Turcan: Pregătim un proiect în care să existe opţiunea pensionării la 70 de ani / Pensia nu va putea fi cumulată cu salariul

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2021, 13:25 Actualitate | Esenţial


Bani
Foto: Agerpres
Ministerul Muncii pregătește un proiect de lege prin care să existe posibilitatea pensionării la vârsta de 70 de ani pentru cei care vor acest lucru, a anunțat joi ministrul Raluca Turcan. Ea a spus că angajații din sistemul de stat vor putea să aleagă dacă se pensionează la termen sau continuă să lucreze până la 70 de ani, dar nu vor putea cumula salariul cu pensia.
  • "Vârsta de pensionare va fi atinsă într-un proiect pe care noi îl pregătim la minister şi pe care îl vom discuta cu partenerii sociali şi cu toţi cei care vor fi implicaţi - să existe opţiunea pensionării la 70 de ani şi această opţiune să fie cumulată cu optarea, după vârsta standard de pensionare, între pensie şi salariul la stat”, a declarat Turcan, într-o conferință de presă.
Ea a spus că angajații din sistemul de stat vor putea să aleagă dacă se pensionează la termen sau continuă să lucreze până la 70 de ani, dar nu vor putea cumula salariul cu pensia: "Fie pensie și opțiunea de a se pensiona la 70 de ani, fie să aleagă partea de salariu".

Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbați și de 63 de ani pentru femei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7271 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Nu se mai pensioneaza niciun bugetar pana la 70. (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:32)

    AndreiSo [utilizator]

    Doar cu forcepsul mai scoli un bugetar de pe scaun inainte de 70 de ani, daca faceti legea asta. Cum sa parasesti salariile si sporurile babane?
  • 0 (8 voturi)    
    Legea asta va duce la caderea guvernului (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:37)

    Gryphus [utilizator]

    nu pt ca nu ar fi o lege buna si necesara ci pt ca Romania are MII de bugetari SPECIALI (esentialii) care cumuleaza pensia cu salariul si ajung la mul;t peste 100 milioane NET

    daca voi credeti ca aia renunta la juma din venit asa de buna voie...veti vedea ce vine
  • +5 (5 voturi)    
    Cine se pensioneaza la 45 ani ramane la fel,nu? (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:46)

    CezarN [utilizator]

    Ca ar fi pacat sa-i deranjam.

    Apoi, bine ar fi sa nu se cumuleze nici pensiile(de contributivitate + speciala, sau cele speciale intre ele). Sa se acorde cea mai mare si gata. Ca doar au lucrat pentru acelasi stat, nu pentru mai multe, chiar daca a fost si militian,, si procuror, si in servicii, si parlamentar. Sau sa se cumuleze dar ca pedepsele la inchisoare:cea mai mare plus un spor pentru celelalte.
  • +7 (7 voturi)    
    A mai facut asta Boc. A venit Ponta si a intors-o (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:48)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    E suficienta o singura fraza:

    Pensionarii renunta la pensie daca se reangajeaza in institutii bugetare.

    Fara exceptie ! Esti foarte bun (medic, actor, profesor, militar etc.), dupa iesirea la pensie mai poti continua in firme private, nu tot la Stat.

    Nici macar pentru functii alese: senator, deputat, primar etc.

    Esti ales, ai o remuneratie, renunti la pensie.

    Nu-ti convine, nu candida !
  • +2 (2 voturi)    
    Tendinta peste tot (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:28)

    CrisJti [utilizator]

    Pensionarea tot mai tarzie este o tendinta normala in tarile bogate, deoarece speranta de viata creste constant iar populatia imbatraneste, si bineinteles ca regula se aplica pentru toti. Fiind nascut in anii 80, eu voi iesi la pensie la 68 de ani in tarile Scandinave. In schimb la noi e jale, sistemul public de pensii e pe minus grav deoarece Romania e o tara imbatranita, toti bugetarii viseaza pensionare la maxim 50 de ani, de speciali nu mai vorbesc, aia sunt cei care conduc de fapt statul. De ce credeti ca nici un partid nu reuseste sa se atinga de privilegiile lor.
  • -1 (1 vot)    
    Total gresit (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:30)

    Coco Whistle [utilizator]

    Eu m-as uita la speranta de viata a romanukui si as scadea 10 ani. 62-65 e virsta perfecta ptr a iesi la pensie in mod onorabil. Mai bine va ginditi de ce pleaca lumea si ramineti cu o populatie imbatrinita? Sau de ce tienrii refuza sa lucreze si stau acasa. Eu i-as penaliza, nu muncesti, platesti.
  • +4 (4 voturi)    
    70 de ani (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:35)

    mos ion roata [utilizator]

    este o varsta fireasca pentru judecatori.Intre 45 de ani si 70 este varsta biologica cand se ajunge la intelepciune deplina. De aceea exista tari care au ca conditie varsta minima de 45 de ani pentru functia de judecator iar 70 de ani varsta de pensionare la cerere.Politistii si militarii pot face munci de birou pana la 65 de ani fara nici o problema.Astfel se rezolva si problemele de personal
  • +1 (7 voturi)    
    Legile nu au voie să discrimineze (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:01)

    hic sunt leones [utilizator]

    între stat și privat, de aceea nu va putea fi adoptată nicio prevedere care să facă distincție între vârsta de pensionare.
    Adică, dacă legea prevede 65 de ani ca limită de vârstă pentru pensionare, angajatul la stat poate ieși la pensie la 65 de ani și va putea cumula pensia cu salariul, chiar dacă ar avea și opțiunea să iasă la 70 de ani.

    Însă, privatizând complet sistemul de pensii, statul nu mai are problema aceasta.
  • +2 (2 voturi)    
    Cata "inteligenta" NESIMTITA (!)... (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:46)

    Olyx [utilizator]

    pot avea noii guvernanti ? Adica "muritorii" sa munceasca pana la 70 de ani pentru o pensie medie de RAH..T( scuzati-mi expresia ! ) de 1500 lei / luna iar "SPECIALII", sa iasa la pensie la 45 de ani cu 19.000 de lei/luna ... !!! HALUCINANT, ABERANT !...Nu as fi crezut sa aud asa ceva din gura celor care promiteau REFORMA statului...
  • 0 (0 voturi)    
    Pensionarea (Joi, 28 ianuarie 2021, 20:17)

    dincannes [utilizator]

    ... se face considerind ca s-a ajuns la o limita fizica sau intelectuala.
    Cine poate si vrea sa continue sa munceasca, consider ca trebuie s-o poata face, dar nu vad de ce sa beneficieze de un ajutor (pensie), cind el este apt de munca.
    Mai trebuie insa, ca cineva sa confirme ca-si face treaba corect !