​Florin Cîțu, despre relația României cu China: Păstrăm distanța

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2021, 19:06 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Captura
Premierul Florin Cîțu a afirmat, într-un interviu la Europa FM, că România va păstra „distanța” față de China, iar această politică nu are nicio legătură cu mesajele Casei Albe, ci este „filosofia noastră în acest moment”.

Moderatorul postului de radio l-a întrebat pe primul ministru dacă România va urma linia unor țări europene, de a dezvolta relațiile cu China, sau va „păstra în continuare distanța”.

„Păstrăm distanța”, a răspuns Florin Cîțu, înainte de a adăuga: „Avem o orientare puțin diferită și avem obiective diferite”.

„Cred că este un mod sănătos de a dezvolta România în perioada următoare”, a mai spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


15886 vizualizari

  • +14 (48 voturi)    
    foarte bine! (Marţi, 19 ianuarie 2021, 19:20)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... asa se face cu regimurile totalitare comuniste.
    • +5 (7 voturi)    
      partial de acord (Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:30)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Dar ar fi bine sa spuna cu subiect si predicat exact de ce.

      Limbaj de lemn cu "Avem o orientare puțin diferită și avem obiective diferite", si "Cred că este un mod sănătos de a dezvolta România în perioada următoare" mie personal nu imi spun nimic, si imi sugereaza obfuscare si lasitate.

      Daca vrem de exemplu sa pedepsim China pentru abuzurile contra Uigurilor, hai sa spunem asta clar, nu pe ocolite.
      • +2 (14 voturi)    
        partial dezacord (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:06)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Vreau sa spun ca sunt de acord cu principiul dumneavoastra si cu faptul ca China trebuie denuntata pentru manipularea monedei, practici anticoncurentiale, furt de proprietate intelectuala, agresiuni impotriva vecinilor din zona, abuzuri criminale impotriva uigurilor si lista poate continua!
        Numai ca sa ne imaginam ca maine la Casa Alba vine un presedinte pentru care toate astea nu conteaza, intamplator. La fel cum nu au contat pentru cel care a fost pana acum 4 ani!
        Nu credeti ca UE e cea responsabila de astfel de declaratii?
        Dar stati, UE tocmai ce a semnat un mega-acord comercial cu China, acord pe care s-au chinuit/esuat 4 ani de zile sa il semneze cu US sau Canada.
        In conditiile astea Prim-ministrul Catu a zis exact ce trebuia spus.
      • -3 (9 voturi)    
        Chesta nu este numai de uiguri (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 6:19)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Probelma este că oricine exprimă idei diferite de cele agreate de Partid este eliminat. Apoi, Partidul elimină orice organizație care ar fi să capete mai multă influență în societate pentru că nu admite nici un fel de concurență ci vrea să fie în totul și în toate și oamenii să se închine liderului ca lui Dumnezeu.
  • +10 (30 voturi)    
    Daca nu pastrezi distanta (Marţi, 19 ianuarie 2021, 19:55)

    persuasiv [utilizator]

    pun ei gheara pe tine.
  • -3 (25 voturi)    
    haha (Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:37)

    Scarface1000 [utilizator]

    Pastrezi distanta cu prima economie a lumii din 2028?
    Toate datele arata ca, China o sa depaseasca pib-ul USA in 2028....

    Noi facem afaceri cu tarile Europene aflate in moarte clinica iar ele fac afaceri cu China la greu!

    Germania in curant termina gazoductul cu Rusia ...

    Fiecare tara isi vede interesul, dar interesul nostru e sa fim sclavii tuturora, ne-am obisnuit asa si nu mai ne putem ridica capul!

    https://www.zf.ro/business-international/forta-bruta-china-iesit-castigatoare-criza-accelereaza-spre-pozitia-19872118
    • +2 (6 voturi)    
      corect (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 9:41)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      putini observa limbajul dublu al vestului.
      aaanywaay catu canta melodiile altora,el saracu nu prea are repertoriu.dar deh,stie lumea de el.
      catu namba oan!
  • -3 (23 voturi)    
    un mesaj rudimentar (Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:51)

    alfa1 [utilizator]

    de politician tejghetar....
    • -4 (16 voturi)    
      ai avut vreo tejghea vreodata? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:13)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Detaliaza.
      Sau ai fost angajat la vreo banca nationala din top 20 si ai surse din inside?
      Hai, exprima-te rudimentar ca vad ca stii cuvantul.
  • -2 (24 voturi)    
    va dati seama (Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:52)

    cucuveauamov [utilizator]

    economia Chinei incepe sa se prabuseasca dupa declaratia lui Catu :) ... si universul sta pe loc cand stranuta un fluturas
    • -3 (13 voturi)    
      un fluturas nu, dar un pangolin poate (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:09)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      stai pe coada si da-i chiftele peste gard lui Dragnea.
      Cu carne de pangolin evident!
  • -1 (23 voturi)    
    După ce că suntem saraci (Marţi, 19 ianuarie 2021, 21:23)

    galeo [utilizator]

    Mai ținem și coada sus
  • -3 (23 voturi)    
    sintem prosti de dam in benga (Marţi, 19 ianuarie 2021, 21:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    lasati economia libera, lasati romanii sa faca afaceri cu china. statul sa-si ia partea leului pe impozit si in rest sa lase lumea sa se imbogateasca. am putea sa vindem in toata europa daca neamul nu ar fi de hoti iar serviciile postale ar fi la un alt nivel. sa nu uitam china e un mare pion + ne-a cam ajutat la un punct in istorie cind restul lumii isi dadea coate intrebindu-se: se duc rusii peste ei or ba? mesajul pm e ca bita in lac, nu prea se intelege nimic din el.
    • -3 (7 voturi)    
      Nimeni nu împiedică pe nimeni (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 0:03)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Comerțul exterior, taxe vamale, cote etc. se decid pentru întreaga Piața Unică la nivel de UE. Guvernul României nu are atribuții în domeniu. Ar putea avea la investiții publice, la garanții guvernamentale pentru investiții private, etc. unde destule state și-au luat țeapă, într-un fel sau altul de la partenerii chinezi.
  • +2 (14 voturi)    
    in timp ce (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:00)

    sile1 [utilizator]

    Germania,Italia, Franta continua relatiile cu China noi avem o "orientare diferita" de inspiratie americana ( da' nu vrem sa o declaram deschis ).

    Chinezii au 400 de miliardari si o multime de milionari( v.Forbes Magazin ) dar unii ii tot trag cu comunismul chinez.
    Poate ne explica si noua cum de se impaca miliardarii si milionarii cu comunismul in china.
    • +1 (3 voturi)    
      Chiar foarte bine (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 10:36)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      in cele mai multe cazuri. Guvernantii dau legi pentru bunastarea poporului si le aplica pentru bunastarea miliardarilor care la randul lor au grija de bunastarea politicienilor.
  • +8 (10 voturi)    
    Amanda von Leyden made China and some german banks (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:53)

    xolv [utilizator]

    Great again!
  • +6 (10 voturi)    
    Faceti ce vreti (Marţi, 19 ianuarie 2021, 23:23)

    VOX. [utilizator]

    Numai sa nu invadati China. Sau Rusia.
  • +2 (8 voturi)    
    Mai incerc o data... (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 9:45)

    John M. [utilizator]

    D-le Catu,
    Aduceti dvs. din China marfa buna si ieftina pentru romani si lasati-i in pace pe americani ca ei sunt intr-o criza de identitate si pana se regasesc noi ne facem treburile asa cum ni le-am facut dintotdeauna: zicem ca ei si facem ca noi.
    • -3 (5 voturi)    
      Adu tu. (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 10:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Nu Guvernul aduce marfa,cu oamenii de afaceri.Nimeni și nimic nu-i împiedică să aducă marfă de unde vor și consideră ei că este avantajos.Tu trăiești în anii anteriori lui 1990.Ești o fantomă a timpurilor trecute și vrei să întorci istoria.Nu visa la bogății din China.A făcut-o unul(Adrian Năstase) și nu ia fost bine.Dacă nu știi,îți spun acum.China nu face pomană cu nimeni.Are destule guri flămânde și nu-și permite să facă grandomaniile lui Ceaușescu.În plus,nu-i pasă de sprijinul tău.Se ajută singură.De fapt asta-i filozofia principală a comunismului chinez,nu cred-că îl înțelegi și accepți.Vezi-ți de treaba ta,că eu le am pe ale mele și din acest punct de vedere premierul Câțu a vorbit corect.
      • +1 (5 voturi)    
        Tovarasu asavreau, (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 12:55)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Sunt american de pe vremea lui JimmyCarter, daca ai auzit de el.
        Incepand din anii 80, 90% din produsele de consum din America erau aduse din China, facute acolo cu bani americani investiti de oameni curajosi care i-au intuit potentialul de manpower. Erau bunuri de calitate si ieftine. Trump a vrut ceva ce America nu mai poate face: sa fabrice izmene, scobitori, rechizite scolare, scule, tenisi si un milion de alte articole in America. De ce nu se mai poate?! Pentru ca America s-a profilat intre timp pe High-Tech si 80% din PIB (GDP) este realizat din procese de CREATIE DE TEHNOLOGII NOI, si nu din MANUFACTURA, you moron.
  • +2 (6 voturi)    
    Astept (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 12:02)

    Ibit [utilizator]

    Cu mare interes clipa cand fostul manipulator al cursului monedei nationale va anunta " sanctiuni economice " Chinei .
    Este foarte adevarat ca fiecare natiune isi merita conducatorii pe care si i-a ales .
    Pacat de noi , pacat de Romania .