Iulian Bulai: Eminescu ar fi semnat pentru „Fără penali în funcții publice” și ar fi desființat inspectoratele școlare

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2021, 11:51 Actualitate | Esenţial


Iulian Bulai
Foto: Facebook
Iulian Bulai, președintele Comisiei de Cultură din Camera Deputaților, afirmă într-o postare pe Facebook că Mihai Eminescu ar fi semnat pentru „Fără penali în funcții publice”, ar fi reformat TVR, SRR și CNA și ar fi eliminat pensiile speciale.

„Dacă Eminescu ar fi trăit astăzi:

- ar fi semnat pentru 'Fără penali în funcții publice'.

- ar fi eliminat pensiile speciale.

- ar fi desființat inspectoratele școlare, pe care le știa bine”, scrie pe Facebook Iulian Bulai.

El mai spune că Eminescu ar fi vrut să construim mai repede autostrada A8, pentru a ajunge mai repede de la Iași la Viena.

„Ar fi reformat radical TVR, SRR și CNA. La mulți ani, Mihai! Mulțumim pentru moștenirea primită de la tine”, conchide Bulai.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4709 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Domnul Bulai nu l-a citit deloc pe Eminescu (Vineri, 15 ianuarie 2021, 12:52)

    Miky60 [utilizator]

    Daca l-ar fi citit, ar fi stiut ca era de fapt un conservator antiglobalist, reticent la ”oamenii noi” si la formele fara fond importate de acestia si prin acestia din occident.
    Asa ca cel mai sigur ar fi fost membru AUR sau chiar Noua Dreapta.
    Dar de mult nu am mai auzit alte idiotenii de la acest Bulai...
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 14:32)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      pai si Ceausescu si Segiu Nicolaescu le puneau in gura cuvantari de la plenare lui Mihai Viteazu si lui Decebal...
  • +6 (10 voturi)    
    Trotki asta e mai penibil chiar decat (Vineri, 15 ianuarie 2021, 12:54)

    doz2018 [utilizator]

    Nancy Pelosi.
  • +10 (12 voturi)    
    probabil ca ar fi votat si cu USR-ul ! (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:02)

    Laura21 [utilizator]

    Nu stiu cum a putut ajunge un asemenea individ cu iesiri in ”decor” pe Facebook - sa nu o uitam pe cea cu Isus care provedea dintro familie ciudata - presedinte al Comisiei de Cultura a Camerei Deputatilor.

    Ma mir ca nu l-a dus mintea pe Bulai sa scrie ca probabil Eminescu ar fi votat si cu USR-ul !

    Haideți cu minusurile, haterilor useristi !
    • +4 (6 voturi)    
      De ce nu-ți pot da minus? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:33)

      vax_XXL [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      Pentru că Eminescu și prietenul lui, Caragiale, ar fi făcut bășcălie non-stop de unul ca Bulai.
      Pentru că haterii nu sunt votanți USR, ci trollaci angajați.
      Pentru că USR nu înseamnă Bulai, ci mai curând Drulă așa cum un partid nu-i totuna cu un bolovan ajuns ca păduchele în frunte.
      Pentru că presupui ex-ante că o critică la obiect și justificată ca a ta nu va fi apreciată decât prin logica șchioapă de partid.
      Pentru că iubim femeile!
  • +7 (9 voturi)    
    Eminescu s-ar fi înscris în USR (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:02)

    Tescovin [utilizator]

    Ce penibil când toți neica-nimeni știu ei fără greș ce ar fi făcut cutare defunct din secolul paișpe dacă ar fi trăit azi... și anume exact ce au ei pe agendă. Mai rămâne să vină ăia din galeria lui Dinamo să zică că Eminescu ar fi donat bani pentru Dinamo... Dar stai, ăștia din galerii mai au un pic de simț al ridicolului, spre deosebire de USR.
  • +6 (8 voturi)    
    Eminescu nu a fost nebun, (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:09)

    John M. [utilizator]

    dar l-au facut nebun politicienii impotriva carora scria in fiecare zi in coloana sa din ziarul Timpul. In timpul unei crize de glicemie, pe marele Eminescu l-au internat la clinica unui doctor Sutzu (cu ordin scris de la puterea zilei sa nu mai iasa de acolo niciodata) care l-a infundat cu mercur pana ce l-au omorat.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu stiu ce ar fi semnat (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:20)

    VOX. [utilizator]

    Dar nu s-ar fi inscris in USR. Era un om onest.
  • +5 (7 voturi)    
    La mulți ani, Mihai !? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:24)

    Laura21 [utilizator]

    Asta cu ” La mulți ani, Mihai! ” este cea mai tare din postare...

    Si tot pe Facebook, sărbătoritul i-a raspus lui Bula-i : ”Mulțumesc pentru urări, Iulian! Mă bucur foarte mult că, dintre toți, tu ești și deputat, și președinte al Comisiei de Cultură! De ființe ca tine avem nevoie pentru a fi, prin contrast, împăcați cu noi înșine!”
    • +5 (5 voturi)    
      Da, domnul Iulian Bulai (Vineri, 15 ianuarie 2021, 15:27)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      n-are absolut nici o limită când e să declare tâmpenii... N-ar sta nici măcar o fracțiune de secundă să se gândească la ce va spune... Probabil că nu are cu ce... Într-adevăr, asta cu „Mihai” e cea mai tare dintre toate prostiile pe care le-a spus despre Eminescu... Domnul Bulai știe însă foarte bine cum să se dea bine pe lângă șef... Așa s-a menținut la vârful USR-PLUS, în timp ce domnul Vlad Alexandrescu a plecat din parlament.
  • +2 (4 voturi)    
    Pai ? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:27)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sa ii faca tovarasului Mihail Eminescu carnet de membru la URSS+ zic!
  • +5 (5 voturi)    
    Omul e recidivist (Vineri, 15 ianuarie 2021, 15:07)

    galeo [utilizator]

    Nu e la prima prostie debitata.
  • +5 (5 voturi)    
    Mihai Eminescu (Vineri, 15 ianuarie 2021, 15:08)

    Altiro [utilizator]

    In anul 1999, cu puțin timp înainte de vizita sa în România, papa Ioan-Paul al doilea a recitat, în limba română, în Piaţa san Pietro din Roma, Rugăciunea către Maica Domnului de Mihai Eminescu.
    Evenimentul a avut loc într-o duminică, cu ocazia binecunoscutei ceremonii Angelus.
    "Rugăciune"

    Craiasă alegându-te
    Îngenunchem rugându-te,
    Înalța-ne, ne mântuie
    Din valul ce ne bântuie;
    Fii scut de întărire
    Și zid de mântuire,
    Privirea-ți adorată
    Asupra-ne coboară,
    O, maică prea curată
    Și pururea fecioară,
    Marie!
    Noi, ce din mila sfântului
    Umbră facem pamântului,
    Rugămu-ne-ndurărilor
    Luceafărului mărilor;
    Ascultă-a noastre plângeri,
    Regină peste îngeri,
    Din neguri te arată,
    Lumină dulce clară,
    O, maică prea curată
    Și pururea fecioară,
    Marie!
    • +4 (4 voturi)    
      Felicitări pentru aducerea în atenția (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:21)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      generală a acestor versuri... Pentru mine poate cea mai frumoasă rugăciune închinată Maicii Domnului... Știa el ce știa Papa Ioan Paul al doilea, de fapt sfântul...
  • 0 (2 voturi)    
    La mulți ani Mihai...conchide Bulai (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:24)

    laurandro [utilizator]

    Dacă Eminescu ar trăi astăzi s-ar înscrie în - România Mare - sau în - AUR - .
  • +1 (1 vot)    
    Sigur (Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:06)

    vasile. [utilizator]

    daca ar fi trait azi Eminescu el ar fi fost presedintele Comisiei de Cultura din Camera Deputatilor iar aceasta loaza=Iulian Bulai nu ar fi avut un loc de munca.
    Domnule Bulai cum crezi ca ar fi votat Eminescu la Referendumul pentru familie? PENIBIL sinonim BULAI
  • +1 (1 vot)    
    Eminescu fragmente în lectura autorului (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:19)

    dekirico [utilizator]

    Bre nea Iulică. mai ia o zeamă de varză că ai rămas cheaun de la sf. Ion. Mihai Eminescu a fost revizor școlar, care va să zică un fel de inspector. Înainte de a te repezi pe FakeBook mai citește și matale ceva. Eventual prospectul de la Lidl, poate te mai iluminează la creierii minții. Cât despre penisele speciale și bazaconiile cu penaloizii, cred că nici când o luase pe arătură nu-l ... aia grija de așa ceva. Bagă un duș rece, face minuni.