Deschiderea unui cont pe o reţea de socializare folosind numele altei persoane este infracţiune și se pedepsește cu închisoarea - decizie a instanței supreme

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2021, 11:47 Actualitate | Esenţial


Facebook
Foto: Radek Ziemniewicz, Dreamstime.com
Deschiderea pe rețelele de socializare a unui cont pe numele altei persoane și postarea de informaţii, fotografii şi imagini video pe acel cont, fără acordul persoanei respective, constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare între 1 an și 5 ani, a stabilit Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ).

Decizia a fost luată de către completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept al instanței supreme.

ICCJ a fost sesizată de Curtea de Apel Braşov pentru pronunțarea unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea unei chestiuni de drept, într-un dosar în care un bărbat a fost condamnat în primă instanţă la 3 ani şi 8 luni închisoare pentru şantaj, fals informatic şi violarea vieţii private, după ce a deschis un cont fals pe o reţea de socializare şi pe un site pentru adulţi, unde a postat fotografii şi filmuleţe compromiţătoare cu fosta sa iubită, scrie Agerpres.

Potrivit actului de acuzare, în decembrie 2018, bărbatul şi-a ameninţat fosta iubită că, dacă nu va relua relaţia cu el, va da publicităţii pe internet mai multe fotografii care o înfăţişau dezbrăcată şi filmuleţe în care cei doi apăreau întreţinând relaţii sexuale.

Ulterior, bărbatul a creat pe un site de adulţi un profil cu numele femeii, unde a postat fotografii cu ea dezbrăcată şi un filmuleţ în care fosta iubită întreţine relaţii sexuale cu el, precum şi un profil fals pe Facebook cu numele persoanei vătămate, de pe care a trimis altei persoane fotografii cu femeia dezbrăcată.

La judecarea apelului, judecătorii de la Curtea de Apel Braşov au decis sesizarea Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie cu pronunţarea unei chestiuni de drept: "Dacă fapta de a deschide şi utiliza un cont pe o reţea de socializare deschisă publicului (reţea care nu solicită dovezi din care să reiasă folosirea numelui real de către deţinătorul unui cont), furnizând ca nume de utilizator numele unei alte persoane şi introducând date reale vizând această persoană (informaţii, fotografii, imagini video etc.) realizează condiţiile de tipicitate ale infracţiunii de fals informatic, prevăzută de art. 325 din Codul penal, cu referire la cerinţele ca acţiunea de introducere a unor date informatice să fie realizată fără drept şi, respectiv, să aibă ca rezultat date necorespunzătoare adevărului".

Curtea de Apel Braşov a motivat sesizarea prin faptul că în dosare asemănătoare privind săvârşirea infracţiunii de fals informatic prin creare de conturi false pe reţelele de socializare instanţele au dat decizii contrare, de la condamnare la achitare sau schimbarea încadrării juridice.

Instanţa supremă a decis în acest caz că este infracţiune fapta unei persoane de a deschide şi utiliza un cont pe o reţea de socializare pe numele unei alte persoane, fără acordul acesteia.
  • "Fapta de a deschide şi utiliza un cont pe o reţea de socializare deschisă publicului, folosind ca nume de utilizator numele unei alte persoane şi introducând date personale reale care permit identificarea acesteia, întruneşte două dintre cerinţele esenţiale ale infracţiunii de fals informatic prevăzută în art. 325 din Codul penal, respectiv cea ca acţiunea de introducere a datelor informatice să fie realizată fără drept şi cea ca acţiunea de introducere a datelor informatice să aibă ca rezultat date necorespunzătoare adevărului", se arată în hotărârea ICCJ.
Conform Codului penal, infracțiunea de fals informatic se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


15427 vizualizari

  • -13 (17 voturi)    
    Adio Fake Account! Plang postacii (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:13)

    Miky60 [utilizator]

    Hahaha, gata cu propaganda ruseasca proletara care faceau jocurile Rusiei prin postaci! Nu mai au unealta de propaganda!
    • +12 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:27)

      [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      • +5 (7 voturi)    
        Grupul Facebook (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:41)

        AltJ [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu mai poate grupul Facebook (FB, Whatsapp, Instagram, Messenger) de utilizatori falsi. Tocmai isi schimba licentele sa te poata urmari in paralel pe toate.

        Chiar si pentru cei care nu au cont pe FB, pot sa le faca profilul stiind ca vorbesc pe Whatsapp cu zeci de profile deja facute.

        E plin de profile false pe FB, care raspandesc teorii gen nazism, qanon si FB mai mult ca sigur stie ca sunt false si pe deasupra multe si ilegale but it's good business. Grupul asta detine monopol pe mintile si sentimentele oamenilor.
        • +2 (2 voturi)    
          N-ar fi ca si cum oamenii nu ar vrea (Marţi, 26 ianuarie 2021, 13:38)

          Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui AltJ

          E o chestie reciproc avantajoasa. ne prefacem ca e ok, stim ca nu e dar continuam.
          Nu e ca si cum te tine cineva legat de FB si Whatsup sau altele...Stii, dar vrei in continuare!
          • 0 (4 voturi)    
            Tocmai ce au inchis alte platforme alternative (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:16)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

            Si vor continua sa tot inchida, ca doar au pozitie de monopol si abuzeaza maxim de asta.
        • +2 (2 voturi)    
          Deci trebuie sa lasam totul in mana GUV (Marţi, 26 ianuarie 2021, 14:39)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui AltJ

          Stiu ei mai bine, ce o patit in starea de urgenta si acuma ma ingradesc din libertati. Nu gruparile de postaci vor fi afectate ci persoanele fizice. Gruparile de postaci pot sa isi faca conturi in Antarctica daca vor si nu raspund legilor unor tari care pun restrictii. E motivul pentru care exista the great firewall of China. Practic daca lasi netu liber limitezi exprimarea nationala in defavaoarea liberei exprimari din exterior. Cenzura nu are vreodata alt parcurs.
      • +1 (3 voturi)    
        Și dacă este unul cu același nume ca al tău?! (Marţi, 26 ianuarie 2021, 13:06)

        Rower [utilizator] i-a raspuns lui

        Aproape fiecărui cetățean (excepție fac cei cu nume rare de familie și botez) îi corespund de la cateva zeci la mii de persoane cu exact același nume.

        Îți faci un cont și oricând poți fi acuzat ca l-ai deschis pe numele altuia, fara stirea lui.

        Citat:
        "Deschiderea unui cont pe o reţea de socializare folosind numele altei persoane este infractiune și se pedepsește cu închisoarea - decizie a instanței supreme"
        • 0 (6 voturi)    
          eu zic sa inveti sa citesti (Marţi, 26 ianuarie 2021, 13:36)

          relax1 [utilizator] i-a raspuns lui Rower

          "Fapta de a deschide şi utiliza un cont pe o reţea de socializare deschisă publicului, folosind ca nume de utilizator numele unei alte persoane şi introducând date personale reale care permit identificarea acesteia, întruneşte două dintre cerinţele esenţiale ale infracţiunii de fals informatic"

          Trebuie sa introduci si date reale despre persoana respectiva....faptul ca tu ai acelasi nume cu persoana nu este o infractiune...
          Ca daca ai acelasi nume cu un infractor, nu vine politia sa te aresteze pe tine ca ai nume si prenume identic
          • +1 (3 voturi)    
            Dar asta e doar inceputul (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:18)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui relax1

            Crezi ca se va opri la asta? Si cei care au inceput Marea Epurare din Rusia din pozitii de conducere au crezut asta, dar apoi ei au fost urmatorii.
            https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Purge
        • +1 (1 vot)    
          Trebuie sa citesti si dupa titlu (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:07)

          Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Rower

          "Folosind ca nume de utilizator numele unei alte persoane şi introducând date personale reale care permit identificarea acesteia"

          E greu sa fii acuzat ca ai deschis cont in numele altcuiva daca iti pui poza ta, data ta de nastere, liceul etc. Dar e la fel de greu sa argumentezi ca a fost o coincidenta daca pui numele unei persoane pe care o cunosti, cu poza si datele personale ale ei.
    • +9 (13 voturi)    
      Ideea e ... (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:31)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ...ca nu ai voie sa faci un cont cu numele unei persoane reale si sa postezi in numele ei. Poti in continuare face un cont a lui Statu-Palma-Barba-Cot si sa postezi ce vrei. Propaganda ruseasca va continua fara probleme, totul e sa scada numarul de imbecilizati care pun botul la ea. Pentru asta e nevoie de un singur lucru: EDUCATIE.
      • 0 (8 voturi)    
        ete fas.. (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:53)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        si daca eu ma identific ca pesoana aia? ce faci, ma, te iei de sentimentele mele de lgbteu? ma identific cu ce vreau eu! huoooo!
      • +2 (4 voturi)    
        Nu chiar. Ca FB baneaza alea la raportare (Marţi, 26 ianuarie 2021, 13:04)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        E mai greu pentur persoana fizica sa faca asta si mai usor pentru sock puppets si cei din Serviciile de Inteligenta. Plus ca legea este una locala deci daca vreunu dintr-o tara vecina vrea sa o faca o face fara a pati ceva. E doar o slabire a liberei exprimari, e in trend si e binevenita pentru elite.
        • -1 (1 vot)    
          Libertatea de exprimare a ramas exact la fel (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:15)

          Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Constitutia zice clar

          "(6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viața particulară a persoanei și nici dreptul la propria imagine."

          Nu este prevazuta nici o exceptie pentru Facebook sau alte retele sociale.
          • 0 (2 voturi)    
            Stii cum e cu libertatea asta (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:51)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

            ori e totala ori nu e deloc. Daca insusi Putin isi face pagina de FB cu numele lui Orban si incepe sa debiteze dezinformari fara urmari in penal. Dar tu cetatean roman nu poti face asta, cine crezi ca e mai liber in exprimare. Si cum poti ajunge la exprimare libera fara a bana in stil Great Firewall of China pe oricine ce nu poate fi supus legii?
            • -1 (1 vot)    
              Nu exista libertate totala (Marţi, 26 ianuarie 2021, 22:17)

              Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Daca nu poti sa iti exprimi opiniile in numele tau, nu ai libertate totala de exprimare, si un cont cu un nume fals nu o sa schimbe asta.

              Poate ca Putin isi permite sa-si faca un cont in numele lui Orban, dar chiar crezi ca isi permite sa scrie orice ii trece prin cap pe contul lui personal de VK?

              Great Firewall nu e relevant, la orice lege exista posibilitatea ca cineva sa o incalce fara sa fie pedepsit. Daca cineva fura un portofel si scapa, furtul de portofele nu devine legal pe teritoriul Romaniei pana cand politia gaseste o modalitate de a prinde 100% hotii de portofele.
    • +1 (7 voturi)    
      de ce te feresti nu scapi... (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:50)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      .. propaganda ruseasca nu se va termina niciodata, atata timp cat ea va exista in capul si-n imaginatia voastra.
    • -2 (2 voturi)    
      Ei nu (Marţi, 26 ianuarie 2021, 13:28)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Pai pe astia nu-i va acuza niciodata nimeni, mai ales ca sunt protejatii sistemului corupt de propaganda imbecila.
  • +2 (12 voturi)    
    Bun (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:14)

    dickins [utilizator]

    Sa-i ridice si pe aia care fac conturi animalelor.
    • +1 (5 voturi)    
      sau cretinii aia... (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:51)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui dickins

      care fac conturi sau bebelusilor....
    • +2 (6 voturi)    
      sau aia.. (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:51)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui dickins

      .. care au contu' la comun "Gigel si Lācrāmioara"
  • -10 (16 voturi)    
    legalizare (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:27)

    Wheelwright [utilizator]

    Retelele sociale nu mai sunt niste locuri in care se cuplau copiii, cum era mirc-ul sau hi5 pe vremuri. Sunt locuri publice cu impact social.
    E normal ca aceste retele (facebook, insta, tiktok, etc) sa folosesca kyc (checks on invidual), sa scaneze un act de indentitate la inregistrare sau la o verificare ulterioara pentru cei ce deja au conturi. Asa nu ar mai fi troli si infractori pe aceste retele si toti ar fi mai responsabili.
  • 0 (14 voturi)    
    „Corect”. (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:34)

    Tayen [utilizator]

    După care să-ți găsești datele tale personale de vânzare pe internet. are unul de vânzare 500.000 de numere de telefon de vânzare.
    • 0 (6 voturi)    
      vezi ca ai uitat niste zerouri.. (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:52)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      ... 500 milioane, bos.
  • +5 (5 voturi)    
    in acelasi context al pedepsirii Politicienilor (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:44)

    un domn [utilizator]

    care fura sistematic din banul public nu se poate face ceva ?
  • -1 (5 voturi)    
    si daca... (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:49)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. am acelasi nume ca alta persoana, cine face puscarie?
  • +2 (2 voturi)    
    Numele (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:52)

    User9000 [utilizator]

    Pai numele nu este unic, cand iti faci cont trebuie sa-i intrebi pe toti cei care au acelasi nume ca tine, daca sunt de acord?

    "Date necorespunzatoare adevarului" - adica daca pui niste meme pe retea, gata, e caz penal, ca nu sunt adevarate?
    Da' ce, postarile alea sunt declaratii pe propria raspundere?

    Nu mai bine faceti voi legislatie ca lumea pentru retelele sociale? Ca sa valideze utilizatorul la inregistrare, de ex, sau sa rezerve conturi inactive pentru fiecare persoana, astfel incat sa nu poata fi alocate altcuiva?
  • 0 (4 voturi)    
    Ce timpenie de formulare (Marţi, 26 ianuarie 2021, 13:12)

    ac [utilizator]

    "Deschiderea pe rețelele de socializare a unui cont pe numele altei persoane și postarea de informaţii, fotografii şi imagini video pe acel cont, fără acordul persoanei respective [...]"

    1. Deschiderea SI postarea. Deci daca unul in deschide si nu posteaza, si altul nu-l deschide si posteaza, e ok.
    2. Postarea de informatii, fotografii SI imagini video. Deci daca postez doar fotografii si imagini video, dar nu si informatii, e iar ok.
    3. Fara acordul persoanei respective. Mi-a dat acordul verbal. Dovediti ca nu am acordul.
    4. Deschiderea ... unui cont pe numele altei persoane.
    Dovediti ca stiam ca persoana exista.

    Bonus 1: fac un cont pentru Şerban Popescu si scriu Serban Popescu. Nu stiu domle cine e Şerban, eu am facut cont pentru Serban.
    Bonus 2: ce, exista un singur Ion Ionescu pe lume? Asta cu contul facut de mine e un pseudonim literar prin care ma exprim.

    Evident, toate detaliile astea, desi par prostesti, au fost luate in considerare, nu?
    Iar alea cu cont fals si si mai tari. Cind vezi conturi gen JudokaDeLaPascani, aia e o persoana reala, nu?
    • -1 (3 voturi)    
      am impresia (Marţi, 26 ianuarie 2021, 13:41)

      relax1 [utilizator] i-a raspuns lui ac

      ca unii ori nu stiu sa citeasca, ori nu citesc pana la capat, ori citest doar titlul.
      Textul de lege zice asa
      "Fapta de a deschide şi utiliza un cont pe o reţea de socializare deschisă publicului, folosind ca nume de utilizator numele unei alte persoane şi introducând date personale reale care permit identificarea acesteia, întruneşte două dintre cerinţele esenţiale ale infracţiunii de fals informatic prevăzută"

      Adica poti sa faci 100 de conturi cu Popescu Ion atata timp cat nu dai informatii reale despre cine este Popescu Ion si poze reale care duc la identificarea persoanei

      Sper sa fie clar pentru tine acum
    • -1 (3 voturi)    
      Nu pe baza articolului Hotnews se judeca (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:23)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Formularea pe care o critici tu este a jurnalistilor, nu e citat din hotararea ICCJ.

      E de-a dreptul trist cum cineva care a citit doar primul paragraf din articol se crede indreptatit sa dea lectii judecatorilor despre cum ar trebui sa ia in considerare toate detaliile.
      • +1 (1 vot)    
        Am citat ce critic (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 10:43)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        Nu am spus ca le dau lectii judecatorilor, dealtfel, nici nu apare undeva in postarea mea cuvintul judecator sau lege. Am spus "ce timpenie de formulare", pe care am si citat-o.
        De-a dreptul trist cum cineva se repede la o postare fara sa o citeasca, nu?
  • +4 (4 voturi)    
    3 ani si 8 luni (Marţi, 26 ianuarie 2021, 13:29)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vad ca pentru amenintare si defaimare nu a primit nimic... asta merita pe putin 10 ani fara sa iasa pe ochi frumosi.
  • +4 (4 voturi)    
    e grav (Marţi, 26 ianuarie 2021, 14:20)

    catelu [utilizator]

    Ion Popescu o sa aiba o problema serioasa!
  • +6 (6 voturi)    
    Titlu înșelător (Marţi, 26 ianuarie 2021, 14:57)

    Razvan S. [utilizator]

    ICCJ nu a decis că fapta respectivă este infracțiune, ci că "întruneşte două dintre cerinţele esenţiale ale infracţiunii". ICCJ s-a referit doar la aceste două cerințe deoarece așa a fost sesizată de către Curtea de Apel. Dacă citim art. 325 mai găsim o cerință: "în scopul de a fi utilizate în vederea producerii unei consecințe juridice".

    Din câte înțeleg, acum rămâne să se pronunțe Curtea de Apel în cazul respectiv, ca să constate dacă sunt întrunite TOATE cerințele ca fapta respectivă să fie considerată infracțiune. Probabil Curtea de Apel va lua în considerare și alte circumstanțe ale cazului respectiv și (chiar dacă ar constata că nu sunt îndeplinite toate cerințele infracțiunii de la art. 325) poate constata că s-a înfăptuit o altă infracțiune în cazul respectiv (șantaj, de exemplu).
  • +2 (2 voturi)    
    aaaa ? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 6:15)

    nick1587873340950 [utilizator]

    sa explice cineva LEGAL, cum poti face furt de identidate intr-o aplicatie sociala care are propriile regului si nu cele ale tarii in care locuiesti ?