Coordonatorul campaniei de vaccinare: La 1 septembrie, România ar ajunge la 10 milioane de persoane vaccinate, chiar cu două doze

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 31 ianuarie 2021, 9:19 Actualitate | Esenţial


Valeriu Gheorghita
Foto: AGERPRES
Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, estimează că din doua jumătate a lunii aprilie România ar putea vaccina 100.000 de persoane pe zi, iar în luna septembrie ar putea atinge la un număr de 10 milioane de persoane imunizate, „chiar cu a doua doză”. Conform datelor prezentate de Gheorghiţă, rata de vaccinare în rândul personalului medical şi al centrelor medico-sociale depăşeşte 90%, procent peste aşteptări.

„Rata de vaccinare va creşte progresiv. Vom putea atinge din jumătatea a doua a lunii aprilie 100.000 de persoane pe zi, având în vedere că, de la acel moment, vom putea deschide cele 750 de centre care sunt prevăzute din etapa a doua, centre care prevăd circa 166 de cabinete de vaccinare. Avem o capacitate de vaccinare de peste 100.000 de persoane pe zi”, a declarat Valeriu Gheorghiţă sâmbătă seară, la Antena 3, potrivit news.ro.

El a precizat că astfel, la 1 septembrie România ar ajunge la 10 milioane de persoane vaccinate, „chiar cu două doze”.

Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare anunţă că în luna februarie România aşteaptă 800.000 de doze de la compania AstraZeneca, iar alte 180.000 de doze de la compania Moderna.

În următoarele două săptămâni, alte 163.000 de doze vor intra în ţară, livrate de la producătorul Pfizer. ”Sunt cel puţin 900.00 de persoane noi programate în momentul de faţă şi mai este o listă de aşteptare de aproape un milion de persoane. Am avea nevoie de mult mai multe doze, dar cred că trebuie să avem răbdare cu toţii pentru că pe măsură ce vor veni mai multe doze, misiunea noastră este să le folosim cât mai eficient, cât mai rapid şi într-un mediu cât mai sigur”, a adăugat Valeriu Gheorghiţă.

Medicul a menţionat că rata de vaccinare în rândul persoanelor din prima etapă este estimată că a depăşit 90%, procent care este peste aşteptări şi care reprezintă un mesaj de încredere adresat de profesioniştii din sistemul medical populaţiei generale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4153 vizualizari

  • -4 (22 voturi)    
    Probabil se refera la septembrie 2022 (Duminică, 31 ianuarie 2021, 9:57)

    mihaipricop [utilizator]

    in 2021 nici o sansa, ca sa se ajunga la 20 milioane (vaccin+rapel) in 7 luni ar trebui sa se faca aproape 3 milioane/luna in conditiile in care in prima luna de vaccinare s-au facut aprox. 600 de mii de vaccinari.
    • +3 (13 voturi)    
      Ba nu, la 2021 se referea (Duminică, 31 ianuarie 2021, 11:08)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      În prima lună 600k, vom ajunge la capacitatea de 100k vaccinări pe zi, cutește ce zice omul, ies fix alea 3mil ale tale...
      Dar e mai ușor să arunci cu rahat ca o maimuțică, nu?
      Sunt curios câți din cei ce comentează contra cu atâta ură au coordonat în viața lor vreo acțiune măcar la nivel de scară de bloc, nu național?!? Ce vă îndreptățește, răilor, să comentați așa, ce pregătiri și rezultate în astfel de acțiuni aveți? Ă???
      • -4 (10 voturi)    
        Nimic din ce s-a intamplat (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:33)

        mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        pana acum nu sustine afirmatia colonelului - de la aparovizionare pana la problemele cu platforma si cei care se baga in fata. Si chiar daca s-ar ajunge la 100 de mii/zi in aprilie tot nu s-ar ajunge la 20 de mil (vaccin+rapel) anul asta stiut fiind ca pt bugetari sambata si duminca sunt sfinte si niciodata in weekend nu s-a ajuns la capacitatile din timpul saptamanii indiferent ca vorbim de testare sau vaccinare.
    • -1 (13 voturi)    
      INTREBARE: Daca esti pensionar de la 41 de ani (Duminică, 31 ianuarie 2021, 11:12)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      pentru pensionarii SPECIALI din politie, jandarmerie SRI care ies la pensie la 39-45 ani aia sunt considerati pensioanri la etapa a 2-a sau esentiali la etapa 1?

      am o dilema existentiala
      • -4 (8 voturi)    
        Întreabă-l pe „_un stelist” (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:32)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        E pensionar de-o grămadă de ani.
  • -7 (17 voturi)    
    Sa dea Dumnezeu,dar.... (Duminică, 31 ianuarie 2021, 10:05)

    gigiN [utilizator]

    ....ma indoiesc profund ! Sau doreste dl.Gheorghita sa intre in vreun partid politic ???
    • +1 (9 voturi)    
      Rămâi (Duminică, 31 ianuarie 2021, 11:09)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Rămâi cu zeul tău și nu te mai îndoi de oameni, poate te rupi...
      Ce îți dă dreptul să te îndoiești???
      • -4 (6 voturi)    
        Indivizii ca tine... (Duminică, 31 ianuarie 2021, 11:54)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        ...ma fac sa ma indoiesc fara sa iti cer...pretioasa aprobare !!! Vezi-ti de treaba ta,daca ai asa ceva.
      • -1 (7 voturi)    
        Securilă, dar vocal mai ești azi! (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:31)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        V-a intrat solda?
  • -2 (12 voturi)    
    SI daca la 1 Sept nu sunt 10 mil iti dai demisia? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 10:20)

    Kivek [utilizator]

    prima data 200.000 de speciali

    apoi batrianii si bolnavii 1-2 milioane

    si abia dupa aia, prin aprilie incepe [entru restul lumii
    • +1 (3 voturi)    
      Capacitate de vaccinare exista, ... (Duminică, 31 ianuarie 2021, 20:14)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ... daca vin dozele sau nu nu depinde de el, depinde de comisia europeana. De ce sa-si dea el demisia daca comisia europeana nu asigura livrarile?

      Ar fi justificat sa-si dea demisia daca am avea vaccinuri mai multe decat suficiente, da' n-ar exista suficiente centre de vaccinare. Aia, cel putin pe moment, nu e cazul.
  • -5 (15 voturi)    
    Cine să coordoneze? Mareșalul ăsta? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 10:48)

    Tayen [utilizator]

    Să fim serioși.
    • +4 (16 voturi)    
      E colonel! (Duminică, 31 ianuarie 2021, 11:10)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Și, da, coordonează, lucrurile merg foarte bine și se îmbunătațesc continuu. Tu ce faci? Înafară de datul cu părerea și împrăștiat ură...
      • -4 (8 voturi)    
        hai ma (Duminică, 31 ianuarie 2021, 13:15)

        andr1stE [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        gigele ce naiba. individul nu a tras nici cu pistol cu plici macar o data in viata lui. baietelul e doar un inaintas al celor din spate.
        lucrurile nu merg, ca nu au picioare. ce raporteaza el zilcnic acolo ca un robotel sunt fantasmagorii ptr massmedia care vand produsul de e lins de oamenii pe micile ecrane
      • -1 (7 voturi)    
        Înfiltratule, adevărul este „ură”? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:29)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        Și ce mai ai de spus? Pensiile speciale sunt o adevărată binefacere pentru buget? Voucherele de vacanță, norma de hrană? TOTE SUNT PENTRU BINELE POPORULUI, NU-I AȘA?
        • -2 (4 voturi)    
          Faci diversiune fără să vrei. (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:43)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          Din prostie.Dacă vei spune că vrei să dispară pensiile speciale,orice politician șmecher îți va spune că da-imediat vor dispărea.După aceea vei verifica și vei vedea că nu mai sunt pensii speciale.Asta pentru-că nu vrei să le spui pe nume.Toate //specialele//au fost acordate prin diferite legi și sunt numite -drepturi bănești acordate conform legii....și se menționează de ce sunt acordate.Corect ar fi ca la majorarea pensiilșor,categoria asta de beneficiari să nu fie luată în calcul,pentru-că nu sunt pensionari în adevăratul sens al cuvântului.Procedat asșa și guvernmanților le-ar fi mai ușor să acționeze.Hărmălaia creată și confuzia cu//pensii speciale//,este special creată de cei interesați și menținută de cei ca tine.Nu te supăra,dar problema se va rezolva când cererile vor fi corect definite.Sună ciudat,dar asta-i situația.
          • +1 (3 voturi)    
            Hai nu zău? Mai ai frați? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 16:20)

            Tayen [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            De unde apar isteții ăștia ca tine? Mai sunteți mulți? Câte sute de mii? 500.000 sunteți?
        • 0 (0 voturi)    
          vadime (Luni, 1 februarie 2021, 13:12)

          andr1stE [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          eu fac blocuri prin mamaia nord bre :))) n-am treaba cu mamaligimea saraca care viseaza la vaccin si vacante. la mine se schimba S-u la 12 luni
          sanatate si succes iti doresc
  • +2 (8 voturi)    
    "Ar ajunge" (Duminică, 31 ianuarie 2021, 11:00)

    omul din castelul inalt [utilizator]

    Ar vrea, dar nu se poate. După ce am asistat inainte la reclame la "salvarea lumii" de către politicieni, astazi intram in perioada in care fiecare se lauda cu numărul de vaccinati pana la o anumita data. Teoretic trebuie sa fie imunizati toti pana la sfarsitul verii, conform directivelor de la Bruxelles. De aceea urla Ursula si devine isterică, deoarece trebuie îndeplinit planul.
  • -2 (6 voturi)    
    estimarile nu au treaba cu realitatea (Duminică, 31 ianuarie 2021, 12:33)

    soiman [utilizator]

    Estimarile bazate pe statistici dau erori grosolane si ridicole.
    Ce a fost de vaccinat, s-a cam vaccinat, daca intr-adevar s-a vaccinat.
  • -2 (6 voturi)    
    "apai" (Duminică, 31 ianuarie 2021, 13:27)

    nick1587873340950 [utilizator]

    romanul ar avea o vorba doua, trei ...
    "pasarea malai vizeaza"
    "nu dai ciara din mina pe vrabia de pe gard"
    "ciini latra, caravana trece"
    "da unde atita graba ?"
    etc.
  • +1 (5 voturi)    
    Esentialii (Duminică, 31 ianuarie 2021, 13:43)

    VasilescuA [utilizator]

    In tarile civilizate se vaccineaza asa : cei din centrele pt varstnici, personalul sanitar strict doar cei care trateaza bolnavii de covid, apoi cei 80+, apoi 75+ si tot asa pana la 55+. Apoi bolnavii cronicii. Printre primele categorii mai sunt pompierii si politistii de pe teren. In tarile civilizate nu exista Esentialii.
    • +2 (4 voturi)    
      Și nici pensii speciale nu există. (Duminică, 31 ianuarie 2021, 16:24)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Multe există doar în Republica hoților Rrrumânistan.
  • +1 (1 vot)    
    E posibil sa ajungem la 10 milioane (Duminică, 31 ianuarie 2021, 20:10)

    kokos [utilizator]

    persoane vaccinate in septembrie doar daca cresc foarte mult livrarile saptamanale de vaccinuri , de vreo 4 ori cat avem acum. Momentan , sunt sigur ca zilele astea d-l Gheorghita va anunta stoparea vaccinarii cu prima doza timp de vreo 2 saptamani pentru ca altfel nu vor ajunge dozele pentru rapel.