Gheorghe Nica, 27 de ani de închisoare în dosarul celor 39 de migranți găsiți morți în remorca unui camion, în Anglia

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2021, 17:24 Actualitate | Esenţial


Gheorghe Nica (stanga) si Eamonn Harris
Foto: Julia Quenzler / SWNS / Profimedia Images
Patru bărbați au fost condamnați vineri la Londra la pedepse cuprinse între 13 și 27 de ani de închisoare pentru moartea a 39 de migranți vietnamezi, găsiți morți în remorca unui camion în Anglia, în 2019, anunță AFP. Românul Gheorghe Nica a primit cea mai mare pedeapsă.

Principalii doi acuzați, Ronan Hughes, un transportator rutier de 41 de ani, și Gheorghe Nica, un cetățean român de 43 de ani, acuzați că sunt organizatorii traficului de persoane, au fost condamnați la 20 și, respectiv, 27 de ani de închisoare pentru omor din culpă și trafic de migranți.

Doi șoferi au fost condamnați la 13 ani și opt luni de închisoare și 18 ani de închisoare.

Cadavrele a 39 de oameni, printre care 8 femei și doi adolescenți de 15 ani, au fost găsite la bordul unei remorci în zona industrială Grays, din estul Londrei. Containerul provenea din portul belgian Zeebrugge.

Victimele au murit de asfixiere și hipertermie, din cauza căldurii și a lipsei de oxigen din spațiul închis al containerului.

Multe dintre victimele tragediei proveneau dintr-o regiune săracă din centrul Vietnamului, unde familiile acumulează datorii de mii de dolari pentru a-și trimite pe căi clandestine un membru în Marea Britanie, în speranța că acesta va găsi un loc de muncă bine remunerat.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


121876 vizualizari

  • -3 (23 voturi)    
    Cine i-a închis pe emigranți în container? (Vineri, 22 ianuarie 2021, 17:45)

    Rower [utilizator]

    Gheorghe Nica i-a închis pe Vietnamezi în container? Dovezile împotriva lui sunt zero. Este un țap ispășitor.
    • +3 (11 voturi)    
      intrebarea e (Vineri, 22 ianuarie 2021, 19:44)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      Cum a trecut tirul neferificat prin vama la englezi.
      S epare ca mafia cu imigranti are ramuri de la vamesi pana la politiceni
    • +2 (4 voturi)    
      el e (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 9:19)

      gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      fraierul care plateste pt ca e prost lasa sa putrezeasca in puscarie, eazy money nu e ceea mai usoara cale sa te imbogatesti, a primit ce a meritat
  • +3 (15 voturi)    
    LA MULTI ANI! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 17:57)

    unu_din_Romania [utilizator]

    ..macar unii primesc ce merita...acolo unde justitia functioneaza.
    • -5 (17 voturi)    
      din multi se fac putini.. (Vineri, 22 ianuarie 2021, 19:00)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui unu_din_Romania

      ba, pe ce lume traiti? zici ca nu sunteti romani si nu stiti cum e mersu'...

      ... cerere sa execute pedeapsa in tara, scris vreo 200 de carti, "munca" la cantina, purtare exemplara.. in 3 ani e liber.
  • +14 (20 voturi)    
    Poate vad si procurorii si judecatorii din RO (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:10)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Iata cum face treaba justitia: in nici 2 ani treaba s-a terminat, si nu oricum ci cu condamnari grele.
    Fara contestari ca avea completul 3 sau 5 judecatori, si alte mizerii de acest gen.
    IN Romania aproape toate cauzele nu se judeca pe fondul problemei ci pe tot felul de smecherii posibile pentru ca legile sunt special facute ca orice inculpat cu buzunarul gros asa poata scapa basma curata, de obicei prin prescrierea infractiunilor.
    • +9 (9 voturi)    
      Nu o vada (Vineri, 22 ianuarie 2021, 19:25)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      In Romania, ar fi durat vreo 10 ani si pe urma se contopeau pedepsele si lua vreo 7 ani, putand fi eliberat dupa vreo 5...Nu e doar vina judecatorilor, ci si a procedurilor judiciare invechite si a Codului Penal care e...penal, plin de aberatii introduse de persoane incompetente si rau-voitoare.
  • +17 (25 voturi)    
    Da, tata ... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:14)

    Emma12 [utilizator]

    ... asta da justitie ! Proces incheiat rapid, condamnari serioase. Pentru cazul Colectiv, a fost cineva condamnat ? (imi cer scuze, am uitat). Ooops, am mentionat cumva cazul Mario Iorgulescu ?
  • -3 (13 voturi)    
    ..din ciclul : (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:31)

    Observatore [utilizator]

    .." Oameni cu care ne mindrim " .