Ar trebui să-mi fie rușine că vreau să călătoresc în pandemie? Despre „travel shaming” și „călătoriile ne-esențiale”

de Gabriel Bejan     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2021, 10:07 Actualitate | Esenţial


Zanzibar
Foto: Hotnews
​În timp ce tot mai multe țări doresc să interzică așa-numitele „călătorii ne-esențiale”, din cauza pericolului răspândirii noilor tulpini de coronavirus, oamenii din toată lumea continuă să plece în vacanță. În aceste condiții, nu a mai fost decât un pas să apară „travel shamingul”.

„De ce nu interzicem complet călătoriile?”, se întreba zilele trecute Angela Merkel într-o întâlnire cu liderii partidului său, CDU, aflat la putere în Germania.

„Pericolul pe care-l reprezintă numeroasele mutații ale virusului ne forțează să luăm în considerare măsuri drastice, inclusiv reducerea călătoriilor cu avionul către Germania la aproape zero, așa cum face Israelul în prezent”, spunea și ministrul de interne german, Horst Seehofer, pentru ziarul Bild.

Poziționările liderilor germani vin în contextul în care alte guverne deja au trecut la fapte și au oprit așa-numitele călătorii ne-esențiale, de frica noilor mutații ale coronavirusului mult mai contagioase decât cele de pînă acum.

De altfel, în spațiul european lucrurile par să meargă cu toată viteza în această direcție, chiar dacă, la nivel oficial, Comisia Europeană încearcă să convingă statele să nu ia totuși decizii unilaterale în acest sens. Poziția echilibrată a Comisiei poate fi explicată și de faptul că, pe lângă nevoia de siguranță sanitară, există și presiunea uriașă din partea industriei din turism, în special cea aeriană.

Un concept care nu exista până în 2020, „călătoria ne-esențială” a devenit în ultimele zile un fel de bau-bau al Europei. Ca să fac o comparație, poate „asimptomaticul” de la începutul pandemiei, adică acea persoană care nu prezintă semnele bolii dar o poate transmite mai departe, a mai stârnit atâtea discuții cum o face astăzi „călătorul ne-esențial”.

Dacă nu ai vreo treabă anume, adică nu te duci la muncă, la spital sau să-ți vizitezi vreo rubedenie aflată în nevoie, atunci ar trebui să stai acasă. Turism, vacanțe? Acestea mai pot aștepta. Cam asta e ideea care ni se transmite pe toate canalele oficiale și neoficiale.

Și nu aș putea să trec mai departe fără să-l menționez și pe Papa Francisc care, imediat după Revelion, pe 3 ianuarie, i-a criticat pe oamenii care au călătorit de sărbători:

„Nu s-au gândit la cei care au rămas acasă, la problemele economice ale multor oameni care au fost loviţi dur de lockdown, la oamenii bolnavi. (S-au gândit) doar cum să meargă în vacanţă şi să se distreze. Realitatea m-a întristat'', a spus Papa.

Adevărul e că oamenii au continuat să călărească, să meargă în vacanțe, și în timpul pandemiei. Charterele care pleacă în Maldive, inclusiv din România, sunt tot timpul pline, iar asta poate să o confirme orice agent de turism.

De asemenea, sunt mulți români în acest moment în Tenerife, Zanzibar, în Mexic, în Egipt și alte în țări exotice sau mai puțin exotice, care și-au relaxat mult condițiile de călătorie, tocmai din dorința de a-și menține industria turistică pe linia de plutire. Sau, mai exact, să-și țină sub control pierderile.

Poți să înțelegi, de altfel, decizia unor astfel de state: În Maldive, de exemplu, turismul reprezintă 66,7% din PIB, adică, mai în glumă mai în serios, ai putea să te întrebi „oare cum ar mai putea exista această țară fără turiști?”.

„Avioanele sunt pline, ar trebui să te gândești repede dacă vrei să pleci pe undeva în viitorul apropiat”, mi-a spus zilele trecute un prieten dintr-o agenție de turism atunci când l-am întrebat ce mai vinde în iarna asta, în condițiile în care toți oamenii sunt îndemnați să stea acasă.

O precizare importantă aici ar fi însă aceea că expresia „avioane pline cu turiști” trebuie corelată cu vremurile actuale. De exemplu, potrivit Eurocontrol, pe 21 ianuarie pe cerul Europei au fost 9156 de zboruri, dar asta reprezintă doar 36% din zborurile din aceiași perioadă din 2019.

Mai puține zboruri, mai ușor de umplut avioanele cu oameni. Iar realitatea e că situația se va menține și în perioada următoare. De altfel, după toate estimările, mai devreme de 2024 industria aviatică mondială nu are cum să-și revină la nivelul dinaintea pandemiei.

Dar revenind la călătoriile esențiale versus cele ne-esențiale, discuția nu se poartă doar în Europa, ci în toată lumea. În Statele Unite, americanii care s-au plimbat cu avionul de Ziua Recunoștinței au avut parte de așa-numitul „travel shaming” pe rețele sociale pentru că ar fi contribuit astfel la răspândirea virusului.

„Yes, people are traveling for the holidays. Stop shaming them”, scria într-un editorial din New York Times profesorul Aaron E. Carrol care făcea apel la înțelegere:

„Mulți nu respectă „standardele noastre” de siguranță pentru că pur și simplu nu au cum. Mulți oameni nu pot lucra de acasă. Mulți nu au alte variante de a se deplasa decât transportul public. Mulți nu au o curte unde să socializeze cu alții (deci trebuie să plece de acasă ca să socializeze)”, spunea autorul într-o încercare de a demonstra că oamenii se grăbesc să-i judece pe alții, deși nu știu foarte multe despre aceștia.

CNN Travel scria despre „travel shaming” că este un alt trend al anului și amintea de cazul lui Sarah Archer, nomad digital din Boston, care s-a confruntat cu critici pe rețele sociale pentru decizia sa de a pleca în mai multe țări din Europa în perioada pandemiei.

Ce spun românii care au făcut călătorii ne-esențiale în timpul pandemiei



FOTO: Sergei Fadeichev/ TASS/ Profimedia. Aeroport din Moscova (august 2020)

Despre „travel shaming” am stat de vorbă și cu unii dintre românii care au călătorit în pandemie. L-am întrebat pe Cezar Dumitru, de la site-ul Imperator Travel, care se află în acest moment în Maldive (și nu se ferește să o arate pe Facebook) dacă a fost criticat de alții pentru că nu respectă recomandările de a sta acasă:

„Foarte puțini mi-au zis ceva, dar am văzut că alți bloggeri se plâng. Personal, sunt în grupă de risc, dar cred că atâta timp cât te ferești, urmezi regulile și te duci în regiuni cu un grad mic de infectare, în țări care cer test PCR, și urmezi niște reguli simple, riscurile sunt mici. Plus că de fiecare dată când am venit acasă m-am autoizolat șapte zile neoficial, iar în avion port mască FFP2 sau/și vizetă”, mi-a spus Cezar Dumitru.

Bloggerul mi-a mai spus că deși o mobilitate mai scăzută a populației scade numărul de infectări, „călătoriile ajută la mental health”.

Și scriitoarea Raluca Feher a călătorit în perioada pandemiei, ultima dată la Beirut. Raluca Feher crede că împărțirea călătoriilor în esențiale și ne-esențiale este o „mizerie”:

„Dacă bucuria omului în viață este să călătorească, atunci pentru el este un lucru esențial. Aș putea și eu să opinez, de exemplu, că de ce sunt deschise sălile de gimnastică? Te poți infecta într-o sală de gimnastică. Cei care vor să facă sport ar putea să alerge în jurul blocului, de ce nu?”

În ceea ce privește criticarea celor care călătoresc în pandemie, Raluca Feher spune că, în unele situații, există și foarte multă ipocrizie: „Apropo de „travel shaming”, îmi amintesc de o fază de Crăciun: o doamnă în vârstă certa niște tineri care se plângeau că nu și-au aranjat nimic să plece undeva de sărbători. Iar doamna, deși urma ca în cinci ore să plece într-o destinație exotică, s-a apucat să-i certe pe tinerii respectivi că „nu toată lumea trebuie să călătorească, care este problema?”

Scriitoarea Petronela Rotar spune că a fost plecată două luni în Africa, de unde a ținut un jurnal de călătorie, atât fotografic, cât și scris, pe blogul propriu „tocmai cu scopul de a le arăta o altă lume celor de acasă, de a le da curaj, de a le colora zilele. Au fost enorm de mulți oameni care au citit și m-au urmărit cu mare interes și curiozitate, tocmai pentru că era o gură de aer proaspăt, chiar și așa virtual, între știrile despre boală”.

Scriitoarea spune că au existat însă și „voci foarte firave și puține care au zis că aș fi putut asta acasă, fără să argumenteze. Sau că nu e drept că eu sînt acolo și ei acasă”.

„Câtă vreme călătorești legal, cu toate măsurile de precauție impuse, cred că e dreptul fiecăruia să facă cu viața, timpul și banii lui. Eu una am călătorit în acest fel, iar alegerea mea nu a adus atingere nimănui. Trecusem prin boală, am respectat carantina, regulile. Dacă va exista o restricție pe viitor pentru călătoriile ne-esențiale o voi respecta, desigur, fiindcă înseamnă că e spre binele meu și al tuturor.

Dar dacă este voie, voi călători în continuare acolo unde este voie. Cred că e treaba specialiștilor să decidă dacă avem voie să călătorim, nu a oamenilor de pe Facebook sau Twiter”, mai spune Petronela Rotar.

În același timp, există foarte multe țări în această lume care au mare nevoie de turiști. „Mi-am petrecut două luni în Tanzania la final de 2020. Țările alea depind de turism – sunt țări sărace, care din asta se susțin. Iar noi avem nevoie să ieșim, pentru sănătatea noastră mintală”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


15195 vizualizari

  • +10 (100 voturi)    
    Da (Joi, 28 ianuarie 2021, 10:17)

    satyr [utilizator]

    DA, stai acasă bogătanule, la fel ca și alții care sunt nevoiți să sufere. Mofturile și luxurile tale pot să mai aștepte. Dar probabil egoismul hedonist sunt mai puternice decât empatia și solidaritatea.
    • -12 (70 voturi)    
      Comentariu tipic românesc (Joi, 28 ianuarie 2021, 10:57)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      Din categoria „let the neighbour's goat die too”.
      • +4 (20 voturi)    
        Nu e chiar romanesc (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:14)

        StefanV [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Mai acum cateva zile o adolescenta din Norvegia era facuta "curva infectata" pentru ca fusese testata pozitiv la Covid.
        https://www.nrk.no/rogaland/17-ar-gamle-julia-svendsen-utsatt-for-_korona-shaming_-1.15345290
      • -3 (15 voturi)    
        Corect (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:38)

        aim64bm [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Dar nu uita ca la noi guverneaza comunismul si populismul..Iar chestia mcu capra e tipica...Asa ca non-valoare + non-performanta = non-recompensa..Asa de simplu !
        • -2 (8 voturi)    
          lol (Joi, 28 ianuarie 2021, 21:14)

          qwertyasd [utilizator] i-a raspuns lui aim64bm

          mi se pare de valoare articolul, pe deoparte trezeste toate sentimentele de capra vecinita, iar pe de alta mandria de a fi hipster si de a putea folosi oportun termeni care in primul rand se aud fantastic de bine ..."travel shaming". Acum Romania este mai civilizata si mai satula seara inainte de culcare. ...sa speram ca vine si urmatorul articol despre "eating shaming" ca prin Africa se moare de inanitie si de sete de ceva vreme.
    • -3 (47 voturi)    
      ASa, tovarase, infiereaza burghezia (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:07)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      decadenta!
    • -13 (55 voturi)    
      Nu sunt bogatani (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:14)

      omul din castelul inalt [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      cei care au plecat in Maldive. Cu cateva sute de euro puteai sa pleci. De obicei era o destinatie foarte scumpa inainte, insa astazi te poti duce cu 800 de euro linistit. Problema este ca, usor-usor se instaleaza un sistem totalitar in Europa care va decide cum, cine si unde pleaca.
      • -4 (44 voturi)    
        Exact (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:25)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui omul din castelul inalt

        Am mers 15 zile in Maldive de pe 19 decembrie pe 4 ianuarie. Unul din 3 caucazieni era roman. Fie de peste hotare (ca mine) fie din Romania. Cei din Romania platisera mai mult decat cei din afara dar asta e. Inca nu e ieftin (ei platisera cam 5000 euro pe saptamna (full board) in timpc e noi platiseram 5000 pe 15 zile (demi-pensiune). Ma rog, ca si idee a fost de vis si nu am auzit de "miile de infectati" reveniti din astfel de vacante. Am platit vacanta si cu statul in casa/carantina la intoarcere dar asta e. Asa ca nu vad cam de ce sa ne fie rusine. Din contra...sunt mandru ca imi traiesc viata. #stamacasa au bucuriile lor cu asta, eu nu le impartasesc.
        • -1 (13 voturi)    
          Faci ce crezi... (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:46)

          aim64bm [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          cata vreme nu deranjezi si nu furi e ok,dar in vremurile acestea ar trebui sa fii mai rezervat si mult mai putin vocal.
        • -3 (21 voturi)    
          Bineînțeles că erați o treime români. (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:17)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          O nație recunoscută pentru responsabilitate, cumpătare și solidaritate socială.
          • 0 (2 voturi)    
            Inca o treime rusi/slavi (Vineri, 29 ianuarie 2021, 16:12)

            Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            Doar ca cealalata treime erau scandinavi, germani, nemti. Deci nu stiu ce vrei sa zici aici...
            • +1 (1 vot)    
              Dar tu știi ce vrei să zici? (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 1:26)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

              A: "O treime din oamenii cu care am jucat fotbal pe autostradă erau români."
              B: "Deci o treime din proștii Europei sunt români."
              A: "Și ce dacă? Restul erau germani, austrieci, norvegieni, suedezi, danezi, ruși, ucraineni, polonezi, sârbi, slovaci, croați, bulgari, macedoneni, cehi și sloveni."
              • -1 (1 vot)    
                Ma amuzi (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 14:41)

                Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                Unii se distreaza si isi traiesc viata si tu ii numesti prosti. Unii stau in barlog facand morala altora si se numesc destepti. Ma tem ca incurci borcanele. Asta era un resort, poate mai ieftin... in avion majoritatea erau germani si scandinavi.
                • +1 (1 vot)    
                  Am făcut o analogie. Nu ești prost. (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 18:40)

                  anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

                  Dar cred că știi deja asta.
      • +7 (59 voturi)    
        90% din romani nu au "Cateva sute de euro" (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:27)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui omul din castelul inalt

        Ce usor e sa privesti de sus cand nu stii realitatea. Mai coboara si tu din castelul tau inalt si vezi realitatea din Romania!
        Sigur esti vreun bugetar pesedist sau vreunul de a facut afaceri cu pesedeul de vorbesti asa superior, dar nu stii ca pentru 90% din romani nu exista acele 800eur sa ii arunce pe o excursie, mai ales acum cand multe afaceri s-au inchis sau cand trebuie sa platesti rate la banca sau sa te uiti cat s-a mai facut curentul sa stii daca cumperi 1 kg de rosii sau doar 500g!
        Superiorilor care ati furat pe vremea pesedeului si acum radeti la ceilalti, mai coborati sa vedeti realitatea!
        • -4 (40 voturi)    
          Nu dar (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:53)

          omul din castelul inalt [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          iti platesc tie salariul de parazit social. Mai bine ai munci cate ceva si nu ai mai astepta de la corporatisti sa-ti plateasca ajutorul de somaj.
          • +1 (11 voturi)    
            mostra de gandire (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:31)

            tarsim [utilizator] i-a raspuns lui omul din castelul inalt

            corporatisti=baieti buni, bugetari=paraziti sociali. Stim cine a bagat in criza economia mondiala in 2008 - bugetarii domne, nu Walstreet-ul plin de baieti destepti....
        • +2 (44 voturi)    
          mda (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:54)

          uxh75588 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          E vina aluia care are 2000+ Eur daca munceste cinstit si 90% nu au in buzunar cateva sute de euro !?

          Sa se duca la patron si sa ii spuna pentru ca 90% de romani nu au cateva sute de euro eu propun sa imi tai salariul la 400 eur ?

          Hai sictir! Invata, specializeaza-te si astfel poate ai sansa sa castige si cel cu cateva sute de euro 2000+ euro.
        • -2 (30 voturi)    
          Poate că ar trebui să muncească mai mult/bine (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:16)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          sau să învețe activități mai bănoase.
          În România oamenii harnici care să nu aibă la dispoziție 1000€ pentru o vacanță sunt rara avis.
          • +10 (10 voturi)    
            corect (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:27)

            Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            Unele meserii sunt chiar foarte ok platite. Vorbesc aici de meserii pentru care procesul de invatare e destul de sinuos si abilitatile dobandite sunt bine remunerate. Cunosc cazuri, de exemplu, de oameni care au lucrat pe santierul naval in Malta, sudura subacvatica si nu numai si s-au intors in Ro pe un salariu egal la o fabrica din Ro. Dar isi cunosc extrem de bine meseria. Iar angajatorul stie ca daca oamenii astia pleaca el ramane cu buza umflata.
          • +2 (4 voturi)    
            Procentul de lepre este mai mic decât mă așteptam (Vineri, 29 ianuarie 2021, 9:50)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            pentru cei cu minusul, care cel mai probabil cred că merită să primească bani cu ghiotura fără să facă nimic: când alegi să chiulești toată școala, treci cu chiu cu vai printr-un liceu (teoretic, pentru că maică-ta te voia avocat, neînțelegând că tu abia știi să citești), ajungi să muți sticlele de suc printr-un depozit dintr-un magazin iar acasă nu ajungi decât după ce bei măcar una rece cu băieții și vezi ultimul meci al chindiei cu petrolul și poate vreo două faze cu messi, sigur că nu vei avea niciodată bani să mergi mai departe de albena.
        • 0 (16 voturi)    
          Te inseli rau.. (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:41)

          aim64bm [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Sunt oameni care muncesc,fac performanta si castiga bani.Si platesc taxe.E vorba de determinare si rabdare.Nicidecum de politica.
        • +8 (10 voturi)    
          TOtusi (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:24)

          Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Totusi romanii prefera sa dea sume exagerat de mari in Poiana si la mare pe un weekend.
          Am clienti cu salariati care au un venit mediu de 2500-3000 pe luna. Oamenii isi fac concediul vara la mare la noi si iarna merg in Maramures, nordul molovei si pe Valea Prahovei. Pe niste sume care mie imi ingheata mintea, unii fac si credit pentru ele. Stiu pentru ca eu le fac adeverintele pentru IFN-uri sau CAR_uri. Am fost si eu anul trecut in februarie la SInaia. Nu mai fusesem de vreo 10 ani acolo. Am dat pe 3 nopti cat am platit pentru concediul din vara (anulat) din Croatia, avion plus cazare in hotel de 4 stele cu piscina care se varsa in mare, demipensiune.
          Concediul il faci dupa posibilitati, e drept dar majoritatea oamenilor isi pun ceva deoparte pentru asta. Pentru multi dintre angajati concediul de la mare si cel de sarbatori sunt foarte importante.
          • +5 (7 voturi)    
            Lasa-i (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:37)

            JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

            Care e problema? Prostia si domnia se platesc. In cazul asta de doua ori. O sa ii vezi la pensie cum se milogesc de la stat. Argumentul lor e ca poate nu mai ajung la pensie. Daca daca ajungi si nu mai ai bani? Asa au zis si homeless-i din USA si acum dorm pe strazi.
            Cei inteligenti investesc masiv pana la 55 de ani si dupa aia merg in concedii scumpe.
    • -5 (57 voturi)    
      Atitudine tipica de proletar ofticat (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      Deci oricine isi permite uin concediu e un "bogatan" care nu merita nici macar lasat sa-si exprime dilemele, vinovat fiind ca nu e proletar sarac si cu radacini sanatoase. Asta e atitudine tipica de ratat care nu accepta ca n-are bani datorita propriei leni ...
      • +8 (12 voturi)    
        Doar vor sa para bogati (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:39)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Cei bogati nu au nevoi sa demonstreze la altii cati bani au. Aia tac si fac. Prostul daca nu e si fudul...
    • -2 (40 voturi)    
      Empatie si solidaritate (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:05)

      eminunat [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      La cum ati pus problema si la forma de adresare sigur sunteti genul de om care debordeaza de empatie si solidaritate :))) si apropo nu trebuie sa intorci bani cu lopata ca sa te plimbi in conditii sigure fara sa lezezi pe nimeni. Si da, daca am putut sa plec am plecat unde am avut chef. Tot anul trecut. Cu toate masurile de precautie si testele solicitate de autoritati. Si am respectat si respect normele si legile in vigoare. Mai ales ca eu am o munca ce nu poate, decat intr-o mica masura, sa fie facuta de acasa. Doar ca nu fac parte din turma si am ales sa-mi si traiesc cat de cat viata. Asa cum se poate. Si daca nu eram gravida, eram deja, si eu, in Maldive sau Zanzibar. Sic :))))
      Si acum eu ma afund in egoism si hedonism (ce termen foarte putin potrivit, in fine).... iar dvs ramaneti cu empatia si solidaritatea dvs
      • +3 (19 voturi)    
        Corect (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:34)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui eminunat

        mai putin faza cu turma:
        " Doar ca nu fac parte din turma si am ales sa-mi si traiesc cat de cat viata."

        Anuleaza tot ce ati spus, cu care sunt de acord.
        Nu e cazul sa ne inchidem toti in case, sa lasam doar nesimtitii sa abuzeze sistemul, dar..

        Unii sunt nevoiti sa iasa zilnic la munca - vor sau nu - altii au o stare fizica sau mentala care le limiteaza "zona de actiune" in perioada asta.

        Judecatile astea brutale nu ajuta pe nimeni, cu atat mai putin pe cel care le face.

        Cat despre calatorit in scop recreativ, decenta (cu sensul de discretie) in timpurile astea ar fi utila.
        • -4 (22 voturi)    
          De ce ? (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:31)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          „Cat despre calatorit in scop recreativ, decenta (cu sensul de discretie) in timpurile astea ar fi utila. ”

          Și de ce, mă rog ? Dacă unii aleg să intre cu barosul în viața celor care-și văd cum știu mai bine de treaba lor, punându-i la zidul infamiei, de ce aceștia din urmă ar trebui să fie „discreți” ? De ce nu-și pot apăra stilul de viață la fel de hotărât pe cât le este atacat ?
          • +4 (12 voturi)    
            Aparat - atacat ? (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:05)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

            nu stiam ca e un razboi.

            Bunul simt este cultivat undeva in copilarie, banuiesc ca ce cer eu e imposibil pentru multi.

            Si eu am calatorit dupa prima carantina nationala, m-am dus undeva sa fie mai OK pentru familia mea - si, da, am fost judecat pentru asta.

            Dar nu judecat de tribunal, tonul "vocii satului" nu e neaparat printre priotitatile mele.
            • -2 (10 voturi)    
              Lol (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:22)

              HP [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

              Ce legatura are bunul simt cu concediile ?

              Mai nou esti nesimtit daca te duci sa te relaxezi ?
              • +2 (2 voturi)    
                hmm (Vineri, 29 ianuarie 2021, 17:38)

                VictorS [utilizator] i-a raspuns lui HP

                daca citeai discutia cred ca intelegeai.

                "Cat despre calatorit in scop recreativ, decenta (cu sensul de discretie) in timpurile astea ar fi utila."

                La asta se referea bunul simt.
                Unii se plang ca sunt criticati pentru ca au calatorit in timpul pandemiei *travel shaming).

                Solutia este sa nu promovezi poze din vacanta in mediul online (Insta, Facebook) - asta ziceam.
        • -3 (13 voturi)    
          Nimeni nu e „nevoit” să meargă la un loc de muncă (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:19)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          poate oricând să și-l schimbe cu un altul pe care îl poate face de acasă și poate sta în casă.
          • +2 (2 voturi)    
            Traiesti intr-o bula (Vineri, 29 ianuarie 2021, 17:36)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            dar tre sa recunosc ca ar fi bine sa fie cum spui tu, toti sa aiba posibilitatea de a alege.
            • -1 (3 voturi)    
              SRL, PFA, frelancing, drepturi de autor (Vineri, 29 ianuarie 2021, 19:36)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

              Youtube, Instagram, Tiktok.
              Dacă ești instalator, fă un canal pe care explici cum se schimbă țevile în baie; ești agricultor, life-uri pe Insta din seră, unde crești semințe pe care le vinzi într-un magazin online; ești agent de vânzări, te duci la o firmă care-ți permite să lucrezi de la distanță etc.
              Dacă lucrurile pe care știi să le faci nu mai au căutare și trebuință, învață alte lucruri (iar dacă nu poți, nu mă plictisi, miorlăind că statul nu-ți „dă” sau „nu face” și că abia ai bani de 2 stele la Mamaia).
              Astăzi - cu toate instrumentele pe care le avem al dispoziție - eu nu mai accept scuza că „trebuie” să te duci la un singur loc de muncă de unde să ieși la pensie. Ziua are 24 de ore din care ai peste 12 ore în care să faci bani: îți aloci 3-4 ani în care livrezi pizza preț de 6-8 ore/zi ca să plătești chiria și înveți 4 ore ca să ajungi avocat, medic, patron, programator, poet, actor etc (ceru-i limita).
              • +1 (1 vot)    
                Simplifici enorm problematica (Miercuri, 3 februarie 2021, 13:51)

                VictorS [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                Suna foarte bine si inspirational ce zici, realitatea e alta.

                Saracii sunt loosers/lenesi etc e formula foarte des folosita insa, multi nu au acces la educatie minimala cand sunt tineri, sunt nevoiti sa "produca" foarte rapid in viata, altii au probleme de sanatate din diferite motive, care ii opreste sa performeze pe criteriile pietei.

                Ce incerc sa zic e ca nu toti au fericirea unei educatii pe care tu si eu am avut-o.

                De multe ori, perspectiva unui om educat in spiritul middle class e mult diferite de cea a unuia educat intr-un mediu working class.

                Asta nu am vazut-o in romania, unde eram intr-un cerc norocos, de doctori, arhitecti, ingineri sau avocati ci lucrand in vestul Europei, mai ales UK, unde am fost socat sa vad un nivel de saracie, cum rar am vazut in Romania.

                Apoi am inteles ce probleme au societatile vestice, si m-am simtit noroc ca est european, am avut access la educatie buna.
                Aceasta educatie + perspectiva data de educatia de acasa, m-au ajutat sa navighez cu mare usurita diverite joburi si societati dar nu toti au fost asa de norocosi si e OK sa recunoastem asta, sa renuntam la cliseul "saracii sunt lenesi".

                Educatia ar rezolva aceste probleme, dar, hai sa recunoastem ca educatie e intotdeauna ultima in planurile tuturor guvernelor, poate mai putin Costa Rica :)
                • +1 (1 vot)    
                  Avem spațiu limitat pentru a ne prezenta ideile (Miercuri, 3 februarie 2021, 17:27)

                  hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

                  Sunt de acord cu faptul că în practică apar multe nuanțe, însă ele țin mai mult de excepții și nu de reguli.
                  De ce ne este frică să afirmăm că (regula) nivelul de sărăcie este direct proporțional cu cel de lene?
                  Multă lume face confuzie între „educație” și „școlarizare”; da, România are mari probleme cu accesul unor copii (mai ales cei din mediul rural și din familii sărace) la școlarizare (ca să nu spun că „școala românească chiar naște tâmpiți”), însă educația este un proces influențat de mulți alți factori (familia, mediul, cunoscuții, inteligența emoțională, norocul etc) printre care cei mai importanți sunt cei pe care îi poți controla singur.
                  Poți să dai vina pe alții doar până la 18 ani (eu aș zice 15, însă folosesc limita majoratului); după 18, orice ți se întâmplă (cu excepția accidentelor) este controlat de tine.
                  Internetul reprezintă cea mai mare revoluție care s-a întâmplat vreodată - ai oricând acces la toată creația omenirii și poți să înveți, când ai tu timp, ce ai nevoie să știi ca să-ți construiești viața. Ca să construiești o afacere de succes, nu-ți trebuie un MBA de 50k€; ca să înveți să lucrezi cu instrumente de birou, o limbă străină, nu-ți trebuie un curs de 2-3k€; ca să cumperi/vinzi ce produci, nu ai nevoie să plătești sute de €/lună etc.
                  O persoană leneșă este o persoană care refuză să se educe (continuu - de exemplu eu la decizia de angajare nu dau doi bani pe diplomele unui candidat) și va ajunge deci - mai devreme sau mai târziu - să devină totodată și „săracă”.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Exemplu personal (Joi, 4 februarie 2021, 10:48)

                    VictorS [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                    In Romania faceam acelasi lucru pe care il fac acum in vestul europei: web programming si consultanta IT, in mediu privat, ca business (SRL, LTD)

                    In Romania, aveam zeci de clienti si lucram 6 zile pe saptamana, dar cu greau ajungeam de la o luna la alta sa platesc facturile.

                    De multe ori clientii nu plateau sume si asa foarte mici, iar eu am evitat orice contract - pe pile - cu Statul, din motive principiale, putin importante pentru discutia noastra.

                    Eram sarac - ma chinuiam sa imi platesc chiria - poate aveam niste probleme in managementul businessului si achizitia de clienti non-toxici, dar resursele erau limitate by default - si asta imi cam limita libertatea de actiune.
                    Nu cred ca puteam fi considerat lenes - dar sigur eram sarac.

                    In UK, dupa cateva luni, au disparut problemele cu lichiditatile.

                    Au trecut peste 10 ani, lucrurile s-au imbunatatit major - consider ca am un avantaj dat de educatie de acasa si de la scoala, care a anulat in mare parte dezavantajul discriminarii din Vest .

                    Dicriminare care vine tocmai pentru ca sunt un est european, perceput ca sarac - ceea ce e interpretat ca rau, chiar periculos, toxic.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Noi spunem de fapt aceleași lucruri (Joi, 4 februarie 2021, 13:34)

                      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

                      însă într-un mod personal și diferit.
                      Exemplul tău arată clar că nu ai fost „nevoit” să mergi la un loc de muncă: ți-ai luat jucăriile și ai plecat de acolo unde nu puteai face banii pe care ți-i doreai (simplific firește, pentru că nu doar banii contează în ecuația activităților profesionale).
                      La fel a fost și în cazul meu: eram angajat și câștigam un salariu; la un moment dat, am decis să fac aceleași lucruri din cadrul firmei mele - am început, lucrând tot vechiul angajator în calitate de colaborator (am eliminat - într-un moment sensibil al vieții mele și al stării în care se afla economia - cheltuielile cu salariul, care știi că în Ro sunt forate mari), apoi am diversificat paleta de clienți și apoi m-am extins spre alte activități pentru care plătesc acum munca altor persoane; între timp am dat și faliment (atât profesional cât și personal) - adică am avut zile în care am făcut foamea chiar dacă puteam oricând să mă duc la o rudă să mănânc o ciorbă - însă de fiecare dată am căutat soluții care au ținut de mine și astăzi am mai multe creanțe de recuperat (anul trecut am facturat 200 de lei unei companii cu capital de stat, deci nu poate fi spus că „lucrez cu statul”) decât au câștigat părinții mei toată viața.
                      Fiecare avem o poveste diferită, însă numitorul comun al succesului (așa cum ni-l definim fiecare) este hărnicia (care nu înseamnă nici muncă, nici inteligență, ci muncă inteligentă).
                      Am urmărit cum funcționează afaceri ca ale mele în alte țări și am calculat că în GB aș face într-un an cât am făcut aici în ultimii 10; nu iau în calcul să mă mut acolo ci mai în sud, însă sigur mă voi muta după ce ating anumiți parametri, pentru că eu nu mă regăsesc în societatea aceasta românească plină de oameni cu mentalitate de servitori (de care, recunosc, și eu profit din plin).
    • +1 (3 voturi)    
      Multi sufera nevinovati, (Vineri, 29 ianuarie 2021, 11:31)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      dar nu conteaza asta, important este sa mearga businesses. Cei care nu au calatorit si nici nu au gandul sa calatoreasca, de ce trebuie sa sufere atat? Si având în vedere faptul ca virusul a fost adus din locul aparitiei, de persoanele care au călătorit în acea zona, iar acești "călători", potențial purtatori de virus chiar vaccinati acum, au fost și sunt principalii vectori ai raspandirii virusului transfrontalier, eu propun ca acestia sa plateasca o taxa de calatorie, iar banii sa se foloseasca in masurile de combatere a pandemiei. Suplimentar, toti oamenii nevinovați, care s-au imbolnavit de Covid-19, dar NU au calatorit, sa fie despagubiti cu cate 1000 euro pentru fiecare zi de spitalizare, iar dacă rămân cu sechele, sa primeasca toată viața o pensie medicala de 500 euro lunar. Familiile celor decedati din cauza Covid-19, FARA sa fi călătorit în alta țara, sa primeasca un ajutor de 50.000 euro. Ce vina am eu, care nu am călătorit și nici nu am de gând sa călătoresc, de trebuie sa suport măsuri restrictive, discriminatorii și potențial vatamatoare? Nu mi s-a pus în pericol sanatatea și viața ?
  • -1 (33 voturi)    
    Orwell (Joi, 28 ianuarie 2021, 10:27)

    Socrate2021 [utilizator]

    Newspeak
  • +12 (60 voturi)    
    Despre frustrare... (Joi, 28 ianuarie 2021, 10:29)

    Fuscus [utilizator]

    Draga Gabriel! Erai un pusti cand s-a prabusit regimul comunist din Romania. Poate din acest motiv tu si altii ca tine nu ati avut vreme sa va "caliti" in a va gestiona frustrarile. In comunism au fost foarte multi oameni care nu au parasit granitele Roamaniei toata viata si nu au murit de asta. Nu zic ca este bine! Totusi, daca nu calatorim un an sau doi, nu se intampla nimic grav. Ce spui!?
    • -5 (37 voturi)    
      Tocmai pentru ca am trait (si) in comunism (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:28)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      Tocmai pentru ca am trait (si) in comunism ma face sa fiu foarte reluctant la masuri luate de sus in jos la care trebuie sa ne supunem fara cracnire.
      #stam acasa sunt fericiti acasa, daca nu ar fi ar incerca sa evadeze. Cum facem noi, doritorii de vacante. De ce #vacantistii sa se supuna regulilor #stamacasa si nu invers?
      PS. Cam ce mari contaminari s-au raportat dupa intoarceri ale oamenilor din Maldive sau Zanzibar? Sau doar ne palcem sa stigmatizam?
      • +3 (23 voturi)    
        Spalarea pe creier (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:59)

        4real [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Ca cetatean ai si obligatii, nu numai drepturi. Asa e democratic. Tu vrei numai drepturi fara sa-ti pese de viata celorlalti. Asta e anarhie.
        • -4 (20 voturi)    
          Tatic (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:46)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui 4real

          Am dreptul sa chestionez. Inclusiv masurile. Pe principiul asta maine veniti voi, ruptii in fund ca muriti de foame si ca sa ne luati casele si banii. In numele "binelui comun" ne aranjati cum au facut-o in trecut comunistii...
          Ciocul mic, aici nu e vorba de "pasat de ceilalti"...mie imi pasa mult mai mult de parintii mei, de exemplu pe car enu i-am vazut de anul trecut decat fratele meu care ii trimite copiii pe cap toata ziua si cand se mergea la scoala ai mei ridicau copiii de pe acolo. Cui ii pasa mai mult? "ne-calatorului" de frate al meu sau mie, calatorului?
        • -4 (22 voturi)    
          vorbesti de democratie si anarhie (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:12)

          licasamadau [utilizator] i-a raspuns lui 4real

          ca cetatean poti avea si obligatia de a-ti turna vecinul, obligatia de a-ti slavi conducatorul suprem, tot asa democratic, ca un bun cetatean
          • +3 (11 voturi)    
            totul OK (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:05)

            Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui licasamadau

            mai putin cacofonia din start si asta arata ceva scoala, nu gluma!
        • -4 (18 voturi)    
          Drept (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:22)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui 4real

          Drept "democratic" (adik votat de o majoritate de umanoizi) poate fi si confiscarea aurului sau proprietatilor epentru a trai "cu totii" in pace si armonie. Eu nu vreau nici un drept, decat cele consfintite prin constitutie (a parintilor americani,d aca s-ar putea) si nimic mai mult. Responsabilitati sunt cele care au sens, nu orice mi s ebaga pe gat.
      • +2 (12 voturi)    
        "reluctant"? (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:26)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Apăi tu ești milenial de-a meu. Sub cât comunism ai trăit? Măcar ții minte revoluția la televizor? Țopăiai și tu în botoșei chiuind "ole ole ceaușescu nu mai e"?
        • -1 (17 voturi)    
          Aveam 11 ani... (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:21)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

          Imi amintesc foarte bine cu ce se manca. Cozile la care statea, umilinta in fata vanzatoarelor de la Alimentara, congresul la radio in clasa, chiar multe. Si mai ales vad rezultatul acelui regim minunat...
          • 0 (6 voturi)    
            Nu te supăra dar (Joi, 28 ianuarie 2021, 23:09)

            anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

            până la 11 ani trăiai sub părinți, nu sub comunism. Nici în ziua de azi n-ai putea să faci tot ce te taie capu fără să fii major. Nu cred că puteai să dai vina pe Ceaușescu dacă erai trimis la colț.
    • -3 (41 voturi)    
      Comunism (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:51)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      Și eu sunt printre cei care în anii comunismului au trebuit să-și înăbușească frustrările, nevăzând alte țări străine decât R.P. Bulgaria și R.S.F. Iugoslavia, și alea de pe malul nostru de Dunăre. Și totuși nu consider că, dacă noi am avut parte de o astfel de „penitență”, acum ar trebui să aibă și alții. Covidul e doar un pretext nimerit, dar nu un motiv real. Să nu uităm că exista și înainte de Covid un pretext pentru travel shaming, și anume vestita „amprentă de carbon”. Nu am nici o îndoială că ăștia nu duc lipsă de pretexte, și se va găsi întotdeauna un pretext „plauzibil” împotriva liberei circulații, a libertății de expresie sau a altor drepturi la care noi, în anii comunismului, abia dacă îndrăzneam să visăm. Deocamdată ne fac doar „shaming”, dar în ritmul ăsta nu e departe ziua când ne vor pune interdicții reale și obligatorii, oricare ar fi pretextul. Dar ce zic eu „nu e departe”... deja oamenilor li se închide brutal gura pe Facebook și Twitter. Așa că hai să ne bucurăm de libertățile pe care le avem, cât le mai avem. Socialismul se întoarce și, spre satisfacția dvs., vor avea și cei mai tineri ocazia să-l experimenteze.
      • -1 (27 voturi)    
        Bun comentariul! (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:18)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Foarte bun!
      • +3 (25 voturi)    
        Confuzie (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:42)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        intre socialism si comunism.

        Nu sunt socialist dar sunt fascinat de lipsa de intelegere si toleranta pentru socialism, liberalism sau egalitarism din anii astia.

        Propaganda e cel putin la fel de intensa, si toxica, ca pe vremea comunistilor.

        Cat despre "vestita „amprentă de carbon”" - dam de alta bucatica de propaganda.

        Intrebare simpla: Este sau nu o problema cu poluarea mediului?

        Facebook si Twitter sunt companii private, ai libertatea de a folosi sau nu, la fel cum ei isi respecta regulamentul intern.

        Hai sa ne uitam la aberatiile statului - care cere de multa ori cenzura sau acces nelimitat la datele noastre personale, statul care face lucrurile in numele nostru, pe bani nostri, nu la niste retele sociale care azi sunt, maine nu vor mai fi.
        • +1 (19 voturi)    
          Când a pufăit puțin un vulcan din Islanda (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:36)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          a umplut toată Europa de CO2; țin minte că timp de câteva zile au fost oprite inclusiv zborurile în unele state pentru lipsă de vizibilitate.
          Poluarea emisă de om în Europa ultimilor ani nu a reușit performanța respectivă.
          Înainte să consideri că poluarea produsă de om are influență mai mare decât una locală, gândește-te că avem peste 1500 de vulcani activi, că toți oamenii nu putem polua câte gaze emit 100 din ei (cei care erup pe sub apă influențează și ei încălzirea globală) și că nu vom putea prea curând să oprim activitatea vulcanilor.
          Poluarea mediului este o problemă dar doar pentru oameni, nu și pentru mediu.
        • -2 (18 voturi)    
          Teaser (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:47)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Mi-ar trebui câteva pagini să vă răspund pe îndelete. De aceea îmi aleg un singur punct, la care vă pot răspunde simplu.

          „Intrebare simpla: Este sau nu o problema cu poluarea mediului? ”

          Răspuns simplu: DA. Doar că dioxidul de carbon nu e poluare.
      • +3 (23 voturi)    
        daca atat ai inteles... (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:10)

        Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        din pandemia asta atunci iti spun sincer ca ai ratat poate ultima ocazie in viata asta sa te arati intelept!
      • +1 (13 voturi)    
        "brutal" (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:34)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Dacă dumneavoastră considerați că pe fb sau pe twitter are loc o represiune brutală, încep să mă întreb cât de brutală a fost de fapt represiunea din anii 80.
    • -3 (17 voturi)    
      foarte bun exemplu (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:13)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      da sigur știți și cum s-a terminat cu ceaușismu, esplodă mămăliga cînd frustrările ajunseră insuportabile...taman așa se va termina și cu covrigu, cînd răbdarea oamenilor va ajunge la limită...atunci se va termina cu „pidemia” și numărătorile de „infectați” și „contaminați”...și nu mai îi mult, tinerii nu vor mai accepta mizeria asta...deja au fost furați de un an din tinerețe pt cîțiva moși din Lombardia...ăia și-au traiu au mîncat mălaiu, vorbă veche lombardeză
      • +4 (12 voturi)    
        explodeaza... (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:11)

        Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        poti exploda si pentru ca ploua in ziua in care vrei s amergi la plaja. e numai un semn de prostie. atat!
      • +2 (14 voturi)    
        dupa cum vorbesti... (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:14)

        Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        manele asculti. melodia preferata?"pumnii tai minte nu are"
  • -2 (70 voturi)    
    Corect (Joi, 28 ianuarie 2021, 10:31)

    idealogul [utilizator]

    Mie imi este rusine ca sunt barbat. (toxic masculinity si opresiv patriarhy) deci imi fac operatie de schimbare de sex pe bani vostri.
    Imi este erusine ca sunt crestin asa ca am sa ma inscriu la masoni si la biserica satanista.
    Imi este rusine ca sunt alb asa ca voi incerca sa devin negru daca se poate tot gratuit adica pe banii vostri.
    Imi este rusine ca sunt hetero asa ca ma duc in Olanda ca sa votez partidul pedofililor.
    Imi este rusine ca acum 400 de ani niste albi cu care nu am nici o legatura au avut albi asa ca astept sa votez o lege prin care sa se impuna o taxa de 20 din venitul oricarui alb cu care sa se plateasca salarii gratuite negrilor drept reparatii pentru sclavie. Eu voi fi negru pana atunci.
    Pana una alta astept sa se impuna cote obligatorii minim 50% femei in functii de conducere, minim 50% LGBT in functii de conducere, minim 50% negri+asiatici in functii de conducere. Eu voi fi femeie de culoare deci am asigurat un post caldut.
    Bafta si la munca si aveti grija sa va platiti taxele.
    Parodie sau ....?
    • -6 (18 voturi)    
      Corectitudinea politica vs comunism (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:16)

      omul din castelul inalt [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Cine va castiga?
    • +8 (38 voturi)    
      Tu ai probleme grave (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:59)

      boink [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Suferi de trumpism. Din pacate afectiunea este incurabila ca si comunsimul, dar se pare ca sederea in opozitie mai calmeaza agitatia pacientilor.

      In rest victimizare de white snowflake. Expertii i-au dat si un nume; white fragility :))) Sariti sunt opresat ca barbat, sunt opresat ca crestin, sunt opresat ca conservator (vine natural cacofonia asta), sunt opresat ca hetero, sunt opresat ca patriot alb nationalist (fascist, dar ma mint ca sunt nationalist) Sariti lume ca omul alb e supus genocidului....cum am zis Trump Derangement Syndrome, cultul victimei. Du-te pe Gab ca acolo nu-ti contrazice nimeni delirul si esti in siguranta. Un safe space pentru white snowflakes.
      • -6 (34 voturi)    
        Aveți dreptate, doar că e fix pe dos (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:34)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui boink

        „Expertii i-au dat si un nume; white fragility :))) Sariti sunt opresat ca barbat, sunt opresat ca crestin, sunt opresat ca conservator”

        Nu știu în ce sunt experți experții pe care i-ați citat (probabil în gender studies...), dar e fix pe dos. Belemeii, progreseii și leghebeteii sunt cei cu „opressed” și „offended” în gură. Noi, ăștia cu toate țiglele pe casă, suntem adepții lui „live and let live” și ai lui „you're offended ?! I couldn't care less"
        • +6 (24 voturi)    
          Domnu Qanon (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:43)

          krank [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          Lasa bre vrajeala. Voi sunteti experti in conspiratii.
          • -5 (23 voturi)    
            vai steaua voastra (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:16)

            licasamadau [utilizator] i-a raspuns lui krank

            Muriti de problemele Americii, dar n-aveti asfalt pe strada
      • -2 (16 voturi)    
        Complexul rasei (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:12)

        gio13 [utilizator] i-a raspuns lui boink

        Boss, e taman pe dos, negrii sufera de black fragility, complexul rasei din care fac parte, orice ar face tot negrii se trezesc dimineata :)))
      • -2 (16 voturi)    
        Din nou sfanta limba de lemn a progresului (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:39)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui boink

        In afara de etichete, trumpism, fascist, white fragility, white snowflakes, etc.
        Nici-un argument totusi. Folositi cuvinte carora nu le cunoasteti definitia sau pur si simplu inventate. Newspeak se cheama!
    • -7 (17 voturi)    
      Corectitudine (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:06)

      eminunat [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Cat adevar...in ce lume traim :(
    • +7 (27 voturi)    
      Buna treaba, postac rus ce esti (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:27)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Chiar si in vremuri de pandemie, cand lumea sufera enorm, reusesti sa postezi aiureli fundamentaliste pro-ruse. Cum gasesti timp pentru asta?
    • +4 (8 voturi)    
      Daca astea sunt problemele tale (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:43)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Esti un om norocos, sa stii!
  • -3 (53 voturi)    
    Cainele moare de drum lung ... (Joi, 28 ianuarie 2021, 10:57)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... si prostii de grija calatorilor ne-esentiali.
    • -5 (29 voturi)    
      Exact (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:29)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Mai bine nu se putea spune :)
    • +7 (31 voturi)    
      Mai bine prost dar sa salvez vieti! (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:30)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Bine, ramanem noi "prostii" in tara si sa salvem vieti decat sa ne lafaim ca tine cu banii castigat din afaceri cu pesedeul si sa ne intoarcem si sa omoram pe altii ca ai luat covid-ul de nu stiu unde!
      • -3 (29 voturi)    
        Ai date? (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:18)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        AI date cu cate vieti ai salvat tu si cu cati am ucis eu? Daca nu, n-ai decat sa te victimizezi si sa acuzi in jurul tau.
        Pe aia cu PSD si afaceri nu o mai discut, asta era marota anilor 90, azi se traieste bine si din afaceri cinstite.
      • -2 (26 voturi)    
        salvatorule (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:18)

        licasamadau [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Ce misiune nobila ai. Nu mai bine iti vezi tu de treaba ta si fara sa faci tot felul de presupuneri?
      • -1 (9 voturi)    
        ok (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:27)

        eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        ramane cum ai stabilit
      • -2 (14 voturi)    
        Are si ... (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:54)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Are si pandemia asta cozile ei de topor.

        Am intrat in perioada asta in contact cu multe specimene de genul asta. Aplaudaci irationali ai oricaror masuri luate de guvernele cretine de pretutindeni.

        Inchidem restaurantele ca sa fie toti obligati sa isi ia mancare din supermarket dar reducem si programul orar la supermarket. Ca sa se inghesuie mai multi oameni pe m2 / ora acolo. Aplauze!

        Avem lockdown (nu in Romania) de 3 luni, anuntam apoi ca numarul de infectati nu scade si, pentru ca e logic, cand ceva nu functioneaza mai tii inchis inca o luna ca poate cine stie. Aplauze!

        Cand dupa 3 luni de lockdown si vreo 11 in total care ti-au distrus viata iesi la protest, vine o coada de topor si te intreaba "pai ce, crezi ca daca protestezi fara masca o sa scada numarul de infectari?" Aplauze!

        Eu zic ca fiecare e responsabil pentru el, familia si apropiatii lui. Cumva propaganda oficiala si neoficiala a incercat in pandemia asta sa ma faca responsabil pentru toti vulnerabilii din lume. Si din cauza lor guvernul imi distruge viata prin masuri cretine care imi blocheaza activitatea economica. Si mi se cere empatie. Pentru mine cine a avut empatie? Nici dracu. Asa ca cine are bani si nu are griji sa mearga linistit in concediu chiar si exotic. Ca asa sprijina si turismul ca si acolo sunt oameni care au locuri de munca si au nevoie sa traiasca. Cine nu are bani sau are impresia ca e un fel de Batman care salveaza lumea sa stea linistit acasa si sa isi vada de treaba lui.
  • -6 (32 voturi)    
    Cele mai bune vacante au fost anul trecut (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:15)

    The Special One [utilizator]

    Hotele pe jumatate goale, servicii adecvate (din cauza ca nu sunt aglomerati, plus ca sunt recunoscatori ca mai au cate un client) plaje unde ai loc sa respiri, ce sa zic minunat a fost.

    EuropaPark e paradis cand e gol ;)

    Deci din pct me de vedere stati acasa :)
    • -2 (16 voturi)    
      Ai perfectă dreptate! (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:03)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

      Părinții soției au venit la noi și am putut lăsa copii cu ei două săptămâni. Am mers în Curacao. Servicii excelente. Plajele aproape goale, De regulă era peste tot excesiv de aglomerat și aglomerația mă face cu nervii. Pe terenul de golf cred că n-am fost niciodată mai mult de 3 perech.i
      • +1 (5 voturi)    
        @Amerlocu (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:53)

        kiko123 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Acuma spune-ne si daca ai anticorpi la covid.
  • -4 (18 voturi)    
    oare (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:32)

    cucuveauamov [utilizator]

    trebuie sa-mi fie rusine daca citesc hotnews?
  • +6 (34 voturi)    
    .. e doar o chestiune de bun simț.. (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:37)

    mgexpert [utilizator]

    ..de empatie cu cei din jur. Toți vrem să scăpăm cât mai repede de pandemie, să ne reluăm cursul firesc al vieții. Aproape cu toți înțelegem că asta presupune niște sacrificii personale, pentru o perioadă limitată de timp.

    Sunt însă și din cei cu eul gonflat, care nu suportă nici un fel de constrângeri.
    Mă-ntreb ce-ar face aceștia la vreme de război (Doamne ferește, nuclear..), cum ar suporta adăpostul respectiv..
    Pentru că și acum e tot un fel de război, iar a te eschiva de la niște reguli simple, e ca și cum ai dezerta sau te-ai ascunde atunci când ți s-ar cere să participi și tu.

    E de bun simț să nu dai tare-n difuzoare când vecinii tăi jelesc pe cel pierdut.
    • -2 (34 voturi)    
      Ete fleosc (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:22)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

      Ai dat tu muzica incet ca mi-a murit mie un apropiat? Asta e cacat pansat. Figuri, meme si imbecili care preiau absolut tot ce "suna bine" si le rostogolesc precum porcul rahatul.
      Va doare fix in cot de ceilalti, aveti empatie doar pentru voi si apropiati, restul n-au decat sa moara sau sa stea inchisi in casa pana credeti voi ca-i bine.
      Mai ia o pauza ca prea esti grozav.
      • -2 (4 voturi)    
        ești obraznic (Vineri, 29 ianuarie 2021, 10:47)

        mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        ..și spui din două vorbe, trei prostii.. Cum e aia cu "empatie doar pentru voi".. Tu folosești cuvinte pe care nu le cunoști, doar ca să te dai mare.

        Întoarce-te la manelele tale și du-le și pe alte meleaguri, să se "bucure" și alții.. Ne vor admira și mai și..
        • 0 (2 voturi)    
          Obraznic esti tu (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 11:25)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

          Te mai intreb o data: ai dat tu muzica incet cand mi-a murit mie cineva apropiat? Intamplator am avut un deces in familie in noiembrie, ce faceai tu atunci si cum iti permiti sa-mi faci tu mie morala?
          De unde pana unde ascendentul moral, cam cine crezi ca esti?!
          • +1 (1 vot)    
            Nu sunt vecinul tău (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:23)

            mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            ..dar dacă eram, aveam grijă să nu te deranjez în astfel de momente triste. Petreceam, dacă aveam de petrecut, în altă parte. Asta se cheamă civilizație. Nu trăim în pădure.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu sunt vecinul tău (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:23)

            mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            ..dar dacă eram, aveam grijă să nu te deranjez în astfel de momente triste. Petreceam, dacă aveam de petrecut, în altă parte. Asta se cheamă civilizație. Nu trăim în pădure.
    • -5 (19 voturi)    
      Corect (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:26)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

      Daca cei ce-au pornit raboiul nu m-au intrebat de asta atunci am tot dreptul ca contest si sa dezertez.
      Asa si aici...
      • +1 (3 voturi)    
        Corect (Vineri, 29 ianuarie 2021, 9:27)

        gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Oare de ce nu s-a consultat liliacu cu tine inainte sa transmita coronavirusul. Apropo, te mai suna Merkel sa se consulte cu tine in probleme de politca externa ? Dar Biden, te-a sunat dupa ce a ajuns la Casa Alba ?

        Daca strabunicii nostri s-ar fi gandit ca au tot dreptul sa dezerteze nici nu mai aveai calculator sa scrii comentarii.
      • 0 (2 voturi)    
        ai drept de veto, mă amărâtule? (Vineri, 29 ianuarie 2021, 10:51)

        mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Oricum, pe cei cu platfus (fie el și la creier) nu-i încorporează.. :)
        • +1 (3 voturi)    
          Da, am drept (Vineri, 29 ianuarie 2021, 11:36)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

          Am dreptul de veto pentru ca am banul. Banul iti cumpara si dreptul acela in multe circumstante. Asa ca, ciocul mic...stai in grota si ai grija de copilasii care nu iti merg la scoala. A mea merge la privat, nu sta cu ochii in tablete ca ai tai.
          • +2 (2 voturi)    
            Banii (Vineri, 29 ianuarie 2021, 14:40)

            gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

            Banii nu tin loc de educatie, si tu esti exemplul perfect. Toate scolile private din lume nu pot inlocui caracterul care se formeaza in alta parte.
            • -1 (1 vot)    
              Corect (Vineri, 29 ianuarie 2021, 16:16)

              Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

              Nu tin locul de educatie dar in cazul unei crize degeaba ai educatia daca nu ai banul si relevanta. Devii insignificant atunci, cu toata educatia ta...
              PS. Sunt ironic aici, sa stii ca am suficienta educatie, aici exagerez pentru ca si voi faceti prea urat. Nu mai departe aici: ne imbarcati intr-un razboi care e doar in capul vostru. Eu nu vad lucrurile asa, pot sa am optiunea asta?
              • +1 (1 vot)    
                wow (Vineri, 29 ianuarie 2021, 17:56)

                gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

                Voi vs Noi. Exact asta e problema care se discuta aici si pe care nu o intelegi.Daca tu crezi ca banii iti dau putere e clar.
                • -1 (1 vot)    
                  Bineinteles ca iti dau (Vineri, 29 ianuarie 2021, 19:14)

                  Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

                  Din toate timpurile si pana la sfrasitul lor banul iti da (si) puterea. Daca nu ai invatat asta iti propun sa mai treci printr-o scoala de economie sau chiar de drept. Acolo ai sa afli ca, cu cat ai mai multi bani cu atat ai mai mult eoportunitati. Inclusiv de a calatori oriunde iti doresti fara sa iti pese de deciziile ayatolahilor. Spre ciuda celor ca VOI. Vrei sa vorbim de posibilitatea celor mai buni avocati, aranjamente? Alea tot cu banii se fac...si iti dau si putere. Pacat ca la scolile (inca) comuniste romanesti nu se scoleste si asta. Acolo ti se zice ca statul este un sac mare cu bani pe care il distribuie cui tipa mai tare ca are nevoie.
                  • +1 (1 vot)    
                    Ai dreptate (Miercuri, 3 februarie 2021, 10:21)

                    gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

                    Am gresit, ai dreptate, mai bine ar fi zis ca "nu numai banii iti dau putere".

                    Si poti si tu sa mai citesti putin despre modelul economic curent si cum a create diviziune. "Free market" aplicat fara nicio restrictie ne-a adus exact aici la "VOI" vs "NOI". Recomand Surveillance Capitalism pentru inceput, poate ai timp sa o citesti intr-una din vacantalel tale.

                    PS: cu toate ca presupui ca am fost educat intr-o scoala romaneasaca "comunista" si sunt frustrat ca nu pot sa calatoresc, poti sa-ti spun ca am fost educat intr-o socala "socialista" nordica, si am calatorit pe 5 continente.
          • +1 (1 vot)    
            stai în banca ta educatule.. (Vineri, 29 ianuarie 2021, 17:31)

            mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

            ..nu ne mai împărtăși cugetările tale de Gâgă..
            • -1 (1 vot)    
              Zice cine? (Vineri, 29 ianuarie 2021, 19:16)

              Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

              Cam ce te recomanda pe tine sa stau in banca mea? Stau unde vreau, "ne-educatule". Asta tot din timpul comunistilor ti se trage (shshshsh, stai in banca ta ca il superi pe vecinul, securistul,,comunistul de langa). Eu am trecut de faza aia. Cand vad comunsiti activisti si specii dandu-mi lectii imediat le dau peste bot. Fara mila...si fara educatie.
              PS. Prin activisti poliutruci si ce mai vreti ii consider si pe genul arafat, catu, rafile si alti mormoloci internationali unsi politic pe unde sunt ei. Goi de continut dar plini de ei. Probabil ca ii preferi pe ei unuia cu bani facuti cinstit si prin educatie...
              • +1 (1 vot)    
                ..bine curajosule (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:18)

                mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

                ..ieși la tablă, atunci..
                Ia zi, care e diferența dintre un ou de rață și o masă de lemn ? Aud..?
  • -4 (32 voturi)    
    Stanga totalitara a inventat "shaming"-ul (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:38)

    animatron [utilizator]

    Barack Obama, de stanga si "de culoare", s-a aratat public foarte agasat de comportamentul toxic si agresiv al militantilor din campusurile universitare dupa ce fiica sa i-a povestit ca se incearca interzicerea libertatii de exprimare si se promoveaza "shaming"-ul.

    Macron, lider "progresist" si "nevertrumper", a denuntat "shaming"-ul in Franta, acuzandu-si compatriotii ca au devenit "o natiune de 66 milioane de procurori" !

    O mare de imbecili lasati liberi pe retele sociale si profund ignoranti in ale Istoriei sau dictaturii isi dau cu parerea si ii insulta pe cei care nu se supun diktatului la moda (nu conteaza ca e "travel shaming" sau "vina de a fi alb" sau alt cretinism de "gen").

    "Corectitudinea politica" e un cancer in Occident, in curs de metastazare in interiorul corpurilor sociale si a provocat deja o violenta polarizare, are o influenta cat se poate de negativa, uneori e kafkian ce se propune de adeptii "shaming"-ului.

    In UE exista state care interzic "boicotul" pe criterii de religie, rasa, sex, ideologie, doar ca legislatia nu e aplicata suficient.

    E ilegal si e o discriminare (uneori asimilata "rasismului") sa agresezi verbal, de viu grai sau online, pe criterii de religie (ura contra crestinilor si crestinismului), de rasa (ura contra albilor), de sex (discriminarea barbatilor heterosexuali), de ideologie (ura contra conservatorilor, nationalistilor, etc.).

    Societatea va deveni mai calma daca se vor aplica strict legile contra oricarui fel de discriminare, potrivit egalitatii si echitatii, a princpiului simplu ca "fiecare viata conteaza" nu doar a unora si nu doar dupa culoarea pileii sau ideologia politica !
    • +3 (23 voturi)    
      Corectitudinea politica (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:46)

      krank [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Adica stati acasa si salvati vietile parintilor vostri. Extrema dreapta aka conservatorii aka "pro life party" in cor: My liberty, My freedom, MY MY ME ME, Fuck Others, Only me and my needs....Asa arata nebunia.
      • -4 (16 voturi)    
        Exact! My liberty, my freedom (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:08)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui krank

        Dacă eu îmi apăr libertatea atunci ai și tu o șansă să o păstrezi pe a ta. Poate că pentru tine asta nu valorează nimic, dar asta nu are nicio importanță.

        Îmi apăr în primul rând libertatea pentru mine. Nu-ți place? China te așteaptă cu brațele și zgarda cu care te leagă de bancul de lucru deschise. :)
        • -3 (7 voturi)    
          ce libertate aperi tu? (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:35)

          tarsim [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          libertatea de a ucide pe altii cu iresponsabilitatea ta? Tu iti aperi interesele marunte egoiste
  • +9 (21 voturi)    
    esential (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:48)

    nimrod [utilizator]

    Astept cu interes ziua in care Germania isi va aminti de faimosul slogan "Intai victoria si dupa aia calatoriile" in conditiile in care extrema dreapta deja face spume la gura impotriva masurilor de restrangere a mobilitatii.
  • +6 (34 voturi)    
    Da, ar trebui (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:01)

    gigiK [utilizator]

    Aparent se poate adauga "shaming" la orice mai nou, pentru ca se gaseste intodeauna cineva lezat sau indignat de anumite atitudini sau reguli.

    Incearca pentru o secounda sa nu pui problema din perspectiva "eu", care vreau sa calatoresc si care cred ca sunt mai destept decat ceilalti si-mi iau masurile de protectie, ci din perspectiva "eu" care traiesc intr-o comunitate in care altii poate sunt afectati mai mult. "Eu" care pot sa sacrific o vacanta doua (wow ce sacrifciu). "Eu" care poate pot sa gasesc calta modalitate pentru anul asta sa-mi petrec vacantale si sa contribui la rezolvarea unei probleme mondiale.

    Ca sa folosesc termeni cu care probabil rezonezi "check your privilige". Sau pe romaneste gandeste-te ca se putea mai rau si nu te vicitimiza pentru ca nu pti sa te duci in vacanta pentro o perioada scurta.
    • -2 (28 voturi)    
      Privilegiu (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:49)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

      Ceea ce pentru unii puteți considera că e un privilegiu, pentru alții e o pâine pentru ei și familia lor. Anume cei din domeniul turismului. Dvs. poate preferați să priviți în termenii „stau acasă ca să fac un bine altora”. Iar eu poate prefer să privesc în termenii „călătoresc ca să fac un bine altora”. De ce viziunea mea ar fi mai puțin valabilă decât a dvs ? Asta ca să folosesc logica relativismului post-modern, care vă place atât.
      • +5 (11 voturi)    
        Daca asta... (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:01)

        gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Daca asta te face sa te simti bani bine OK. Dar esti naiv daca crezi ca tu, prin vacantele tale, salvezi o industrie intreaga. Totusi ma bucur ca iei asupra ta aceasta responsabilitate si ai grija economiei din Zanzibar sau Maldive.

        Si ca sa raspund si la intreabre, viziunea ta e o justificare pentru actiunile tale. In primul rand, calatoresti pentru tine, dupa gasesti justificarile. Daca ai sta acasa, n-ai mai face ceva unde "tu" esti in prim plan. Dar asta e o discutie filozofica deja.
    • -3 (21 voturi)    
      Bullshit (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:26)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

      De la un cap la celalalt.
      • +4 (16 voturi)    
        M-ai convins (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:40)

        gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        M-ai convins cu argumentele tale, imi retrag toate cometariile.
        • -5 (11 voturi)    
          Foarte bine faci (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:45)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

          Rezolvi probleme mondiale, dar nu esti in stare sa-ti rezolvi problemele personale.
          Vai de fundul vostru...
          • +3 (9 voturi)    
            care (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:43)

            gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Care probleme personale ? Daca ti-ai dat seama ce probleme personale am dintr-un singur comentariu, cred ca ar trebui sa te apuci de psihologie, ai un talent se pare.
    • -4 (22 voturi)    
      Si daca nu traiesc in comunitate pot? (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:53)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

      Imi dati voie sa calatoresc, eu cu familia, daca traiesc doar eu si cu ei si nu mi-am vazut parintii de un an? Si care, la intoarcere #stau acasa si nu imi vad nici macar prietenii de bula o saptamana? Imi dati voie? Sau credeti ca toti traim dupa standardele dumneavoastra, claie peste gramada, cu catel si purcel si ca gratrele si intalnirile saptamanale sun norma. Imi dati voie sa nu imi fie rusine absolut deloc ca indraznesc sa gandesc sa fac o rezervare la ski anul asta? Ei uite ca o sa fac...in Islanda am skiat doar odata...in Nord...cred ca acolo ma va duce vantul anul asta:).
      • +2 (8 voturi)    
        Vantul (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:03)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Daca e bine sau rau nu conteaza. Ce cnteaza acum este grija fata de altul. Adica gija fata ce ar trebui sa faca sau sa nu faca altii. Asta e cea mai grea consecinta a pandemiei ...
        Romanul f de griji.
      • +5 (9 voturi)    
        Ma bucur (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:07)

        gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Ma bucur ca deja ti-ai facut o parere despre mine si cum traiesc.

        Si sunt sigur ca fiecare gasim o justificare pentru care noi (eu) trebuie sa calatorim. Nu mi-am vazut familia de un an (apropo nici eu), nu am schiat in Islanda (nici eu - apropo in mod normal am 50-60 de zile ski pe an in Austria, anul asta am 0).

        Dar ce facem cand toti avem o justificare, pentru care "noi" trebuie sa calatorim ?
        • -3 (7 voturi)    
          Common sense (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:40)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

          Sunt de acord sa se respecte niste reguli dar exista si "common sense".
          Acela ne spune ca putem sa calatorim sau nu, in ce conditii si ce reguli sa respectam pe parcurs si dupa. Cand aia din Franta pot calatori de la Lille la Coasta de Azxur fara nici o restrictie in timp ce aia de la Lille nu pot mege 10 minute mai la Est in belgia nu mai e ok si masurile astea nu mai sunt de "common sense". Sau orice alt colt de Europa unde tarile s-au izolat si s-au inchis ca vezi doamne le vin ne-nationalii si ii infecteaza. Cand vezi astea faci orice sa "circumvent" idioteniile astea.
          • +6 (10 voturi)    
            Cine decide (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:44)

            gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

            Cine decide ce e "common sense". Pt unul care nu crede in covid, common sense e sa nu poarte masca. Unde tragem linia ?
            • -3 (9 voturi)    
              Ala e cumva "common" (Joi, 28 ianuarie 2021, 20:11)

              Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

              Nu se stabileste de cineva ci e pur rational. Oricum, nu inteleg de ce va preocupati atat d emult de aia sau de calatori cand voi sunteti #stau acasa. Stati in casa cat mai mult si nu va mai preocupati de ceilalti. Voi in case si ei bolnavi. Sau va doare si de ei?
              • +2 (6 voturi)    
                Rational (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:16)

                gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

                Asa, si cu rationalul cum e ? E un rational absolut ? Cine decide ce e rational ? Daca ar fi un rational absolut ori toti calatoream ori toti stateam in casa, nu crezi ?

                Discutia nu era ca ma preocupa ca unii calatoresc si altii nu. Era despre comuniate, sacrificiu si compansiune, care evident nu prea e intalnita.

                Oricum autorul articolului si-a atins obiectuvul, are peste 100 de commenturi.
                • 0 (2 voturi)    
                  Rationalul consta in urmatoarele (Vineri, 29 ianuarie 2021, 16:21)

                  Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

                  Chiar daca niste ayatolahi au decis ca eu nu pot merge in padure, singur cu copilul, dar pot sa haladuiesc in jurul parcului intesat de oameni rationalul spune ca alegerea mea este mai sanatoasa.
                  Mai spune ca mai bine sa calatoresc de Craciun in Maldive singur cu familia decat sa imi vizitez parintii desi nu estre "esential". La fel cum neesential este si ca parintii nostri sa ia copiii de la scoli ca parintii lor ori nu au cu cine sa ii lase ori sunt prea nesimtiti. Rationalul imi spune ca varianta mea este mai corecta.
                  Rationalul imi mai spune si ca daca nu vreau sa ma inrolez in studiul clinic Pfizer (faza 3 se incheie in teorie in 2023) nu sunt anti-vaccinist ci sunt un rezervat. Rationalul spune multe...talibanii gandirii e posibil sa fie sedusi de aceste autoritati care, culmea...au inceput acum sa asculte de "experti". Cine sunt ei insa?
      • +3 (3 voturi)    
        nu ti-ai vazut parintii de un an (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:36)

        tarsim [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        si te-ai gasit sa le faci vizita in plina pandemie. Atat de mult tii la ei? Mie mi se pare ca e cam pe dos.
        • 0 (2 voturi)    
          unde? (Joi, 28 ianuarie 2021, 23:17)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui tarsim

          Unde am relatat ca i-am vizitat? Am calatorit in Europa si lume dar la ei nu am ajuns...tocmai pentru ca imi pasa. Am un frate care locuieste cu ei in oras si le trimite copiii pe cap toata ziua. Cand se mergea la scoala anul trecut ii trimiteau si acolo dupa ei. Si lui "ii pasa". Doar ca el nu calatoreste...in plina pandemie.
    • 0 (16 voturi)    
      ei uite ca nu vreau (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:26)

      eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

      sa pun problema din perspectiva altora.
      te deranjeaza? da-ma in judecata. si pe mine ma deranjeaza cum altii isi permit sa-mi ceara sa stau in puscarie pe termen nedefinit. si da, pentru mine sa-mi sacrific vacantele (am sacrificat deja trei, plus cel putin inca doua care nu erau programate cand a inceput mizeria asta) sunt un sacrificiu inacceptabil. daca tu traiesti ca sa te duci la munca si sa mananci, e treaba ta. unii au alte dorinte de la viata. nu-ti convin? asta e, e treaba ta. n-o sa-mi fie rusine niciodata sa ma duc intr-o vacanta doar pentru ca altii nu pot.
      • +1 (11 voturi)    
        Atat ai putut (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:12)

        gigiK [utilizator] i-a raspuns lui eyesopen

        Nu e vorba de putut sau nu, nu despre asta discutia. Dar atat ai inteles. E vorba de a face un scarificu pentru binele tuturor, dar asta e mai greu in ziau de azi.

        Cum se zice, atat s-a putut.
        • 0 (10 voturi)    
          fa tu sacrificii pentru cine ai chef (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:24)

          eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

          pe mine nu ma intereseaza absolut deloc binele tau sau - vai! - al tuturor. dupa cum nu ma intereseaza absolut deloc nici parerea altora, motiv pentru care shaming-ul (pe orice subiect) nu ma atinge. eu aleg sa-mi traiesc viata cum am chef, tu si alti moralisti n-aveti decat sa alegeti sa stati in puscarie etern "pentru binele tuturor".
          • 0 (8 voturi)    
            nici nu are cum (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:12)

            gigiK [utilizator] i-a raspuns lui eyesopen

            Nici nu are cum sa te intereseze. Compasiunea si empatia sunt sentimente mai complexe, pe care nu toti le dezvolta.

            Ma bucur totusi ca-ti traiesti viata cum vrei. Sunt convins ca e o viata minunata.
            • +1 (3 voturi)    
              ei bine (Vineri, 29 ianuarie 2021, 0:49)

              eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

              chiar e, multumesc.

              iar textele astea cu vai, empatie, vai, solidaritate, vai compasiune devin deja penibile.
  • +11 (39 voturi)    
    Unii mor cu zile (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:01)

    boink [utilizator]

    Altii sunt suparati ca nu-si mai pot face concediul. Si tot ei se considera victime. Vai imi crapa sufletul de suferinta lor.
    • -1 (27 voturi)    
      Unii mor de foame (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:40)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui boink

      ...si tu iti permiti mai mmult de 2 fripturi pe saptamana? Si tot tu te consideri victima daca nu le ai. Vai, imi crapa sufletul de suferinta ta.
      • +1 (3 voturi)    
        el nu s-a plans de fripturi (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:37)

        tarsim [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        bati campii, tu te plangi ca nu poti sa umbli brambura in plina pandemie.
        • +4 (4 voturi)    
          Nu s-a plans (Joi, 28 ianuarie 2021, 23:22)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui tarsim

          Dar s-ar plange daca asa s-ar pune problema. Doar ca voi setati limitele cum vreti voi. E ca in bancul cu Ivan si comunismul: uite Ivane ce e comunismul. Sergei are un castel si o mosie. Ni o luam si o impartim si cu tine. E bine? Perfect tovarase. Vladimir are o casa mare si o masina. Noi o luam si o impartim si cu tine. E bine? Perfect. Tu ai un Moskvich. Il luam si il impartim si cu altii. E bine? Nu, nu mai este bine.
          Esenta aici este ca el stabileste ca raul sunt mortii de covid si nu cei de foame. In esenta e acelasi lucru. Doar ca el nu si-ar imparti mancarea pana la limita suferintei cu cei ce mor de foame.
    • 0 (12 voturi)    
      Ba e exact invers (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:51)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui boink

      Se pare ca cei care au vrut sa isi faca concediul l-au facut.
      Si se pare ca exact aia care aia care nu ajung la struguri se plang ca sunt acri!
      Dar mascheaza asta prin grija esentiala pentru omenire. Hai luati cu sare, ipocritilor!
  • -6 (26 voturi)    
    Lol (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:11)

    HP [utilizator]

    In 2020 am calatorit de-am rupt.

    Grecia, Turcia, Croatia, Bulgaria, probabil am iesit din tara de vreo 20 de ori doar din iunie pana in octombrie.
    • +2 (10 voturi)    
      Atat s-a putut (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:40)

      gigiK [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Atat s-a putut..
    • +2 (6 voturi)    
      :D (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:53)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui HP

      N-ai avut bani de ceva mai bun? :))
      • -3 (11 voturi)    
        Lol (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:16)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

        Ma duc doar prin locuri interesante, pline de istorie si farmec, nu sa stau ca un prost analfabet pe nisip prin Maldive sau Zanzibar.
        • +3 (9 voturi)    
          Felicitari (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:13)

          gigiK [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Felicitari. Un blog de calatorie ai, as fi interesat sa-ti urmaresc calatoriile ?
        • +5 (5 voturi)    
          nu stiu ce sa zic (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:19)

          Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Mie imi plac atat muzeele cat si scufundarile. Pot sta o zi intreaga in Vila Borghese sau in Museo Maritimo dar pot sa merg si 10 zile sa fac 2-3 scufundari pe zi acolo unde sunt multe creaturi de vazut. Nu e chestie de analfabetism si, in plus, mai usor cu pianul pe scari, eu glumeam :D
        • +1 (1 vot)    
          Zanzibar si istoria (Vineri, 29 ianuarie 2021, 14:41)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Zanzibar si Tanzania au istorie suficienta cat sa o cuprinzi intr-o mini-vacanta daca asta e problema ta. Ca in Maldive nu mai vezi corali decat in Australia (unde nu prea vezi rechini). Deci, usor cu pianul pe scari. Cunosc Grecia din scoarta in scoarta...si pe mare si pe uscat...iarna totMaldive sau Zanzibar as aalege...macar pentru vreme :)
  • +12 (28 voturi)    
    ... (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:21)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Inainte de martie 2020 obisnuiam sa plec la fiecare doua luni din Romania si cam la fiecare doua saptamani sa merg pe undeva prin tara. Din martie pana azi nu am plecat nicaieri. Nu mi-am vizitat parintii, nu am fost la munte, nu am fost la mare. Si nu din lipsa de bani ci din doua motive: 1. Nu am avut timp. Am lucrat anul trecut de mi-au iesit ochii din cap. Lucrez in HR si a fost si e inca dementa, Asezat la calculator la 6 AM in cele mai multe zile, ridicat de la calculator uneori chiar si la 1 AM. Lucrez de 14 ani de acasa si niciodata nu a fost ca pana acum. Mai aveam timp de facut ceva prin casa, de calatorit, de citit.
    2. Din dorinta de nu raspandi mai mult virusul.

    E drept ca am prieteni care au rupt partiile si litoralul grecesc asta vara sau cel mexican acum in ianuarie, prieteni care au bantuit prin Europa tot anul trecut, reluand izolari la aterizare.

    M-am uitat cu ciuda si la ei si la cei care se plangeau in aprilie mai iunie ca se plictisesc acasa in carantina fortata.

    Dar nici nu m-as apuca acum sa comentez aiurea la adresa oamenilor care calatoresc. La urma urmei turismul e un pilon important in economie. Multe tari numai din turism traiesc. Adica multi oameni isi sustin familiile din turismul altor oameni :)
    • -2 (16 voturi)    
      Bravos (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:43)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      Asta cu "infectatul" celorlalti nu trebuie sa te preocupe. Atata vreme cat respecti niste masuri si nu te vezi cu oameni imediat dupa calatorii nu vad problema. Si eu am calatorit vara si anul asta foarte mult (camping in belgia, Elvetia, cabane in Elvetia, MAdeira si Maldive). Faci vacante solitre, nu stai in bot cu oameni, te duci in natura, in apa...la intors stai izolat o saptamana (oricum lucrezi de acasa) si nu vad problema.
      • +3 (3 voturi)    
        Asa fac de regula (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:17)

        Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Dar acum chiar nu am avut timp. Pe langa anularile de zboruri am anulat si eu multe pentru ca nu a fost timp. Inca mai am de tras pentru ca mizeria asta nu se termina. De exemplu, am vazut anul asta la medicale cate n-am vazut in toti ceilalti 13. Si state facute si refacute pentru ca medicalele sunt eliberate mai tarziu, plus modificari legislative si raportari in Revisal pentru somaj si dosare pentru firme atat pt recuperari de medicale cat si pentru somaj tehnic, plus anchete DSP (Prahova de exemplu forteaza angajatorii sa faca anchetele altfel nu dau decizia oamenilor chiar daca nu s-au infectat la munca) plus o groaza de angajati si de angajatori care au luat-o razna (cercetari disciplinare, demisii intempestive, angajari peste noapte, sute de situatii si de calcule) si cate si mai cate de am ajuns sa lucrez 12ore pe zi de luni pana duminica. No time to travel. Nu ma plang dar as vrea sa fie liniste, sa fie ca in 2019 cand credeam ca e prea dementa lumea si ritmul de lucru e prea intens...
        Cu toate astea daca as alege sa plec oricum as pleca tot in locuri mai goale, niciodata nu mi-au placut aglomeratiile, varfurile de sezon sau acele "top10 musai de vazut". Probabil ca din toamna voi relua plecarile
        • +2 (4 voturi)    
          Foarte corect (Vineri, 29 ianuarie 2021, 9:08)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

          Nici mie nu-mi plac locurile aglomerate, calatoresc cat pot de mult, dar ma opresc in orasele si comune (care prin Elvetia, Franta sau Olanda sunt tot orasele).

          Va doresc concediu placut si sa nu plecati urechea la cetatenii care n-au o viata, dar au un interes major in viata celorlalti. Fiecare cu bucuria lui. Noi incercam sa ne relaxam, ei o sa raman tot plini de venin si cu curul pe canapea.
    • +1 (9 voturi)    
      Un grav pacat (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:05)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      Sa nu ai gija altora se pare ca e un pacat ... cum adica sa nu-i judeci si sa nu-i comentezi. E de neinteles :)
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:11)

        Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        Pentru ca, de regula, comentariile doar inflameaza mai tare lumea si nu rezolva nimic. Lucrurile sunt asa cum sunt.
      • 0 (6 voturi)    
        Evident ca ai dreptate :)) (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:55)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        Da' unde se trezesc astia si ce-i cu debandada asta? Chiar face fiecare ce vrea?
        Libertate e de la 6 la 23 si doar in jurul casei, ce atata balmajeala cu drepturi si tampenii?!
  • -2 (36 voturi)    
    Nu (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:39)

    Luk [utilizator]

    Nu e nicio rusine sa calatoresti. Absolut niciuna.
    • -2 (32 voturi)    
      Puteti sa dati cu minus pana va cad mainile (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:00)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      NU e absolut nicio rusine sa calatoresti. Rusine e sa stai pe canapea si sa primesti bani degeaba ca bugetar.

      Aia E rusine.
      • -3 (11 voturi)    
        Dupa cum merge treaba (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:07)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Dupa cum merge treaba e timpul sa infiintam firma de turism: Calatorii Esentiale.
        Vrei sa calatoresti ? Iti aranjam castigarea unui premiu pentru comentarii in ce tara vrei ! Calatorie esentiala pentru ca trebuie sa ridici premiul personal.
      • +1 (3 voturi)    
        Este oare? (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:58)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Chiar și dacă ești pensionar?
        • +2 (2 voturi)    
          Evident ca pensionarii nu (Vineri, 29 ianuarie 2021, 9:02)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

          Pensionarul a muncit toata viata, e dreptul lui sa stea in cur pe canapea 24/7 pentru tot restul vietii fara sa-l mai judece nimeni.

          Peroblema mea e cu astia care nu-s pensionari, dar stau ca milogii si vin sa faca altora morala si ordine in viata, cand ei au mentalitate de cersetor.
          Sunt oameni bolnavi, oameni care nu pot munci si au nevoie de ajutor si oamenii astia bolnavi nu au o pensie mai mare sau un ajutor mai mare pentru ca un imbuibat de la "stat" le fura banii.
          Acum nu-i mai ajunge ca-i milog, acum vrea faca si morala si sa-mi explice ce am si ce n-am voie sa fac pe munca mea si pe riscul meu.
          Imbuibatii astia, putorile astea, cersetorii astia isi permit sa aiba opinii despre amaratii care isi rup spatele cate 10-12 ore pe zi prin Germania sau UK la cules de sparanghel sau mai stiu eu ce.
          Isi permit sa judece oameni care-si pun in pericol sanatatea pentru a face o viata mai buna pentru copiii lor in timp ce ei sunt exemple clare de putori fara viitor.
          Isi permit sa-mi spuna mie care muncesc 10-11 ore pe zi si n-am avut o zi libera "pe caz de Covid" ce ar trebui sa fac cu mine si cu banii mei, unde am si unde n-am voie sa ma duc.
          • 0 (0 voturi)    
            Am înțeles. (Vineri, 29 ianuarie 2021, 12:15)

            anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Cunoști personal astfel de indivizi? Reprezintă o proporție îngrijorătoare în comunitatea ta imediată?
            • +1 (1 vot)    
              Ah (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 11:31)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

              Tu nu cunosti? Ai vreun prieten profesor? Ai pe cineva care lucreaza intr-o primarie? Cunosti pe cineva care lucreaza intr-o institutie "deconcentrata" sau in administratia centrala?
              Imagineaza-ti un functionar care "lucreaza de acasa" (si tu stii foarte bine cum lucreaza cand sunt la birou), cam cum crezi tu ca munceste? Au salarii mult mai mari decat privatii, dar stau in cur pe canapea, iau salariul intreg in ziua fixata si stau pe net sa ne explice ce-i bine si ce-i rau, cam ce-i aia morala si ce empatici sunt ei. Despre aia vorbesc si sunt cam 2 milioane de cetateni apti de munca, in varsta de munca ce traiesc din POMANA.
              Punct.
              • -1 (1 vot)    
                Cunosc profesori (Duminică, 31 ianuarie 2021, 17:41)

                anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Luk

                Oameni destul de ocupați. N-au timp de comentat pe hotnews.
                • +1 (1 vot)    
                  Da (Marţi, 2 februarie 2021, 20:00)

                  Luk [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                  Au binging de facut. Tot anul au avut foarte multa treaba, mie-mi spui?! :))
  • +5 (27 voturi)    
    Ar trebui sa fie infractiune ptr unii (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:44)

    Coco Whistle [utilizator]

    Persoane cu corona au murit in avion infectind un intreg avion, aici nu mai e vorba nici de educatie, nici de economie, nici de distractie, nici de ceva urgent ci de un adinc bun simt fata de riscul la care te expui si de consecinte, dar nu multi inteleg si nici nu constientizeaza. Cunosc familii de doctorincare au plecat cu copiii la disney, altii calatoresc in tari/zone cu focare iar firmele ii lasa sa lucreze de acolo, altii doar traiesc ziua de azi ca si cum ar fi ultima, altii sint doar nepasatori, aici scapa cine poate, te poti infecta doar mergind la magazin..dar haosul exista acolo unde nu e ordine, iar aceasta pandemie va dura ptr ca reactionam total aiurea, eu as vorbi aici si de cei care refuza sa se vaccineze pe motive total aiurea si care nu sint sustinute. Astia sint un pericol mai mare decit cei care calatoresc. Eu le-as interzice sa iasa din oras.sa ii judece comunitarea lor.
    • -2 (12 voturi)    
      Infractiune ar trebui (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:35)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      sa fie prostia... ca vorba aia, vad multi deja sunt mult mai prosti decat permite legea... O gramada de idioti carora le-atarna mucii la nas, dar ei isi dau cu parerea depre ce "trebuie" sa faca altii... Nu prietene, NU TE PRIVESTE ce fac eu. NU TE PRIVESTE daca eu vreau sa calatoresc si unde vreau sa calatoresc... NU TE PRIVESTE daca ma vaccinez sau nu... NU E TREABA TA.... Poate daca ti-ai vedea de treaba ta, n-ai mai fi un looser penibil care traieste doar bagandu-si nasul in treburile altora, un ratat care nu e in stare de nimic in viata si care traieste de azi pe maine... Partea hazlie e ca habar n-aveti ce v-asteapta... vin vremuri grele si toti onanistii astia care abereaza pentru tot felul de cauze fanteziste, o sa va treziti la realitate... si atunci o sa ne distram noi, oamenii normali, chiar daca o sa fim in acelasi r@h@t... :)
    • -3 (17 voturi)    
      Ce cauti in avion? (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:00)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Ce cauti in avion daca ti-e frica? Pe tine cine te pune la calatorit? Calatorilor trebuie sa le pese sa "nu calatoreasca" pentru ca tu sa poti calatori fara sa ai grija infectarii. Imi pare rau, cand te apuci de calatorit iti asumi automat niste riscuri.
      Finalul mi-a placut...tribunalul poporului sa ne judece. Ce am cautat in avion cand si ei erau acolo?
    • 0 (2 voturi)    
      Cei care nu au calatorit (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 12:06)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      si nici nu au gandul sa calatoreasca, de ce trebuie sa sufere atat? Si având în vedere faptul ca virusul a fost adus din locul aparitiei, de persoanele care au călătorit în acea zona, iar acești "călători", potențial purtatori de virus chiar vaccinati acum, au fost și sunt principalii vectori ai raspandirii virusului transfrontalier, eu propun ca acestia sa plateasca o taxa de calatorie, iar banii sa se foloseasca in masurile de combatere a pandemiei. Suplimentar, toti oamenii nevinovați, care s-au imbolnavit de Covid-19, dar NU au calatorit, sa fie despagubiti cu cate 1000 euro pentru fiecare zi de spitalizare, iar dacă rămân cu sechele, sa primeasca toată viața o pensie medicala de 500 euro lunar. Familiile celor decedati din cauza Covid-19, FARA sa fi călătorit în alta țara, sa primeasca un ajutor de 50.000 euro. Ce vina am eu, care nu am călătorit și nici nu am de gând sa călătoresc, de trebuie sa suport măsuri restrictive, discriminatorii și potențial vatamatoare? Nu mi s-a pus în pericol sanatatea și viața ?
      • 0 (2 voturi)    
        Sa stea in casa (Marţi, 2 februarie 2021, 20:02)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui unins

        In casa sunt in siguranta. Sa nu calatoreasca nici pana la magazin. Tot o calatorie e, tot intra in contact cu puzderie de oameni si tot in pericol ii pun.
        Logica ta e sa-i premiem pe cei care stau in casa si sunt de acord cu asta.
        Daca-mi prezinti o dovada ca nu ai iesit, iti trimit 100 de lei pe luna.
  • -2 (10 voturi)    
    Nu trebuie să-ți fie rușine de nimic (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:44)

    hic sunt leones [utilizator]

    care nu face rău altora, iar o persoană sănătoasă care călătorește chiar și în vreme de pandemie nu poate face rău nimănui.
    Iar dacă persoanele vulnerabile care n-au atâta minte încât să se protejeze în primul rând ele însele, deși au toate informațiile și mijloacele ca să o facă, pățesc ceva, poate că nu e cel mai rău lucru care s-ar întâmpla omenirii...
  • -1 (17 voturi)    
    I couldn't care less (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:11)

    eyesopen [utilizator]

    ca orice alta forma de shaming (ca esti barbat, ca esti alb, ca nu esti proletar etc.), si asta ere efect doar daca te intereseaza ce spun unii sau altii.
    atitudinea sanatoasa de nepasare fata de ceea ce se cheama "gura lumii" rezolva problema.
  • +7 (11 voturi)    
    Genul de indivizi pe care prefer să-i evit. (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:14)

    anton_carpati [utilizator]

    "Au fost enorm de mulți oameni care au citit și m-au urmărit cu mare interes și curiozitate, tocmai pentru că era o gură de aer proaspăt,"
    "noi avem nevoie să ieșim, pentru sănătatea noastră mintală”.

    Pentru categora asta de persoane sănătatea mentală e condiționată exclusiv de validarea socială și de numărul de followeri. Lasă-i singuri într-o cameră fără oportunități de selfie și în cel mult 6 ore îi găsești în delirium tremens.
  • +1 (3 voturi)    
    pe mare la soare sau pe munte suind (Joi, 28 ianuarie 2021, 21:08)

    ..13 [utilizator]

    si bine ne simtim unii altii or sta pititi sanatate!
  • -3 (9 voturi)    
    Eu unul am trecut prin COVID... (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:16)

    Nyk1 [utilizator]

    ...datorită faptului că unii nu au purtat măști corect când au interacționat cu mine. În plus, având anticorpi am o oarecare imunitate. Deci, de ce mi-ar păsa mie de restul societății, mai ales când văd că nici altora nu le-a păsat de sănătatea mea? N-au decât să ajungă la spital cu țeava-n gât din partea mea!
    • +4 (4 voturi)    
      Cât pathos. (Joi, 28 ianuarie 2021, 23:03)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Supervillain origin story.
    • 0 (4 voturi)    
      Ai fi putut fi trecut „din cauză”, nu „datorită” (Vineri, 29 ianuarie 2021, 9:58)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ai trecut boală, din cauză că nu ai avut grijă de organismul tău și, fiind neantrenat, a lăsat virusul să se multiplice.
      Ai fost contaminat, din cauză că TU nu ai folosit măsurile potrivite de protecție: masca nu protejează, distanța face acest lucru - dacă stăteai la 2m distanță de persoanele suspecte, era puțin probabil să fii contaminat.
      Așa că asumă-ți vina de a te fi contaminat și nu mai da vina pe alții.
      • +1 (1 vot)    
        nu e chiar așa (Vineri, 29 ianuarie 2021, 11:17)

        mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        ..un moment de neatenție, sau apropierea involuntară de o persoană asimptomatică (sau chiar mai rău..), care persiflează efortul colectiv de a stopa virusul (fentând regulile) și devii infectat.
        Au pățit-o medici, asistente.. etc, chiar cu echipament special pe ei.

        Nu există protecție 100% față de acest virus. Rămâne o ruletă rusească, cu deosebirea că riscul nu e doar unul personal, ci îi afectează pe cei din jur. Despre asta este vorba, iar călătoritul doar de plăcere este pe cât de inoportun, pe-atât de egoist și iresponsabil, în situația dată.
        • +1 (3 voturi)    
          Dta nu înțelegi cum funcționează răcelile (Vineri, 29 ianuarie 2021, 13:15)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

          „Un moment de neatenție” nu poate să ducă la infectarea cuiva, pentru că orice persoană are nevoie să fie expusă la - respectiv să ingereze - un anumit număr de particule virale ca să se poată infecta, or pentru sars-cov-2 acest volum a fost calculat că se adună de la o persoană transmițătoare pe parcursul a 10-15 minute (sau a unui singur minut atunci când victima stă la mai puțin de 2m de 10-15 persoane infectate), ceea ce înseamnă că aproape orice infectare (în afara celor petrecute în cadrul familiei și care sunt suficient de multe ca să conteze) este mai mult rezultatul acțiunii sau inacțiunii celui care primește virus decât a celui care, fără să știe, transmite.
          Sigur că există metodă de protecție 100%: PĂSTRAT DISTANȚA DE MINIM 2 M FAȚĂ DE NECUNOSCUȚI.
          Eu mi-am permis un nivel mai scăzut de atenție, pentru că am o sănătate de la f. bună în sus și mă interesează aproape deloc că mă infectez sau nu - am intrat în contact (de lungă durată, în aceeași încăpere, fără să poarte nimeni măști) cu peste 10 persoane purtătoare de virus; am participat la petreceri în spații închise (bine aerisite) cu zeci de persoane (la fel fără să poarte nimeni măști); m-am îmbrățișat cu persoane dragi (aflate în timpul perioadei de incubație a virusului); și nu m-am infectat, pentru că: 1. am limitat interacțiunile fizice cu cei din afara gospodăriei; 2. n-am petrecut mai mult de 10 minute în încăperi neaerisite cu aceste persoane; 3. plămânii mei sunt suficient de bine pregătiți ca să îmi pot ține respirația tot timpul de are nevoie un copil să simtă îmbrățișarea - însă bătrânii mei (din mai multe generații) au făcut exact ce le-am spus - au avut grijă la distanță (chiar și cu prietenii lor și chiar dacă unii au mers cu măștile pe sub nas) - și niciunul nu s-a infectat (până acum când i-am vaccinat pe toți - lucru care pe mine pentru mine și pentru copii mi se rupe - la fel cum mi se rupe că mă infectez).
          • 0 (0 voturi)    
            Rămâne o ruletă rusească (Vineri, 29 ianuarie 2021, 17:36)

            mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            mai ales cu noile tulpini care sunt încă în studiu
            • 0 (0 voturi)    
              Cu câteva mii de goluri în încărcător (Vineri, 29 ianuarie 2021, 19:59)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

              Ne uităm la date și vedem exact procentul de risc pe intervalul de vârstă; pentru mine, de exemplu, este mai mic de 5:1.000.000 (ăsta este riscul ca eu să mă infectez și să mor cu sars-cov-2), iar pentru copii este 1:1M (de 5 ori mai mic ca în cazul meu) și vor intra cât de curând în 0.5:1M.
              Sigur, nu este 0, însă, considerând cifrele pe care le-am pus, cam cât de speriat crezi că sunt eu pentru mine și pentru familia mea și cam cât de stresat crezi că voi fi dacă (sau când) voi afla că m-am infectat (așa cum m-am tot infectat de-a lungul timpului cu alte virusuri obosite precum covidul ăsta chinezesc, uneori - de cele mai multe ori - fără să știu că-s infectat)?
  • -1 (1 vot)    
    Nu (Vineri, 29 ianuarie 2021, 13:30)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    ar trebui!
  • +1 (1 vot)    
    Nu (Vineri, 29 ianuarie 2021, 13:53)

    B2308 [utilizator]

    Dacă nu îți pui poze pe Facebook și Instagram sau dacă nu te lauzi cu asta, n-ar trebui să-ți fie rușine.
  • 0 (4 voturi)    
    Eu cu asta ma mandresc (Vineri, 29 ianuarie 2021, 17:31)

    Setalcott [utilizator]

    De cand a inceput pandemia, am vizitat

    South Dakota (Badlands National Park, Custer State Park, Mount Rushmore)
    Wyoming(Devil's Tower, Wind River Range)
    Colorado (Rocky Mountains NP)
    Washington(Olympic NP, North Cascades NP, Palouse Falls SP, Steptoe Butte SP)
    Alaska (Kenai Fjords NP, Denali NP, Chena Hot Springs)
    California(Valley of Fire SP AZ, Joshua Tree National Park, Palm Springs, Big Sur, San Bernardino, San Gabriel, San Rafael Mountains)
    Texas (Guadalupe Mountains NP, Big Bend NP, Inks Lake SP)
    local Georgia (Wormsloe Plantation, Chattahoochee National Forest)

    Anul asta am in plan
    Oregon
    Idaho
    Colorado
    Hawaii
    Bermuda

    Imagini din North Cascades NP (WA)

    https://trailcatjim.com/bowan-mtn-mcgregor-mtn-attempt/

    Calatorie placuta tuturor