Raluca Prună, fost ministru al Justiției: Autoritățile stau și tolerează rețele de vaccinări paralele. Scapă cine poate, succes

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:03 Actualitate | Esenţial


Raluca Pruna
Foto: Facebook.com
Raluca Prună, fost ministru al Justiției în Guvernul Cioloș, afirmă, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că nu a reușit să programeze pentru vaccinul anti-Covid o rudă nedeplasabilă, în vârstă de 85 de ani, și acuză autoritățile că „stau și tolerează rețele de vaccinări paralele”.

„Speța e așa: programarea unei persoane apropiate din familie, de 85 de ani, nedeplasabila. Am înscris-o pe platforma acum 2 săptămâni și am așteptat cuminte ca marele comitet de coordonare a haosului in vaccinare sa decidă cum e cu echipele mobile”, povestește Raluca Prună, care adaugă că a discutat miercuri dimineața cu 6 persoane la numerele de telefon publice, și „absolut niciuna nu mi-a putut da nicio informație”. „Nici DSP la numerele publice de pe site-ul Ro vaccinare, nici 112. Nimeni”.

În plus, o persoană care s-a prezentat ca fiind de la DSP i-ar fi închis telefonul.

„Nu am putut afla NIMIC, nicio informație despre echipe mobile. (...) Am multe întrebări pe lângă misterul cu echipele mobile pentru cei nedeplasabili. De pildă cum anume funcționează chestia cu oamenii străzii care au prioritate, o fi fost vreunul care chiar e om al străzii vaccinat? Cum funcționează lucrurile pentru cei care sunt in rural, dacă in București nu poți afla o informație simpla?”, se întreabă Raluca Prunp.

Fostul ministru spune că experiența i-a „întărit impresia ca rămânem incapabili sa organizam ceva care sa funcționeze, nici măcar in aceasta pandemie”.

„De fapt suntem experți in organizarea de lucruri care sa aibă fisuri multe, portițe prin care sa se strecoare veșnicii descurcăreți de serviciu deghizați in ‘personal critic’, ‘oameni ai străzii’ sau orice îți da prioritate. A avea 85 de ani și a fi nedeplasabil, a fi de fapt peste 65 de ani și bolnav cronic nu înseamnă nimic in România in aceasta pandemie. Autoritățile stau și tolerează rețele de vaccinări paralele. Scapă cine poate, succes...”, mai scrie Raluca Prună, care a fost colegă în Guvernul Cioloș atât cu Raed Arafat, cât și cu ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


11469 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    80 mii de vaccinuri au fost rezervate pt esentiali (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:15)

    Gryphus [utilizator]

    apoi din ce a ramas le-au lasat la liber pe platforma si cine a fost pe faza s-a inscris.

    dar de 2 saptamani e imposibil sa mai faci vreo programare pt vaccin, peste tot apare: LOCURI EPUIZATE

    sunt sute de mii de oameni peste 65 de ani care NU se pot nici macar programa pentru Martie - Aprilie
    • -3 (15 voturi)    
      Mai exact, ce propui? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 13:27)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Romania depinde de cantitatea de vaccin pe care o primeste de la UE, deci sigur ca nu se pot vaccina toti in urmatoarea luna. Ce propui, sa ii vaccineze pe restul cu "vaccinul" facut de nea caisa ala de la Timisoara, care se lauda de prin martie-aprilie ca a facut el primul vaccin romanesc anti-covid?
      Nici sa faci programari cu mai mult de o luna in avans nu este ok, ca sunt multe necunoscute - cate doze vor fi disponibile atunci, ce tipuri de vaccinuri vor mai fi autorizate, etc.
      • +8 (14 voturi)    
        Propun vaccinarea celor peste 65 ani PRIMII (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 13:52)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        si nu a tinerilor militieni de 20-30 de ani care se vaccineaza in detrimentul celor cu adevarat vulnerabili

        culmea nesimtirii e ca cei care decid ca 'esentialii' se vaccineaza cu rpioritate sunt aceiasi care plang cu lacrimi de crocodil pt oamenii care mor in spitale si ghici ce aia care mor sunt cei peste 60 de ani
  • -8 (24 voturi)    
    uite d-aia-i apevist „coordonator” (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:18)

    di livio [utilizator]

    doamna Raluca se miră amu, cam tîrziu...io mă mrai un pic cînd puse fikusz apevist șef la vaccinări, da apoi înțelesei...apevistu respectă ordinili nu legea, apevștii n-au legi..Vlad Voiculescu parcă vruse să-l schimbe pe apevist da renunță urgent, n-avea șanse, mai mari șanse are să-l schmbe pe Sf.Petru de la poarta raiului...scapă cine poate, vorba lu doamna, sucesuri la vaccinări cu GîNGAV
  • +2 (20 voturi)    
    Romanii adora o spaga (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:19)

    emil bobu [utilizator]

    si vor scoate spaga din orice. Astia sunteti.
  • +19 (23 voturi)    
    Vesnica si admirabila inocenta (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:21)

    ipolitic [utilizator]

    Ar fi de presupus ca un fost ministru macar cu asta s-a ales, sa fi aflat cum merg treburile in statul nostru. Se pare ca totusi nu.
  • +4 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:25)

    [anonim]

  • +4 (12 voturi)    
    recomandarea de vaccinare la 1-2 luni (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    de la boala este halucinanta si de neinteles , in loc sa imunizezi oameni vulnerabili mai bagi o doza la unul deja imun? complet stupid , mai ales cand nu ai vaccinuri destule!
  • +8 (14 voturi)    
    Romania lucrului bine facut... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 13:11)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...toti bugetarii au trecut la “esentiali” si tatal meu la 80 de ani NU gaseste loc liber ptr vaccinare nici macar dupa 15 martie . Multumim si emigram, PNL, PSD aceeasi mizerie !
  • +6 (16 voturi)    
    Romania (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 13:32)

    Costi888 [utilizator]

    Nu este capabila sa gestioneze un proiect de asemenea anvergura, asa cum este cel de vaccinare.. sa fim seriosi. Pur si simplu nu exista minti capabile pe la ministere sa gestioneze asa ceva. Outsource catre o firma privata si gata. Nu stati sa va jucati cu viata a milioane de romani!
  • +1 (1 vot)    
    deci... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 22:21)

    ..13 [utilizator]

    1. resurse mai mici decat cele planificate

    2. alocarea alandala fara sa se tina seama de intentia persoanelor si de concentrarea economiei in anumite zone - urban vs. rural.

    3. echipa mobila este la secret - asa a rezultat din ultima prezentare facuta de Gheorghita - sa nu ne miram de ce unii sunt cu mult mai in fata decat le este locul si sunt bine merci vaccinati - secretomania bate Romania. Multumiri!

    4. cel mai usor era sa isi faca fiecare persoana care doreste sa fie vaccinat inscrierea in baza de date - se vedea intentia - dupa care un algortim programa in functie de numar vaccinuri disponibile, de bolile cronice de care suferi si de varsta - asta este criteriul care ma enerveaza cel mai tare - programarea si sa ai posibilitatea sa faci o alegere intre 2-3 variante si gata. daca ceva intervenea, in extremis, erai sunat sau primeai SMS si uite nu ne mai apuca nebunia pe toti.

    PS
    uite de ce ma enerveaza chestia cu varsta:
    - intre un pensionar bolnav si unul tanar cu boli cronice pe cine alegi? Eu as alege pe cel care este mai tanar...
    - intre un special si un cadru medical as alege cadrul medical
    - intre un special si un lucrator obisnuit as alege lucratorul obisnuit - speciali mai exista, nu duce tara lipsa de tot felul de speciali numai ca nu prea gasim speciali integri si cu scoala adevarata, facuta pe bune ... sunt prea multe umpluturi speciale!
    - intre un cadru medical si un educator/profesor as alege educatorul
    - intre educator si lucrator obisnuit as alege educatorul/profesorul

    dupa cum se vede am lasat cam la urma pensionarii - ei nu vor putea sa fie atinsi de virus daca activii sunt vaccinati si merg la lucru sanatosi!

    Intrarea in tara numai cu masca pe gura si pe nas permanent, ex mancare, tigara, somn -te-am prins fara masca amenda de sa te usture si interdictie de a mai intra in tara pentru 4 luni de zile.

    In centrele de varstnici era suficient sa fie vaccinate angajatii centrului si gata. Varstnicii aceea nu prea mai ies pe strada asa ca .
  • +4 (4 voturi)    
    Eu nu cred ca s-a... (Joi, 28 ianuarie 2021, 6:18)

    gigiN [utilizator]

    ...indoit cineva ca parazitii tarii-politicienii,militieni,magistrati-nu vor fi vaccinati printre primii !!!