Cîmpeanu: 15% dintre clădirile școlilor au autorizație de securitate la incendiu

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 31 ianuarie 2021, 22:45 Actualitate | Esenţial


Sorin Cimpeanu
Foto: Facebook/ Sorin Mihai Cimpeanu
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a spus că 15% dintre clădirile în care funcționează școlile au autorizație de securitate la incendiu, subliniind însă că 50% nu necesită.

„Şcolile din România, cele aproape 17.000 de şcoli cu personalitate juridică şi structuri arondate funcţionează în 26.471 de clădiri în total. Dintre acestea 15% au autorizaţie la incendiu, aproape 20% sunt în curs de obţinere a acestei autorizaţii, aproape 50% nu necesită, conform legii autorizaţie. (...) şi sunt 15% care conform legii au nevoie de autorizaţii de securitate la incendiu şi nu au această autorizaţie”, a declarat Sorin Cîmpeanu duminică seară, la Digi 24, potrivit News.ro

Acesta a menţionat că acest număr include căminele, cantinele şi sălile de sport, pe lângă, imobilele în care se desfăşoară actul didactic.

Sorin Cîmpeanu a precizat că aceste clădiri şcolare sunt în administrarea autorităţilor locale şi acestea sunt responsabile de obţinerea autorizaţiilor de securitate la incendiu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2571 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    ... (Duminică, 31 ianuarie 2021, 22:52)

    tirolez [utilizator]

    Dnul cimpeanu stie ca foarte multe scoli au gratii la parter , iar in caz de ceva nu se poate iesi pe geam? Unii mai au si un fel de lacat pus la gratii.
    Pana se va intampla si intr-o scoala o nenorocire, dar evident ministrul nu stie, n-a stiut etc.
    • 0 (4 voturi)    
      Si ce verei sa vina ministrul (Luni, 1 februarie 2021, 9:54)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      sa dea jos gratiile de la geamuri?
      Cine administreaza scolile ?
      Mare-i gradina lui Dumenzeu!
      • 0 (2 voturi)    
        poate nu stii (Luni, 1 februarie 2021, 11:28)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

        Directorii de scoli, ca si inspectorii scolari, sunt numiti politic. Daca nu esti membru in partidul care trebuie, ai sanse infime sa ajungi director la vreo scoala si sa dai jos gratiile.
        • 0 (0 voturi)    
          Si cine i-a numit politic? (Luni, 1 februarie 2021, 14:27)

          doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui catelu

          Cine si din ce partid?
          S-a vaitat cineva ca nu poate face treaba din cauza ca a fost numit politic?
      • +1 (1 vot)    
        nu prietene (Luni, 1 februarie 2021, 13:09)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

        E vorba de lege, multe scoli nu au nevoie de avize si multe din ele au gratii la geam cum spune cineva mai sus.
        Cine face legea? ASTA e politician de cariera, el nu a facut toata viata nimic. Iar legea asta este lege care nu ofera ceva in buzuraul unuia sau a altuia de aia si lipsa de interes.
        Asa ca legile care nu prevad avantaje si foloase necuvenite nu vor fi trecute.
        CAMPEANU ASTA, e in politica de cand lumea si cu toate astea nu a identificat niste lucruri pe care sa le schimbe el merge cu curentul. De fapt nu va schimba nimic in educatie asa cum au facut-o si altii pur si simplu face bani din asta, ca isi pune apropiati in functii cheie mai baga niste cursuri de numerologie prin diferite firme. Cica a avertizat-o pe inspectoarea de la GALATI car a dat drumu la mizerii de numerologie pentru "educarea" cadrelor didactice. SI la sfarsit ne intrebam de ce nu sunt profesorii dornici sa se vaccineze.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu sunt sustinatorul lui Campeanu (Luni, 1 februarie 2021, 14:30)

          doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

          si nu ma intereaseaza el ca persoana dar sa spui ca ministrul e responsabil de gratiile de la geamuri...
          Dar ce legatura au cele enumerate de tine cu vaccinarea?
  • +5 (5 voturi)    
    Acum a aflat? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 23:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu stia, tocmai el, vechi complice la decaderea invatamantului din ROU si traseist politic notoriu, avocat al plagitorului Ponta?
    • 0 (0 voturi)    
      In fiecare an numara minstri scolile cu sau fara (Luni, 1 februarie 2021, 10:33)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      autorizatii, veceu in curte, elevi inecati in WC, elevi care au abandonat scoala, amnalfabetii functionali, etc. Si? Au schimbat ei ceva in bine din 2012 pana azi? Ii intereseaza doar propriul buzunar si al apropiatilor lor.
      Nu inteleg de ce un fost ministru care in madatul precedent nu a fost in stare sa faca nimica bun pentru sistemul de invatamant mai este numit ministru al educatiei. Recordul in aceasta privinta il detine Abramburica si PSD.
  • +6 (6 voturi)    
    Concluzie: primarii sunt responsabili! Si daca nu? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 23:17)

    Kivek [utilizator]

    in Romania exista o problema cu legile, tot timpul se spune: institutia x trebuie sa obtina aprobarea y pt incendiu

    dar intentionat se uita sa se specifice care e perioada de timp pt obtinerea autorizatiei si ce se intampla daca nu se obtine.

    sunt lasate intentionat de cei care fac legile niste portite care duc la drame
  • +4 (8 voturi)    
    desigur si... (Duminică, 31 ianuarie 2021, 23:17)

    mbembe [utilizator]

    deschidem scolile pe 8!
  • +1 (1 vot)    
    Până la autorizație... (Luni, 1 februarie 2021, 9:42)

    muvis [utilizator]

    Până la urmă obținerea autorizației (pe care unele clădiri n-o vor obține probabil niciodată), vă implorăm să organizați împreună cu ISU niste exerciții și simulări de incendiu. Acum, după 8 fev, când vine 1/3 la școală și mai ales după, când vor veni toți, cam cu 30-40% peste efectivul indicat in lege și depășit în avizele conforme date de minister. Cereți numărul de elevi înregistrat în gclassroom, nu va complicați cu adrese prin fax la școli sau inspectorate.
    Așa ar putea și școlile avea niște proceduri utile, adaptate realității în care funcționează unele din școli acum. Împreună cu o listă adevărată de achiziții pentru PSI.
  • 0 (2 voturi)    
    Nr. de biserici aprox = nr. de scoli de 17.000 (Luni, 1 februarie 2021, 10:31)

    Plagarus [utilizator]

    Daca au avize bisericile,ar putea fi folosie pt. orele de scoala.
    • +2 (2 voturi)    
      ce avize sa aiba (Luni, 1 februarie 2021, 13:00)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Acolo avizele sunt date de la preafericitu.
      Cine indrazneste sa intre in biserica si sa ceara autorizatie de constructie sa ceara sa se respecte norme sa vada ca acolo intra miii de oameni ce se calca in picioare stau inbulziti unul in altu jucandu-se cu focu ZILNIC (la propriu stau cu lumanarile aprinse)
      Am fost acum cativa an de zile cu familia sa luam Paste si am zis sa nu ma mai deranjeze ca eu nu mai pot merge in conditiile date.
      In Austria m-am dus in biserica si am stat pe banca, m-am rugat, conditii civilizate la catolici. In schimb ortodoxismul e ceva ce vrea sa iti aminteasca ca esti un nimeni si reprezinti nimic. Eram in biserica si dintr-o data toti s-au asezat in genunchi, pe o mizerie noroioasa trebuia sa ma murdaresc sa pup geamuri de cruci maini de preoti sa beau din pahare zlaioase vin de proasta calitate si sa iau cu lingurita dupa alte zeci de oameni, unii veniti la biserica pentru ca erau bolnavi de cine stie ce boli incurabile. Asta am vazut eu ca o ultima experienta cu lumea bisericii. Sper sa nu ajunga vr-un copil sa invete in biserica....
  • +2 (2 voturi)    
    Curiozitate (Luni, 1 februarie 2021, 11:13)

    fdaniel [utilizator]

    De curiozitate: câte pușcării (acolo unde se odihnesc esențialii din etapa a doua de vaccinare) sunt avizate ISU?

    Nu știu dece dar am mpresia ca mult mai multe decât școli.....
  • +1 (1 vot)    
    fermecator (Luni, 1 februarie 2021, 12:29)

    Adry@n [utilizator]

    I-am vazut interviul si zici ca era in pozitia asta de ministru fix cu 1 ora inainte nu stia nimic. Zici ca acum luase contact cu lumea politicului.
    Cand Marius Pancu i-a zis asta inseamna ca doar 15% sunt autorizate a sarit, pai nu ca 50% nu necesita autorizare. Dar de ce? aaa pai legea, sa vedeti ca sunt vechi. Tocmai ca sunt vechi si ca mori cu zilele nu tre sa respecte niste minime?
    Apoi cand l-a intrebat Marius de proiectul derulat impreuna cu ministerul sanatatii pentru testare in scoli era mandru cocos si se lauda. Cand a fost intrebat si in ce consta, cine testeaza a facut urat ca el e ministru educatiei si nu e treaba lui.
    Cum bai CAMPENE proiect interminiserial intre 2 ministere nu nu ai idee cine ce face? Dar de ce te lauzi ma atunci cu el?
    Nu am auzit la privat sa fie atata bataie de joc pe banii companiilor, adica implementam un proiect la misto? Te lauzi ca or sa fie testari in SCOLI, asta inseamna la tine pe tarla si nu stii cine testeaza. Dar ce faci BA MINISTRE tu la minister? Ca intr-un an de zile in care nimeni nu a pasit in scoli nu am auzit sa fie renovate de la ZERO sa fie DOTATE cu Priectoare si digitalizate. Ati tinut scolile inchise iar acum le deschideti fara avize si autorizatii dupa un an de zile.

    ATATA AROGANTA SI NEPASARE NU VEZI DECAT LA SATU ROMAN!