Rușii se pâng că americanii le-au tăiat telefonul de la consulatul din New York înainte de învestirea lui Biden

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 20 ianuarie 2021, 10:44 Actualitate | Esenţial


Consultatul Rusiei (sursa foto: Ambasada Rusiei in SUA, Facebook)
Foto: Hotnews
Ambasada Rusiei în SUA i-a acuzat pe americani că au tăiat brusc liniile telefonice la consulatul din New York chiar înainte cu o zi de încheierea mandatului lui Donald Trump, transmite The Moscow Times.

Consulatul a transmis că mai multe linii telefonice au fost deconectate simultan, creând mari probleme pentru diaspora rusă din New York.

Incidentul vine în contextul unor tensiuni generate după marele scandal privind atacurile cibernetice împotriva principalelor agenții federale americane atribuite rușilor, dar și pe fondul acuzațiilor privind ingerința rusă în alegerile americane.

Într-o declarație pe Facebook, ambasada din Washington a susținut că a notificat Departamentul de Stat, cerând ”rezolvarea de urgență” a problemelor care afectează grav activitatea misiunii diplomatice.

Și consulatul s-a adresat Departamentului de Stat, filiala New York. Diplomații ruși se plâng că nu mai pot oferi servicii de asistență consulară cetățenilor ruși.

Agenția de presă rusă TASS a relatat că în jur de 30 de linii telefonice au fost deconectate mai bine de 24 de ore, în ceea ce consulatul numește ”un incident fără precedent”.

RIA Novosti a relatat că Departamentul de Stat nu a primit nicio sesizare privind problemele sau vreo solicitare din partea diplomaților ruși.

În schimb, site-ul de propaganda rusă Sputnik a citat o persoană identificată drept managerul Verizon Chris Seriko potrivit căreia compania sa lucrează la remedierea situației.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3496 vizualizari

  • -11 (23 voturi)    
    e clar Biden se bate cu rusii, asta e mesajul (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 11:02)

    Kivek [utilizator]

    fiul lui Biden face bani in Rusia dar tacsu se lupta cu ei grav in america.

    le taie telefoanele, le pune sare in prajituri. etc
    • -5 (19 voturi)    
      Asa este (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 11:35)

      doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Stirea da bine la electoratul lui Biden. Se vede clar ca Biden e un presedinte care "stie sa se lupte cu rusii" desi probabil nu nimereste singur nici WC-ul din Casa Alba.
  • +6 (10 voturi)    
    ...exista si varianta sa nu fi platit... (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 12:19)

    Mrrr [utilizator]

    Ptr ca au fost ocupati sa transmita evenimentele care il umpleau de fericire pe stapan!
  • +7 (11 voturi)    
    Pai nu au si ei telefoane mobile? (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 12:46)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Nu au telefoane mobile?
    Sau stai... au embargo si daca nu pot sa isi cumpere din vest, atunci n-au!
  • +5 (7 voturi)    
    Poate (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 13:04)

    Moi1 [utilizator]

    Au verificat la contabilitate daca au platit factura la telefon? Se mai intampla...
  • +4 (8 voturi)    
    Straniu! (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 13:57)

    Azra [utilizator]

    Protestul asta al rusilor este un non-sens; pe de oparte sunt acuzati ca au intoxicat si influientat cibernetic alegerile americane, dar la ambasada de la Washington si la consulatul din New York au inca telefoane pe sarma si cu manivela? N-or fi auzit oare de telefoanele mobile smart?E un protest cusut cu ata alba, ca sa se afle in treaba!
    • +1 (1 vot)    
      Nu sunt doar acuzatii (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 21:28)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Poti vedea chiar si pe aici de unde ne luam noi stirile, comentatori care cauta doar sa bage zazanie si sa denigreze tot ce e bun! Ii vezi in mod special la articolele referitoare la achizitiile noi de tehnica militara de catre Romania... pt motive evidente! Si o baga mereu pe aia cu spitalele ca prioritate, dar noi avem miliarde de euro pt asa ceva de la UE pe care nu i-am cheltuit!
  • -2 (2 voturi)    
    baliverne (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 17:18)

    bo8 [utilizator]

    baliverne westice… nu se plang eusii de nimic… vorba batranilor … minti precum o gazeta americana