A șaptea victimă după incendiul de la ”Matei Balș”: O femeie de 67 de ani, transferată în alt pavilion

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 31 ianuarie 2021, 12:02 Actualitate | Esenţial


Incendiu la Matei Bals
Foto: AGERPRES
O femeie de 67 de ani care a fost transferată în alt pavilion din spital este a șaptea victimă a incendiului de la Matei Balș, transmite Mediafax.

Femeia a fost internată în pavilionul V al unității sanitare, la un etaj superior. Pacienta a fost diagnosticată cu o formă severă de infecție cu SARS Cov-2, dar stabilă, prezenta comorbidități. Conform informarii primite de Ministerul Sănătății, imediat după incendiu, pacienta a fost mutată într-o sectie ATI a aceluiași spital. Pacienta s-a decompensat relativ rapid și a fost intubată, precizează Ministerul Sănătății.


Trei bolnavi au murit carbonizați, iar o a patra victimă a decedat după ce manevrele de resuscitare au eșuat. La câteva ore, o altă persoană - a cincea victimă - a fost găsită carbonizată în baie. Peste 100 de pacienți au fost evacuați, fiind transferați în alte pavilioane ale unității medicale și la alte spitale din Capitală. Este a doua tragedie care se produce într-un spital din România în interval de cîteva luni, după incendiul din noiembrie de la secția ATI a Spitalului Județean de Urgență din Piatra Neamț, unde au murit 10 oameni.

Ministerul Sănătății a anunțat sâmbătă că unul dintre pacienții transferați de la Matei Balș a decedat la Spitalul Universitar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


13449 vizualizari

  • +1 (21 voturi)    
    Peste doua ore (Duminică, 31 ianuarie 2021, 12:09)

    MAGArusul [utilizator]

    Se va reveni asupra informatiei, anume femeia era barbat, nu avea 67 ci 52 si nu era internata ci infirmiera. Ca sa e la noi.
  • -2 (10 voturi)    
    Stat ipocrit!!! (Duminică, 31 ianuarie 2021, 12:34)

    Marionette [utilizator]

    Cand mor 10-100 oameni din cauza unor unitati medicale sau unități private (cum a fost cazul Colectiv), toti din aparatul de stat sunt îngroziți, nu-și pot explica asa ceva, plang cu lacrimi de crocodili, fac controale la sange, se organizează in unitati mobile mixte isu-armata-militie, etc etc.
    Când mor 20.000 de oameni din cauza ca aparatul de stat nu a inchis granitele ca alte state: Noua Zeelanda, Australia, Coreea de Sud, si nu au fost in stare sa tina situatia sub control, nu se mai crizeaza nimeni. Prostia lor e "normalitate". Da, mor de doua ori pe zi mai mult decat la Colectiv zilnic, din cauza statului, dar noi trebuie sa ne crizam ca au murit 6 arși, sa distragem atenția de la cat de nemernici incompetenți suntem!
    • 0 (6 voturi)    
      eh (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:31)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      hai sa vorbim la subiect...

      nu-ti trebuie prea multa scoala sa intelegi ca asistentele, medicii si personalul de paza dormeau cand a inceput incendiul.

      culmea este ca mai erau si platiti... din taxele romanilor.

      nu este ipocrizie ci ignoranta.
      • +1 (1 vot)    
        Nu numai! (Luni, 1 februarie 2021, 9:10)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        "asistentele, medicii si personalul de paza dormeau cand a inceput incendiul."

        Nu numai la Matei Bals,si la maternitatea Giulesti, exact aceeasi a fost problema: nu doar instalatiile proaste, nu doar lipsa materialelor ignifuge, nu doar lipsa detectoarelor de fum si de incendiu (ce sa mai vorbim deinstalatii de stingere!).
        Nu, ci de lipsa totala de personala de PAZA, nu era nevoie de medici sau de asistente calificate, ci doar de cineva care sa faca rondul pe culoare) care ar fi putut da alarma la timp, ca sa fie evacutai pacientii in pericol!

        Ca dovada ca ai dreptate este si faptul ca ai primit deja minusuri de la pedeseristi ...
    • -3 (9 voturi)    
      Ipocrizie (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:49)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Sa facem distinctie: la Colectiv, a trebuit sa moara oameni ca sa am guvernul meu! Adica, intr-un scop nobil! Acum, e treaba voastra daca muriti, ca mie nu-mi mai sunteti de niciun folos. Va pupa tata de pe partia Paltinis! Nu ma mai deranjati pana la urmatorul, cand va mai citesc odata discursul de pe prompter, ca l-am pastrat.
    • 0 (2 voturi)    
      hai domle, chiar asa? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 20:40)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      adica lumea urla ca nu vrea masti, nu vrea izolare, vrea restaurante si granite deschise dar vinovat este doar statul?
      ca statul te trimite sa stea oamenii ca mustele pe balega la soare pe Valea Prahovei, partii mare, mall-uri...
      spitalele sunt nasoale asta e clar, nu au terapii intensive (doamne fereste de un conflict armat, la care ne tot ratoim)... dar totusi sa bagi in spitale cate una mie de curajosi intr-o zi se poate face numai in spitale militare! Stare de razboi si stat in casa toata ziua vrei? Este efectiv desigur, o demonstreaza lunar China carantinamd cate un oras cu populatia cat Romania... Dar cine iarasi o sa urle? Nu tot cei care dau vina azi pe stat?
      • 0 (0 voturi)    
        Pai statul prin reprezentantii sai (Luni, 1 februarie 2021, 10:24)

        doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        mai exact este vinovat pentru ca:
        - nu ia masurile de rigoare pentru ca oamenii sa nu se inghesuie pe partii sau in restaurante (sunt slava domnului politisti, politisti locali, jandarmi samd care pot avea grija)
        - nu gestioneaza corespunztor banii publici si inloc de spitale avem stadioane nou construite.
        - nu face oridine in institutiile pe care le administreaza (printre care si spitate) iar angajatii la stst au numai drepturi nu si obligatii
  • +6 (8 voturi)    
    s-a terminat si cu statuile de la institutul BALS (Duminică, 31 ianuarie 2021, 12:50)

    Kivek [utilizator]

    pana acum i se ridicau statui acestui personal Cercel devenit recent oficial PSD-ist

    acum s-a vazut ca de fapt la BALS afara e vopsit gardul iar ianuntru e o mare inffectie care nu se vedea daca nu era aceasta tragedie
  • -3 (7 voturi)    
    traiasca arafat (Duminică, 31 ianuarie 2021, 12:53)

    alfa1 [utilizator]

    traiasca voiculescu johanis citu si toti ceilalti. Mergeti la vot !
  • -4 (6 voturi)    
    Viculescu si Arafat (Duminică, 31 ianuarie 2021, 13:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    sunt inca in funtie. Exterminarea continua
    • +1 (5 voturi)    
      Voiculescu e doar din Decembrie in functie (Duminică, 31 ianuarie 2021, 16:23)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      e chiar ridicol sas dai vina pe Vlad Voiculescu din moment ce de abia si-a preluat functia acum o luna
      • -1 (5 voturi)    
        normal ca el e vinovat (Duminică, 31 ianuarie 2021, 20:48)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        doar nu sunt vinovati cei ce poarta (daca) masca sub barbie sau isi spala mainile doar daca li se rupe hartia igienica!
        despre fostii sau actualii ministri... pai cine ii voteaza, nu “inocentii” de noi? sau ma rog, nu merg la vot ca doar e frig afara...
  • -1 (7 voturi)    
    Partieee (Duminică, 31 ianuarie 2021, 13:05)

    Socrate2021 [utilizator]

    Cum o fi azi zapada la paltinis?
    • -3 (5 voturi)    
      imediat o sa afli (Duminică, 31 ianuarie 2021, 20:41)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      dupa ce revin cateva mii de postaci HN :)
  • +3 (7 voturi)    
    Legatura cauzală? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 13:06)

    juliandumitru [utilizator]

    Există vreo legătură cauzală între ultimele două decese anunțate și incendiul de la Matei Balș?
    Dpă cum se știe, dintre bolnavii de Covid-19 din păcate mai mor unii... O să-i punem pe toți cei care au fost în Pavilionul 5 pe seama incendiului?
    Întreb și eu...
  • -3 (5 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 31 ianuarie 2021, 13:43)

    Sah [utilizator]

    Gata, gata...acum hai la sky ca se topeste zapada!
  • +3 (3 voturi)    
    un alt asasinat (Duminică, 31 ianuarie 2021, 13:58)

    Zentrix [utilizator]

    clasa politica = asasini
    • +1 (1 vot)    
      Incompleta (Luni, 1 februarie 2021, 9:13)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Ecuatia este cofecta, dar incompleta!

      De unde a venit aceasta "clasa politica"?
      Sunt invadatori extraterestii iesiti din farfurii zburatoare?

      Nu, noi i-am votat, si ii tot votam de32 de ani incoace!