Baia Mare: Bebeluș abandonat lângă un tomberon, salvat de o femeie care l-a dus acasă, l-a îngrijit și a sunat la poliție

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:05 Actualitate | Esenţial


Masina Politie
Foto: Facebook
Un bebeluş abandonat pe stradă, lângă un tomberon, în municipiul Baia Mare, a fost salvat de o femeie care l-a dus acasă după care a alertat poliţia, a informat, marţi, purtătorul de cuvânt al IPJ Maramureş, Ionela Cozma, potrivit Agerpres.

"Poliţiştii din Baia Mare au fost sesizaţi prin S.N.U.A.U. 112 cu privire la faptul că în jurul orei 21.00 (luni seara n.red.), o femeie a găsit abandonat un bebeluş pe strada Horea, din municipiu, lângă un tomberon din spatele unui imobil. Poliţiştii ajunşi la faţa locului au stabilit faptul că apelanta a găsit bebeluşul, l-a dus la domiciliul său, l-a spălat, i-a dat să mănânce, după care a anunţat ambulanţa şi organele poliţie. Minorul a fost transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă din municipiul Baia Mare, Secţia Pediatrie", a spus Ionela Cozma.

Conform acesteia, în cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de rele tratamente aplicate minorului, urmând a se efectua verificări în vederea identificării părinţilor.

De asemenea, în funcţie de evoluţia stării de sănătate a copilului şi verificările ulterioare, se va stabili dacă este necesară schimbarea încadrării juridice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6586 vizualizari

  • -12 (14 voturi)    
    alo (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:20)

    john70 [utilizator]

    "nfracţiunii de rele tratamente aplicate minorului" - Daca il avorta nu era nici o problema, nu? Asa, macar i-a dat o sansa.
    • +5 (11 voturi)    
      Sansa? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:35)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Abandonat langa un tomberon? Sansa de-asta meriti tu, sustinator al familiei traditionale...
      • 0 (0 voturi)    
        hei (Joi, 7 ianuarie 2021, 1:07)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Erau nenumarate povesti d'astea in anii '80. Copiii aia abandonati atunci sunt acum oameni maturi plini de succes si fericiti. Daca nu stii, mai bine taci.
    • +2 (10 voturi)    
      mda (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:36)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Atat va duce capul pe astia cre(s)tini atat postati !
      Avort - nu !
      Educatie sexuala - nu !
      Mijloace contraceptive- nu !
      Abandonat / omorat copil dupa nastere - Da! A fost botezat e acum cu zeul sfincterului, e ok !
  • +3 (7 voturi)    
    Ce fel de sub-om trebuie sa fii sa faci asta (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:30)

    Gryphus [utilizator]

    cand exista anticonceptionale, cand stii ca poti ramane gravida si totusi nu iti pasa
  • +7 (13 voturi)    
    Baby box (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:44)

    v.ion [utilizator]

    E a doua stire de acest gen in 2 saptamani.
    Ar fi bine sa creati un baby box, un loc special la spital (ferit de camere, etc) unde poti sa iti lasi copilul in mod anonim daca nu il doresti, nu iti permiti sa il cresti sau ai facut o greseala, asa are si el o sansa si nici nu faci puscarie.
    In cateva minute cineva o sa il preia si se vor ocupa de el. Daca nu il revendici in 3 luni iti pierzi definitiv drepturile parintesti si se ocupa statul de el, fara sa sufere nimeni.

    Mai multe info cum se face in Elvetia si cum functioneaza: https://www.hopitalduvalais.ch/en/babybox.html

    Hai ca nu e greu de aplicat, e de ajuns sa copiati ce au facut altii deja.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce sa nu-l lasi la spital ???? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 22:18)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui v.ion

      ca oamenii normali.

      abandonarea unui copil nou nascut pe strada ar trebui sa fie inclusa la tentativa de omor pt ca asta e
  • +4 (8 voturi)    
    ! (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:48)

    tudorr [utilizator]

    Si gloata nu vrea educatie sexuala in scoli, dar se tuf de la 12-13 ani prin scari de bloc ca animalele!
  • +1 (3 voturi)    
    oare de ce suntem atat de prosti? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:25)

    xan [utilizator]

    - crese nu avem destule, nici nu construim
    - orfelinatele sunt un dezastru, dar avem pensii speciale din belsug
    - avem o gramada de bani gratis de la UE dar nu suntem in stare sa ii folosim ca nu ne pica nimic bacsis
    - natalitatea e sub nivelul de inlocuire, populatia in scadere, emigratia in crestere
    - dar ne plangem ca oare cine ne plateste noua pensia si oare cine o sa ne stearga la fund
    - si ne plangem ca de vina sunt aia care nu sustin avortul, de parca era mai bine sa-l fi omorat decat sa-l abandoneze