)    
      CE BINE AR FI!!! AR FI MINUNAT!!! (Luni, 1 februarie 2021, 12:17)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Abia când vor zbura 60% dintre atârnătorii la buget și la restul să le reducă cu 50% salarii și primele tăiate toate, abia atunci va exista vreo speranță că economia își va reveni. Că, tot ceea ce strânge statul din impozite și taxe plus împrumuturi pe bugetari și speciali se duce.
      Un adevăr crunt dar asta a reușit să facă pizideaua.
    • +3 (5 voturi)    
      N-ar fi rau, la cei vreo 5400lei lunar in medie (Luni, 1 februarie 2021, 13:04)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui HP

      per incompetent corupt psdizat aflat pe statul de plata acoperit din banii nostri ai tuturor e evident ca la ce servicii ne ofera ar trebui taiat 50% ori salariul ori posturile.
      Ar trebui ca fondul de salarii sa nu depaseasca fondul de investitii&cercetare.
  • -2 (8 voturi)    
    Gargara (Luni, 1 februarie 2021, 11:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    și incompetență. Sperăm să avem buget de Paște
    • -1 (5 voturi)    
      buget competent (Luni, 1 februarie 2021, 11:53)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pai, Pastele Ortodox pica pe 2 Mai. De ce asa graba?!
  • +5 (9 voturi)    
    Care „reforme”? (Luni, 1 februarie 2021, 11:31)

    Tayen [utilizator]

    Că doar am văzut, spre exemplu, cum s-au „reformat” primele milițienilor: au mai primit o primă între 2,5%-7,5%. Păi...? Sau cum s-au „reformat” salariile de la cei de la Metrorex: +18%.
    Pacienții ard în spitale de la cât s-au „reformat” salariile personalului medical în raport cu celelalte cheltuieli.
    • +3 (7 voturi)    
      reforme (Luni, 1 februarie 2021, 11:55)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Bine, da' nici ministerele nu-s cu mult mai multe. Unde vreti sa-ncapa toti fomistii?
    • +1 (5 voturi)    
      de prefac ca vor a faca reforme! (Luni, 1 februarie 2021, 12:21)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      nu vor face reforme! ne vor imprumuta cat de mult vor putea! si de pensiile speciale/de serviciu si de salariile bugetarilor(cu 70% mai mari decat in privat) nu se va atige nimeni! nici daca intram in faliment! mai bine se devalorizeaza leul si mai bine cresc taxele platite de angajatii din privat (multi dintre ei si acum in 75%), mai bine se depopuleaza romania, mai mult decat Siria si politica nu se va schimba! bugetarii si specialii la 45 (mai ales din institutiile de forta) vor fi pe primul loc! ne vor cocosa cu salariile si impozitele si sporurile si tiketele si etc si nimic nu se va schimba! ori iesim in strada ori plecam din tara ori ramnaem scalavi specialilor la 45 de ani si ai bugetarilor pe care-i doare-n 'pix' de criza! de ce credeti ca ma ajuns ca in diasporasa se nasca mai multi copii romani decat in tara? ce facem? tacem si inghitim?
  • +5 (5 voturi)    
    Pretentia premierului Catu e absolut justificata (Luni, 1 februarie 2021, 13:20)

    Dilematic [utilizator]

    Toate cheltuielile ce tin de administratie trebuie reduse semnificativ !

    Romania are probleme structurale mai vechi.
    Avem deficit comercial, care arata ca suntem o tara subdezvoltata, care exporta materiale de baza si importa produse finite, ceea ce ar fi dus oricum la o criza.
    Avem o datorie publica intr-o crestere absolut ingrijoratoare, ceea ce inseamna ca banii devin tot mai scumpi.
    Avem un deficit bugetar mare, ceea ce inseamna ca Romania nu are o politica fiscala bine reglementata, adica cheltuim prea mult. Este adevarat, ca sunt inca 11 tari in aceasta situatie, iar Comisia Europeana va tine cont de tot ce s-a cheltuit in pandemie.
    Prin urmare, problema Romaniei este legata de fondurile europene, ori jumatate din aceste fonduri sunt tot imprumuturi, adica ne indatoram si mai mult prin fondul de rezilienta, iar CE cere ca fondurile sa fie accesate numai de tari care fac reforme.
    Iata de ce, pretentia premierului Catu, ca toate ministerele sa prezinte, in prealabil adoptarii bugetului de stat, masurile de reforma structurala, de reducere a cheltuielilor, este justificata.
  • +2 (2 voturi)    
    Alo! Citule! (Luni, 1 februarie 2021, 14:51)

    mentopic [utilizator]

    Totusi, mai Citule, nu ne spui si noua ce ai facut cu cei peste 13 mliliarde euro pe care i-ai imprumutat in 2020 si pe care noi, romanii, va trebui sa ii dam inapoi? Ca nu se vede nici o investitie.
    • +1 (1 vot)    
      Nefericitul PM Cîțu a folosit banii (Luni, 1 februarie 2021, 18:54)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui mentopic

      respectivi în speculații pe lira sterlină,dolar și yen
      și a pierdut.Și-a ieșit din mână.
      Vom avea un simulacru de buget în Noiembrie 2021.Namaste PNL&USR!