Dispută tranșată în instanță: Judeţul Neamţ a câştigat definitiv procesul cu judeţul Harghita pentru Cheile Bicazului

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2021, 17:59 Actualitate | Esenţial


Cheile Bicazului
Foto: Facebook
Judeţul Neamţ a câştigat definitiv procesul intentat de judeţul Harghita şi de municipiul Gheorgheni în ceea ce priveşte graniţa dintre cele două unităţi administrativ teritoriale. Autoritățile din Harghita ceruseră mutarea graniţei în interiorul Cheilor Bicazului.

Prefectul de Neamț, George Lazăr, a declarat, miercuri, pentru Agerpres, că judecătorii Curţii de Apel Ploieşti au admis excepţia imposibilităţii contestaţiilor, invocată de Prefectura Neamţ.

"Curtea de Apel Ploieşti a respins contestaţiile în anulare, ca inadmisibile şi a obligat contestatarii - municipiul Gheorgheni şi judeţul Harghita - la plata către intimata comuna Bicaz-Chei a sumei de 8.000 lei, câte 4.000 lei fiecare. Este o sentinţă irevocabilă, pronunţată în şedinţa publică de azi, 13.01.2021. Am câştigat încă o dată procesul Cheile Bicazului!", a declarat prefectul George Lazăr.

Judeţul Harghita şi municipiul Gheorgheni au dat în judecată judeţul Neamţ şi comuna Bicaz Chei, solicitând mutarea graniţei în interiorul Cheilor Bicazului.

Prin sentinţa din 12 iunie 2019, pronunţată de Tribunalul Prahova, a fost stabilită o nouă linie de hotar dintre teritoriul administrativ al municipiului Gheorgheni şi teritoriul administrativ al comunei Bicaz Chei, iar judeţul Neamţ a pierdut circa 5.000 de hectare din comuna Bicaz Chei, respectiv Cheile Bicazului. Sentinţa a fost atacată cu recurs la Curtea de Apel Ploieşti de autorităţile din Neamţ.

Curtea de Apel Ploieşti a dat câştig de cauză judeţului Neamţ în 2020, dar autorităţile din Harghita au deschis un nou proces în care au solicitat contestaţia prin anulare. Miercuri, Curtea de Apel Ploieşti a respins această solicitare, astfel că sentinţa pronunţată anul trecut rămâne definitivă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















43843 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    si fara chei... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:08)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. si cu banii luati.
  • +10 (12 voturi)    
    Cool! (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:09)

    soundtrack [utilizator]

    .
  • +12 (22 voturi)    
    deci si prin urmare (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:24)

    2304 [utilizator]

    ...ungaria mare a devenit mai mica
  • +1 (15 voturi)    
    granita dintre tinutul secuiesc si Romania (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:25)

    Kivek [utilizator]

    asta era de fapt tinta.

    dar totusi Romania de ce mai are 40 de judete?
    si de ce mai exista Ilfov si de ce are Buc 6 primari
    • -1 (13 voturi)    
      E veche disputa asta (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 19:51)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Între 1916-1918, granița era mutată peste crestele Carpaților, prin pacea de la Buftea-București.
      Trecătorile Carpaților erau toate ale Puterilor Centrale.
      Bulgaria lua încă o bucată din Dobrogea, până la Agigea.
      https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Tratatul_de_la_București_(1918)
      • +7 (11 voturi)    
        Oare ? (Joi, 14 ianuarie 2021, 0:38)

        danmarian [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        "nick24" - De ce ne dam cunoscatori ai istoriei daca NU CUNOASTEM ! Pacea STRAMBA se la Buftea a fost semnata la amenintarile gemanilor si austroungurilor in 1918 ! Dupa ce rusnacii me-au tradat cam ca INTOTDEAUNA si au parasit frontul ! Aceasta pace STRAMBA a fost declarata nula in Nov-Dec. 1918 cand Romania a mobilizat din nou si a trimis "ad patres" pe ocupanti ! Adevarata pace s-a inchiat mai tarziu si ne-a cosfintit Ardealul Banatul - Bucovina si Basarabia ! Deci .... mai invata si nu mai posta prostii !
        • -3 (5 voturi)    
          Păi ce credeai că e aplicată și în ziua de azi? (Joi, 14 ianuarie 2021, 7:43)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

          E vorba că timp de 100 de zile a fost aplicată.
          Încearcă să deschizi wiki!
          Există și cărți foarte greu de găsit, care dă amănunte despre 100 de zile sub ocupația dușmanului.
          Dar esențialul e că dușmanii noștri vor să aibă ACESTE granițe cu noi!
          Și noi nu știm, că suntem prea deștepți...alții sunt proști!
  • -10 (24 voturi)    
    Stimata Redactie (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 19:05)

    ipolitic [utilizator]

    Prezentarea cazului, formularile adoptate, nu corespund adevarului, prin omisiune. Ar fi fost corect sa amintiti, care a fost starea de fapte inainte de hotararea de guvern din 1998. Sau de ce prefectura Neamt a fost admis ca parte din proces, iar prefectura Harghita nu. Dar... voi sunteti ziaristii, nu eu.
    • +9 (19 voturi)    
      Si uite asa (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 20:47)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Intelegem in sfarsit de ce parte joaca ipolitic si comentariile lui din trecut...
      • -4 (8 voturi)    
        In numele.. (Joi, 14 ianuarie 2021, 7:01)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        ...cui vorbeshti ?
  • -1 (3 voturi)    
    oare (Joi, 14 ianuarie 2021, 9:28)

    codrean [utilizator]

    Nu cumva disputa dateaza de la "reforma administrativa" din 1968 ? Exista un Bicaz in Moldova si Bicazul Ardelean. Se pare ca s-au 'unificat" si de-aici a inceput totul ...
    • 0 (2 voturi)    
      Hai (Joi, 14 ianuarie 2021, 11:12)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      ca intra si dl. Codrean in meci. Incet incet se strange toata echipa. Vine el si muciflenduri, newlook, eucomentez...tot primul 11.
      La urma urmelor Dragos a venit si eliberat toata Moldova, deci putem gasi argumente sa integram tot in Maramures, daca ne chinuim un pic. ;)
    • +1 (1 vot)    
      Nu le-a unificat nimeni (Joi, 14 ianuarie 2021, 11:44)

      blanc10 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Sunt localități separate. Bicaz e oraș, Bicazu Ardelean e comună și nici măcar nu are graniță cu orașul Bicaz.
  • +5 (7 voturi)    
    pierdere de bani (Joi, 14 ianuarie 2021, 10:00)

    jescu [utilizator]

    Exista judete, stim granita dintre ele ...astea sunt. De ce nu pot sa-si vada fiecare pur si simplu de administrarea terenului lor ? Se duc banii contribuabililor in prostii.
    • +1 (1 vot)    
      "Doar doua lucruri sunt infinite, (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:30)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      universul si prostia umana, insa nu sunt sigur despre primul" (Einstein)