Natalia Gavriliță, desemnată premier al Republicii Moldova de către Maia Sandu

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:20 Actualitate | Esenţial


Maia Sandu
Foto: SplashNews.com / Splash / Profimedia
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a nominalizat-o miercuri drept premier desemnat pe Natalia Gavriliță, fostul său ministru de Finanțe, scrie jurnal.md.

„Am luat decizia de a o desemna în calitate de premier pe Natalia Gavriliță. Este un om în care am încredere, o profesionistă integră și responsabilă”, a anunțat Maia Sandu, într-o declarație de presă.

În perioada următoare, Natalia Gavriliță va propune un program de guvernare și își va forma echipa.

„În continuare consider că anticipatele sunt singura cale de ieșire din acest impas, cetățenii trebuie să aibă dreptul să-și aleagă deputații și să se facă o majoritate responsabilă care să lucreze în interesul cetățenilor. Acum fracțiunile au posibilitatea să demonstreze dacă vor anticipate sau umblă cu minciuni și încearcă să pună capcane”, a mai spus Maia Sandu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


17217 vizualizari

  • -22 (26 voturi)    
    Muma lui Stefan cel Mare si Sfant (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:27)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Care este muma si care este tanara domnita, bre ?
    Matriarhatul Moldaviei.
    • +7 (13 voturi)    
      Hai lasa-ne ! (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:09)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      La Moscova tovarasu'
  • -19 (21 voturi)    
    aha (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:59)

    real didi [utilizator]

    sandu habar n-are ca pe fostul ei ministru o cheama GAVRILITA, cu A nu cu Ă...
  • +22 (24 voturi)    
    Succes (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:43)

    Manodragon [utilizator]

    Mult succes dragi moldoveni!
    Sper ca incet incet sa se apropie de Romania si Europa.
    Si daca o sa fim ambele tari in UE atunci putem forma din nou o Romanie Mare intr-o Europa Unita

    fara rusi
    • -13 (17 voturi)    
      Iar funarisme? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:58)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Manodragon

      Scoate-ți din cap bazaconiile cu România Mare, că ești în 2021. România Mare nu mai are cum să fie, din moment ce teritorii din ce a fost nu sunt doar în actuala MD, ci și în UA, stat recunoscut internațional, chiar dacă are probleme teritoriale cu rușii, care stau la pândă. N-ați fost niciodată la Chișinău sau Cernăuți, să vedeți cum e, dacă ne vrea cineva, dar visați Românii Mari :))
      • +7 (9 voturi)    
        Alt tovaras ! (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:10)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Va e frica bai ?
      • +10 (12 voturi)    
        imagine (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:24)

        Manodragon [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Imagineaza-ti peste 20 de ani Romania si Moldova in UE si in Schengen!
        Nici nu trebuie sa te unesti, o sa fim impreuna, asta e tot ce conteaza.
        Bineinteles, daca este vointa politica in ambele tari si se face referendum si se vrea asta, cine ne opreste sa ne unim?
        • +1 (3 voturi)    
          Exact (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 21:02)

          FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Manodragon

          Partea cu Romania si UE&Schengen peste 20 de ani ai cam nimerit-o...nu cred ca vor fi surprize avand in vedere conducerea Ro din ultimii 30 de ani.

          Pe pariu ca pana si Ceausescu in 10 ani se destepta si baga Ro in UE daca mai traia...
        • -1 (3 voturi)    
          unii nu pot sau nu vor sa vada (Joi, 28 ianuarie 2021, 7:30)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Manodragon

          Ca deja pasi importanti au fost facuti in directia buna. Cine este cel mai important partener comercial al Moldovei???

          Daca Romania devine si cel mai important partener poliitic, diplomatic si poate chiar si militar al Moldovei atunci ...
      • +3 (7 voturi)    
        Bai Doughin (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 20:50)

        Ahha [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Omul zicea mai sus "fara rusi", deci abtine-te, ca esti rus
  • +1 (7 voturi)    
    vai de ei (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 20:54)

    oldman_boy [utilizator]

    Vă aduceți aminte cum arătam noi în anii '90?
    Era mai bine de zece ori decât acum în Moldova.
    Vă amintiți cum era la noi în anii '80?
    Cam așa este acum la Tiraspol.
    Oricum ar fi, se cam complac moldovenii în ce au.
    Mai departe, trageți concluzii legate de eventuala unire, dorită numai de nostalgici care nu sunt cu picioarele pe pământ
    • +1 (3 voturi)    
      N-ai mai fost de mult la ei? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 23:47)

      abc999 [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      Nu zic ca e bine tare dar uiti ce era la noi in anii '90. Moldova e la nivelul la care era Romania prin 2005.