VIDEO Peste 100 de oameni au protestat la Galați faţă de majorarea impozitului auto cu 55%

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 17 ianuarie 2021, 19:28 Actualitate | Esenţial


Peste 100 de persoane au participat, duminică, la un protest desfăşurat în faţa sediului Prefecturii Galaţi, arătându-şi nemulţumirea faţă de majorarea cu 55% a impozitului auto datorat pe 2020 de proprietarii de autovehicule sub 12 tone.

Protestul a fost organizat pe Facebook de Rezistenţa Civică Galaţi. Protestatarii au huiduit, au scandat minute în şir "Hoţii, Hoţii!" şi au cerut demisia primarului municipiului Galaţi, Ionuţ Pucheanu, scrie Agerpres. Manifestanţii au blocat traficul rutier de pe strada Domnească, în faţa Prefecturii Galaţi, abandonând trei autovehicule pe carosabil.

După mai multe minute în care niciun autovehicul nu a mai putut circula, la intervenţia poliţiştilor şi jandarmilor, protestatarii şi-au luat maşinile lăsate pe carosabil, astfel încât a putut fi reluat traficul rutier, dar doar pentru mijloacele de transport în comun.

Poliţiştii au decis să restricţioneze, pe perioada protestului, traficul auto al autovehiculelor personale.





După ora 15,30, manifestanţii au plecat în marş, pe strada Domnească, până la locuinţa primarului, unde au scandat "Demisia!", după care mulţimea s-a dispersat.

Gălăţenii au protestat faţă de majorarea taxei auto şi luni, 11 ianuarie, în prima zi de încasare a taxelor şi impozitelor locale.

Administraţia publică locală a justificat majorarea taxei auto prin faptul că gălăţenii ar putea fi astfel încurajaţi să renunţe la maşinile clasice, poluante, călătorind cu mijloacele de transport public sau cumpărându-şi autovehicule ecologice, în condiţiile în care Consiliul Local (CL) Galaţi a decis o reducere de 95% la impozitul pentru maşinile hibride şi impozit zero pentru autovehiculele electrice.

''Impozitul auto a fost majorat la sfârşitul anului trecut ca urmare a unei hotărâri a CL Galaţi, hotărâre care a avut în vedere încurajarea utilizării transportului nepoluant'', declara, luni, purtătorul de cuvânt al Primăriei Galaţi, Petrica Paţilea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1721 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    uraaa, traiasca dreapta! (Duminică, 17 ianuarie 2021, 19:43)

    numaiamnume [utilizator]

    Ca orice partid de dreapta, trebuie sa marim taxele si impozitele. Uraaa, jos bogatii! Sa-i impozitam pe bogatii astia ce au masina!
    • +2 (4 voturi)    
      ! (Duminică, 17 ianuarie 2021, 21:14)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Aloo tovarase, acolo e primar psd la al doilea mandat! Aberezi grav si spui minciuni ordinare specifice tovarasilor tai din psd!
    • +1 (5 voturi)    
      Latri la gardul greșit (Duminică, 17 ianuarie 2021, 21:17)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Ionuț Pucheanu e primarul PSD al Galațiului, proaspăt reales în 2020. Să vă trăiască și să vă jupuiască!
    • +2 (2 voturi)    
      Maimutule... (Duminică, 17 ianuarie 2021, 21:32)

      Costique [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      ...La Galați numai si numai PSD a condus din 1989, Pucheanu era șeful cățelarilor înainte de a fi făcut primar de socru-sau care e scula prin PSD Galați si ajutor a lui Dan Nica. Individul e deja la al doilea mandat. Du-te si împușca-te ca habar nu ai pe ce lume trăiești!
  • +2 (10 voturi)    
    Da măi tovarăși, ecologia costă... (Duminică, 17 ianuarie 2021, 19:59)

    Amerlocu [utilizator]

    Au primar progresist, verde care desigur face cea ce fac toți ecologiștii de sub soare: Salvează planeta cu ajutorul taxelor. Tocmai l-ați ales primar, bucurați-vă de el!
    • -2 (4 voturi)    
      ! (Duminică, 17 ianuarie 2021, 21:15)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Nenea, e de-al tau din psd primarele!
  • +4 (8 voturi)    
    hahahaha (Duminică, 17 ianuarie 2021, 20:53)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    hahahaha

    nu mai vin pomenile... ti-ai cumparat un cazan si sperai ca o sa platesti 50 ron impozit ? WRONG !!!
  • +3 (7 voturi)    
    Primar PSD Ionuț-Florin Pucheanu (Duminică, 17 ianuarie 2021, 20:56)

    neagoe [utilizator]

    PSD mareste taxele
    :-)))))))
  • +1 (1 vot)    
    De era vorba de incurajarea transportului nepoluan (Duminică, 17 ianuarie 2021, 22:45)

    Ochiana [utilizator]

    renuntau la subventionarea transportului public din Galati (care mananca, daca nu stiati, 60-70% din bugetul orasului) si lasau privatii sa faca transport privat asa cum era acum vreo 5-6 ani cred....Da, o fi fost evazionisti, dar macar nu faceau o gaura imensa in bugetul orasului an de an si mai traiau si o gramada de familii din asta.
    Acum autobuzele merg si prost si costa si o gramada pe toata lumea.
    Eu mi-am luat masina tocmai din cauza acestui transport public neperformant....dar unde nu-i cap, vai de picioare. Chit ca a fost primar PNL care a facut asta iar actualul, Pucheanu de la PSD, se pare ca nu vede unde se duc cei mai multi bani si prefera sa subventioneza gaura produsa de Transurb cu banii din impozitele soferilor...