Falsa psiholoagă din Târgoviște este fosta soție a șefului de Poliție care cerea parola la mitingul lui Dragnea - surse

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:56 Actualitate | Esenţial


Masina Politie
Foto: Facebook
Femeia angajată ca psiholog timp de 20 de ani la un spital din Târgoviște, în baza unei diplome false, este fosta soție a fostului șef al Poliției Dâmbovița Sorin Păun, au declarat surse judiciare pentru HotNews.ro. Păun se afla la conducerea Poliției Județene în mai 2019, când la Târgoviște a avut loc un miting PSD la care a luat parte Liviu Dragnea, iar locuitorilor li s-a cerut să spună "parola” pentru a li se da voie să înainteze spre oraș.

Sorin Păun a fost împuternicit la comanda IPJ Dâmbovița în martie 2019, până în luna noiembrie a aceluiași an, când, potrivit presei locale, el s-a pensionat, la vârsta de 49 de ani.

Sorin Păun se afla la conducerea Poliției Dâmbovița la momentul mitingului PSD din 19 mai 2019, când au apărut imagini care arată că polițiștii nu le-au permis oamenilor să intre în oraș dacă nu mergeau la evenimentul organizat de social-democrați. Mai mult, oamenilor li s-a cerut să spună ”parola” pentru a li se da voie să înainteze spre oraș. Inspectoratul Județean de Poliție Dâmbovița a reacționat atunci spunând că a luat decizia de a institui o parolă, "pentru a facilita accesul autovehiculelor în zona stabilită pentru miting", dar nu pentru a intra în oraș.




Surse judiciare au declarat pentru HotNews.ro că femeia angajată ca psiholog timp de 20 de ani la un spital din Târgoviște, în baza unei diplome false, este fosta soție a fostului șef al Poliției Dâmbovița Sorin Păun.

Potrivit anchetatorilor, timp de 20 de ani (1999 - 2019), femeia ar fi reușit să lucreze ca psiholog la Spitalul Județean din Târgoviște, în baza unei diplome de licență falsificate. Ea a plecat din spital în 2019, când a demisionat, au declarat aceleași surse judiciare.

Conform unui comunicat transmis miercuri de Poliția Română, totodată, în baza unui atestat de liberă practică falsificat, ea ar fi fost desemnată, prin decizii ale conducerii spitalului, să facă parte și din comisiile de expertiză medico-legală psihiatrică constituite în unitatea medicală.

"Astfel, aceasta ar fi evaluat cognitiv și neuropsihic pacienții unității spitalicești, personalitatea și mecanismele de adaptare ale acestora, gradul de discernământ, ar fi acordat asistență de specialitate și ar fi completat 1.381 de fișe de observație/evaluare, doar în perioada ianuarie 2016 - decembrie 2018.

Prin exercitarea în mod ilegal a profesiei de psiholog (atât ca angajat al spitalului, cât și prin participarea în cadrul comisiilor de specialitate), s-ar fi produs un prejudiciu instituției angajatoare de 367.990 de lei, reprezentând contravaloarea veniturilor salariale încasate, parțial, pentru perioada 2011-2019", a precizat Poliția Română.

Femeia ar urma să fie dusă la audieri la Parchetul General.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19024 vizualizari

  • +36 (42 voturi)    
    adica a primit salariu de 75000 euro (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:02)

    Kivek [utilizator]

    spaga luata de sot de-a lungul carierei nu e cunoscuta
    • -9 (21 voturi)    
      Prejudiciul real (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:27)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      este diferența dintre salariul încasat și rezultatele muncii ei. A făcut ceva evaluări la spital, sunt ele profesional făcute sau nu? Au fost incidente in urma evaluărilor, cum se mai întâmplă prin armată și poliție.
      • +5 (7 voturi)    
        ! (Joi, 14 ianuarie 2021, 10:08)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Costantine, costantineeee, cum vedeti voi intelijentii pesedisti partea buna din orice rau? A facut "treaba" infractoarea, auzi la el! :)))
    • -15 (23 voturi)    
      //// (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:04)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Hai domle ca n-a dat in cap la nimeni, si ce altii nu au luat bani fara sa fie doctori? si n-a mai murit nimeni
      • +14 (16 voturi)    
        adevărul e (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        că partidul ăla escroc, care a promis marea cu sarea, care a scos România din noroaie și a băgat-o în glod, nu e desfințat iar membrii săi încă bântuie prin Parlament.
    • +14 (16 voturi)    
      dar niște (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ani de pușcărie nu au luat? Sau escrocheria de anvergură o fi premiată cu libertate și concedii în Insulele Baleare?
    • +2 (4 voturi)    
      Câte asemenea neveste de milițian !!!. (Joi, 14 ianuarie 2021, 9:23)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Cu diplome false,sau și mai rău,fără nici-o diplome,ocupă încă și au ocupat funcții bine plătite.Asemenera polițiști sunt de fapt la baza răului ,a organizațiilor criminale locale.
  • +52 (54 voturi)    
    prejudiciul e mult mai mare (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:19)

    oaresicare [utilizator]

    prejudiciul juridic si medical prin exercitarea fara drept a profesiunii e mult mai mare. Cei examinati ar trebui sa conteste rezultatele si sa se indrepte impotriva spitalului in justitie.
    • +12 (22 voturi)    
      Doar n--oi fi nebun s-o dau în judecată (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:50)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui oaresicare

      că mi-a făcut o evaluare care certifică că-s întreg la minte.
      • 0 (0 voturi)    
        pai tocmai... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 0:51)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        pai tocmai... :D
  • +19 (25 voturi)    
    Si ar cam trebui sa ii fie stearsa (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:27)

    Milka Man [utilizator]

    toata contributia la pensie, dar o fi oare constitutional? Oricum, banuiesc, ca dupa o pedeapsa simbolica cu suspendare, se va pensiona si duduia exact ca sotul care a tras din greu pana la varsta de 49 ani...
  • +15 (19 voturi)    
    Cum este in alte judete ? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:43)

    Victtor [utilizator]

    Nu cumva aceste apucaturi se repeta si in alte judete ? Cunoaste cineva toate afacerile si abuzurile care se fac in teritoriu ?
    • +12 (16 voturi)    
      Daca vrei, poti incerca (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 16:35)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

      sa aplici fara pile la un post de bugetar. Am facut asta, de curiozitate sa vad cat de serioase sunt "concursurile". Si concluzia a fost ca toate sunt masluite. In plus, exact ca si in cazul pensiilor calculate gresit, in sistemul bugetar nu e nimeni responsabil pentru absolut nici o greseala. Deci nici cel care a angajat-o pe duduie nu e responsabil...Daca era la o firma privata, verifica acreditarile pentru ca na, scrie in fisa postului.
  • +10 (14 voturi)    
    RESPECT ! (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:59)

    iondero [utilizator]

    Sa salutam cu respect comportamentul ireprosabil al ofiterilor din toate structurile acestui STAT ...de drept !
  • -9 (23 voturi)    
    ce personaje creeaza societatea noastra (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:27)

    levierul [utilizator]

    Doar nu sunteti atat de naivi incat sa dati vina exclusiv pe individ. Societatea e bolnava. Va dati seama ce mediu familial al minciunii si al imposturii. Aici e treaba tuturor, nu doar a justitiei. Nu poti condamna (prea tare) pe cineva pentru ca l-ai lasat sa ajunga cine e. Practic, societatea ii ajuta sa ajunga astfel. Aia e problema. Societatea suntem toti, nu numai parlamentarii sau Dragnea.
  • +17 (25 voturi)    
    Mafia de stat e o afacere de famiglie (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:35)

    emil bobu [utilizator]

    Toti se cunosc, toti sunt din aceeasi famiglie.

    Greu de inteles cum unii inca mai voteaza PSD si PNL, daca nu cumva sunt si ei parte din famiglie in vreun fel.
    • -8 (10 voturi)    
      Pentru simplu motiv (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 17:25)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ca nu au de ales si pentru ca absolut toate formatiunile politice vin cu aceeasi gargara ieftina. Nici un partid nu vine in campania electorala cu o lista a realizarilor, toti vin cu promisiuni si minciuni mascate corect, de genul: "am marit salariile (alea brute, prin trecerea contributiilor de la angajator la angajat), am votat marirea pensiilor (dar nu vor sa spuna si de unde vin banii in plus). Si aia care s-au saturat de PSD si PLUS, au votat cu AUR, iar cei mai dezorientati, au votat cu USR-PLUS, care pana acum s-a facut remarcat exclusiv prin scandalurile si arata ca o famile cu multi copii care urla tot timpul...
  • +12 (18 voturi)    
    Ceea ce inseamna ca (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:49)

    Unforgiven [utilizator]

    Fosta sotie a fostului sef al Politiei Dambovita, care a cerut parola oamenilor, pentru a putea participa la mitingul lui Dragnea, a fost angajata acolo chiar de fostul sef al Consiliului Judetean Teleorman, fost sef al PSD si fost sef al Camerei Deputatilor, precum si viitor fost puscarias.

    Dragnea sa fie inchis din nou si sa vedem cati alti fosti angajati ai fostilor cunoscuti si necunoscuti ai lui Liviu Dragnea au mai facut abuzuri, mergand pana la fosti soti/foste neveste si fosti apropiati de ai fostilor prieteni de dinainte de a intra in puscarie, dar si de ai actualilor prieteni puscariasi/paznici/gardieni din inchisoare, iar pe viitor fiind vorba drespre apropiatii fostilor prieteni detinuti si/sau colegi de celula/inchisoare, pana la rude de gradul IV.
  • +12 (16 voturi)    
    Si v-a luat 20 de ani (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:36)

    Qu [utilizator]

    Sa descoperiti asta?
    Halal competenta.
    • +5 (11 voturi)    
      S-a descoperit acum (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 17:38)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      doar pentru ca vrea altcineva postul ala caldut si bine platit...
  • +7 (13 voturi)    
    haoleo (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:52)

    Fyhn [utilizator]

    care e problemele?

    se numeste 'calificare la locul de munca'

    arbeit macht frei, altfel era mai demult la puscarie... dar asa a fost libera sa profeseze.

    inainte sa mergeti la doctori, dati pe google istoria si antecedentele doctotului, ca altfel nimeriti pe mina vreunui macelar, veterinar sau mai rau!

    aur, aur, tara are viitor de haur.
    sosoaca, nu cred ca are 8 clase, nu verifica nimeni?
  • +9 (13 voturi)    
    Hotii platiti cu pensii speciale/serviciu (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 16:00)

    floriniulian [utilizator]

    Statul analfabeto securist mafiot unde hotia si minciuna este conditia minima pentru a acessa functiile din sistemul bugetaro securist mafiot.

    De aia tara asta este praf de coruptie.

    Tara condusa numai de hoti,mincinosi si analfabeti cum e asta din Politie,asa sunt peste tot.
  • +9 (13 voturi)    
    Controale (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 16:39)

    mihnea1976 [utilizator]

    Trebuie controlati toti cei care lucreaza la stat,luate toate diplomele la control dar trebuie sa se si vrea.Daca aceste controale nu au loc inseamna ca politicul este in cardasie cu infractorii.La fel cu cei care beneficiaza de pensii pe caz de boala sau nevazatori.Sper ca noua putere sa realizeze ca asa nu se mai poate sau sa mearg la cosul de gunoi al istoriei impreuna cu PSD.
  • +9 (11 voturi)    
    mda (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 16:42)

    SoulSearcher [utilizator]

    ca ea sunt sute sau poate mii de bugetari falsi care au pile la partid si stau acolo linistiti si incaseaza salar si apoi pensie frumusica...

    va dati seama ce prejudiciu a facut tanti asta... nu numai banii incasati ca salar..

    dar pe baza a ce a scris sau facut ea, s-au luat niste decizii pentru niste oameni...

    deci prejudiciul nici nu poate fi masurat decat daca absolut toti cei care au avut contact cu tanti asta in ultimii 20 ani.. sa se faca parti civile la dosar...

    pfii ar inseamna ani de audieri si marturii..

    e jale...
  • +9 (11 voturi)    
    Jeguri (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 16:52)

    danton68 [utilizator]

    Jeguri cu J mare!
  • +3 (7 voturi)    
    hehe, HOTIA, FALSUL, CORUPTIA au un nume (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 17:18)

    transpenibilus [utilizator]

    Peeeeeeeeeeesseeeeeeedddeeeeeeeeeeeeeeeeee, Jo Napot #penalilor!
  • +5 (9 voturi)    
    dacă Dăncilă a fost prim ministru (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:13)

    MG [utilizator]

    de ce ar mai fi nevoie de diplomă pentru o amărâtă de funcție într-un colț de țară?
    "trăiască pesede, să moară creerele"
  • +9 (11 voturi)    
    momentul adevarului (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:14)

    ber [utilizator]

    Asta ne arata ca meseria de psiholog este una de inalta calificare pe care "o poate practica oricine".