Prefectul Capitalei, despre relaxarea restricțiilor: Va intra în vigoare de sâmbătă de la ora 00.00 dacă rata de incidență rămâne sub 3 / Școlile mai au timp să se pregătească pentru scenariul galben

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2021, 9:34 Actualitate | Esenţial


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
Prefectul Capitalei, Traian Berbeceanu, a anunțat miercuri seară că dacă rata cazurilor de COVID-19 rămâne sub 3 la mia de locuitori vor fi relaxate o parte dintre restricții, cu intrare în vigoare de sâmbătă de la ora 00.00. Carantina de noapte nu va fi ridicată. La fel, magazinele se vor închide la ora 21.00.

Traian Berbeceanu a explicat că rata de infectări, care miercuri a coborât sub 3 la mie, trebuie să se mențină la acest nivel încă două zile pentru a se putea relaxa restricțiile.

"Reglementările în vigoare prevăd că, într-un interval de 48 de ore vom monitoriza indicele de incidență și, în situația fericită, pe care ne-o dorim și noi, în care incidența și mâine, și poimâine va fi sub 3 la mie, poimâine vom convoca Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență și vom propune adoptarea unei hotărâri prin care să relaxăm o parte dintre măsurile aflate în vigoare”, a declarat Traian Berbeceanu, miercuri seară, la Digi24.

El a spus că relaxarea măsurilor va putea intra în vigoare de sâmbătă, de la ora 00.00.

Este vorba despre:
  • permiterea funcționarii cu o capacitate de maxim 30% a instituțiilor/sălilor de spectacol și cinematografelor"
  • redeschiderea activităților "la interior" a restaurantelor, barurilor, cafenelelor, etc, în limita a maxim 30% din capacitatea unității;
  • permiterea activităților cu publicul, până în limita a 30% a spațiului destinat, a operatorilor economici licențiați în domeniul jocurilor de noroc.
Întrebat despre programul magazinelor, restricționat acum până la ora 21.00, Berbeceanu a spus că aceasta este o măsură decisă prin hotărâre de guvern prin care a fost stabilită starea de alertă și CSUB nu poate interveni.

"Cred că este absolut necesar să respectăm în continuare normele de siguranţă şi măsurile sanitare pentru ca într-un viitor cât mai apropiat să putem să beneficiem de relaxări mai generoase ale acestor restricţii”, a mai spus Berbeceanu.

Dacă rata de infectare în Capitală rămâne sub 3 la mie, din 8 februarie, odată cu începerea semestrului al doilea, școlile se vor redeschide în scenariul galben.

Întrebat dacă sunt pregătite școlile din București pentru acest scenariu, prefectul a răspuns: "Da, cred că sunt pregătite, pentru că anunțul președintelui a fost cu mai multe zile în urmă. Scenariul va intra în vigoare din 8 februarie și mai au timp să facă pregătiri".

În localitățile din scenariul galben, vor merge fizic la ore copiii de grădiniță, cei din ciclul primar și cei din anii terminali, adică din clasele a VIII-a și a XII-a. Ceilalți vor face în continuare ore online.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3837 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    ... (Joi, 21 ianuarie 2021, 9:44)

    tirolez [utilizator]

    Si cum se vor "pregati" scolile pentru acest maret scenariu?
    In Bucuresti sunt clase foarte aglomerate, asta e norma, prefectul inteleg ca nu-i localnic, dar ar trebui sa cunoasca realitatea.
    Ar trebui pastrat macar sistemul hibrid in scolile unde sunt elevi peste limita legala intr-o clasa, nu poti sa tii zeci de copii ore in sir in clase cel mai probabil nearesite (pentru ca februarie, "curent" etc)
    Asta toamna erau toti stresati sa monteze plexiglasuri, distantare etc. acum, toata lumea la scoala, 5 elevi/mp, oricum nu-i mai pasa nimanui.
    • 0 (6 voturi)    
      Adica sa revenim la CAUZA cresterii nr de cazuri (Joi, 21 ianuarie 2021, 10:28)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Adica, noi am avut acea crestere si am ajuns in zona rosie tocmai pentru ca au fost restaurantele buluc de lume, salilor de noroc, petreceri cu lautari, etc si doar dupa ce le-am inchis am reusit sa scadem numarul de cazuri. Si, in loc sa continuam sa le tinem inchise ca sa dispara acest virus o data pentru totdeauna, prin vaccinare si prin limitari, noi le deschidem din nou?
      Pai rezultatul va fi ca iar vom ajunge la rosu.
      E ca si cum ai 90 de kg, faci o dieta cu target sa ajungi la 75 de kg, iar cand ajungi la 77 zici "aaa, pai e bine, hai inapoi la prajituri, pizza, ceafa, slanina ca e bine" si apoi ajungi la 95kg
  • +1 (7 voturi)    
    Urmează o explozie de cazuri... (Joi, 21 ianuarie 2021, 9:50)

    BEDE [utilizator]

    După această relaxare urmează o explozie de cazuri. Doar vaccinarea masivă va permite ridicarea restricțiilor fără probleme majore.
    Pentru că este clar că mulți au avut doar forme ușoare și nu au făcut teste PCR. Și sunt și mai mulți asimptomatici. Ori, dacă se dă mai multă libertate - cum ar fi perfect normal în alte condiții -, atunci vor fi și mai mulți care vor avea forme grave și nu se vor mai găsi locuri la ATI.
    Chiar dacă numărul total de cazuri confirmate prin teste a scăzut, totuși s-au menținut peste 1000 de locuri ocupate la ATI și nu a existat zi în care să fie mai puțin de 50 de decese de nu mai țin minte când... Acesta ar fi un indicator că au fost mulți care au trecut prin forme ușoare de COVID. Și cunosc pe cineva care nu a făcut test PCR când a avut unele probleme (printre care pierderea gustului și mirosului), iar după 2 săptămâni a făcut test de anticorpi și a ieșit că are...
  • +1 (9 voturi)    
    Urmeaza cresterea. (Joi, 21 ianuarie 2021, 10:02)

    clint [utilizator]

    In definitiv, toate tarile sunt in plin al 3-lea val, noi de ce sa nu ajungem acolo?
    Asteptam cu interes tulpina britanica, despre care cercetatorii au avertizat, vedem ca in unele tari se adeverste ce au spus, dar cine asculta cercetatorii intr-o tara bananiera ca Romania?
    Important e ca hipstero-cocalarul sa aiba unde sa "socializeze", adica sa iasa, sa fie vazut si de altii cum stau, el si cu mandra lui pe telefon la restaurant.
    Trebuie sa "avem grija" de oameni, e tare greu pentru ei sa ragaie saracii dupa bere acasa, la un film pe Netflix, fara ecoul specific unei sali de cinema?
    • +2 (4 voturi)    
      si cu angajatii HoRECA ?! (Joi, 21 ianuarie 2021, 11:25)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui clint

      ce facem, boss? aia sunt muritori de foame, te gandesti macar o secunda la zecile de mii de angajati HoRECa din Capitala si cumulat si la familiile lor?
      Doar pt ca tie iti curge lunar salariul de bugetar sau norocos neafectat de criza nu inseamna ca nu sunt in jur multe alte drame indviduale, familiale, etc.
      Hipstero-cocalarii aia duc in spate, cel putin in Bucuresti-Ilfov sectoare economice intregi-HoReCa, entertainment, vanzari, etc, de unde statul incaseaza impozite, taxe etc sa iti plateasca si mataluta salariul de bugetar sau pensionar favorizat si egoist.
      PS: sunt deschise restaurantele in multe judete, de cateva saptamani, Valcea, Sibiu...ce sa vezi, nu a explodat inca niciun indice acolo...
      PPS: cred ca atat de multi au facut deja forma usoara si medie a COVID19 in marile orase ca practic, cine a fost sa fie expus, l-a luat deja si ajungem cumva la un fel de imunitate de turma curand...
  • 0 (2 voturi)    
    Restrictia de noapte e o problema. (Joi, 21 ianuarie 2021, 10:26)

    snowflake [utilizator]

    Daca eu vreau sa merg pana la cluj si sa ma intorc in aceeasi zi ca sa rezolv niste probleme nu prea pot pentru ca nu o sa reusesc sa plec dupa ora 5 si sa ma intorc pana in ora 23.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta e pt. protectia de hoti, nu de covid (Joi, 21 ianuarie 2021, 11:05)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Pentru ca, pe de o parte, gradul de saracie a crescut, pe de alta parte s-au intors in tara oameni care acum nu au niciun mijloc de trai sau care oricum nu-si propusesera sa cistige legal banii nici in alte tari.
    • +1 (3 voturi)    
      ai optiuni (Joi, 21 ianuarie 2021, 11:20)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      1. stai peste noapte la cluj
      2. iei avionul.
  • -1 (1 vot)    
    aceeasi greseala (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:20)

    martel55 [utilizator]

    ca in tomana, cum au scazut putin cazurile s-au grabit cu relaxarile si am vazut unde am ajuns...ar trebui sa mai mentina restrictiile un timp, pana se consolideaza aceasta tendinta, altfel, totul poate fi in zadar si in cateva saptamani sa revina toate restrictiile...vaccinul oricum nu pare atat de eficient cat au spus producatorii conform ultimelor date venite dn Israel, asa ca incercarea de a permite iar aglomerari de oameni e greu de crezut ca va duce la alt rezultat decat in toamna trecuta