Fostul ministru Alexe, "surprins" de anunțul DNA, care îl acuză de luare de mită: Nu am luat foloase necuvenite cu încălcarea legii

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2021, 17:28 Actualitate | Esenţial


Costel Alexe
Foto: Facebook
Fostul ministru al Mediului Costel Alexe, președinte al Consiliului Județean Iași, susține că a aflat cu surprindere despre anunțul DNA, care îl acuză de luare de mită, și că nu a cerut și nu a luat în întreaga sa activitate publică "foloase necuvenite cu încălcarea legii". El nu face nicio referire la o eventuală demisie de la conducerea Consiliului Județean sau a organizației județene Iași a PNL.

Costel Alexe a reacționat printr-un comunicat de presă semnat în calitate de președinte al PNL Iași, în care spune că are încredere în justiție și că vrea ca acest demers să se finalizeze cat mai repede.
  • "Am aflat cu surprindere și am luat act de comunicatul Direcției Naționale Anticorupție privind propunerea începerii urmăririi penale îndreptată împotriva mea. Vreau să precizez următoarele:
  • Am încredere în actul de justiție și îmi doresc cât mai repede finalizarea acestui demers care va statua exact realitatea: nu am cerut și nu am luat în întreaga mea activitate publică foloase necuvenite cu încălcarea legii.
  • Nu voi face nicio referire publică la această situație în acest moment al demersului judiciar, dar vă asigur că în perioada următoare voi studia acuzațiile care îmi sunt aduse și voi oferi toată cooperarea și transparența mea în fața organelor judiciare”, a transmis Costel Alexe printr-un comunicat de presă.

Procurorii îl acuză pe Alexe de luare de mită și instigare la delapidare, fapte săvârșite în aprilie și iulie 2020. Conform procurorilor, în martie-aprilie 2020 ministrul de atunci al Mediului a cerut managerului unui combinat siderurgic mai multe produse din tablă. În schimb, ministerul ar fi urmat să aloce gratuit către fabrica respectivă certificatele de emisii de gaze cu efect de seră și să monitorizeze măsurile luate de combinat pentru închiderea unui depozit de deșeuri neconforme.

Potrivit DNA, Costel Alexe ar fi primit, în lunile aprilie și iulie 2020, 22 de tone de produse din tablă, în valoare de aproximativ 103.000 de lei. El ar fi primit mita la punctul de lucru al unei firme administrate de o rudă de-a sa.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7213 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Țeapă la ieșeni (Luni, 4 ianuarie 2021, 17:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    că au votat „liberalii” Alexe & Chirica., unul din grupul de uslași Fene, celălalt pesedist înrăit
    • -1 (7 voturi)    
      A deranjat pe cine nu trebuie (Luni, 4 ianuarie 2021, 20:40)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      și a acordat cu titlu gratuit niște certificate care trebuiau cumpărate de la unii.

      Asta nu înțeleg corupții din România: dacă e să furi, fă-o fără a deranja pe unii.
  • +12 (26 voturi)    
    Hahaha (Luni, 4 ianuarie 2021, 17:57)

    newlook [utilizator]

    "...nu am cerut și nu am luat în întreaga mea activitate publică foloase necuvenite cu încălcarea legii." (Un gagiu, fost ministru PNL)

    ===================

    Eu am aratat si demonstrat repetat ca principala "calitate" a astora e prostia crunta, jigodismul venind abia pe locul 2.
    (Nu-i stiu trecutul, dar se pare ca e PNL-ist vechi, nu d'asta proaspat, basist transformat in penelist. Basistii erau intai jigodii, apoi prosti; penelistii vechi sunt invers. Dar sa trecem!)

    Cat de prost poate fi unul care declara asa ceva: "nu am luat în întreaga mea activitate publică foloase necuvenite CU încălcarea legii" ?
    ----------------------------
    Da' "foloase necuvenite FARA incalcarea legii, ai luat", mai boule?
    • 0 (0 voturi)    
      Foloase necuvenite (Marţi, 5 ianuarie 2021, 10:34)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Raspunsul nostru este DA, da' alea nu se pune!
  • +4 (14 voturi)    
    PSDUDMRPNL grupare de interlopi, pe noi (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:04)

    hopsinoi [utilizator]

    nu ne mai surprinde ceva, e suficient ca zilnic rumanii sunt furati prin PENSII SPECIALE prin legile din pixul anagramat al celor de la PDS cu complicitatea UDMRPNL si CCR.

    vrem 300 parlamentari si senatori, asa am votat la referendum.
    • 0 (6 voturi)    
      "pixul anagramat"? Adica, "xip-ul"? (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:56)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      "pixul anagramat"? Adica, "xip-ul"?

      "anagramat" rau!
  • +9 (15 voturi)    
    a luat folose necuvenite fara incalcarea legii (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:05)

    Gryphus [utilizator]

    chestie de interpretare
  • +14 (16 voturi)    
    Asadar este clar : a luat.... (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:10)

    gigiN [utilizator]

    ....foloase necuvenite fara incalcarea legii !!!
    • +8 (12 voturi)    
      ))) familia lui e divina ))) (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Nu el ))))
    • +7 (9 voturi)    
      pai da nu pentru asta a luptat la Revolutie (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:02)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      chit ca avea 7 ani, dar pentru asta a luptat. Sa poata sa ia spaga legal.
  • +15 (19 voturi)    
    Ce mizerie! PSD si PNL, aceeasi mizerie! (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:15)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Mai nou totul este in natura, nu cash. Iar liberalii s-au reformat pana au ajuns ca pesedistii. Mi-e sila!
    • -3 (9 voturi)    
      Nu chiar. (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:21)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Nu e chiar aceeași mizerie. Să vedem ce atitudine există. Mă aștept ca Iohannis să încuviințeze urmărirea penală fără comentarii și ca PNL să nu se lanseze în acțiuni de modificare a legislației și de schilodire a independenței justiție doar pentru a-l face scăpat fix pe Alexe sau pe alții de felul lor.

      Chestiile astea le-a făcut PSD, motiv pentru care PSD e o mizerie de un cu totul și cu totul alt rang. În niciun caz aceeași.
  • +16 (16 voturi)    
    Atentie la exprimare (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:27)

    aladdin [utilizator]

    Nu a luat "foloase necuvenite cu încălcarea legii". Nu contesta ca nu ar fi luat foloase necuvenite, dar probabil considera ca a facut-o respectand legea :D.
    • +11 (11 voturi)    
      Poi daca omul s-a trezit cu cateva tone de tabla (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:22)

      Genialul [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Nu a mai inntrebat de unde si pentru ce sunt le-a pus pe casa :D
      • 0 (0 voturi)    
        SOS (Marţi, 5 ianuarie 2021, 11:16)

        anion [utilizator] i-a raspuns lui Genialul

        Casa este in pericol! Se va darama cat de curand si nu stim daca el va fi in casa!
    • +6 (6 voturi)    
      Atentie (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:24)

      Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      "......comunicat de presă semnat în calitate de președinte al PNL Iași".
      Deci este implicat si PNL.
  • +6 (6 voturi)    
    Pana si in cercurile inalte (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:29)

    Elshazzar [utilizator]

    Ale PNL ului se zvonea ca Alexe nu isi termina mandatul din cauza problemelor penale (iar glumitele astea erau facute inainte de a isi lua in primire mandatul de sef a CJ )
  • -9 (9 voturi)    
    unde sunt dovezile ? (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:52)

    Laura21 [utilizator]

    La fel ca si voi sunt socata de aceasta veste. Asteptam si dovezile DNA care sa probeze acuzatiile aduse. Nu de alta dar cunoastem cazurile unor demnitari scosi la maini cu catuse, tinuti la racoare luni bune si eliberati ulterior, din lipsa de probe, probabil.
  • +4 (4 voturi)    
    Acest personaj (Luni, 4 ianuarie 2021, 21:21)

    tddrg [utilizator]

    Se arată "surprins" de anunțul DNA. Prietene, chiar că ai fost surprins, dar nu de anunț, ci chiar de DNA. O întrebare, totuși: ce făceai, nene, cu 22 tone te tablă? Submarin? Cuirasat? Adäpost antiatomic?
  • +4 (4 voturi)    
    Rau e sa fii... (Luni, 4 ianuarie 2021, 21:40)

    Sthelian [utilizator]

    "nu am cerut și nu am luat în întreaga mea activitate publică foloase necuvenite cu încălcarea legii."

    Dar a luat foloase necuvenite legale. A se retine marturia asta pentru dosar si proces.
  • +5 (5 voturi)    
    Ai luat spaga conform ''legii'' -sa intelegem ? (Luni, 4 ianuarie 2021, 22:07)

    deval [utilizator]

    (La ciumati era obligatoriu ...) Sau spaga era ''cuvenita'' ? Tu , dancilezule, te auzi ce vorbesti ? La gargara ai 10, din acest motiv , spaga e ....cuvenita ?
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Luni, 4 ianuarie 2021, 22:17)

    cartograful [utilizator]

    mi se pare mie sau domnu' a facut combinatiile astea cand prostimea statea inchisa prin case si in intersectii armata de apara de coronavirus cu mitraliera de pe TAB/Hummer?
  • +5 (5 voturi)    
    după limbaj,ăsta sigur (Marţi, 5 ianuarie 2021, 7:17)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    a băgat vastu!„ foloase necuvenite”!
  • +1 (1 vot)    
    lege (Marţi, 5 ianuarie 2021, 11:12)

    anion [utilizator]

    Nu a luat în întreaga sa activitate publică "foloase necuvenite cu încălcarea legii". Concluzia este ca alesii in activitatea lor publica au primit, primesc si vor primi foloase necuvenite cu permisiunea legii.
  • +1 (1 vot)    
    justitie (Marţi, 5 ianuarie 2021, 11:45)

    traiang [utilizator]

    Sigur ca justitia se va pronunta dar prea e cusut cu ata alba divortul de sotie inainte de Craciun si cu punertea averii la adapost iar daca PNL eul nu reactioneaza prompt cu Johanis vor pierde toate procentele si se vor minuna peste 4 ani ca Psd eul va avea iarasi 45%Nu stiu cum se face ca toti politicienii au cate un apartament inainte de a intra in Parlament si dupa numai dovedesc cu terenuri case si conturi
  • 0 (0 voturi)    
    Alexe (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:05)

    Ibit [utilizator]

    Spune ca nu a luat mita " foloase necuvenite cu incalcarea legii " , a luat spaga legal ?