Aterizare de urgență la Timișoara: Unei femei i s-a făcut rău. Ea a fost depistată pozitiv pentru Covid UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2021, 11:52 Actualitate | Esenţial


Avion gol
Foto: Pixabay.com
Avionul București – Madrid a aterizat de urgență la Timișoara, miercuri, după ce unei femei i s-a făcut rău la bord. Testul rapid pentru COVID-19 a ieșit pozitiv. Aeronava cu 183 de pasageri la bord a decolat spre Madrid la ora 12.44, după mai multe ore de așteptare.

Reprezentanţii Biroului de presă al Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Timiş au precizat, pentru Agerpres, că pasagerei de 64 de ani i s-a făcut rău în avion, iar pilotul a decis să aterizeze la Timişoara.

"Colegii i-au făcut un test rapid care a ieşit COVID-19 pozitiv şi a fost transportată la Spitalul Municipal Timişoara, pentru îngrijiri medicale", a declarat purtătorul de cuvânt al SAJ Timiş, Florin Crişan.

Avionul Tarom a decolat spre Madrid, transmis reprezentanții Aeroportului Internațional Triana Vuia din Timișoara.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3304 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    se simtea rau dar tot a luat avionul? (Joi, 21 ianuarie 2021, 12:37)

    andimi [utilizator]

    se simtea rau dar tot a luat avionul? Ne mai intrebam de ce se raspandeste virusul! Cred ca cei din avion tremura acum!
    • +5 (7 voturi)    
      depinde (Joi, 21 ianuarie 2021, 12:49)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Poate i s-a facut rau in avion. Presiunea aerului in avion, cand acesta zboara la altitudinea de croaziera e mult mai mica decat la nivelul solului, e cam cu 30-40% mai mica, special pentru a micsora diferenta de presiune dintre exteriorul si interiorul avionului. O presiune mai mica (mai putin oxigen disponibil la o inspiratie) a aerului ar putea declansa problemele respiratorii la cineva care are covid fara sa stie.
    • -4 (8 voturi)    
      covid a omorat gripa (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:26)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Toate cazurile de gripa au disparut subit. COVID trebuie premiat
      • +3 (3 voturi)    
        asta e foarte simplu de explicat (Joi, 21 ianuarie 2021, 14:02)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

        Gripa are o infectiozitate mult inferioara Covid (numarul de reproductie R - numarul de persoane care se infecteaza in mod natural de la un purtator al bolii). Si daca rata de infectare la 14 zile e in scadere in Romania, asta inseamna ca masurile de preventie (distantare, masti, igiena, inchiderea sccolilor si a restaurantelor, etc) reusesc sa coboare R0 (numarul efectiv de reproductie cu masurile luate ) sub 1. Daca se reuseste asta pentru Covid, atunci gripa, cu R mult mai mic decat Covid e floare la ureche. Masurile de limitare a epidemiei Covid au efect si pentru gripa (R0 scade mult mai drastic), ca ambele sunt infectii respiratorii si masca, distantarea si igiena sunt universale in lupta contra epidemiilor. Clar?
      • +3 (3 voturi)    
        E normal (Joi, 21 ianuarie 2021, 14:22)

        RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

        E normal sa dispara cazurile de gripa si chiar racelile banale, avand in vedere masurile de protectie si distantare. Daca toata lumea poarta masca cum sa mai imprastie virusul, de unde sa il iei?
        Din martie pana acum nu am mai racit deloc, nu m-a mai durut gatul, si aveam cateva episoade de raceala usoara pe an inainte. Mai ales toamna si la inceputul iernii.
        • 0 (2 voturi)    
          si totusi covid se rapsnadeste (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:06)

          TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

          Cu tot cu masti si masuri de distantare.
          Teoria ta pica
          deci cum a disparut gripa?
          • 0 (0 voturi)    
            citeste explicatia mai sus (Luni, 25 ianuarie 2021, 9:20)

            RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

            ti-a explicat foarte clar t_beriu mai sus.
    • -2 (2 voturi)    
      Cine a omologat acele teste? (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:10)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Eu nu am auzit de tampeniile alea de teste decat in Romanika. Cred ca vin din China. Eu cred ca daca se testeaza regina Elisabeta iese insarcinata. Sunt niste prostii...cine le vinde/promoveaza/recomanda?